Jablkový strom “Legenda”: vlastnosti, výhody a nevýhody, tipy na pestovanie

Jablkový strom
V posledných rokoch z rôznych dôvodov, všetko menej časté na pultoch trhov a obchody kedysi populárnych a známych odrôd jabĺk, ako je “zlatá”, “Macintosh”, “Mantet ‘. Ale vďaka úsiliu chovateľov sa začali objavovať nové odrody, ktoré sme predtým neznáme. Jeden taký “Legenda”, Je to nezvyčajné malé stromy sprejované krásnymi červenými plodmi na jeseň.

výber

Apple strom “Legenda” vedie rodokmeň z japonského “Fuji”, ktorý je nedávno uznávaným svetovým lídrom medzi rôznymi druhmi jabĺk.
výber
V tomto rebríčku je druhé tretie miesto obsadené odrodami, ktoré zaostávajú za výnosmi “Fuji”.

Pozrite sa na najpopulárnejšie odrody jabĺk, “brusnica”, “Gala”, “Florina” “Darčekové záhradkárov”, “aníz”, “Golden Delicious”, “Solntsedar ” Jonagold ” Arkadik”, “Wonderful”, ” Jung “,” Starkrimson “,” Ola “a” Idared “.

Hlavným rozdielom medzi “Legend” a “Fuji” je mrazuvzdornosť. Pre japonského šampióna, ktorý miluje teplo, sa naše mrazy nepriblížia. “Legenda” je viac ako nie jej priamy predchodca, “Fuji”, a na predkovi – “Royal Janet”, rodičia “Fuji”.

Od svojich predkov “Legenda” získali najlepšie vlastnosti, čo prispelo k ich odolnosti voči mrazom. Variety rannezimniy, plody veľké, pravidelne krásna forma. Jablká na vetvách vyzerajú dobre: ​​všetko čo sa týka výberu podľa veľkosti, jasne červenej farby.
výber
Odroda bola chovaná v roku 1982 v moskovskom All-Russian výberovom a technologickom inštitúte záhradníctva a škôlky.

Profesor V. V. Kichin, doktor biologických vied, dohliadal na prácu na chove. Odroda bola uvedená do štátneho registra v roku 2008.

Viete? Staroveké írskej a škótskej zvykom bolo určiť meno jej manžela pre Apple kôry, hodil si ju cez rameno a sledoval: na ktoré písmeno najpodobnejšie padlého kôry, s vôľou a začať milovanej meno.

Popis stromu

Strom je kompaktný, stĺpový, s veľmi malým počtom vetví. Dokonale toleruje nielen zimné mrazy, ale aj chladné leto so zrážkami.
Popis stromu
Strom dosiahol výšku troch metrov. Krtka je malá, kompaktná, listy pripomínajú vajce.

Prečítajte si viac o stĺpkovom jablone a tiež o tom, čo potrebujete na pestovanie takých jabloní vo vašej záhrade.

Opis plodov

Hmotnosť ovocia je 150-180 g a viac. Tvar zrezaného kužeľa sa podobá lichobežníkovi v úseku. Koža je hustá a lesklá. Farba buničiny je žltá so zelenkavým nádychom, kôra je jasne červená.

Sladká chuť má karamelové poznámky, skúsení ju hodnotia na 4,5 v päťbodovom systéme.
Opis plodov

Charakteristika odrody

Pri výbere boli zvážené všetky chyby stupňa “Fuji” a iných moderných druhov jabĺk. Väčšina z nich sa v novej odrode zabránila.

Odolnosť proti chorobám a škodcom

K škodcom a chorobám je stabilita dobrá. Plne spĺňa požiadavky na populárne odrody.

Rezistencia sucha a mrazuvzdornosť

Ako už bolo spomenuté, strom dokonale toleruje zimné mrazy a bohaté letné zrážky, charakteristické pre naše zemepisné šírky.

Dôležité! V mrazuvzdorných vlastnostiach “Legenda” nie je nižšia ako uznávaný vodca v tejto kategórii – slávna “Antonovka”.

Doba dozrievania

Zrenie sa vyskytuje koncom septembra – polovice októbra.

Ovocie a produktivita

Ak bol strom vysadený na jar, môžete sa pokúsiť zozbierať prvý zber v nasledujúcom jeseň. Celý výnos stromu dosahuje v priemere za šiesty rok.

S primeranou starostlivosťou z jediného stromu môžete získať až 1 cent z jabĺk a zvýšenú jednu – zvýšenie výnosu takmer o 100%.

Bude vám užitočné prečítať si, ako urobiť jablko, ktoré prináša ovocie.

Prepravovateľnosť a skladovanie

Zber, zhromaždený začiatkom októbra, sa zachoval až do začiatku budúceho roka. V polovici zimy môžete jesť jablká komerčného druhu, ktoré majú vynikajúcu chuť.

