Jedlé huby na Ukrajine: TOP-15

huba
Mnoho milovníkov húb radšej zbierať sami, ale iba skúsený lovec huba dokáže rozlíšiť jedlé od nejedlých a nespadajú do nemocnice s otravou. Po prečítaní tohto článku môžete zistiť, ako najznámejší predstavitelia bezpečných húb vyzerajú a ako ich odlíšiť od jedovatých.

Biele huby

Biely hríb (alebo taktiež nazývaný hríbik) je kráľom všetkých húb a je nazývaný tak pre svoju neuveriteľnú dužinu, ktorá sa stáva ideálnou bielou farbou.

Pozrite si najobľúbenejšie druhy jedlých húb.

Vzhľad hríbov je celkom jednoduchý:

 • dospelý huba má hnedé alebo hnedastú klobúk s veľkosťou od 10 do 30 cm. V niektorých krajinách CEP môže dosiahnuť priemere 50 cm nepravdepodobných s tou podmienkou, že idú často zakalený a klíma je veľmi mäkká. Klobúkom zrelé mladá huba je zvyčajne príjemné, “zamatovo” na dotyk a na daždivý deň, na jej povrchu sa objaví voľná priesvitná sliz;
 • noha huby je hustá, hustá (priemer približne 5-7 cm), biela alebo svetlohnedá farba, pomerne malá v porovnaní s vrcholom (10-12 cm vysoká);
 • maso “kráľa húb” je neuveriteľne voňavé a chutné, veľmi mäsité a husté.

Biele huby
Táto huba rastie na piatich kontinentoch z existujúcich sedem (v Austrálii – príliš horúce a suché, v Antarktíde – príliš studená) vo všetkých lesoch. Čas rastu húb priamo závisí od jeho biotopu: v teplých oblastiach sa objavujú v neskorom jarnom – začiatkom leta a neskôr na konci jesene prestávajú potešiť húb. V studených hranách sa mu páči oko od júna do októbra. Rastová fáza tejto huby je taká rýchla, že v priebehu týždňa sa boletus stáva úplne zrelé, čo je jej charakteristický rys.

Zistite, aké druhy čeľustí sú k dispozícii, ako sú užitočné, ako zbierať biele huby na zimu a ako rozoznať skutočnú bielu hubu od falošnej.

Pri zhromažďovaní tohto druhu húb musíte byť opatrní: môžu sa ľahko zameniť s žlčovou hubou (falošným hríbikom), ktorá síce veľmi podobná, ale má určité rozdiely:

 1. Najvýraznejším rozdielom je farba biela hubové rezu: od Borovik je biely a nie je stmavenie s časom, v falošný zástupca je buď žlté alebo biele, ale rýchlo zmení farbu.
 2. Jedlá huba nemá “oko” na nohe.
 3. Rúrková oblasť (dolná vnútorná časť krytu) je v falošnej furoviku ružová a v súčasnosti je biela.
 4. Falošný predstaviteľ eukaryotov má horkú chuť, čo nie je typické pre jedlý furovik.

Pochybnosti o bielych hubách
Najmä “kráľov” zástupca je, že môže byť použitý v akejkoľvek forme, a možnosti pokrmy s touto látkou bezpočet: od nej môžeme robiť šalát (s bylinkami alebo mäso), náleve (s maslom a cibuľou), smažiť mäso alebo zemiaky , pridajte do kastróly a oveľa viac.

Viete? V priemere životný cyklus hríbov trvá len týždeň, maximálne 10 dní. Existujú však zriedkavé výnimky, ktoré “žijú” počas 15 dní a počas tohto obdobia dokážu rásť viac ako dvakrát.

Hliva ústřičná

Hliva ustricová (Tekvicové figolistnaya, hliva ustricová, glyva) – nesmierne cenný objav, pretože táto huba je veľmi chutné a ľahko reprodukovať na vlastné chatu.
Huby ustríc
Vzhľad ustricových húb je veľmi charakteristický, takže je dosť ťažké zamieňať ho s iným druhom:

 • kus hrudky je veľmi podobný tvaru ucha človeka, má matný povrch a môže byť biely alebo jasný. Priemer “vrchol” sa pohybuje od 5 do 25 cm. Vzhľadom k tomu, zvyšuje tekvica figolistnaya skupiny, huba čiapky vytvorené v komplexnom tvare multi-ventilátor. Majú veľmi voňavú arómu, ale neuveriteľne príjemné;
 • Noha na hrudi bočná, krátka (2-3 cm), takmer nepostrehnuteľná, svetlá farba;
 • huby ustrice sú veľmi husté, majú príjemnú arómu a bohatú chuť, robí pokrmy šťavnatejšie.

