Japonská dule: užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Japonský dún
Nie veľa ľudí vie o výhodných vlastnostiach japonskej dule (henomeles). Tento nenáročný, elegantný kvitnúci ker a v moderných časoch je veľkým prekvapením aj pre skúsených záhradníkov, pretože väčšina rastlín je spojená s dekoratívnym plotom. A to nie je náhoda.

Pohľad vyzerá skvele ako ochranná bariéra pozdĺž úzkej cesty chaty. A hlavne farebné kuriatkové kefy vyzerajú počas obdobia kvitnutia. Jasné červeno-ružové rastlinné kvety perfektne kombinujú v záhrade s väčšinou dekoratívnych druhov.

Hlavnou hodnotou Bush je jeho okrúhly, hustý plod, ktorý je hojne pokrytý výhonkami. Okrem dôležitých vitamínov sú bohaté na celý rad živín, ktoré dokážu nielen neobvyklé chuťové vlastnosti, ale aj pozitívny účinok na celkové zdravie tela.

A dnes musíme hlbšie objaviť japonskú dúhovku, rovnako ako všetky druhy užitočných vlastností a kontraindikácie pre jej použitie na lekárske účely.

Stručný popis

Krov sa týka dvojklíčnolistých kvitnúcich rastlín. Prirodzený biotop tohto druhu je Japonsko a rastlina je tiež rozšírená v Európe a Číne.
Japonský dún
Pokiaľ ide o botanickú taxonómiu, druh patrí k rodu Genomeles rodiny Rosa. To je dôvod, prečo je japonská duna veľmi podobná mnohým dekoratívnym a domácim rohovým, obľúbeným v záhrade.

Môžete si vytvoriť krásny dizajn vašej záhrady pomocou okrasných kríkov sú hortenzie, pajazmín, mericariae, zimolez, skalník, trojpuk, Astilbe, drieň.

Chanomeles označuje listnaté nízke kríky, ktorých maximálna výška nepresahuje 3 m. Mladé výhonky majú jasnú farbu, ktorá sa postupom času mení na hnedo-čierne. Šupinatá štruktúra vonkajších krytov zrelých konárov sa mení na hladkú a holú.

Listy sú malé veľkosti, obovate alebo lopatky tvaru, zúžené na základňu, s zúbkovaným okrajom. Ich dĺžka nie je v priemere väčšia ako 5 cm a šírka je 3 cm.

V období kvitnutia je krovina pokrytá malými kvetmi. Ich veľkosť v priemere nepresahuje 4 cm a odtiene prevažujú jasne ružové alebo červeno-oranžové odtiene. Sepaly a okvetné lístky majú oválny tvar.
Chaenomeles
Po kvitnutí na kebiku sa objavujú jablkové zelené ovocie, takmer sférické, ktoré po úplnom dozretí sa stávajú jemným žltým odtieňom. Mäso ovocia je jedlé, ale veľmi húževnaté a husté s bohatou impregnáciou malých hnedých semien.

Chemické zloženie ovocia

Plody chanomélov sú bohaté na množstvo užitočných látok a zlúčenín. Na zrelom ovocí sa nachádza asi 12-13% cukrov. Medzi ne patria fruktóza, glukóza a sacharóza, ktoré majú nasledujúci pomer 3: 2: 1.

Okrem cukrov obsahujú džúsy obrovské množstvo organických kyselín (od 1 do 4%), z ktorých najväčšie sú: jablko, citrón, víno, askorbová, fumarová a chlorogénna.

Okrem toho sa v poslednej dobe našli stopy kávy, kumarínu, kyseliny listovej a kyseliny chinovej.

Viete? Druhým názvom pre japonskú duna je severný citrón. Tento názov bol daný rastline kvôli silnej kyselinovej chuti ovocia a vysokému obsahu kyseliny askorbovej v ich zložení.

Chaenomeles
Telo plodov chanomeles je bohaté na vitamíny a prospešné mikroelementy. Medzi jeho predloženie vitamíny A, E, C, PP, vitamíny B (B1, B2, B6), vitamín K. stopy Trace, ktorá predstavuje: železo, kobalt, nikel, bór, mangán, titán, meď, hliník.

