Jablkový strom “Triumph”: vlastnosti, plusy a mínusy, poľnohospodárske techniky kultivácie


Jablká sú obľúbeným ovocím pre mnohých ľudí, čo nie je prekvapujúce, vzhľadom na ich masovú distribúciu v našej krajine. Letné obyvatelia a profesionálne záhradníci často hľadajú stále viac a viac nových odrôd stromov na výsadbu vo svojich odboroch, s jedným z hlavných kritérií pre výber je nielen vynikajúcu chuť plodov, ale aj vonkajšie charakteristiky samotnej jablko. Navrhujeme vám zoznámiť sa s jednou z najzaujímavejších odrôd pod názvom “Triumph”.

História chovu

Odroda jabloní “Triumph” je výsledkom výberovej práce zamestnancov VestiSP a je zaradená do štátneho registra v roku 2015 ako rastlina s plodmi s priemerným obdobím splatnosti. Autorky odrôd, ktoré vykonali prácu na jej výbere, sú Kichina V. V. a Morozova N. G.
Apple Tree

Viete? Napriek tomu, že dnes sa zámerne odvodzujú mnohé odrody jabloní, prvé stromy s takými vonkajšími charakteristikami sa zdali byť náhodne. Stalo sa to v roku 1964 v Kanade, kde British Columbia 50-ročný jabloň “Mac” dal nezvyčajne veľké vetvy bez obvyklých vedľajších vetvách, ale s množstvom ovocia.

Popis stromu

Stromy odrody Triumph sú pomerne skromné ​​a rastú až do výšky dvoch metrov (ale aj to mnohí ich nepovažujú za “trpaslíkov”, ale za “čiastočne trpaslíkov”). Táto koloniálna jabloníka sa vyznačuje strednou rýchlosťou rastu a stredne silnou korunou, ktorá sa podobá úzkej pyramíde.

Naučte sa pestovať stĺpové jablko vo vašej záhrade, ako aj o takých odrodách stromových jabloní ako “mena”, “prezident”, “vasyugan”.

Nachádza sa na kmeňových výhonkoch – srednotolstye, zaoblené a roztiahnuté s holým povrchom olivovej farby.

Tmavozelené listové listy sú priemerné, mierne pretiahnuté, špicaté. Listy sú hladké na dotyk, mierna konkávnosť a malý hrboľatý plochý okraj sú viditeľné.

Neskúsení záhradníci môžu ľahko zameniť “Triumph” s inými druhmi trpasličích jabloní, ale s bližším preskúmaním rozdielov sú zrejmé.

Získajte viac informácií o odrodách trpaslíkových jabloní, najmä o Bratchudovi a Chudnoe.

Opis plodov

Za štandardných podmienok plody odrody rastú na stredné alebo dokonca veľké veľkosti s hmotnosťou každého jablka 100-150 g (existujú vzorky s hmotnosťou 200 g). Ich tvar pripomína mierne vyrovnanú guľu, ovocie však zostáva jednorozmerné.

Koža jabĺk je lesklá a dostatočne hustá, s atraktívnou jasnou tmavočervenou ružou na celom povrchu.

Vo vnútri jabĺk skryté šťavnaté a snehovo biele mäso s jemnozrnnou štruktúrou a výraznou jablkovou chuťou. Chuť ovocia je medovo-sladká, ale s prítomnosťou ľahkej kyslosti, ktorá ju len uprednostňuje.

Charakteristika odrody

Prvá vec, ktorú záhradkári venujú pozornosť pri výbere jabloní, je charakterizácia odrody a jej požiadavky na starostlivosť.

Tiež dôležité budú informácie o výťažkoch, zbernom období, odolnosti voči chorobám, mrazu a niektorých ďalších dôležitých aspektoch, ktoré budú prerokované neskôr.

Odolnosť proti chorobám a škodcom

Hlavnou trumfovou značkou značky Triumph je vysoká odolnosť proti vplyvu škodlivých patogénov.

Prečítajte si pravidlá boja proti škvrnám na jablone.

Táto choroba často masívne ovplyvňuje jabloní, čo spôsobuje významné straty plodiny, avšak v tomto prípade je rezistencia voči nej obsiahnutá v odrode na genetickej úrovni.

Samozrejme, za určitých podmienok môžu jablone stromy získať iné bežné ochorenia, ale to sa stáva zriedkavo, pretože odolnosť odrody k chorobám je veľmi, veľmi vysoká.

Rezistencia sucha a zimná odolnosť

Nemožno povedať, že “Triumph” bude najlepšou variantou jablone v tvare stĺpca pre regióny s ťažkými zimami. Napriek tomu, že jeho mrazuvzdornosť je na dostatočne vysokej úrovni, pri veľmi nízkych teplotách stromy jednoducho neprežijú chladnú sezónu.

