Jablkový strom “Arkadik”: charakteristické, tajomstvá úspešnej kultivácie

Záhradka s jablkamiVlastníctvo záhrady je skutočnou radosťou, pretože tam bude vždy čerstvé ovocie, domáce konzervy, džúsy a džem v dome. V tomto článku podrobne popíšeme odrodu jablone nazvanú “Arkadik”. Tieto jablká sú veľmi sladké, pre ktoré sú veľmi populárne. Okrem toho je odroda charakterizovaná zimnou odolnosťou, bohatým ovocným ložiskom a nedostatočnou starostlivosťou v ošetrovateľstve. Tento článok by mal pomôcť pestovať zdravý strom vo vašej záhrade.

História dedukovania

Arkadik bol vyrobený technologickým spôsobom. Stal sa zdokonalenou formou odrôd “Arcade” a “Antonovka”. Jeho hlavné rozdiely sú viditeľné vo väčšej forme ovocia, ako aj v odolnosti voči silným ruským zimám. Pre túto prácu je poďakovať vedec, doktor biologických vied Victor Kitchin, ktorý sa podieľal nielen u chovných jabĺk, ale všeobecne zvýšenie v zime otužilosť rôznych ovocných drevín, ich chutnosť, chov väčších rozmerov, rovnako ako úspešný pokus o zvýšenie odolnosti ovocia proti škodcom a chorôb.

Viete? Viktor Kichin venoval štúdiu tvrdých jabĺk viac ako 30 rokov, zorganizoval asi 12 expedícií na vyhľadávanie najodolnejších odrôd mrazu a preniesol svoje poznatky na ďalšie generácie.

Popis a odrodové vlastnosti

zvážiť popis odrody a charakteristické vonkajšie vlastnosti jablko «Arkadik».
Jablkový strom

drevo

Strom rastie pomerne rýchlo, dosahuje výšku 2 až 4 m, dokonca aj dekoratívne výhľady na “Arcadica” sú pomerne vysoké. Koruna tohto stromu má okrúhly tvar, má malú špičku a sama o sebe rastie veľmi široko. Odroda nie je veľmi naivná, má hrubé vetvy s matnými zaoblenými a špicaté listy na koncoch, riedko rozložené. Farba listov je jasne zelená, šťavnatá. Takéto vlastnosti vzhľadu stromu umožňujú jabloň odolávať poveternostným podmienkam.

ovocný

Ako už bolo uvedené, odroda má z veľkého množstva ovocia 120 až 210 g.

Viete? “Arkadik” môže priniesť ovocie s hmotnosťou do 340 g.

Tvar jabĺk je trochu podlhovastý, vyrovnaný. Farba “Arcadica” je svetlá, mierne nazelenalá, ale má krásnu ružovú stuhu. Často sa táto farba stáva jasne červenou, čo spôsobuje, že ovocie je veľmi atraktívne zvonka. Je veľmi výhodné, že kôra ovocia je skôr tenká, ale chuť je sladká s ľahkou, ťažko vnímateľnou kyslosťou. Vnútri jablka je veľmi šťavnaté, mastné, trochu mäkké s jemným zrnom. Keď sme uhryzli “Arkadik”, nemožno túto výraznú chuť spozorovať.
jablká
Odroda začína prinášať ovocie už tretí rok po vylodení. Zhromažďovať od jeden strom môže byť až 220 kg ovocia, a budete musieť to urobiť každý rok v auguste. Keď ovoce dozrieva, okamžite padnú na zem, takže nemôžete dlho ťahať s ťažbou. Udržujte ovocie nemôže trvať dlhšie ako 30 dní.

Viete? kmeň “Arkadik” sa nebojí mrazu pri teplote -25 ° C.

Čo treba hľadať pri výbere sadeníc

Výber sadeníc je celkom zodpovedný postup. Preto je lepšie zbierať sami užitočné vedomosti v tejto veci. Na trhu nájdete sadenice rôzneho veku: od 1 do 3 rokov.

