Jeruzalemský artičok: užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Jeruzalemský artičok
Koľko názvov má táto rastlina! Sunny koreň, topinambur, topinambur, topinambur – útulne vyzerajúca kultúra je populárny v mnohých krajinách po celom svete. A v každom z nich vie o výživových a liečivých vlastnostiach jeruzalemského artičoku. Listy alebo hľuzy sa používajú ako potraviny, pre liečbu rôznych ochorení, rovnako ako kozmetické. A to všetko vďaka obrovskému chemickému zloženiu rastliny.

Jeruzalemský artičok: chemické zloženie

Biológovia našli v listoch a hľuzách jeruzalemského artičoku obrovské množstvo užitočných zlúčenín. Kvety a koreň jeruzalemského artičoku
Napríklad, podľa množstva železa obsiahnutého v Jeruzaleme artičoku, je ďaleko od zemiakov, repy a mrkvy. Okrem toho hľuzy obsahujú:

 • vlákna;
 • inulín;
 • sacharidy;
 • rastlinné tuky;
 • aminokyseliny (najmä v zemných častiach rastliny);
 • organické kyseliny;
 • vitamíny A, C, B1, B2, B6, B9.
Dôležité! Osobitnou hodnotou sú listy jeruzalemského artičoku, ktorých užitočné vlastnosti poskytujú inulín – prirodzený analóg inzulínu. Preto sa odporúča jeruzalemský artičok pre pacientov s diabetes mellitus.

V Jeruzaleme artičok, dokonca viac než v cukrovej repy: 100 kg zeleniny výnosy 10 kg fruktózy. To znamená, že 100 g obsahuje asi 16 gramov sacharidov a okrem nich aj 2 g bielkovín, 0,01 g tuku. Obsah kalórií v koreňoch je 55 – 73 kcal. Jeden koreň váži asi 80 g.
Jeruzalemské artičoky kvety

Užitočné vlastnosti jeruzalemského artičoku

Všeobecne platí, že zemský hruškový jeruzalemský artičok sa môže pochváliť užitočnými vlastnosťami koreňa rastliny. Podľa obsahu antioxidantov, vlákniny a vitamínov sa pripisuje hľuzovej zelenine. Hoci zloženie zložiek je to skôr ako repa a mrkva. Listy rastlín sa však často používajú pri liečbe, aj keď sa nenašli taká široká aplikácia.

Užitočné vlastnosti hľúz z jeruzalemských artičokov

V hľuzách jeruzalemského artičoku sa sústreďujú všetky hlavné užitočné látky rastliny. Po prvé, sú bohaté na vitamíny B. V nich je veľa vitamínu B1. Zabezpečuje normálne fungovanie tráviaceho a nervového systému, podieľa sa na reakciách metabolizmu energie a uhľohydrátov v tele, podporuje prácu srdca.

Vitamín B1 je tiež nájdený v pokeweed, hríby, špargľa, cherry paradajky, chren, rakytníka, hrušky, Actinidia, kvaka, divoká ruža.

Jeruzalemský artičok je užitočná rastlina, ktorej liečivé vlastnosti spočívajú v ochrane tela pred baktériami, infekciami a pri udržiavaní imunitného systému. To všetko je možné kvôli vysokému obsahu vitamínu C.
Koreň z jeruzalemského artičoku
Koreň je bohatý na vlákno. Toto vlákno stimuluje činnosť tráviaceho traktu, normalizuje trávenie, znižuje vstrebávanie cholesterolu do krvi. A v procese tepelného spracovania sa množstvo vlákna prakticky neznižuje.

Dôležité! Pravidelne používať túto zeleninu, môžete zvýšiť odolnosť tela voči infekciám a baktériám, najmä tým, ktoré spôsobujú choroby tráviacich orgánov.

V hľuzách bolo zistené veľké množstvo antioxidantov, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi. Preto sa odporúča predovšetkým osobám, ktoré pracujú v blízkosti zariadení na röntgen alebo sú na slnku.