Huby ustríc radšej rastie v mnohých krajinách v zmiešaných, listnatých a ihličnatých lesoch na hnilých pnechoch a mŕtvych stromoch. Najjednoduchšie je nájsť fanúšikov v blízkosti brezov, vŕb alebo osí.

Dôležité! V mnohých krajinách je táto huba umelo pestovaná pre veľkoobchod.

Ustricovité huby sa radšej objavujú počas tepelnej recesie, a to od konca septembra do konca decembra, pretože tento druh netoleruje vysoké teploty.

Obyčajný ústrižkový hríb sa veľmi ľahko zamieňa s ostatnými členmi tej istej rodiny. Napríklad, oranžová ústřica je veľmi podobná ustrice, ale dá farbu, hoci tvar a celkový vzhľad sú úplne identické.
Huby ustríc
Jedovaté analógy ustríc huby na Ukrajine nie sú prítomné, preto pri zhromažďovaní stačí venovať pozornosť odtieňu. Iba svetlo alebo šedivé predstavitelia budú vynikajúce.

Huby ustríc sa môžu tiež pestovať doma a mrazené alebo sušené na zimu.

Glyvy eukaryota sú všestranné: môžu byť použité v akejkoľvek forme (marinovaný, vyprážané, nakladané), takže pri výbere riadu akýkoľvek hosteska bude v rozpakoch, pretože z nich môžete urobiť veľa chutné a voňavé kulinárske majstrovské diela.

Biela vlnka

Biela piha (alebo treska whitka, načechraná biela) je členom rodiny Mlechnikov, ktorá má neuveriteľne príjemnú chuť a lákavú arómu. Biela vlnka
Nie je tak ľahké splniť tresku bielkovú, takže potrebujete vedieť, ako to vyzerá, aby ste si ju nenechali ujsť:

 • čiapka svetla (bieleho alebo krémového) s priemerom 5-8 cm. Zadná strana špičky je zvyčajne tmavšia, ale rovnakého odtieňa. Wavelet je jediný hríb, ktorý má nafúknutý kryt, najmä na bokoch;
 • noha je neprimerane krátka (3-5 cm), zvyčajne biela farba a tiež má miernu prehrabu;
 • Telo zvyčajne nie je tvrdé, skôr šťavnaté, biele farby.

Fuzzy eukaryotes rastú v brezových hájoch alebo zmiešaných lesoch, breza je častý strom. Huba sa zvyčajne objavuje od konca augusta do konca septembra.

Zistite, kde sa pihy rozrastajú a ako sa nedostanú k ich náprotivkom.

Treska whitingu je veľmi podobná bielej záťaži a ružovej vlne. Biele podsvietenieBiele podsvietenie
Tieto eukaryóty sú jedlé a veľmi chuťovo podobné treske bežce. Rozlišovať ich od podgruzdky je jednoduché – klobúk druhého je hladký a nemá charakteristické “vily”, a ružová vlna má ružový nádych.

Vo svojej potrave sa môžu používať iba ako nálevy a len s predparením a varením. Pri osolení kapota zostáva nedotknutá nafukovaná a získava príjemnú jemnú chuť.

Huby sú skutočné

Skutočná huba (alebo biela, mokrá, mokrá alebo pravá) je jedným z najchutnejších húb z čeľade rusúľov:

 • Klobúk žutiek má zvyčajne priemer 5 až 20 cm, pričom v strede má lievik. Koža sliznica, mlieko alebo biela, často s časticami pôdy alebo trávy;
 • noha zaťaženia je zvyčajne malá (3-7 cm) vo forme valca, príjemná na dotyk, biela alebo žltkastá farba. Vo vnútri nohy tejto huby je dutina;
 • Maso je veľmi krehké, skôr husté, má biele odtiene a príjemnú ovocnú arómu.

