Jedzte zelené zemiaky: príznaky otravy a pomoc

zemiaky
Všetci vieme, že zemiaky sú na druhom mieste (po chlebe) v zozname potravín, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v našej strave. Je prítomný takmer vo všetkých pokrmoch. Ale sú časy, keď táto zelenina nie je nielen užitočná, ale aj nebezpečná. Ide o zelenú zemiaku obsahujúcu škodlivé látky, ktoré pri požití veľkých množstiev spôsobujú otravu.

Keď sú zemiaky zelené

Vzhľad zelene je spôsobený tým, že za priaznivých podmienok je zemiak schopný samoreprodukcie. Denné svetlo, mierna vlhkosť priestorov prispieva k nástupu procesu fotosyntézy, v ktorom sa zúčastňuje chlorofyl obsiahnutý v koreňových plodinách. Tento proces sa stáva výrazným vzhľadom na zelenú farbu hľúz. Je známe, že chlorofyl sa nachádza vo všetkých rastlinách a pod vplyvom slnečného svetla sú všetky časti rastlín sfarbené zelene alebo fialové.

Dozviete sa, ako uchovávať zemiaky v byte a či zmraziť zemiaky v mrazničke.

Stonky a listy zemiakov sú tiež zelené a zemiaky, ktoré sú v zemi, sú jednoducho chránené pred ultrafialovými lúčmi. Zeleňovité hľuzy si všimneme, kde sa dajú vidieť z pôdy. Pod vplyvom žiariviek sa tieto procesy nevyskytujú. Fotosyntéza sa spúšťa pôsobením ultrafialového alebo infračerveného svetla.
Zelené zemiaky

Viete? Zemiaky sa objavil prvýkrát v polovici XVII storočia, to bolo predstavené Petrom I. Najprv je však spôsobené iba negatívne, pretože ľudia jedli len plody a výhonky. V dôsledku toho došlo k mnohým otravám a dokonca k smrti. A až v 18. storočí sa zemiaky stali “druhým chlebom”.

Môžem použiť

Ukazuje sa, ovocie “so zeleninou” sú nebezpečné pre spotrebu. Dlhé skladovanie vedie k zvýšeniu koncentrácie jedu. Zmena farby šupky spôsobuje, že je nevhodné na jedenie. Takéto jedlo je mimoriadne nebezpečné pre tehotné ženy, malé deti, starších ľudí a ľudí so zdravotnými problémami.

Ako nebezpečné

Zemiaky patria do čeľade Solanaceae, ktoré obsahujú škodlivú látku solanín. Jeho vysoká koncentrácia je v nadzemných častiach rastliny. V hľuzách je jeho podiel veľmi malý (0,05%). Ale pod vplyvom ultrafialového obsahu solanínu sa dramaticky zvyšuje občas, čo sa stáva nebezpečným pre zdravie.

Dôležité! Pri pestovaní tejto zeleniny je najdôležitejšie – dobre okuchennye puzdier na koreňoch na slnečné svetlo nevstupuje, ak za pôsobenia ultrafialového svetla množstvo nebezpečnej látky až 500 mg na 100 g výrobku.

Zelené zemiaky

Príznaky otravy

Prvé príznaky otravy nemajú nič spoločné s bežnou otravou jedlom. Ak budete jesť zemiaky, v ktorých je prítomný solanín v množstve 300 mg, potom po 3 hodinách sa objavia nasledovné príznaky:

 1. Pershing a bolesť v krku.
 2. Spazmolytická bolesť v žalúdku a črevách.
 3. Veľké sliny, zvracanie.
 4. Obtiažne dýchanie a horúčka.
 5. Rozrušený žalúdok s bolestivým nutkaním a fetidovou stoličkou.
 6. Zvýšte žiakov.
 7. Poruchy srdca spôsobené zlyhaním srdcového rytmu a rýchlym srdcovým tlkotom.