Bežne prepravuje prepravu pri dodržaní potrebných odporúčaní.
Prepravovateľnosť a skladovanie

Pestovateľské podmienky

Pôda pod výsadbou jabloní by mala byť voľná, s hlbokou podzemnou vodou. Miesto by malo byť chránené pred vetrom, ktoré môžu poškodiť neprerušovaný strom.

Časový a pristávací systém

Môžete vysadiť strom na jeseň (koniec septembra-začiatok októbra) alebo na jar (druhá tretia dekáda apríla).

Blízko prístup k nákupu sadeníc. Získanie materiálu na pestovanie by malo pochádzať od renomovaných dodávateľov s dobrým menom. Venujte zvláštnu pozornosť koreňovému systému, musí byť flexibilný.

Listy na sadenice by nemali byť, je odstránený na jeseň, takže sadenice nevyschne.

Hĺbka otvoru závisí od jednotlivých sadeníc. Orient by mal byť na koreňovom goliere, ktorý je pod miestom, kde bol strom naočkovaný. Cervix by mal byť nad úrovňou pôdy o 6-7 cm.
Časový a pristávací systém
Záhony na výsadbu by mali byť pripravené 25-30 dní pred plánovaným vysádzaním stromov. Pit sa musí usadiť a rozpadnúť. Horná vrstva úrodnej pôdy by mala byť odložená na neskoršie použitie.

Priemer jamy musí zodpovedať veľkosti koreňového systému každej konkrétnej sadby.

Dôležité! V roku výsadby sa odporúča vytrhnúť farbu jabĺk, a tak nasmerovať všetky sily stromu, aby nekvitol, ale aby sa zakoreňoval.
 1. Zapaľte na jednu stranu kolík (dĺžka 0,5-0,7 m), pohajte ho spáleným hrotom do zeme.
 2. V spodnej časti nalejte zmes z položenej úrodnej pôdnej vrstvy, humusu a rašeliny, ktoré sa odoberajú v rovnakých častiach. Po 4 týždňoch je jamka pripravená na pestovanie.
 3. Narovnať korene sadenice a vysadiť strom severne od kolíka. Viazajte sadenice na kolík a naplňte jamku a pravidelne pošmyknite zem.
 4. Na konci postupu by ste mali viesť a nakŕmiť strom. Kŕmenie sa zriedi v nádobe s hnojom (1 lopatou) a soľkou (1 lyžička). Pod každú sadenicu nalejte 2 litre.

Základy sezónnej starostlivosti

Sezónna starostlivosť o jabloň “Legenda” sa v porovnaní s obdobnými prácami, ktoré sa vykonávajú s inými odrodami, nelíši. Venujme pozornosť len na chvíľu.
Základy sezónnej starostlivosti

Pôda

Mulčovanie neumožňuje vysušiť pôdu okolo stromu a zabrániť rastu buriny. Je potrebné venovať pozornosť kruhu blízkeho valca. Mala by sa pravidelne uvoľňovať a odstraňovať buriny.

Odporúčame, aby ste zistili: aké sú druhy buriny, ako sa dostať do burinu zo záhrady, ktorá herbicídy pomôže zbaviť sa ich, aký nástroj zvoliť odstrániť burinu korene, a to, čo trávnik trávy pomáha ničiť burinu.

Na obryse kruhu v okruhu 1 m môžete vylejeť malý hlinený hriadeľ s výškou 5-7 cm, ktorý pri napájaní udrží vodu v kruhu.

Pri dlhšej neprítomnosti zrážok musí byť strom napojený. Mladé stromy sú často napojené, dospelí – menej často a viac vody.

kŕmenie

Pre lepšie prežitie sa odporúča vykonať trojvrstvové krytie s dusičnanom alebo dusičnanom. Záhradné rastliny, súťažiaci v boji za živiny, sú odstránené z kmeňa blízko kmeňa a zem je úhľadne a plytko uvoľnená.
kŕmenie
Mladé stromy na začiatku jari sú hnojené dusíkom, v lete a na jeseň – fosforečnanom draselným.

Dospelí – kŕmia sa počas rozmnožovania a kvitnutia minerálnymi hnojivami obsahujúcimi najmä draslík a fosfor.

Dôležité! Neskôr zavádzanie dusíka (v auguste) má nepriaznivý vplyv na mrazuvzdornosť.

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Tvorba koruny by sa mala uskutočňovať nielen pre krásu – správna koruna prispieva k dobrému zberu. Postup je potrebné vykonať každoročne pred rozpustením pupočníkov.

Hlavné body, ktoré je potrebné zohľadniť pri vytváraní koruny:

 • zriedenie konárov;
 • odstránenie poškodených a nedostatočne rozvinutých mladých pobočiek;
 • hmotnosť odrezaných vetví by nemala tvoriť viac ako 25% zo všetkej zelenej hmotnosti stromu.

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Prečítajte si viac o jarnom a jesennom prerezávaní jabloní, ako aj o tom, ako správne odrezať staré jablone.

