Jablkový strom “Ligol”: vlastnosti, výhody a nevýhody

Ligol

Takéto ovocie, ako jablko, sa začalo dlho spotrebovať. Naši predkovia tiež vedeli o prospešných vlastnostiach plodu. Obsahuje obrovské množstvo vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú organizmu prekonávať rôzne ochorenia a udržiavať ho v tóne. A koľko druhov jablko diéty sú vyvinuté dnes. Bez tohto produktu je ťažké si predstaviť život.

Aby sa toto ovocie mohlo tešiť takmer počas celého roka, bolo odrodených veľa odrôd. O jednom z nich budeme diskutovať nižšie.

História chovu

Jablko “Ligol” alebo “Ligol” sa narodilo vďaka úsiliu poľských chovateľov. Pre neho všetky cnosti z dvoch odrôd: “Linda” a “Golden Delicious”. Hybridizácia sa uskutočnila v roku 1972 v poľskom inštitúte záhradníctva a kvetinárstva v meste Skierniewice.
Ligol

Dnes je to pomerne populárna zimná odroda jabĺk.

Viete? Prvýkrát sa jabloníka, ako druh stromu, objavila na našich pozemkoch v XI. Storočí v Kyjevskej Rusi. Jej mniši boli vychovaní vo svojich záhradách.

Charakteristika stromu

Jablkový strom “Ligol” rastú stredne, niekde okolo 3,5 m. Stromy sa vyznačujú široko pyramídovou korunou strednej hustoty. Z hlavného stromu sa od seba rozbiehajú vetvy kostí v uhle 60-85 °. Rastlina dáva veľa mladých výhonkov a kvôli tomu môže stratiť rast. Preto sa odporúča každoročne odstrániť nepotrebné mladé vetvičky. To je tiež nevyhnutné pre správnu formáciu koruny.
Ligol

Opis plodov

Hlavnou vecou opisu jabloňového druhu “Ligol” je jeho ovocie. Prechádzka okolo obrovských, šťavnatých, červeno-červených jabĺk je takmer nemožná.

V skutočnosti tento strom prináša veľmi veľké ovocie. Jedno jablko môže ťahať až 450 g. Minimálna hmotnosť ovocia je 150 g. Veľkosť ovocia je nepriamo úmerná veku stromu. Čím staršie to je, tým menšie výnosy sú. Jablká chutia sladké, s jemnými citrónmi, veľmi šťavnaté, voňavé a chrumkavé. Celulóza je svetložltá alebo má krémový nádych, hustá, s výskytom granulovanej štruktúry.

Objaviť aj také iné odrody jabĺk ako “Vianoce”, “Ural výplň”, “Beauty of Sverdlovsk,” “Orlinki”, “Orlov”, “hviezdička”, “Kandil Orol”, “Papirovka”, “Screen”, “Antey” “Rudolph”, “Bratchud”, “každý s každým”, “Sláva víťazom.”

Vonkajší pohľad na ovocie je možné obdivovať celé hodiny. Jasné červeno-karmínové jablká s vyblednutou červenou farbou majú guľatý kužeľovitý tvar. V farbe môže byť trochu zelená. Kalich je rebrovaný.
Ligol

Ak si ho pozorne preštudujete, môžete vidieť, že jeho veľkosť je malá, listy sú tesne navzájom. Často, na jednej strane plodu, môžete vidieť pás pripomínajúci šev.

Viete? Známy z mytológie jablko rozporu bola vysadená Eris (bohyňa nesúladu) pri svadbe Pelea (smrteľníka) a Thetis (bohyne), pretože nebola pozvaná na sviatok. Na zlatú farbu ovocia bolo napísané: najkrajšie. Medzi bohyňami Hrdina, Atén a Afrodita vypršala hádka. Nemohli určiť, ktoré z nich bolo adresované jablku. Paríž (syn trójskeho kráľa) ho dal Afrodite, ktorý sa nepriamo stal impulzom pre začiatok trójskej vojny.

Požiadavky na osvetlenie

Jabloň “Ligol” je svetlo milujúca rastlina. Ak chcete rásť, potrebuje veľa svetla. To pomáha zlepšiť plodnosť stromu, ovplyvňuje veľkosť ovocia, rovnako ako jas farby.
Ligol

Požiadavky na pôdu

Rastlina miluje úrodnú pôdu s dobrou ventiláciou. Takáto pôda, hlinitá alebo piesčitá hlinitá pôda je dokonalá. Aj na miestach, kde rastú stromy, by sa podzemná voda nemala približovať k povrchu zeme. Pri nadmernej vlhkosti začnú korene rastlín začať hniť.

Ak je vo vašom regióne ťažké vybrať vhodnú pôdu pre strom, môžete ju pripraviť sami. Nedostatok fertilnej pôdy (humus, saltpetre), príliš vlhký – vyčerpaný.

