Japonské vreteno: pestovanie a úprava v miestnosti

Vreteno je japonské
V poslednej dobe sa stalo populárne pestovať dekoračné kríky doma. Pestujú, tvoria bežné rastliny v miestnosti a v bonsai technike. Dnes hovoríme o japonskom vretenovom kvete, o výsadbe doma ao starostlivosti o túto rastlinu.

Biologické vlastnosti

Rôznorodý japonský vŕbový strom je polkrst, stálezelená rastlina s hustými mäsitými listami. Ich farba sa líši v závislosti od odrody.

Môže byť jasne zelená bez inklúzií, s bielymi alebo žltkastými pruhmi alebo okrajmi pozdĺž okraja listu.

Medzi najpopulárnejšie stále zelené rastliny patria: borovicové drevo, borovica, thuja, jedľa, cyprus, smrek, tis.

Doma, euonymus japonicus vyrastie až na jeden meter na výšku, s riadnou starostlivosťou sa vyvíja po celý rok, zomierajúc na odpočinok v zime. Zvyčajne kvitne koncom júna alebo začiatkom júla.

Kvetenstvo bohaté, umbellate, pozostávajúce z malých kvetov zelenožltej, bielej a červenej odtiene. V septembri sú ovocné boxy.

Dôležité! Plody vretena musia byť nebezpečné pre zvieratá a ľudí. Ak má dom hospodárske zvieratá alebo malé deti, zariadenie musí byť umiestnené vo výške, ktorá nie je pre nich prístupná. Po konzumácii bobúľ v malom množstve, žalúdočnej nevoľnosti, zrýchlenej srdcovej frekvencii, všeobecnej slabosti. Okolo 35 ovocia stačí na smrteľný výsledok.

Populárne odrody

Psevdolavr. Evergreen kompaktný bush, s množstvom robustných, vzpriamených stoniek. Listy sú široké, oválne, s nerovnomerným žltkastým okrajom pozdĺž okraja alebo impregnácie bielej a žltej, hlavný odtieň listu je bohatý zelený, lesklý.

Kvety sú väčšinou biele. Rastlina je veľmi citlivá na podmienky zadržania, obáva sa zmeny teploty.
Psevdolavr
Vreteno vretena. Rastlina s malými, úzkymi, predĺženými do dĺžky 4 cm listy. Listová doska na vrchu je svetlá, šťavnato-zelená, na spodnej strane – šedozelená, bledá.

Okraje listov sú mierne obrátené hore nohami. Kvitne s malými červenými kvetmi, zvyčajne sa zhromažďujú v kvetenstvách v tvare dáždniku, zriedkavo jediného.
Vreteno vretena
Vreteno je japonský mikrofil Je to dekoratívny polorón so stromovým listom. Na zelenom pozadí chaoticky rozptýlené žlté škvrny nepravidelného tvaru. Kvety s bielymi voľnými kvetenstvami, odfarbením, pokryté jasnými bobuľami ovocia.
Vreteno je japonský mikrofil

Naučte sa, ako vybrať vreteno pre záhradu.

Aureomarginata. Odroda sa líši dekoratívna forma a farba listov: tvar elipsy, predĺžená na dĺžku, okraje dosky sú jemne ozubené, mäsité listy sú žlto-zelené.

Počas kvitnutia je pokrytá zelenožltými malými, ale veľkolepými kvetenstvami, plodiacimi jasne oranžovými alebo ružovými krabicami.
Aureomarginata

Čo hľadať pri nákupe

Prvé pravidlo nákupu: musíte si zakúpiť sadivo v škôlke alebo v kvetinárstve, pri nákupe z ruky alebo na trhu je možné zakúpiť nekvalifikované sadenice alebo len podobnú rastlinu.

Druhé pravidlo: je lepšie vziať rastlinu s uzavretými koreňmi – to vám umožní nechať sa s transplantáciou ponáhľať, aby sa rastlina časom prispôsobila podmienkam miestnosti, kde bude obsiahnutá. Pri nákupe s otvoreným koreňovým systémom musíte okamžite pokračovať v výsadbe.
Vreteno je japonské
Pravidlo tri: skontrolujte, či krovina, stopky a listy majú zdravý vzhľad, bez škvŕn, suchosti a poškodenia. Ak sú korene otvorené, nemali by byť suché a mäkké.

Viete? V prirodzenom prostredí tvorí ker husté húštiny, v ktorých sa rádovo usporadúvajú vlci, najmä počas vzhľadu potomkov. Preto naši predkovia nazývali divo rastúce kríky “vlk lyke” alebo “zálohy” v spojení s osamelým vlkom.