Ako užitočné sú listy z Jeruzalema artičok

Aby sa jeruzalemský artičok nechal liečebné vlastnosti, musia sa zbierať pred začiatkom kvitnutia rastliny. Obsahujú nielen inulín, ale aj látky, ktoré napomáhajú hojeniu a oprave tkanív ľudského tela. Aby ste to urobili, pripravte odkvapkávky, šťavy a lisy z listov a mladých rastlinných stoniek. Tiež liečia ekzém, vredy a liečia rany.
Jeruzalemský artyčok opustí
V ľudovej medicíne sa ako omladzujúce činidlo používajú odšťavňovanie listov z Jeruzalema artičok, ako aj prostriedok na odstraňovanie solí z tela. Účinok sa dosiahne v dôsledku látok, ktoré podporujú regeneráciu buniek, zvyšujú elasticitu pokožky.

Aplikácia koreňa jeruzalemského artičoku pri liečbe chorôb

Najrozšírenejšie sú korene jeruzalemského artičoku pri liečbe rôznych chorôb. Vzhľadom na to, že jeho hľuzy môžu znížiť hladinu cukru v krvi rozdelením glukózy, odporúča sa u pacientov s koronárnym ochorením srdca a diabetes mellitus alebo ľudí náchylných na tieto ochorenia.

Viete? Na jeruzalemský artičok zachoval svoje hojivé vlastnosti po dozretí, nemôže byť skladovaný ako zemiak, pretože má veľmi tenkú kožu. Po kopaní sa môže skladovať iba v chladničke a potom nie dlhšie ako mesiac. V plátkovom tvare je dovolené len niekoľko dní skladovať. Preto je ponechaný stráviť zimu v zemi. Nebojí sa Morozova, ale na jar sa stáva len chutnejšie.

Inulín, ktorý znižuje hladinu cukru, má inú vlastnosť – znižuje krvný tlak. V tomto pomáha a ostatným látkam obsiahnutým v koreňoch rastliny. Avšak ich účinok je taký silný, že tlak môže klesnúť a tí, ktorí v zásade trpia hypotenziou.
Šalát z koreňa jeruzalemského artičoka
Ďalšou aplikáciou jeruzalemského artičoku v ľudovej medicíne je čistenie pečene. Surový koreň, ktorý sa používa v šalátoch a iných jedlách, odstraňuje toxíny z tela a obnovuje pečeň. Dnes sú tieto vlastnosti rastliny uznávané ako tradičné lieky a lekári vyvinuli špeciálnu diétu založenú na jeruzalemskom artičoku, ktorý je určený na čistenie pečene.

Užitočné vlastnosti semien artičokov

Semená rastliny nenašli žiadnu aplikáciu ani v tradičnom, ani v ľudovom lekárstve.

Ako je Jeruzalem artičok používaný v úradnej medicíne

Tradičná medicína taktiež hodnotila Jerusalemský artičok a jeho liečivé vlastnosti, preto pri liečení niektorých chorôb predpisy zahŕňajú prípravky založené na tejto rastline.
Jerusalemské artyčokové tablety
Napríklad s aterosklerózou a diabetes mellitus je topinambor predpísaný v tabletách. Používajú sa aj ako preventívne činidlá. Pomáhajú udržiavať normálnu mikroflóru v črevách, posilňujú imunitu, zlepšujú výkon, zabraňujú vzniku nádorov. Pred jedlom predpíšte štyri tablety. Kurz je 20 dní. Je potrebné mať aspoň dve takéto kurzy s dvojtýždňovou prestávkou.

Keď ochorenia pečene a žlčníka predpísané výťažok Jeruzalem artičok. Jej činnosť je:

 • odstránenie nadbytočných solí a tekutiny z tela;
 • chrániť ho pred toxínmi;
 • odstraňovanie trosiek a ťažkých kovov;
 • pomoc pri výrobe žlče;
 • aktivácia čreva;
 • pomoc pri asimilácii tukov a bielkovín.