Viete? Japonská duna je jedným z mála rastlín, ktoré našli svoju aplikáciu nielen v medicíne a kozmeteológii, ale aj vo výrobe. V Indii sú malé kríky alebo vyrezávané suveníry vyrobené z kríkov.

Okrem toho, plody sú bohaté na veľké množstvo týchto látok: katechíny, antokyanov, tanín, eptkatehin, flavonoly quercetin, karotén a mastné oleja, ktorý izooleinova obsahuje kyselinu a glycerol kyseliny mirimistinovoy.

Užitočné a liečivé vlastnosti

Deriváty plodu chanomélov majú protizápalové, imunomodulačné, diuretické účinky na ľudské telo.

Vitamín C, ktorý sa nachádza v ovocí, podporuje hojnú produkciu interferónu, takže sa telu dokáže okamžite vyrovnať s akoukoľvek infekčnou katarálnou chorobou a tiež posilňuje celkovú imunitu.

Navyše liečivé vlastnosti japonskej kukurice prispievajú k normalizácii nervovej a svalovej aktivity, zlepšujú priebeh metabolických procesov v tele, obnovujú a urýchľujú priebeh základných biochemických reakcií.
Chaenomeles
Infúzie a odvar z plodov rastliny sa používajú ako hemostatické a obnovovacie prostriedky. Často čerstvé ovocné kríky v ľudovom liečiteľstve používa na dosiahnutie žlčopudne alebo močopudné účinky, čo uľahčuje zavedenie toxínov z tela, znečisťujúce látky, toxíny, a podporuje regeneráciu tkanív urogenitálneho systému a pečene.

Buničina bohatá na vlákna sa aktívne používa na liečbu gastrointestinálnych porúch. So srdcovým zlyhaním alebo opuchom je kura schopná odstrániť prebytočnú tekutinu z tela, čo uľahčuje priebeh ochorení.

Okrem toho sa vo všeobecnej lekárskej terapii používa plody tejto rastliny na elimináciu lokálnych dráždivých účinkov chemických látok na ľudské telo a spomaľujú ich absorpciu a na zmiernenie najsilnejšej toxózy u žien počas tehotenstva.

Semená japonskej dúhy našli ich použitie pri príprave expektorantov a obalových ľudových liekov.

Viete? Turecko zaujíma prvé čestné miesto v priemyselnej ťažbe dule. V tejto krajine sa na svete pestuje jedna pätina celej úrody dule.

Chaenomeles

Recepty tradičnej medicíny

V ľudovej medicíne na prípravu liekov sa aktívne používajú ako ovocie a listy dule a úplným prekvapením pre mnohých je skutočnosť, že aj semená tejto rastliny sú vhodné na prípravu liekov.

Pozrime sa podrobnejšie na najpopulárnejšie národné metódy prípravy liekov z henomeleás.

Odsadzovanie semien rastlín pri ochoreniach tráviaceho traktu má obalujúci, hojivý a protizápalový účinok na človeka a s takým ochorením spôsobeným ochladením pomôže pri eliminácii bronchitídy a iných prejavov ochorenia.

Rose, brzlík týmusu, jusai cibuľa, kupena, tinktúra propolisu, aloe a medynica – tiež pomôže zbaviť sa bronchitídy.

Pri príprave sa 10 g semien pokryje 250 ml teplej vody, potom sa zmes mieša 10 minút a prefiltruje sa cez gázu. Výsledná mukózna tekutina sa užíva 4 krát denne po 1 lyžici po jedle.
Odvar zo semien

Dôležité! Pri príprave finančných prostriedkov zo semien kmeňa je strihanie semien prísne zakázané, pretože v tomto prípade infúzia uvoľní toxické látky, ktoré ohrozujú silnou otravou.

Na zmiernenie priebehu arteriálnej hypertenzie odporúča ľudová medicína infúziu alkoholu z listov kríkov.

Za týmto účelom sa do 250 ml vodky nalije 100 g jemne nasekaných čerstvých listov a trvá 7 dní, potom sa prefiltruje cez gázu. Prijatý výrobok sa užíva 20 kvapiek dvakrát denne.