Čo je lepšie vziať? Ubytujte sa na mladých rastlín, a nevenujú pozornosť svojmu vzhľadu, pretože jednoducho nemajú vystrašiť, že v rovnakom veku bude vyzerať oveľa menšie a nie tak silný, ako v porovnaní s trojročnou závodu. Ideálnou voľbou bude preto jednoročná alebo dvojročná jabloneň. Pri preprave sadenice nezabudnite zabaliť do vlhkou handričkou zo svojich koreňov a pred výsadbou – nechajte niekoľko hodín vo vode.
sadenice
dôležitý venujte pozornosť koreňom: mali by vyzerať zdravo, bez zhrubnutia na rôznych miestach. Nebojte sa požiadať predajcu o kontrolu kôry. Po vystrihnutí na jednom mieste by ste mali vidieť zelený zdravý interiér bez hnedých pruhov. Takéto pásy naznačujú, že rastlina zmrzla minulú zimu.

A posledná rada – výber miesta na nákup. Sady rôznych odrôd sa sotva môžu odlíšiť od skúseného záhradníka. Preto by ste mali uprednostňovať osvedčené špecializované body alebo obchody. Dnes sú v hypermarketoch stavebných materiálov celé oddelenia pre záhradníkov. Na takých miestach sa určite nebudete oklamať. Technológia navyše umožňuje nájsť zdroje online, kde si môžete objednať zásielku sadeníc do mesta.

Objaviť popis a vlastnosti pestovanie druhu “Chudnoe”, “Starkrimson” “Načítať”, “Red Chief”, “Vianoce”, “Orlinki”, “koliesko”, “Papirovka”, “OSD”, “Pepin šafran,” ” Šampión “,” Slnko “,” Candy “,” Melba “.

Výber miesta na webe

Jabloň, aj keď to nie je ľahké pôda, ale stále nemôže jesť z pôdy už “vytlačené” inými rastlinami. Takže vyzdvihnúť miesto na základe svojej minulosti: ideálnou možnosťou bude pôda, na ktorej nič nevyrástlo už niekoľko rokov. Tiež sa uistite, že strom dostane dostatok slnečného svetla a nie je na neustálom ponore.

Prípravné práce

Vaše sadenice – ako dieťa, by malo prísť na už pripravené miesto, kde sa môže zakoreniť, rásť a potešiť vás svojimi plodmi. Preto je dôležité venovať pozornosť voľbe miesta a jeho príprave na príchod sadenice.
Príprava miesta

Príprava miesta

Miesto na pestovanie jabloní je lepšie si vybrať vopred. Najvhodnejšie osvetlené miesto bez prievanu, priestranné a čisté. Pripomeňme si, že by si mal vyberať pôdu, na ktorej nič dlho nevyrástlo, takže jabloň môže nakŕmiť užitočné látky z bohatej pôdy. Predčistite oblasť buriny, kosiť trávu, odstráňte zvyšky.

Príprava sadeníc

Na semenáčiky počas prepravy je potrebné zaobchádzať veľmi opatrne, aby strom nezaťažoval. Pred vysadením odrody “Arkadik” v jamke by sa mala rastlina uchovávať niekoľko hodín v bežnej vode.

Postupný postup výsadby sadeníc

Pestujte túto odrodu rovnakým spôsobom ako iné odrody jabloní. Preto, ak už máte takéto skúsenosti, nebude to mať žiadne zvláštne ťažkosti s plánom pristátia.

Jednou z výhod tohto druhu je výber pôdy, pretože to bude absolútne akékoľvek zloženie pôdy. Samozrejme, že s dobrým hnojivom sa rastlina bude cítiť ešte lepšie a dá svoj úrodu včas.

Prvým krokom je vyznačenie miesta, kde chcete jablkový strom pestovať, najmä ak sa pripravia naraz viaceré sadenice. Pamätajte, že medzi stromami by vzdialenosť mala byť aspoň 5 m.
Výsadba jabloní
Rozmery štvorcových vrtov sú nasledovné:

  • hĺbka 70 cm;
  • strany 80 cm.

Horné vrstvy zeme, ktoré ste vykopali z jamy, musíte byť na pristátí, nižšie je lepšie nepoužívať. Teraz urobte malý nábrežie v jame, najlepšie z úrodnej pôdy a umiestnite do stredu silný kolík. Sadenie vložte do jamy, zamerajte sa na kolík a roztiahnite jeho korene pozdĺž vyrobenej kopule a tiež ho prilepte na kolík. Teraz je potrebné zmiešať horné vrstvy zeme z jamy a humusu alebo kompostu. Táto zmes musí zaspávať našu jamu.