Na liečivé účely sa tiež používa prášok zo sušeného koreňa rastliny. Pomáha telu absorbovať vápnik, selén, potláča patogény v črevách a podporuje rast užitočných organizmov.
Jeruzalemský artičok prášok

Dôležité! Ďalšou vlastnosťou prášku je zriedenie krvi. Preto sa neodporúča používať počas menštruácie a pred operáciou.

Vo všeobecnosti sa prípravky topinambur používajú v tradičnej medicíne na:

 • odstránenie príznakov intoxikácie;
 • zvýšiť odolnosť tela voči infekciám;
 • zlepšenie čreva;
 • inhibícia ukladania solí;
 • odstránenie edému;
 • normalizácia žalúdočnej kyslosti;
 • zvýšený hemoglobín;
 • prevencia neoplazie;
 • odstránenie rádionuklidov, toxínov, ťažkých kovov;
 • odstránenie psychoemotionálneho, duševného a fyzického stresu.

Čo zaobchádza s jeruzalemským umenie, recepty ľudovej medicíny

O tom, čo je Jerusalem artičok a aké jeho užitočné vlastnosti, už dlho vedia, čo ľudové recepty prípravy rastliny, ktoré prišli k nám hovoria. Ak chcete znížiť krvný tlak, koncentrácia cukru v krvi a zvýšenie hemoglobínu používa odvar suchých koreňov hlinených hrušiek. 3 polievkové lyžice suroviny sa naleje do jedného a pol litra studenej vody a hodina sa udržuje na nízkej teplote. Vývar by mal byť opitý trikrát týždenne na pol litra bez cukru. Má tiež pozitívny účinok na pankreasu.
varenie
S ochoreniami žalúdka a prechladnutia je pripravená infúzia byliniek z jeruzalemských artičokov. Polievková lyžica drvenej suroviny sa naleje do 750 ml vriacej vody a 12 hodín sa odstráni na temné miesto. Infúzny filter a nápoj pred jedlom pol pohára trikrát denne.

Viete? V Nemecku sa z rastliny pripravujú alkoholické nápoje a v Spojených štátoch, v Holandsku a Japonsku – káva.

Ako hepatoprotector, prostriedky na odstraňovanie odpadových látok a toxínov z profylaktické použitie žlčníka tinktúra artičokov. Na prípravu pol kila sušené listy naliať litra vodky alebo alkoholu a čistené minimálne počas dvoch týždňov v temnom a chladnom mieste. Po tejto dobe sa tinktúra môže aplikovať trikrát denne. Za týmto účelom sa lyžica produktu rozpustí v 150 ml vody.

Jeruzalemský artyčok a kozmetológia: ako aplikovať artičok na kožu a vlasy

Jeruzalemský artičok sa vo veľkej miere používa v kozmeteológii. Vo všeobecnosti sa používa ako ľahký prostriedok proti starnutiu, ktorý dokáže bojovať proti jemným vráskam. K tomu použite masku nastrúhaného na jemnom strúhadle koreňov rastliny, ktoré sa aplikujú na tvár a krk 20 minút. Nanášaním masky 2 – 3 krát týždenne, po 10 procedúrach môžete vrátiť pokožku rovnomernú farbu, hladkosť a pružnosť. Pri suchom pokožke sa odporúča pridať niekoľko kvapiek ľanového alebo olivového oleja.

Rastlina bola vynikajúca v boji proti seborrhe. Preto sa po každom umývaní hlavy odporúča aplikovať masku na pokožku hlavy spolu s prídavkom šťavy z jeruzalemskej artičoky. Tiež pripravte odvar čerstvých listov rastlín. Suroviny sa zhromažďujú, vloží sa do panvice, naliajú sa s malým množstvom vody a vysušia sa. Nechajte ich aspoň tri hodiny miešať neustále, aby ste nehořili.