Huby sú skutočné

Dôležité! Vzhľad hnedých škvŕn na povrchu húb naznačuje, že už sú dosť staré.

Táto huba sa môžete stretnúť v zmiešaných alebo listnatých lesoch. Hlavnou podmienkou rastu týchto húb je prítomnosť brezových, aspenových alebo lipových stromov v okolí. Zvyčajne rastú v malých skupinách a hľuzovníci za nimi skutočne lovia. Tí, ktorí chcú jesť húb, musíte po nich vyjsť hneď, ako príde slnko. Najlepší čas pre týchto zástupcov je júl, august a september.

Zmiešanie hríbov s niektorými ďalšími hubami je skôr zložité kvôli zvláštnosti jeho čiapky, a to práve zúženia. Huby sú skutočné
V mnohých krajinách sveta sa huba považuje za nejedlú hubu, v niektorých krajinách SNŠ je podmienene jedlá a vhodná len na solenie. Súčasne sa musia dlho namočiť, ale kvôli takej vynikajúcej chuti to určite stojí za to.

Odporúčame vám, aby ste zistili, aké druhy húb sú, ako užitočné sú tieto huby a ako správne pripraviť huby na zimu.

Červená borovica

Červená borovica (alebo Lactarius deliciosus) je hubová pochúťka. Nie je to nevyhnutné, nemôžete to ani nasiaknuť a môžete to jesť surovo:

 • má veľkú červenú hlavu s nepravidelným guľatým tvarom. Farba sa môže meniť od svetlo-červených tónov po nasýtených farbách;
 • Noha je nízka, ale silne zasahuje do viečka. Forma má rebrovaný, rúrkovitý tvar;
 • Masová buničina je veľmi hustá, plná chuti a chutná. Mnohí zberatelia to jesť priamo v lese.

Červená borovica
Tieto pochúťky rastú v blízkosti borovíc, priamo v ihličiach. Objavujú sa uprostred leta a neprestávajú potešiť až do začiatku zimy.
Rukopisy sa ľahko zamieňajú so slnečníkmi. To nie je nebezpečné pre zdravie, ale mellifera nemá takú chuť a vôňu.
S červenými rybami môžete všetko variť, ale najlepšie sú jednoducho čerstvé solené huby.

Viete? Vedci preukázali, že kráľovstvo húb existuje viac ako 400 miliónov rokov a to znamená, že sú staršie ako dinosaury.

Červená borovica

Veslovanie šedé

Blewits šedá (blewits pruh, malý myši (myš, myš), podsosnovik, podzelonka šedej Sandpiper, Lactarius flexuosus) – jedlé huby, ktoré patria do rodiny Ryadovkovyh:

 • huba má tmavošedú kapotu s veľkosťou približne 15 cm. Často v strede hrotu sú lúče tmavého odtieňa. Čím starší je eukaryot, tým menej atraktívny je povrch;
 • dĺžka rumpy je pomerne dlhá, biela;
 • Maso je zvyčajne šedé, má múčnatú chuť a príjemnú jemnú vôňu.

Veslovanie šedéVeslovanie šedé
Myši rastú v borovicových lesoch, najmä v chladnej sezóne, keď nie sú žiadne iné huby. Subgenery rastú v machoch nezávisle alebo v malých skupinách.

Šedý zástup môže byť zmätený so zástupcom toho istého druhu – veslovanie myši, ktoré je veľmi nebezpečné, pretože posledná huba je jedovatá. Avšak medzi nimi sú pomerne odlišné rozdiely: šedá veslovanie má výraznejšiu kontúru čiapky. Jedovaté loptičkyJedovaté loptičky
Myš je neuveriteľný nález, pretože z nej môžete variť nejaké jedlo, ale je potrebné predbežne spracovať (20 minút varu).