Odvar z listov chanomelov pomáha eliminovať prejavy bronchiálnej astmy a zápalových ochorení žalúdka. Ak chcete, aby 5 gramov listov naliať 250 ml vriacej vody a trvať na vodnom kúpeli asi 15 minút.

Potom sa zmes musí odstrániť z tepla, nechať vychladnúť 45 minút a potom vytekať. Vezmite infúziu nie viac ako 4 krát denne na 2 lyžice pred jedlom.

Odvar ovoce alebo sirupu džúsu pomáha zlepšiť stav krvného systému a liečiť anémiu, celkovú imunitu a priebeh prechladnutia.

Aby ste sirup pripravili, musíte vyčistiť čerstvé ovocie, jemne nakrájať, nalejte pohár vody a variť, kým sa nestanú mäkké.

Potom odstráňte mäso a napnite ju cez sito. Výsledná kvapalina sa musí uvariť na konzistenciu sirupu.
Odvar z ovocia
Na získanie odvaru dule, 1 polievková lyžica jemne nakrájaného ovocia sa naleje 250 ml vriacej vody a varí sa asi 10-15 minút. Potom je zmes pokrytá viečkom a trvala 30 minút.

Výsledný vývar sa filtruje cez gázu a vezme sa pred jedlom 1 lyžičku 3 krát denne.

Dôležité! Nie je potrebné zneužívať potraviny z dule, pretože ich dlhodobé používanie môže spôsobiť zápchu. A v období dojcenia môže predávkovanie materského organizmu s vysoko aktívnymi zložkami dutiny viesť k zápche a koliky u dieťaťa.

Aplikácia v kozmeteológii

V kozmetike našla duna svoju aplikáciu tak široko ako v ľudovej medicíne. Pomocou čerstvého ovocného džúsu doma môžete odstrániť pihy, zlepšiť celkový stav a farbu pokožky tváre.

Okrem toho, ovocná šťava je jedným z ich najlepších liekov, čo pomáha správne starať sa o mastnú pleť. Každodenné trenie tváre infúzie semien dutín pomôže normalizovať prácu mazových žliaz.

Okrem toho môžu pleťové vody z tohto odvaru účinne eliminovať otupenie a vekom súvisiace zmeny okolo očí, rovnako ako dať tvár mládeže a sviežosť.
Použitie v kozmetike
Odvar z listov rastliny pomáha maskovať šedé vlasy, posilňovať ich a zlepšovať celkový stav pokožky hlavy. Infúzia vody môže pomôcť odstrániť lupiny, krehké a prebytočné mastné vlasy, zvládnuť exacerbácie seborrhea a podobných ochorení.

Navyše, finančné prostriedky z japonskej dule sú ideálnou zložkou pre vytváranie rôznych pleťových prípravkov a masiek, ktoré sa starajú o akýkoľvek typ kože.

V kozmetike sa často používajú rastliny, ako je napríklad lieska, prísavné striebristý, paštrnák, vápno, pivonky, čerešne, Brčál, nasturtium, pupalkový, drieň a amarantu.

Zber, skladovanie a skladovanie liečivých surovín

Vzhľadom k tomu, že krovina, podobne ako väčšina rastlín, je sezónnym produktom, je naliehavo potrebné ušetriť až do ďalšej sezóny nielen ochuťovanie, ale aj užitočné vlastnosti dyne japonských derivátov na maximum.

Z tohto dôvodu boli v ľudovej praxi vynaliezané množstvo receptov na prípravu na zimu, o ktorých budeme diskutovať neskôr.

ovocný

Zozbierajte ovocie až po úplnom dozretí. V tomto prípade akumulujú maximálne množstvo potrebných živín. Značným znakom dospelého plodu je zmena jeho farby od svetlej zelenej po jasne žltej alebo oranžovej.
Plody japonskej dule

Viete? Dvojica je jednou z najstarších rastlín používaných v lekárskej praxi. Starovekí Gréci tiež zbierali a zbierali ovocie Bush.