Starostlivosť a podmienky pre pestovanie v dome

V domácnosti musí vreteno vyžadovať náležitú starostlivosť, náhle zmeny teploty alebo prievanu, suchý vzduch alebo naopak nadmerná vlhkosť spôsobí, že rastlina zlikviduje lístie.

osvetlenie

Domáci ker je lepšie držaný na parapete južných okien alebo vedľa nich, rastlina sa dobre vyvíja v dobrom svetle.

Pri odrodách pestrej farby je lepšie priame svetlo, vreteno s čiernobielym sfarbením sa cíti dobre aj s difúznym osvetlením. Pri tejto príležitosti nezabúdajte, že priame slnečné svetlo môže spôsobiť popáleniny na listoch.

V zime sa musíte postarať o dodatočné osvetlenie, zachovať dekoratívnu povahu listov, osvetlenie by malo byť minimálne 12 hodín denne.
Vreteno je japonské

teplota

V lete najlepšie podmienky zaistenia dávajú kvetinu do vzduchu: balkón alebo verandu, ale nesmie byť žiadny návrh. Teplotný režim v letných a jarných dňoch je od 18 do 23 ° С.

V zime rastlina spočíva, potrebuje chlad + -12 ° C. Môžete ju dať na balkón, ak je teplota správna, alebo na zasklenej verande. Váza sa v zásade nebojí spadnúť na + 5 ° C.

Dôležité! Neumývajte hrniec s vretenovou kefkou vedľa radiátorov.

zalievanie

Piť japonský keb sa páči veľa, uistite sa, že povrch pôdy je vždy mierne vlhký. Voda, ak je to potrebné, akonáhle pôda vyschne, mierne, aby sa zabránilo stagnácii v koreňoch.

Na zavlažovanie nepoužívajte chlórovanú potrubnú vodu. Voľba: tavenie, dážď alebo filtrovaná (stojaca) voda pri izbovej teplote.

Pri silnom ohni nebude ľahká sprcha, nezabudnite vyčistiť listy prachu. Počas obdobia odpočinku sa znižuje zavlažovanie, ak je rastlina na chladnom mieste, prakticky nie je napojená, iba listy otrite mierne navlhčeným handrou.
Zavlažovanie listov vretena
Ak to nie je možné a zariadenie je teplo, je potrebné napájanie, ako aj striekanie, ale nie často.

V období jari a leta sa do zavlažovacej vody každé tri týždne pridávajú komplexné hnojivá pre okrasné rastliny. V zime nie je potreba jedla.

Vlhkosť vzduchu

V lete musíte poskytnúť kefu trochu vyššiu vlhkosť, s týmito jemnými dekoratívnymi fontánkami alebo paletou s vlhkým plnivom.

Striekajte listy a vzduch okolo, mäsité listy vretena dobre absorbujú vlhkosť. V zime za predpokladu chladnej miestnosti, postrek nie je potrebný.

prerezávanie

Postup prerezávania rastliny je tolerovaný bez rozmarov. Ak je to žiaduce, je možné použiť korunu. Ak chcete vytvoriť strom, odrežte bočné výhonky a odkryte spodnú časť centrálneho kmeňa.

Zvieracie výhonky stimulujú rast nových vetví a tvoria silnú a sviežú korunu.

Omladzujúce prerezávanie zahŕňa odstránenie starých konárov, rastúce husto alebo utopenie rastu mladých vetvičiek. Ak sú slabé alebo poškodené stonky, mali by byť odstránené, rovnako ako príliš pozdĺžne výhonky.
Euonymus

Dôležité! Odporúča sa prerezávanie puzdra ochranou rúk rukavicami, ak sa džús dostal na kožu, je potrebné dôkladne opláchnuť čistou vodou.

Kedy a ako sa zmením

Japonská izba vretena je ľahšie prispôsobiť po transplantácii v dospelosti. Odporúča sa, aby ste sa nedotkli puzdra, ktoré nie je staršie ako tri roky. V budúcnosti je postup nevyhnutný, pretože klíčky sa zvyšujú každé tri až štyri roky.

Pôda je pripravená zo zmesi rašeliny, piesku a trávnika v rovnakých častiach. Je žiaduce vybrať hrniec nie hlboký, ale viac v priemere, pretože koreňový systém je povrchný vo vretene. Je lepšie, ak je kontajner vyrobený z prírodného materiálu, napríklad z keramiky.