Šampiňón obyčajný

Champignon obyčajný (alebo skutočný hríb, hubová lúka, pechenica) – možno najčastejšie huby, ktoré si môžete ľahko kúpiť v každom supermarkete:

 • Pecherits majú veľkú guľatú klobúk bielej farby s tmavým rebrovaným dnom. Rozmery sú rozdielne (2-7 cm);
 • Čiapka je proporcionálna, rovnomerná, vláknitá, rovnakej farby ako klobúk;
 • Maso je pomerne husté, má príjemnú miernu hubovú chuť a bohatú chuť pri tepelnom ošetrení.

šampiňóny

Dôležité! Chuť šampiňónu má veľmi málo spoločného s lúkou. Lúka je oveľa viac nasýtená a voňavá. Avšak ani skúsení hubári nevyberajú vždy huby, pretože sa veľmi ľahko zamieňajú s hrebenikom.

Divoká šelma rastie od začiatku leta až do samého konca jesene, ale varianta v obchode prináša ovocie po celý rok. Obyčajné lesné huby sa veľmi páči oplodnenej pôde, takže je najľahšie ju stretnúť v blízkosti pastvín zvierat. Často sa v lese nenachádzajú, najbežnejším miestom pre spoločné huby sú lúky a polia.

Naučte sa pestovať šampiňóny doma.

Pecheritsy – zákerné huby, pretože sú veľmi podobné nebezpečnému vzácnemu bledému hlaváži. Hlavným rozdielom od mäsiarky je, že ropucha rastie len v lese, rovnako ako huba na základni suchá, a jedovatá huba má vrstvu sliznice. Dvojitý šampiňón
Môžete variť všetko od šampiňónov: občerstvenie, horúce prvý a druhý kurz. Táto huba produkuje neuveriteľný vývar. Predpokladá sa, že polievka z pecherínu má najjasnejšiu a bohatšiu chuť.

Spätná väzba na huby

A aktívne zhromažďujem šampiňóny, nikdy som ich neotočil. Neviem ako, ale “naše” jedovaté sú veľmi odlišné od ich jedlých bratov: na najmenší dotyk sa stávajú žltými a cítia zlomyseľne …
donchanin
http://forum.toadstool.ru/index.php?/topic/1719-/#comment-117639

Kozlyak

Koza (alebo rošt) je húb, ktorý uprednostňuje pestovanie v ihličnatých lesoch a je húb, ktorý nie je prvej triedy, má však určitú popularitu v griboedove:

 • klobúk gril je pomerne veľký (od 5 do 12 cm) červeného alebo hnedého sfarbenia, pomerne veľký. Zhora hore je hustá rúrková vrstva;
 • kozie noha je úmerná klobúku (5-12 cm), ale môže byť o niečo kratšia, čo znižuje viditeľnosť;
 • Mäso – žltá alebo hnedá, má vlastnosť získania ružovej farby pri rezaní.

Kozlyak
Zmazať grilovanie iba s mäsovou peprná, ale skúsený vyberač húb, ktorý vie, ako vyzerá koza, pravdepodobne zistí, že piercer je oveľa menší a jeho chuť sa líši od roštu (má horúčavu).
Jedlá, ktoré sa dajú pripraviť z tohto produktu, sú veľmi rozdielne, ale mäso musí byť pred použitím tepelne ošetrené.

Dôležité! Koza nie je vhodná na marinovanie alebo morenie.

Jesenné ležanie

Jesenná úhora (alebo skutočná) je najobľúbenejší druh z tejto rodiny. Zvláštnosťou je to, že rastú na strome.

 • čiapka týchto húb zvyčajne dosahuje priemer 10 cm (v zriedkavých prípadoch – 15 cm), tvar sa podobá na polobarevnosť svetlohnedej farby, pokrytá malými šupinami;
 • noha je strižená pomerne veľká (7-12 cm), biela s hnedastým základom;
 • mäso tohto daru je zvyčajne husté, vkusné na chuť.

Jesenné ležanie
Medové huby sa začínajú objavovať od konca leta a zmiznú do polovice jesene. Radšej žijú na živých i mŕtvych stromoch (najčastejšie tvrdé drevo, najmä ako breza). Rastú celé rodiny a sú celkom bežné po celej Ukrajine.
Varenie sa môže robiť akýmkoľvek spôsobom, sú vhodné pre všetko, ale predtým musí byť výrobok nutne tepelne ošetrený.
Medové huby a falošné medové agary

Lístky obyčajné

Lemovka obyčajná (skutočná, žltá) – veľmi jasná, nezabudnuteľná chuť zástupcu rodiny húb.