Ak je to potrebné, môžete dezinfikovať – ​​prerezávanie poškodených vetví po zozbieraní celej plodiny. V tomto prípade ide o fázu prípravy na zimu, na rezacích miestach sa zaobchádza so záhradným barom.

Príprava na zimu

Do dvoch týždňov po zbere je potrebné pripraviť jabloň na zimovanie. V tomto čase sa koreňový systém rýchlo obnoví. A v prípade, že počas kopania boli niektoré korene poškodené, môžu rýchlo uzdraviť rany.

Po prvé, odstráňte mulčovací strom, vykopujte a pridajte fosforové a draselné hnojivá.

Prispievajú k posilneniu koreňového systému, na rozdiel od dusíka, čo je nevyhnutné pre rast zelenej hmoty (a preto jeho čas príde na jar).

V prípade potreby urobte jesenné prerezávanie, ako je uvedené vyššie.

Viete? Apple je pravdepodobne najdôležitejším ovocím na svete. “Apple je poznanie dobra a zla” v Biblii, “jablko sváru” v gréckej mytológii, a to vďaka plodu Newton objavil právo univerzálny gravitácie.

Zimovanie je lepšie znášané stromami, ktoré v marci dostávajú kompletný komplex hnojív av auguste iba draslík a fosfor. Pred zima je potrebné zavlažovanie, ale nie je možné namočiť pôdu.

Posledné zalievanie by malo byť vykonané počas konečného formovania ovocia.

Zakryte spodnú časť kmeňa ruberoidom, kartónom a mulčovaním od hlodavcov. Okolo kmeňa a obvodového kruhu je možné postaviť smrek lapnik, prispieva k oneskoreniu snehu. Ale nemôžete zakryť kmeň s padlými listami, v tom môžu byť hlodavce.

Bude vám užitočné naučiť sa, ako zaobchádzať s hlodavcami doma iv záhrade.

Okrem toho lístie žije huba, ktorá vyvoláva vývoj škvŕn, takže sa musí úplne odstrániť. Po vyradení listov ošetrujte strom stromom železom vitriol alebo močovinou, aby ste predišli chorobám a chránili pred škodcami.

Jablká – mrkva by tiež mali byť odstránené alebo zakopané hlbšie. Odstráňte z konárov hniezda húsenice a mumifikované ovocie – môžu žiť škodcami.

Zmiešajte sud s vápnom s pridaním fungicídu, ktorý predtým utrie mŕtvu vonkajšiu vrstvu kôry. Ozdoba kmeňa nielenže chráni pred omrznutím, ale aj od jasného jarného slnka.
Príprava na zimu
Mladé stromy by mali byť nudené do výšky 0,3-0,4 m a mulčovať kmeň v blízkosti kmeňa s rašelinou (hrúbka – 3-4 cm). Urobte to, ak k mrazu došlo predtým, než padol sneh.

Ak pred prvým snehom nedošlo k mrazu, nie je potrebné kosiť – kmeň môže zomrieť. Na jar je potrebné z rovnakého dôvodu odstrániť časové obdobie.

Používanie jabĺk

Okrem jednoduchého stravovania sú jablká vyrobené z džemu, kompoty, domáceho vína (mušt). Čerstvé jablká sú vynikajúcou náplňou na koláče a koláče.

Odporúčame vám, aby ste zistili najlepšie recepty na zber jabĺk na zimu, najmä s funkciami na prípravu mokrých jabĺk na zimu, tiež sa dozviete, ako urobiť sviečku z jabĺk doma.

Jablková šťava domáca výroba – lahodný a zdravý nápoj.

Plody sa sušia aj na následné varenie kompótu zo sušeného ovocia.

Výhody a nevýhody odrody

Najskôr o výhodách “Legenda”:

 • vynikajúca odolnosť voči mrazu;
 • odolnosť voči chorobám jabĺk;
 • Stĺpovitý kompaktný tvar stromu;
 • výborný obchodovateľný vzhľad;
 • vynikajúca chuť;
 • nenáročná starostlivosť;
 • ľahko sa prispôsobí akémukoľvek podnebiu.

Príprava na zimu
Z významných nevýhod možno identifikovať (s úsekom) iba dva:

 • vysoká cena sadeníc;
 • krátky život a plodnosť stromu (až 15 rokov).
Viete? V roku 1647 Peter Steyvesant vysadil jablone v New Yorku na Manhattane, ktorý stále prináša ovocie.

Dá sa jednoznačne povedať, že ak sa rozhodnete vysadiť jablone “Legend” na mieste, nevzdávaj sa svojej túžbe.

Krásny a nezvyčajný strom s vynikajúcou odolnosťou voči mrazu, nenáročnou starostlivosťou a vysokými výnosmi – pred pár rokmi sa táto kombinácia zdala fantastická. Dnes, vďaka chovateľom sa vedecká fantízia stáva realitou.