Kedy kopať luk, zber cibule z postele

cibuľa
Zo správneho zberu cibule závisí množstvo a kvalita zozbieranej plodiny vo veľkej miere, ako aj to, ako dlho sa bude skladovať.

To je to, o čom budeme hovoriť v článku.

Keď je zelenina odstránená z postelí

Rovnako ako väčšina zeleniny, musíte odstrániť cibuľu, keď je úplne zrelý. Len v tomto prípade môžeme počítať so zachovaním chuti a dlhým skladovaním zeleniny. Teraz sa dozvieme niekoľko spôsobov, ako určiť čas zberu.

Vonkajšie známky zrelosti

Existuje len niekoľko vonkajších znakov, pomocou ktorých môžete určiť stupeň zrenia plodiny. Prvé znamenie žlté a pernaté perie. Ale ak bolo v lete chladné a vlhké, potom bude takéto znamenie ťažké čakať. Druhé znamenie – toto sušenie krku na žiarovke. No, tretí znak je určená tým, že kôra vyčnieva pod zem: musí byť suchá a odlúpnutá.

Takíto škodcovia cibule, ako cibuľová muška a nematóda môžu výrazne znížiť výnos tejto plodiny.

Matematická metóda

Zber cibule

Najpresnejšou metódou určenia načasovania zberu cibule u ľudí je matematická metóda. Spočíva v tom, že od dátumu výsadby sa počíta od 70 do 80 dní – to je, koľko dozrievanie zeleniny trvá.

Dôležité! Pri výbere tejto metódy je potrebné brať do úvahy klimatické podmienky. Ak bolo v lete suché, čas čistenia sa môže skrátiť. Ak bolo leto daždivé, čistenie by sa malo odložiť.

Podľa lunárneho kalendára

Podľa názoru mnohých návštevníkov poľnohospodárskych fór najlepšiu pomoc pri výbere času na zber nebude ani počasie stojace na ulici, ale mesačný kalendár. Ak sú k dispozícii, môžete určiť najpriaznivejšie fázy mesiaca na zbieranie cibule a iných rastlín.

Ak nemáte takýto kalendár, môžete si vypočuť rozšírený názor, že zber je lepšie, keď je úplný mesiac. Predpokladá sa, že v tomto období majú plody najvyššiu nutričnú hodnotu.
Zber cibule

Kedy čistiť a ako správne kopať luk z postelí

Zvyčajne sa zelenina zberá koncom júla a začiatkom augusta za slnečného počasia. Je potrebné správne určiť čas zberu. Ak zberáte skoro, potom krycie šupiny na ovocí nebudú mať čas na úplné vytvorenie, a tiež zostane hrubý krk. A ak zozbierate neskoro, potom zelenina môže prasknúť. Je však dôležité brať do úvahy odrodové prvky.

Ak bola sezóna mokrá a na začiatku zberu, listy zeleniny sú stále zelené, potom nie je potrebné ich okamžite odstrániť – cibuľa by mala ležať 7 až 10 dní pod klenbou a dozrieť. Po vysušení listov môžete odstrániť.

napiform

cibuľa

Zber cibúľ by sa mal vykonávať od augusta – v tejto dobe je krajina suchá a už nie je potreba sušiť žiarovky dlhú dobu. Ak chcete vytiahnuť cibuľu zo zeme, postupujte opatrne: ak odtrhnete vrcholy, bude hnilieť, preto je najlepšie vykopať pomocou vidlice alebo záhradnej vidlice. Ak má zem ovocie, je lepšie ju čistiť rukami, navzájom sa potláčať alebo tvrdé predmety v žiadnom prípade – v dôsledku mechanického poškodenia žiaroviek hnijú.

Budete mať záujem čítať o tom, ako pestovať cibuľu a najlepšie odrody cibule.

pór

pór

List, ktorý je určený na skladovanie, kopať začiatkom októbra. Na cibuľu, ktorá je bežšia, 14 dní pred zberom, je potrebné korene pokropiť zeminou alebo pokrievkou pomocou svetlo-nepriepustného náteru. Po vyťažení rosy by mali byť korene skrátené na 1 alebo 2 cm, listy sú rezané na 2/3 celej dĺžky. Môžete ju uložiť v suteréne (v piesku), v chladničke alebo dokonca zmrazené.