 • lišty majú jasný žltý alebo hrdzavý odtieň, priemer vrcholu je 4-10 cm, v strede sa nachádza charakteristický lievik a okraje nemajú jasný obrys (nepravidelne tvarovaná huba);
 • Noha má rovnakú farbu ako klobúk. Noha a horná časť spája trubicovité mäso. Dĺžka nohy je 4-7 cm, celkom objemná;
 • mäso je pomerne husté, neuveriteľne príjemné na chuť, má vôňu ovocnej stopy.

Kvety sa pestujú vo všetkých druhoch lesov od začiatku leta až do samého konca jesene. Veľmi často sa vyskytujú v ihličnatých lesoch.

Viete? Lišty sú jedným z mála eukaryot, ktorý sa nebojí červov.

Skutočná lienka má málo spoločného s liškou, ale falošná lienka má oranžovú klobúk a dutú stopku, na rozdiel od žltého lišty s hustým stonkou.
Lemovky sú vhodné pre mnoho jedál, môžete variť, ako sa vám páči. Skúsení kulinárski experti odporúčajú, aby tento výrobok smažil, pretože s touto úpravou sa maximalizuje jeho chuť.

Zistite, kde rastú líšky a ako neklesať kvôli falošným hubám.

Lienka a falošná lienka

Spätná väzba na chanterelles

Lístky sú skutočne “čisté” huby. V zmysle ich červov sú takmer ignorované.
VUT v Brne. Takmer nie sú trávené v ľudskom tele …
tj používať ich pre potraviny – neškodný, ale úplne zbytočný postup.
Neuveriteľne?
A pozriete sa na ne “na vstupe” a “na výstup” a porovnávajte
Všeobecne platí, že huby, ktoré aktívne konzumujú červy, sú zvyčajne najviac výživné!
Nie v zmysle exemplárov, ale v zmysle druhov húb.
Červi vedia veľa o hubách
Kazan
http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=15:49589:122#122

brown čiapky hríb

Mnoho húb ako breza, ale podberezovik možno nájsť výlučne pod týmto stromom:

 • má malý, pomerne objemný klobúk (5-12 cm), hnedú farbu, často s neobmedzeným okrúhlym tvarom;
 • Noha dlhá, rovnomerne, mierne užšia bližšie k vrcholu;
 • Buničina je voľná, vzdušná, príjemná na vôňu a chuť.

Podkožný uzáverPodkožný uzáver
Tam je poderezozovik zvyčajne v listnatých lesoch v blízkosti břízy od polovice leta do polovice jesene. Bežný potrat je veľmi ľahko zameniteľný s jedovatou vrodenou – bilióznou hubou.
Pri rezaní týchto húb je jasne viditeľné, že jedlé huby farby sa nemenia, zatiaľ čo žlčník okamžite získa červenavý odtieň.

Tento produkt je možné varenie v akejkoľvek forme, je chutný ako smažený, marinovaný alebo slaný.
Biliárna huba v sekciiBiliárna huba v sekcii

Podisinovik žltohnedý

Podisinovik žltohnedý (alebo obobok raznokozhy) – neobvyklý predstaviteľ eukaryot, ktorý sa líši od ostatných jedlých príbuzných so svojou šupinatou nohou:

 • viečko je veľké, dosahuje 20 cm. Nie je veľmi objemné, žltohnedé farby s rovnými hranami;
 • šupinatá noha zvyčajne veľká, hrubá, proporčne vysoká. Čierne váhy priaznivo prideľujú bielu nohu;
 • Telo hríbov je mäsité, chutné, ale nemá výrazný zápach.

Uprednostňuje mladé tvorivo mladých listnatých a zmiešaných lesov a objavuje sa v júni a zmizne v októbri. Zberač húb zvyčajne získava najväčšiu úrodu v polovici septembra.
Podisinovik žltohnedý
Podisinovik vyzerá len ako huby z vlastnej rodiny a líši sa len farbou.
Tento produkt je ideálny pre marinovanie. Slaný alebo nakladaný hríb sú horšie, pretože strácajú svoj tvar.