Ideálne obdobie na zber je neskoro jeseň, ale je potrebné mať čas pred prvými mrazmi.

Existuje mnoho spôsobov, ako zachrániť ovocie až do budúcej sezóny. Najpopulárnejšie sú:

  1. Príprava džemu: plody rastliny sa čistia, rozdrvia a naliajú s vriacim sirupom. Na 1 kg ovocia použite 1,5 kg cukru a 400 až 500 ml vody. Potom sa zmes varí asi 5 minút a odfiltruje sa 6 hodín na infúziu. Potom varte maximálne 5 minút a odstráňte z tepla 12 hodín. Postup je vykonávaný päťkrát, po ktorom je džem pripravený na sterilizáciu a plnenie v plechovkách.
  2. Príprava kandizovaného ovocia: ovocie kríkov je očistené, jemne nakrájané a vyliate horký sirup. Na 1 kg ovocia vezmite 1,2 kg cukru a 600-700 ml vody. Zmes trvá asi 6 hodín, potom sa varí 5 minút a nechá sa infúzi počas asi 12 hodín. Potom sa postup uskutočňuje ešte 4 krát, potom sa kvapalina odstráni cez sito a zvyšné plody sa vysušia.
  3. Trávenie do stavu marmelády: lúpané a jemne nakrájané ovocie sa otrieme kovovým sitom alebo mlynčekom na mäso a pridáme 1,3 kg cukru na 1 ovocie. Ďalej sa zmes varená až do charakteristickej viskóznej konzistencie, sterilizovaná a fľaškovaná.
  4. Sušené ovocie: plody sú čistené, jemne nakrájané a sušené na teplom mieste až do charakteristického stavu. Semená môžu byť tiež sušené a používané na výrobu infúzií v zime.

Jenomel Jam

listy

Listy zozbierané v období aktívnej vegetácie. Ideálne obdobie zberu bude od júna do júla. Za týmto účelom sú starostlivo odtrhnuté, umiestnené na rovnom povrchu a sušené na otvorenom priestranstve pod hromadným slnečným žiarením, po ktorom sa v prípade potreby brúsia.

Výrazným znakom suchého listu je jeho krehkosť v najmenšom ohybe. Aby sme zabránili negatívnemu vplyvu na rastlinu, odporúčame, aby ste si neprijali viac ako 30% letákov z 1 pavúka.

Dôležité! Neodporúča sa vyberať listy na jeseň, pretože predtým, než rastlina opustí rastlinu, ukladá nebezpečné toxíny zo životného prostredia počas aktívneho vegetačného obdobia.

Kontraindikácie a poškodenie

Napriek tomu, že japonská dúška prináša nepopierateľné výhody a je to rastlina s vysokou koncentráciou živín, jej použitie môže tiež priniesť škodu.

Použitie dúhy na liečivé účely s vredmi je prísne zakázané, pretože množstvo kyselín vo výrobku môže spôsobiť exacerbáciu ochorenia. Je potrebné opustiť rastlinné deriváty a chronickú zápchu, pretože to môže zhoršiť priebeh ochorenia.
Kontraindikácie chanomelov
Kôra plodu môže spôsobiť podráždenie hrtana, ktoré môže ovplyvniť hlas, takže sa odporúča odstrániť pred vstupom do ľudí, ktorých práca je spojená s aktívnym používaním hlasových povrazov.

Nezabudnite na individuálnu neznášanlivosť zložiek, ktorá môže spôsobiť závažné alergické reakcie.

Dôležité! Pred aplikáciou džúsu na liečivé účely sa dôrazne odporúča konzultovať skúseného lekára.

Chaenomeles je cenným darom prírody, ktorý môže byť prezentovaný na záhrade ako príjemný estetický vzhľad, ako aj veľa liekov.

Dnes sme skúmali užitočnosť japonskej dule pre všeobecné zdravie tela a spôsoby, ako ju používať ako zdravotnícku pomôcku.

Napriek skutočnosti, že rastlina je celkom účinná na liečivé účely, treba pripomenúť, že je možné odstrániť nebezpečnú chorobu len pri komplexnej terapii s použitím tradičných liekov. Chaenomeles