Jahodový strom: aplikácia, užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Madroño
Jahoda je skutočná relikvie. V Jordánsku, počas výkopov archeológov, boli objavené fosílne stromy. Navyše, jahody sú spomenuté v spisoch gréckeho učenca Theophrastus, ktorý žil v roku 300 rokov pred nl. Dnešný strom, ktorého ovocie pripomína jahody, sa stal symbolom hlavného mesta Španielska – madridský erb zobrazuje bronzového medveďa, ktorý sa teší jasnému plodu rastliny. Arbutus, tiež nazývaný arbutus, dostal svoje meno kvôli ovocím pripomínajúcim jahody. Okrem toho, plody jahodového stromu majú vôňu jahôd a plody môžu byť konzumované surové.

Viete? Táto dlhá pečeň je schopná priniesť ovocie za dvesto rokov.

Jahoda: obsah kalórií a chemické zloženie

Jahodový kvet má príjemnú a ľahkú medovú vôňu. Použite to ako diaforáciu. Rastlina má tiež vynikajúce antiseptické vlastnosti, takže rôzne odvary a infúzií liekov založených na jahody odporúča v zápalu a bolesti hrdla močovej a pohlavnej sústavy. Kôra a listy jahody obsahujú látky užitočné pre tráviaci systém. Majú protizápalové a upokojujúce vlastnosti. Strawberry Tree

Chemické vlastnosti arbutusu sa stále skúmajú. Avšak ovocie je bohaté vitamín B, kyselinu jablčnú a kyselinu askorbovú, cukor a pektíny. Pri prehnanom ovocí je percento alkoholu. Aj v kôre je tanín, ktorý dáva horkú chuť, triesloviny, flavonoidy. Mimochodom, jahody sú krmivom pre veľké motýle, ktoré obývajú Izrael, a med je vyrobený z ovocia stromu, charakterizovaný chuťou a príjemnou arómou.

Z jahôd z masívneho dreva dokonca robia suvenírkové krabice a hodinky. Pokiaľ ide o výhrevnosť plodu stromu, energetická hodnota je 28 kcal: z nich sú bielkoviny 0,8 g; tuky – 0,4 g; uhľohydrátov – 7,5 g.

Rastlina má niekoľko ďalších mien: letovisko, whisperer a iné pôvodné “mená”. Vzhľadom k tomu, že rastlina má radi teplo, je najlepšie ju pestovať v zimnej záhrade, v skleníkoch, v skleníkoch.

V skleníku môžete tiež pestovať rastliny ako uhorky, paradajky, jahody, sladké papriky, baklažány a reďkovky.

Užitočné vlastnosti jahôd

Madroño
Tanín, ktorý je prítomný v kôre a listoch arbutusu, viaže aminokyseliny upokojuje tráviaci systém a zlepšuje črevnú mikroflóru. Drobné ovocie a ostatné časti jahodového stromu majú na telo terapeutický účinok: vitamíny a kyseliny podporujú aktívny metabolizmus a zvyšujú imunitu.

Viete? V dávnych dobách, v Grécku, boli vyrobené pevné prvky jahodového stromu pre zbrane. A kvôli majetku jahôd, ktoré ich kôru vykopli s charakteristickým šumivým zvukom, bol strom v ľuďoch pokrstený “bez hanby”.

Ako súčasť rastliny obsahuje aj kyselinu askorbovú, ktorá je schopná zvýšiť ochranné funkcie v ľudskom tele. Táto výhoda je užitočná najmä pri beriberi a počas aktívneho šírenia vírusových ochorení. Ak budeme hovoriť o blahodarné vlastnosti jahoda strom na farme, môžeme zaznamenať počet bodov: vďaka látok prítomných v kôre stromu, spracované kožené materiály s cieľom zlepšiť odolnosť proti opotrebovaniu a tvárnosť; z listov vytvárajú hnedú farbu.