Mimo domácej odrody Poľska sú jablká “Ligol” pestované na území Ukrajiny veľmi oceňované, kde sú zeminy bohaté na černozem, a teda plodné; Podnebie je veľmi podobné poľskej, čo znamená, že obdobie rastu a dozrievania sa nezmení. Táto odroda sa nachádza aj na bieloruských krajinách, v západných a južných oblastiach Ruska.
Ligol

opelenie

Strom kvitnú biele na krátku dobu, 7-10 dní. V tomto krátkom období musí byť hmyz schopný oplodniť strom.

Zvláštnosť tejto odrody spočíva v skutočnosti, že rastlina patrí do samopotilačnej rastliny. Znamená to, že v okolí je potrebné vysadiť niekoľko opeľujúcich stromov. Najviac kompatibilný so sebou takých odrôd jabloní, “Idared”, “Champion”, “Fuji”, “Elstar”, “Macintosh”, “Lobo”, “Spartan”, “Golden Delicious”, “Champion Arnaud”, “Gold Rush” ,

plodová

“Ligol” sa vzťahuje na tie odrody, ktoré produkujú skoré ovocie. 3-ročný strom je už schopný uspokojiť prvú zber. Samozrejme, mladý strom nemôže produkovať veľkú plodinu. Ale čím starší sa stane, tým viac bude plodnejší.

Dôležité! Zvláštnosťou tejto plodnosti stromov je, že rastlina je schopná strieľať veľa výhonkov.

Doba dozrievania

Obdobie zberu tejto odrody je september – začiatok októbra. Keďže “Ligol” je zimná odroda jabĺk, po zberu plodov ešte nie je pripravená na konzumáciu. Plody by mali ležať až do zimy, aby získali charakteristickú sladkosť a šťavnatosť.

produktivita

Už sme povedali, že starší strom, tým väčší výnos prináša. Takže s 5-rok-starý strom, môžete zbierať 5-6 kg, a už dospelý dá asi 40-45 kg. Ak je miera produktivity odhadnuté na zhromaždené ovocie zo záhrady do záhrady, ktorá je vysadená vysokými stromami, môžete zobrať 155-160 centov na 1 hektár.
Ligol

Prepravovateľnosť a skladovanie

Odobratá úroda jabĺk sa odporúča umiestniť do drevených alebo euro boxov. Pri rozložení ovocia vo vrstvách ich oddeľte papierom. Pomôže to zabrániť šíreniu hniloby “od suseda k blížnemu”. Najlepšie je skladovať ovocie v pivnici s dobrým vetraním. Ak je pamäť nesprávna, prezentácia produktu sa rýchlo stratí.

Jablká “Ligol” sú známe pre ich prenosnosť a dlhú trvanlivosť. Môžu ležať 6-8 mesiacov. Zozbierané v októbri budú ovocie použiteľné aj v apríli.

Odolnosť proti chorobám a škodcom

Hlavnými nepriateľmi stromu sú bakteriálna horúčka a niektoré choroby dreva. Vyzerajú ako škvrny na kôre čiernej alebo tmavo hnedej farby. Na zvládnutie tohto ochorenia je potrebné používať antibiotiká a čo najviac odstrániť choré vetvy.

V rovnakej dobe, jablko je celkom odolné voči výkalom a múčnatka.

Na ochranu rastliny pred hlodavcami a škodcami je potrebné chrániť dno stromu pomocou sieťoviny alebo strešnej plsti.

Ak sú ovocie skladované nesprávne, môžu vytvoriť horkú jamu a opálenú pokožku.
Ligol

Mrazuvzdornosť

Odroda patrí k mrazuvzdorným rastlinám. Veľké vzorky môžu prežiť mrazy až do -30 ° C. Pri slabo rozvinutých je odpor horší, môžu prežiť len pri 15-17 stupňoch mrazu.

Dôležité! Aby strom prežil zimu lepšie, je potrebné ho temperovať na prvé mrazy.

Používanie ovocia

Jablká “Ligol” sú ideálne na použitie v čerstvom aj spracovanom stave. Sú veľmi šťavnaté, čo im umožňuje získať veľa užitočného džúsu. Sladkosť ovocia umožňuje minimalizovať pridávanie cukru počas konzervácie. Tieto plody sú dobré pre šaláty, pretože rýchlo strácajú svoj vzhľad na trhu, keď prichádzajú do styku so vzduchom (nemenia farbu).

Výhody a nevýhody

Každá ovocná rastlina má pozitívne i negatívne vlastnosti.

goodies

  1. Mrazuvzdornosť.
  2. Vysoký výnos.
  3. Plody sa používajú univerzálne.
  4. Jablká sú dlhodobo skladované, dokonale prepravované.
  5. Odolný voči múčnatke a škrabke.

cons

  1. Plody sú predisponované k výskytu bakteriálneho popálenia.
  2. Pri nedostatočnej starostlivosti sú ihneď problémy s drevom.
  3. V dôsledku nedodržiavania pravidiel skladovania existuje horká škvrna a hnedá pokožka.

Ligol

Táto nádherná škála jabĺk poteší mnoho mileniek. Je príjemné pri používaní ako samostatný výrobok, môže ľahko zdobiť akýkoľvek sviatočný stôl. Vzhľadom na dlhú trvanlivosť môžete vytvoriť veľké rezervy. Skvelé na vytváranie džemov, kompótov, uviaznutí.