Dôležité! Ak sa rozhodnete pre hnojenie a dno jamy, hnojivo (škrupiny, kompost, drevo jaseň), nechajte to na týždeň pred výsadbou sadeníc.

Teraz, keď rastlina už sedí v pôde, mala by sa okolo kruhu vytvoriť malá priekopa a hojne sa posypať čerstvou vodou. Keď krajina ukáže zmršťovanie, je potrebné vyplniť tento rozdiel. Teraz, aby sa vlhkosť neodparila rýchlo, je pôda premiešaná okolo sadeníc s rašelinou.

Najdôležitejším bodom je čas vylodenia. Ideálny čas roka bude začiatkom jesene (september, začiatkom októbra) a jarným (aprílovým) obdobím.

Vlastnosti sezónnej starostlivosti

Rovnako ako ostatné ovocné stromy, Arkadik vyžaduje starostlivosť, zalievanie, prerezávanie a inú sezónnu prácu, aby sa zabezpečil jej aktívny rast.

Pôda

V prvom roku svojho života musí byť sadenica napojená 2 krát za mesiac. Dospelá rastlina sa napojuje každých 3 až 4 týždne počas horúcej sezóny. Objem vody je 3 vedrá. Zvýšenie napájania až 2 krát za mesiac je potrebné v prítomnosti ľahkých pôd. Po zalievaní sa pôda premiešava rašelinou. Ako už bolo uvedené, zabezpečí sa slabé a slabé odparovanie vlhkosti a udrží sa v koreňoch stromu dlhšie. Dospelý strom napojená a dokonca aj štandardné schéma: Prvýkrát robí to v čase, keď sa puky začne napučiavať, potom – po odkvitnutí jabloní po dobu 3 týždňov, a v poslednej dobe musí klesnúť na 3 týždne pred zberom.

Dôležité! Ak sa zalievate, kým ovocie dozrieva, môžete mať praskliny v jablkách a zlej úrody.

Uvoľňovanie pôdy by malo byť potrebné, ale pomerne často. Tento proces umožní Zemi absorbovať väčšiu vlhkosť a preniesť ju do koreňov.

V nevyhnutnom poradí je dôležité odstrániť buriny a kosiť príliš vysokú trávu okolo stromu a tiež odstrániť padlé listy.
zalievanie

Ďalšie hnojenie

Ak jablko v prvých troch rokoch prestalo rýchlo rásť, jej listy zmenili farbu na žltú a plody sa nezačali tvoriť – potom máte všetky príznaky, že strom nemá živiny. Môžu sa priniesť vo forme hnojív.

Existujú dva typy horného obväzu:

  • organické – sa zavádza každý rok na jar bez problémov (hnoj, kompost);
  • minerály – tieto látky môžu poškodiť rastlinu, ak sa zavádzajú vo veľkých množstvách, čo im robí obzvlášť opatrne (dusík, draslík, fosforečné látky).

V prvých rokoch môže byť rastlina oplodnená minerálnymi látkami: na jar sa vykonáva pomocou dusičnanu amónneho a na jeseň je možné pridať fosfor a draslík. Tiež minerálne hnojivá sú vhodné na kŕmenie v období po zbere, pri príprave na zimu.

Dôležité! Hojné hnojivo v období pred zimou vedie k tomu, že strom začína aktivovať svoj rast, a preto jeho odolnosť proti mrazu môže značne oslabiť. Je lepšie, aby sa nedopustili takejto chyby, aby sa strom nezabili.

Preventívny postrek

Je dôležité mať na pamäti, že rastlina, bez ohľadu na to, ako dobre oplodňujete jej podzemnú časť, môže byť náchylná k chorobám a malým škodcom. Na ochranu jabloní je potrebné vykonať preventívny postrek. Takže sa zbavíte problémov s ochoreniami a zber bude veľký. V tomto procese sú vhodné chemické a biologické látky, ktoré obsahujú síran meďnatý.
postrek
Postrek by sa mal vykonať niekoľkokrát. Prvý prístup sa uskutočňuje v čase, keď sa pižmové stromy ešte nevytvorili, druhý – predtým, ako sa objavia prvé kvety, tretíkrát po páde kvetov. Štvrtý sprej by mal byť v čase, keď začnete mazať kmeň stromu. Je lepšie vybrať prípravok obsahujúci fosfor a draslík. Prvý a tretí postrek by sa mal vykonávať pomocou nástrojov, ktoré nájdete v špecializovanom obchode.