Čo robiť v prípade otravy

Keď otravy nie sú príliš ťažké, môžete sa obmedziť na jednoduché domáce opatrenia:

 1. Opláchnite žalúdok roztokom na báze manganistanu draselného alebo akéhokoľvek sorbentu.
 2. Pijte veľa čistej vody.
Zistite, aké zemiaky sú užitočné a ako používať zemiakové šupky a zemiakové kvety vo farme a ľudovej medicíne.

otrava
V závažnejšej situácii je pomoc nasledovná:

 1. Zavolajte na sanitku.
 2. Opláchnite žalúdok roztokom manganistanu draselného a umelo vyvolajte zvracanie.
 3. Napíšte dvojitú dávku aktívneho uhlia.
 4. V prípade potreby pridajte preháňadlo.
 5. Lekár vykoná intravenóznu rehydratáciu so sterilným roztokom chloridu sodného.
 6. Aby sa minimalizovalo vstrebávanie jedov, odporúča sa jesť obalové produkty, ako je banánové pyré, mlieko alebo surové vaječné biele.
Viete? V Minsku sa nachádza pamätník zemiakov, keďže bulba je národný bieloruský produkt. Podľa štatistík, v priebehu roka bieloruský sníva 183 kg zemiakov, zatiaľ čo v nemčine – 168 kg, Polák – 123 kg a Ruskou polovice – iba 90 kg.

solanínu

Vzhľad tohto toxínu je ochrana zemiakov pred možnými škodcami a chorobami. Keď je koreňová plodina úplne zrelá, obsah tejto látky je malý, iba 0,05%. O šesť mesiacov neskôr jeho ukazovatele začínajú rásť, najvyššia úroveň sa vyskytuje na nezrelé alebo naklíčené zemiaky.
paradajkySolanín sa nachádza aj v zelených paradajkach

Často zeleninový sladký zemiak sa nazýva “sladký zemiak”, hoci v skutočnosti nemá nič spoločné so zemiakmi, nie je.

Je známe, že solanín potláča nervový systém, vedie k poruchám trávenia a zničeniu červených krviniek v krvi. Skontrolujte, či ich smrť môže byť vykonaná analýzou moču, bude mať zvýšené množstvo bielkovín. Pri odstraňovaní jedu z tela dochádza k poškodeniu obličiek a kože. Tiež solanín sa hromadí v tele. Výsledkom toho je ochorenie kĺbov a rast rakovinových buniek.

Ako zabrániť vzniku

Aby sa zabránilo výskytu zelene počas dozrievania koreňových plodín, je potrebné vykonať systematické hluk. Takéto manipulácie uvoľňujú pôdu, zvyšujú rast hľúz a chránia ich pred procesom fotosyntézy.

Dôležité! Zberaná plodina je dôležitá na skladovanie v chladných podmienkach bez toho, aby sa na ňom dostali slnečné lúče. To všetko prinesie úrodu, ktorá bude mať prospech iba pre telo.

Ak to odrežeš?

Pri odstraňovaní poškodenej pokožky sa množstvo jedu znižuje, ale nie je isté, či prenikol do buničiny. Odborníci neodporúčajú konzumovať zemiaky bez extrémnej potreby, pretože aj tepelné ošetrenie nezbavuje toxíny.
zemiaky

Objavte najlepšie spôsoby skladovania zemiakov v zime.

Potom je užitočné

Zelené hľuzy sú najlepšie udržiavané až do jari, sú menej postihnuté znehodnotením a rastú rýchlejšie. Záhradníci zámerne usporiadať koreňové plodiny, určené na pestovanie v nasledujúcom roku tenkú vrstvu na získanie zelenkastého odtieňa a husté klíčky. Takýto výsadbový materiál rastie lepšie a v budúcnosti sa plodina môže získať niekoľko týždňov pred obvyklým časom, kým bude o rád väčší.

Keď sa dozvedeli o poškodení zelených zemiakov, je lepšie položiť ich na klíčenie na výsadbu v pôde, aby sa získala bohatá úroda. Ak nie je kam pristáť, je lepšie vyhnúť sa a neohroziť zdravie blízkych.

Video: Čo sa stane, ak budete jesť zelené zemiaky