Použitie jahodového ovocia vo varení

Plody jahôd
Pre mnohých gurmánov bude užitočné vedieť, čo je arbutus strom a ako sa môže používať pri varení. Bobule sa používajú na výrobu rôznych sirupov a džemov, kandizovaného ovocia a želé. Ovocie slúži ako hlavná zložka pri výrobe alkoholických nápojov (vína a likéry). Napríklad v Portugalsku vyrábame vodku z bobúľ jahodového dreva.

Výhody bobúľ pre naše zdravie sú nepochybné. Jesť viac bobúľ, a to: čučoriedky, yoshtu, dogwood, princ, moruše, čerešne, čučoriedky a černice.

Bobule sú konzumované surové a spracované. Takže z nich môžete urobiť lahodné jam, kompotu alebo džem. Okrem toho ovocie arbutus – vynikajúci prírastok k prestížnym odrôd likérov. Z kvetov je pikantný med s príjemnou horlivosťou.

Aplikácia v ľudovej medicíne

Madroño
V ľudovej medicíne jahody tiež našli svoju aplikáciu. Prípravky založené na plodoch rastliny majú cenné zložky, ktoré pomáhajú vyliečiť cystitídu a ekzém.

V ľudovej medicíne sa používa jahodový strom ako liek na mnohé ochorenia, ktorých opis a aplikácia je možné nájsť v rôznych zdrojoch. Napríklad, z kvetov stromu trvať odšťavňovanie: vyriešiť mladé kvety jahôd, opláchnite čistou vodou, a potom variť v nádobách s bobuľami, ako kompót. Táto tinktúra je užitočná pri bežnej chlade, bolesť v krku, pretože rastlina má antiseptické vlastnosti.

Dôležité! Bobule jahody vo veľkom počte môžu zmrznúť a spôsobiť vážne bolesti hlavy.

Ďalší recept: kôra stromu sa používa na popáleniny a škrabance. Tiež kôra arbutusu môže byť čistená a ošetrená tvárou, pretože obsahuje užitočné zložky, ktoré ošetrujú problémovú pokožku. Z listov a kvetín môžete pripraviť tinktúru na báze vody na opláchnutie hrdla a odstránenie bolesti zubov. Strawberry Tree

Zber a získavanie liečivých surovín

Ako už bolo uvedené vyššie, liečba chorôb využíva listy, ovocie, kvety a kôru. Všetky tieto časti rastliny sa spracúvajú a zberajú rôznymi spôsobmi. Listy sa zberajú v lete: odtrhnúť, úhľadne triediť, hádzať čierne listy, sušené a každý deň sa obrátil. Keď listy úplne vyschnú, sú uložené v papierových obaloch až do dvoch rokov.

Bobule sa ihneď používajú pri varení alebo sušia v špeciálnych sušičkách. Kôra a kvetiny sú sušené pod vrcholom v miestnosti, kde je dobré vetranie. Kôra sa zberá aj v lete: je drvená a skladovaná v baleniach až do použitia.

Jahoda je bežná rastlina v Európe, Amerike a najmä v Írsku, kde rastie veľké množstvo druhov jahôd. Strom rastú pomaly av desaťročiach dosahuje výšku 5 metrov. Strawberry Tree

kontraindikácie

Použitie jahôd v miernom množstve prinesie mnoho výhod. Avšak, ak sa prejednete bobule osoba môže mať bolesti hlavy a poruchy trávenia. Vo veľkom množstve sú ovocie omráčené, pretože v zrelom stave sa v bobuľkách objavuje malá dávka alkoholu a andromedotoxínu.

Dôležité! Arbutus je kontraindikovaný u gravidných a dojčiacich matiek. Tiež nedávajte bobule deťom.

Keďže v kôre je silný toxín, nemôžete sa ho zbaviť ani po vyschnutí. Kôra sa preto používa iba na vonkajšie spracovanie a hojenie. Med, ktorý je zbieraný z jahodového nektáru, obsahuje aj časť toxínu a vo veľkom množstve je nepriaznivé pre ľudské telo.