Zoznámte sa so všetkými lahôdkami kultivácie pórov.

cibuľa

Cibuľové osivo

Prečítajte si tiež, ako pestovať cibuľové siete.

Kopanie hniezda musí od začiatku do polovice augusta Potom, čo perie sú žlté a vyparujú. Kopajte pomocou vidlíc a vytiahnite ich len vtedy, ak je zem mäkká. Vyťažená sadenica je vysušená na záhrade asi 3 týždne, musí sa neustále miešať. Potom, ako sú plody dobre vysušené, je potrebné prerezávať vrcholy.

Dôležité! Ak počas obdobia, kedy cibuľa suší, začína pršať, je najlepšie ju vysušiť pod vrcholom.

šalotka

Shallot cibuľa

Zoznámte sa s kultiváciou šalotiek.

Spravidla, šalotka cibule rastú oveľa rýchlejšie ako žiarovka, tak Zhromažďujte ju od polovice júla v čase, keď listy začnú suché. Postup čistenia je úplne identický s cibuľou. Vykopané šalotky sú rozdelené na samostatné žiarovky, potom odrezané zelené vrcholy a dobre sušené na slnku.

Viete? Prvé informácie o šalotoch sa objavili v 13. storočí.

Ako urýchliť proces zrenia úrody

Cibuľa sa týka plodín, ktoré dozrievajú dlhý čas a čas na zber tejto zeleniny často spadá do obdobia dažďov, čo je zlé pre jej skladovanie. Preto je potrebné zrýchliť proces dozrievania.

Ukončenie zavlažovania

Zavlažovanie cibule

Posypte cibuľkou dva až tri týždne pred zberom, dokonca aj v suchu. To je spôsobené tým, že nadmerná vlhkosť skracuje trvanlivosť ovocia a niekedy spôsobuje nový rast. Aby sa zabránilo zalievaniu dažďa, odporúčame pokryť záhradu cibuľou plastovou fóliou alebo hustou handričkou.

Koreňový dumping

Aby sa znížilo prenikanie vody a živín zo zeme, rastlina by mala byť zdvíhaná vidličkou alebo vidličkou bez poškodenia ovocia. Existuje tiež spôsob, pri ktorom sa žiarovka vytiahne zo zeme do polovice a ponechá sa v tejto forme po dobu 5 dní a potom sa úplne odstráni z pôdy.

Dôležité! Použite túto metódu iba v suchom počasí av mäkkej pôde.

Žiarovka popol

Táto metóda môže pomôcť iba vtedy, ak rastlinku položíte do väčšej hĺbky. Postup je veľmi jednoduchý: budete musieť odstrániť hornú vrstvu pôdy rukami alebo malou lopatkou, aby ste zlepšili vetranie a sušenie rastliny pod slnkom.

Dobrí susedia cibule – repa, kapusta, mrkva, šalát, paradajka, zemiaky, jahody a uhorky.
Zlé susedia pre cibuľu v záhrade – hrášok, fazuľa a šalvia.

cibuľa

Ako pripraviť cibuľu na uskladnenie

Kedy a ako zbierať cibuľu sme sa už naučili, ale najdôležitejšia je jej príprava na skladovanie v zime. Príprava zeleniny spočíva v správnom sušení. Ak máte možnosť navštíviť túto lokalitu každý deň, môžete ju vyschnúť priamo v záhrade po dobu 7-8 dní. Tiež môžu byť žiarovky vysušené v miestnosti s dobrým vetraním, ktoré ich spájajú s opletením. V byte môžu byť ovocie sušené v rúre v režime minimálneho vykurovania. Je dôležité dávať pozor, že cibuľa nie je prasknutá.

Viete? Než balíte zeleninu na sieťach, musíte odstrániť poškodené a naklíčené ovocie.

Dodržiavanie jednoduchých pravidiel zberu a sušenia cibule vám pomôže získať dobrú úrodu a uložiť ju na dlhú dobu.


Loading...