Pre mrazuvzdorné odrody jabĺk zahŕňajú napríklad “Imrus”, “brusnica”, “Uralets”, “jeseň pruhované”, “Ligol”, “Berkutovskoe”.

Pokiaľ ide o vlhkosť, je to veľmi dôležitý ukazovateľ na získanie vysokokvalitného a hojného zberu, preto je žiaduce, aby sa stromy vysypali každé 2-3 dni v mimoriadne suchom období.

Doba dozrievania

Zbierka jabĺk odrody “Triumph” spadá na začiatku a polovicu septembra, keď plody dosiahli technickú zrelosť.
Apple Tree

Ovocie a produktivita

Medzi pozitívne charakteristiky opísanej odrody stojí za to zdôrazniť vysoký výnos a stromy začnú prinášať ovocie dostatočne rýchlo.

Vysoké výnosy sa tiež líšia v takých odrodách ako Krasa Sverdlovsk, Solnyshko, Zhigulevskoye, Jonagold, Orlik, Spartan.

Takže od druhého alebo tretieho roku po výsadbe, pri klonální trpaslíka a semi-zakrpatené podnože, budete už môcť získať prvého zberu, ale do maximálnej rodiť budú musieť počkať ešte niekoľko rokov denného výnosu by pri štvrtom alebo piatom roku po výsadbe.

V priemere jeden strom môže produkovať asi 6 kg jabĺk, ale s dobrou starostlivosťou tento počet môže rásť až na 10 kg. Z 1 hektára sa zvyčajne zhromažďuje približne 80-100 ton ovocia.
Jablká

Prepravovateľnosť a skladovanie

Obdobie skladovania jabloní odrody Triumph je len 2-3 mesiace, čo je vysvetlené pomerne nízkymi charakteristikami dlhovekosti. Takéto jablká navyše nie sú vhodné na dlhodobú prepravu, aj keď sú často pestované na komerčné účely.

Viete? Najdrahšie jablká na svete môžu byť považované za Sekai Ichi, chované výberom v Japonsku. Jedno takéto jablko (môže dosiahnuť hmotnosť 2 kg) stojí viac ako 20 dolárov a Japonci sami považujú za pochúťku a jedia len počas sviatkov.

Pestovateľské podmienky

Keď výsadba rastliny by mali vybrať dobre slnečné oblasti, ktoré sa nachádzajú na mieste uzavreté od ostrých poryvov vetra. Tiež úroveň výskytu podzemnej vody hrá dôležitú úlohu pri úspešnom ovplyvnení ovocia: je veľmi žiaduce, aby korene rastliny neboli zaplavené.

Pri výsadbe sadeníc musí byť pôda dostatočne teplá, pretože v studenej pôde strom jednoducho neprežije.
Pestovanie jabloní

Optimálny čas a odporúčaná schéma pristátia

Vysádzanie sadeníc opísanej odrody sa môže uskutočniť na konci apríla aj na jeseň. V každom prípade mesiac pred tým je potrebné správne pripraviť miesto na vylodenie a vykopať jamku o veľkosti 75×100 cm.

Pri odobratí z ornice (najúrodnejšia) vrstva by mala byť v zmesi so všetkými dostupnými organickej hmoty, ktorá zlepší jeho mechanické vlastnosti a aby sa substrát viac drobeniu, výživné a priedušná. V budúcnosti to prispeje k dobrému prežitiu a rozvoju sadeníc.

Dôležité! Ak existuje hrozba možného zaplavenia lokality podzemnou vodou, odporúča sa, aby sa na spodku jamy vytvorila drenáž, aby sa odvádzala prebytočná vlhkosť.

Keď je rastlina vysadená priamo, miesto výsadby (tj jamka) je pokryté vrstvami pôdy s použitím predtým pripravenej pôdnej zmesi.
Výsadba jabloní
Najúspešnejšou schémou výsadby Triumph je zachovanie stromov medzi 0,5 m a 1 m medzi susednými radmi.

Toto usporiadanie umožní, aby všetky sadenice dostali dostatočné množstvo svetla a koreňový systém bude mať dostatok priestoru na dobrý vývoj.

Nedostatok priestoru kvôli zahusteniu výsadby často vedie k nesprávnej tvorbe jabĺk, ktorých tvar a farba sa takmer určite líšia od prijatej normy.

Základy sezónnej starostlivosti

Mnoho záhradníkov po výsadbe stromov na záhrade takmer nestará o nich, spoliehať sa len na prírodu, ale v prípade Triumph, tento scenár bude zle. Ak chcete získať dobrý zber, všetky vysadené jablká by mali byť napojené, oplodnené a prerezané včas.
Jadrové stromy v tvare čreva

Pôda

Jedným z hlavných bodov v starostlivosti o “Triumph” je dostatočné a pravidelné zavlažovanie, obzvlášť dôležité v období sucha. Na jednom strome sa priemerne asi 10 litrov vody vlieval do trupu pravidelne 2-3 krát týždenne.