Chladený a napätý vývar trie do hlavy trikrát týždenne. Tí, ktorí nemajú radi pokaziť prípravy prostriedkov, môžete po vypraní odstrániť hľuzu a odstrihnúť pokožku hlavy. Postup by sa mal vykonať niekoľkokrát týždenne.

V kozmetike sa aktívne uplatňovať vápno, žeruchy, amarant, Monarda, znásilnenie, pivonka, Brčál, čerešňa vtáčia, lesné jahody, brokolica, marhule, žihľavy.

Kúpele z odvaru listov rastliny dávajú vivacity a sviežosť. Pri príprave kúpeľových výrobkov vyberajte asi pol kilogramov sušených a drvených stoniek a listov a nalejte päť litrov vody. Po zmiešaní zmesi sa vyberie z ohňa a trvá dve hodiny. Do kúpeľne sa pridá napätý vývar, ktorý sa musí odobrať najmenej 15 minút.

Aplikácia jeruzalemského artičoku vo varení

Jeruzalemský artičok má veľmi príjemné korene, takže hruška je varená, dusená a vyprážaná. Suší sa a potom sa pridá do rôznych misiek. Za týmto účelom sa z nej vyrobí pyré alebo prášok. Prášok je uložený v plechovkách a pridaný do čaju alebo kávy, čo dáva nápojom špecifickú chuť. Jeruzalemský artičok čaj je tiež pripravený na základe rastlinných listov, ktoré sa tiež môžu pochváliť užitočnými vlastnosťami.
Chlieb z jeruzalemského artičoku
Z jeruzalemského artičoku je možné pripraviť veľmi chutný chlieb, ktorý nezostane štyri dni. Na to sa do múky pridáva asi 20% pyré alebo 5% jeruzalemského artičokového prášku.

Ale je veľmi užitočné použiť hlinené hrušky v surovej forme, najmä v rôznych šalátov. Niektorí kuchári odporúčajú vopred variť hľuzy vo vode alebo mlieku a potom pridať do iných jedál.

Kontraindikácie jeruzalemského artičoku

Okrem liečivých vlastností jeruzalemského artičoku stojí za zmienku aj kontraindikácie. Je ich málo. Použitie sa neodporúča na individuálnu intoleranciu, ako aj v prípade hypotenzie. Zariadenie významne znižuje tlak, aj keď je v zásade znížené. Preto ak ste predtým nevyskúšali “koreň slnečnej energie”, začnite s malým množstvom rastliny. Ak si nevšimnete nejaké nepríjemné reakcie tela, môžete ho bezpečne konzumovať na jedlo alebo na ošetrenie.

Dôležité! Hľuzy v ich surovej forme môžu spôsobiť plynatosť. Problém možno ľahko odstrániť použitím hľúz, ktoré boli podrobené tepelnému spracovaniu.

Ale vo všeobecnosti, rozumne jesť Jeruzalem artičok, dostanete len pozitívny vplyv na telo.
Jeruzalemský artičok
Neopatrne sa pozrieť na zeleninové obchody veľa užitočných látok. V niektorých krajinách sa používa na paru s kapustou, saturuje telo s vitamínmi a chráni proti negatívnemu vplyvu životného prostredia. On, rovnako ako kapusta, variť, pečieme, uhasíme, jesť surové. Liečivé vlastnosti rastlín sú uznávané nielen ľudovou, ale aj tradičnou medicínou.

Lekári predpisujú stravu založenú na jeruzalemskom artičoku na čistenie tela, najmä pečene. Na základe toho sa pripravujú liečebné prípravky na liečbu diabetes mellitus, hypertenzie, ochorení gastrointestinálneho traktu a ďalšie. A najpriaznivejšie je, že je ľahké pestovať jeruzalemský artičok vo svojej vlastnej záhrade.


Loading...