Zistite, ako a ako sa s jablkom zaobchádzať na jar a na jeseň.

prerezávanie

rok po vylodení jablkové stromy je možné urobiť prvé prerezávanie. Ak je zasadený strom stále slabý, je lepšie počkať niekoľko mesiacov na obriezku a odložiť procedúru ďalších 12 mesiacov, pretože je možné spôsobiť veľké škody na krehkom stromu.

Dôležité! Odstrániť tenké vetvy potrebujú záhradník a hrubé podanie so súborom. Je dôležité, aby čepel bol čistý a dobre zaostrený, inak môže vážne poškodiť kôru stromu, čo spôsobí hnilobu alebo infekciu chorobami.

Ak je všetko v poriadku s vašimi sadenicami, potom začnite prerezávanie skoro na jar, keď mráz práve padá. Pamätajte, že strom by sa nemal úplne prebudiť zo zimného spánku a nechať šťavy prúdiť do pobočiek, inak prerezávanie stromu prinesie iba choroby v budúcnosti.
Najskôr venujte pozornosť – pobočkám, ktoré rastú a prepletajú, zosilňujú korunu, rastú príliš blízko sebe, smerujú nadol alebo smerujú k trupu. Tiež sa odstráni špička stromu. Teraz sa pozrite na kmeň a výrazne veľké vetvy, ktoré sa od neho odchyľujú – ak sa objavia mladé tenké vetvičky, musia byť tiež opatrne orezané. Pozrite sa ďalej na vetvy a nájdite vidlicu na ich koncoch – dolná vetva by mala byť rezaná. Dávajte pozor aj na zamrznuté vetvy pri prerezávaní na jar.

Dôležité! Namažte poškodené miesta len olejovými roztokmi. Samotné ošetrenie by sa malo vykonávať len 24 hodín po prerezaní mladých konárov, kedy odstránenie starých konárov vyžaduje okamžitú dezinfekciu.

Na jeseň sa tento postup vykonáva s cieľom zbaviť sa vysušených konárov, rozbitých a zhnitých. Je lepšie vybrať obdobie konca jesene, kedy sa predpokladá nástup prvých mrazov.

Mnoho ľudí sa obáva otázkou, ako často môže byť takýto postup vykonávaný. Prvých 2-3 rokov je vytvorenie koruny jablone len nevyhnutným postupom, pretože v tomto období strom veľmi rastie. Keď začne plodnosť, aktívny rast sa zastaví a strom dáva všetku silu kultivácii ovocia. Teraz v priebehu 3-5 rokov je potrebné zastaviť proces hojného prerezávania vetví. Vašou úlohou je len udržať korunu nažive a aktívne vetvy, odstrániť sušené a zhnité vetvy.
prerezávanie
Kľúčovým cieľom orezania – dať priestor pre vytvorenie nekontrahovanej krásnej koruny a tiež umožniť všetkým vetvám, obličkám a plodom dostať potrebné množstvo slnečného tepla a vzduchu. Takže zarovnáte nadzemné a podzemné časti stromu a dáte koreňom dostatočnú schopnosť krmiva. Potom jablko bude mať veľa ovocia s veľkými a sladkými jablkami po mnoho rokov.

Ochrana proti prechladnutiu a hlodavcom

Kufre mladého “Arkadika” potrebujú kabát kriedový roztok, a keď strom začne prinášať ovocie – zmena roztoku na vápno. Je tiež dôležité chrániť kôru od rôznych veľkých škodcov, ako sú hlodavce. V tomto prípade by mal byť kmeň zabalený s určitým pevným materiálom (pergamen, trstina, smrek). Pred začiatkom zimy je pôda mulčená a tiež sa vyrába sneh. Ak strom trpí ochorením, nebude preň ľahké prežiť v mrazivom zime. V tomto prípade je lepšie zakryť stromovú studňu na zimu.

Ako ste videli, odrody jabĺk “Arkadik” je predstaviteľom najbežnejších jablko má len svoje výhody náročný na pôdu, odolnosť voči drsnými zimnými mrazmi, rovnako ako vo veľkých plodov, ktoré sa začínajú objavovať na treťom roku po výsadbe sadeníc. Treba poznamenať aj chuť tejto odrody – jemná šťavnatá buničina a sladkosť bez výraznej kyslosti ako dospelí a deti.


Loading...