Strom začína prúdiť vo fáze budovania a pokračovať v tomto procese až do pádu, samozrejme pri zohľadnení poveternostných podmienok. Nasledujúci deň po napájaní je potrebné mierne uvoľniť pôdu v kmeňoch a podľa potreby odstrániť buriny.

Dôležité! Vzhľadom na blízke umiestnenie koreňového systému stĺpovitých jabĺk na povrch zeme, uvoľňovanie sa vykonáva veľmi, veľmi mierne, bez toho, aby sme prešli hlbšie ako 10 cm.

Pre udržanie vlhkosti v pôde, zabraňuje jeho rýchle odparovanie, je žiaduce, aby periodicky mulčovací kmene stromov s slamy, ktoré môžu zostať v ňom až do zimy (v chladnom ročnom období, mulč je odstránený, aby nedošlo k prilákanie hlodavcov).
Zalievanie jabloní

kŕmenie

V prípade odrody “Triumph” dobre zavedené mikročastice obväz sa vykonáva postrek stromov zelená hmota roztoku pripraveného podľa odporúčania na obale (pre každé zloženie živín, ktoré vlastní).

Zistite, ako a ako striekať jablko na jeseň a na jar, ako chrániť jabloň pred škodcami.

Horná obväz s dusíkom a organickými hnojivami by sa mala zastaviť v auguste, ale draslík môže byť vyrobený až do jesene po zbere.

Nasledujúca zmes je vhodná pre úlohu organickej kompozície na oplodnenie stromov: v kôre s vodou je potrebné riediť lopatu hnoja a lyžicu močoviny, starostlivo miešať tieto zložky. Hotová zmes sa naleje do každej rastliny pri výpočte 2 litre na jablko.
Kŕmenie jabloní

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Všetky stĺpcové jablká potrebujú prerezávanie a tento proces má svoje vlastné vlastnosti. V dôsledku poškodenia vrcholového bodu plodu je teda možné pozorovať súčasný vývoj dvoch apikálnych výhonkov, čo porušuje štruktúru koruny a vedie k asymetrii stromu.

Zoznámte sa s osobitosťami prerezávania stĺpcov jabloní.

Vyhnite sa negatívnym dôsledkom odstránením slabšieho úniku. Okrem toho sú tiež odstránené bočné výhonky, ktoré sa často tvoria na predstaviteľoch odrody Triumph. Postupujte počas jarného prerezávania.
Orezanie stromu jabĺk

Príprava na zimu

Cez relatívne vysoké zimné otužilosť stromov popísané, pri poklese teploty pod -10 ° C, sa môžu zmraziť, čo znamená, že v oblastiach s veľmi tuhými zimami by mal premýšľať o úkrytu stromov na jeseň (najmä mladých mladých stromčekov).

Ako krycí materiál môžete používať slamu alebo hobliny, a ak chcete ďalej chrániť jablko pred hlodavcami, potom stojí za to, aby ste zásobili borovicový lagník. V extrémnych prípadoch môžete použiť sneh kvôli usmrteniu.

Dôležité! Je veľmi žiaduce, aby materiál použitý na ukrytie bol suchý, pretože iba v neprítomnosti vlhkosti pod ním nebudú množiť patogénne mikroorganizmy.

Používanie jabĺk

Jablká “Triumph” sú vynikajúce pre čerstvú konzumáciu a tepelné spracovanie džemov, džemov a džemu. Ak je to potrebné, môžete ich pridať do koláčikov alebo iných pečiv, ako aj pripraviť rôzne nápoje na základe ovocia.
Apple jam

Výhody a nevýhody odrody

Ako ste si už všimli, odroda jabĺk “Triumph” má mnoho pozitívnych vlastností, ale tam boli nedostatky, ktoré sú samozrejme relatívne menej.

Výhody pestovania odrody sú:

  • možnosť získať krásne a pomerne veľké ovocie, ktoré majú vysokú chuť a dezertné vlastnosti;
  • kompaktnosť jabloní sami (aj na malom pozemku, niekoľko rastlín sa ľahko zmestí);
  • vysoký výnos a skoré plodnosť stromov (prvé plody možno očakávať už 2-3 roky po výsadbe sadeníc);
  • dobré ukazovatele odolnosti voči chorobám, najmä v súvislosti s takým bežným problémom, akým je škubnutie.

Apple Tree

Nevýhody rastúcich rastlín zahŕňajú:

  • nízke indexy dlhovekosti (trvanlivosť len 2-3 mesiace);
  • nemožnosť kultivácie v ťažkých zimách.

Súhlasíte, existuje veľa výhod a ak im pridáte porovnateľnú jednoduchosť starostlivosti o rastliny, nedostatky budú celkom nepostrehnuteľné. Jedným slovom, odroda “Triumph” určite zaslúži vašu pozornosť pri výbere jablone pre vaše stránky.