Polobiele huby

Polobiele huby (hríba, polobielený hríb) sa vzťahujú na druhy húb:

 • viečko polobieleho bicule je veľké a dosahuje priemer 20 cm. Je pomerne objemný, ílovitý alebo svetlošedý;
 • noha je neprimerane krátka (10 cm), hustá, hustá, žltá s hnedastým podkladom;
 • Telo huby je hustá, žltá a farba sa pri rezaní nezmení. Má špecifickú príjemnú príchuť húb a chuť.

Bolet miluje teplo a preto rastie výhradne v lete v ihličnatých a zmiešaných lesoch (ako dub, buk). Je ľahké zameniť boletus s bielou hubou. Polobiele balet sa líši od bieleho huby s karbolovou príchuťou.

Táto huba patrí k tým druhom, ktoré možno maximálne využiť na varenie. Môže byť vyprážané, varené, pečené, marinované, solené a čo je najdôležitejšie – je dokonale kombinované s mnohými výrobkami.
Polobiele huby

Viete? Počas rastu môže jeho tlak na výslednú prekážku dosiahnuť 7 atmosfér. Malý hríb môže ľahko prepichnúť aj mramor.

Poľská huba

Poľský hríb (alebo zotrvačník gaštanov, hnedý, panský hríb) je zástupcom huby druhej kategórie, ktorý je veľmi obľúbený u gurmánov:

 • uzáver zotrvačníka je pomerne veľký a dosahuje priemer 20 cm, má tvar hemisféry a hnedú saturovanú matnú farbu. Po daždi sa objaví charakteristický lesk;
 • noha je proporcionálna, 14 cm dlhá. Má svetlo hnedý odtieň. Ak ho stlačíte – existujú modravé škvrny, ktoré sa neskôr stanú tmavo hnedou;
 • Buničina má hustú konzistenciu, veľmi príjemnú ovocnú arómu a sladkú chuť. Zvyčajne je biela alebo žltá.

Pansky huba preferuje kyslé pôdy zmiešaných alebo ihličnatých lesov. Často sa dá nájsť v blízkosti dubov. Rastú ako samostatne, tak aj rodiny od polovice leta do konca jesene.
Poľská huba
Zotrvačník gaštanu sa ľahko zamieňa s ostatnými predstaviteľmi tohto druhu. Líšia sa farbou buničiny. Správne hnedé zotrvačník má biele alebo žltkasté mäso bez nečistôt.
Túto hubu môžete variť, ako sa vám páči, je vynikajúce ako s fritovaním, tak s marinovaním.

Červená jedľa

Červený smrek (alebo elovik) – označuje hubu russula:

 • klobúk je malý, maximálna veľkosť je 8 cm, má konvexný tvar, často s miernym chybou v strede. Konce vrcholu mierne spadajú pozdĺž okrajov. Povrch v suchom počasí je hladký a má červenú farbu;
 • noha je proporcionálna, výška od 2 do 6 cm, vzhľad je pomerne hustá, ale ľahko sa zlomí. Farba sa zhoduje s farbou krytu;
 • Buničina je oranžová, s charakteristickými ovocnými tónmi vo vôni a chuti.

Môžete spoznať smrekovú ikru iba v ihličnatých lesoch a tam, kde sa mnohé ihličky ihličnanov rozpadli a tvorili vrh. Začnú sa objavovať v lete a zmiznú do stredu – do konca jesene.
Zmiešanie červenej hlavy s inými hubami je dosť ťažké.

Viete? V mnohých krajinách sveta sa tento druh považuje za nepožívateľný, ale v Rusku a na Ukrajine je akceptovaný na solenie a marinovanie.

Po použití tohto produktu sa moč stáva červenkastým odtieňom.
Červená jedľa
Huby sú veľmi užitočným a hodnotným produktom a na Ukrajine veľký počet ich rastie. Je však veľmi dôležité, aby sa pred “tichým poľovníctvom” zistilo, ktoré jedlé huby vyzerajú a čo môžu byť zmätené, pretože sú veľmi zákerné. Mnoho jedovatých predstaviteľov môže ľahko zabiť osobu.


Loading...