Technológia transplantácie:

 1. Vykonajte dezinfekciu hrnca, drenážneho materiálu a pôdy (dúšok s hrncom vriacej vody, mletím a drenážnym kalcifikom).
 2. Položte vrstvu odvodnenia asi tri centimetre, nad kopec pôdy.
 3. Opatrne odstráňte rastlinu zo starého hrnca, snažte sa udržať hmota zeminy.
 4. Preskúmajte koreňové procesy, odstránia sa poškodené alebo jemné korene.
 5. Na zvlhčenom kopci pôdy v novej banke položte kefku a postupne naplňte novou zmesou pôdy.

Podlaha sa rovnomerne usadí, bez toho, aby musel opustiť dutý priestor, musí byť hrniec trepaný. Na konci postupu nalejte hrniec a nechajte ho v penumbre a keď sa Bush zvykne, prejdite na osvetlené miesto.
Transplantácia listov vretena

Choroby a škodcovia: ako bojovať

Domáce rastliny sú napadnuté roztočmi, voškami, svrabom a miazgy. Prítomnosť parazitov je signalizovaná vonkajšími zmenami:

 • Žlté alebo hnedé škvrny.
 • Deformované časti zariadenia.
 • Suché a padajúce, skrútené listy.
 • Kvety opúšťajú biele kúsky na listoch a pavučina.

Poškodené listy by mali byť odstránené. S roztočom môžete bojovať s pomocou Phytopharmy, aby sa zabránilo vlhkosti zvlhčovať vzduch a lístie, hmyz netoleruje vlhkosť.

Ak chcete zničiť vošku, ošetriť Biotlin, odstrániť priľnavé parazity, ich vajcia a odpadové produkty pomôžu roztoku mydla.

Štít sa musí odstrániť z listov špongiou nasiaknutou v mydlovej vode a potom ošetrená Aktarou. Potom sa odporúča opláchnuť pod sprchou.

Práškový parmica sa tiež zhromažďuje ručne, potom sa s rastlinou ošetrí Confidor alebo Phytoverm.
Práškové moruše na listoch vretenových listov
Choroby miestneho vretena:

 • Koreňová hniloba. Môže zabíjať rastlinu, ak nereagujete na príznaky ochorenia v čase – sú to slabé, sušené listy, pomalé a jemné stonky.

  V tomto prípade je potrebná úplná výmena pôdy, odstránenie poškodených procesov koreňov a spracovanie drveným uhlím.
  Aby sa zabránilo infekcii, je potrebné počas transplantácie spracovať obalovú aj drenážnu pôdu. nenechajte sa uniesť so zalievaním.

 • Zahrotené výhonky. Hubová choroba, zmäkčujúce vetvy kríkov. Pomocou včasného zásahu odstráňte choré časti a ošetrujte ich uhlím a fungicídom.

  Pri globálnej porážke je továreň zbytočné na uloženie, preto musí byť odstránená, aby neohrozila ostatných. Huba ako vlhkosť a stagnujúci vzduch.

 • Plesnivá plesňa možno rozpoznať charakteristickým belavým povlakom na nadzemných častiach hrnca.

  Príčinou môže byť stagnujúci vzduch alebo nadmerná vlhkosť. Bojujte s pomocou Fitosporinu-M. Listy a stopky sú predbežne utierané od škvŕn, vážne zasiahnuté odstrániť. Ak je celá nádoba pokrytá bielou látkou, musíte sa jej zbaviť, už ju nemožno vyliečiť.

Rozmnožovanie odrezkov doma

Japonské vreteno je najlepšie vhodné na reprodukciu odrezaním. V lete sa výhonky krátia na 10 cm s jedným intersticiou, od púšte okolo päťročného veku.

Na výsadbu pripravte pôdu zo zmesi riečneho piesku a rašeliny v rovnakých pomeroch. Pred vysadením je hrot rezu znížený na heteroauxín, aby sa prežilo lepšie.
Príbory odrezky
Rezy doma sú ihneď vysadené v krabici na sadenice, vrchol je pokrytý filmom. Približne o dva mesiace neskôr budú odrezky povolené korene a môžu byť transplantované do vhodného kontajnera.

Viete? Kôra a korene európskych a bradavých odrôd vretenového ložiska obsahujú guttaperču, pružný materiál podobný kaučuku. Tento materiál je v dopyte ako izolátor v elektrických zariadeniach, v chemickom priemysle a dokonca aj v zubnom lekárstve.

Vreteno je užitočná rastlina v dome, kvôli kožovitému zloženiu listov absorbuje až 40% prachu v miestnosti. Tiež sa verí, že jeho prítomnosť chráni atmosféru v dome pred negatívnymi prejavmi.