Izba Cypress Elwoody: pristátie a starostlivosť doma

cyprus
Lavsona cyprus je krásna evergreen ihličnany, ktorá rastie vo voľnej prírode v Severnej Amerike. V ich prirodzenom prostredí rastie až 70 m výšky a až 1,8 m v kultúre, samozrejme, je oveľa menšia veľkosť. – 2 m odvodený aj zakrpatené druhy, ktoré možno pestovať doma .. O jednom z týchto – cyprus Elwoody – môžete sa naučiť z nášho materiálu.

Popis odrody

Cypress Lovson Elwoody bola chovaná v Anglicku v roku 1929. Mám meno na počesť mena záhradníka Elwooda. Ihličnany majú krásnu širokú kónickú korunu, tmavú červenohnedú kôru, zvislé pružné vetvy.

Konce výhonkov sú trochu visiace. Ihly – šedo-modré, tenké, perie. Na jeseň je lakovaný modro-oceľovou farbou. K dispozícii sú aj odrody so zlatými ihličkami (Elwoodie Gold), borovicovými ihličkami (Elwoodie White).

Vo svojej zaujímavej a jemnej Cypress Elwoody empyreur so zelenými a modrými ihlami. Koreňový systém cyprusu je povrchný a tvorí veľké množstvo jemných koreňov.

Viete? Najvyšší cyprusový strom na svete je zástupcom druhu Lavson jeho výška dosiahla 81 m. A najstarší strom cyprilový jačmeň. Oslávil svoje 117. výročie.

cyprus
K popisu cyprusu Elwoody treba dodať, že ide o pomaly rastúcu rastlinu. Vo veku 10 rokov dosiahol maximálnu výšku 1,5 m. Rok dosahuje zvýšenie o 3-5 cm. Táto odroda je mrazuvzdorná.

Nevyhnutné podmienky v miestnosti

Nemožno povedať, že cyprus je nenáročná rastlina, ale ani to nemôžete nazvať náladový. Existuje niekoľko podmienok a jednoduchých pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať pre pohodlnú a zdravú existenciu zeleného pekného muža v bytovom prostredí.

Vlhkosť a teplota

V prípade cyprusu sú veľmi dôležité chladné teploty a čerstvý dobre navlhčený vzduch. Optimálna teplota pre jeho rast v lete nie je vyššia ako 20 ° С, lepšia v regióne + 17 ° С, v zime – + 10-15 ° С (ale nie pod + 8 ° С).

V lete je preto lepšie udržiavať rastlinu vonku alebo častejšie postriekať miestnosť. V zime strom ideálny na bývanie nebude chladná lodžia.
cyprus
Epilóg jednoducho zbožňuje vysokú vlhkosť v miestnosti. Preto nákup tohto závodu v byte, mali by ste tiež získať hydratačný.

Ak nemáte takéto zariadenie, budete často musieť zvlhčovať miestnosť a zariadenie pomocou rozprašovača. Optimálna úroveň vlhkosti bude najmenej 70%.

Zvýšenie vlhkosti môže byť aj umiestnením hrnca ihličnatého dreva na palete s mokrými štrkovými kamienkami alebo expandovanou hlinkou. V ohrievacej sezóne, ak je sneh na ulici, môžete ju umiestniť do malých porcií v banke.

V ostatných prípadoch môže byť ľad zmrazený v mrazničke a tiež umiestnený v nádobe s rastlinou. Ak nie je rešpektovaný režim vlhkosti, cypritická ihla sa zmení na žltú a rozpadne sa.

Váš dom dokonale zdobí také ihličnaté rastliny ako jalovec, cyprus vo vnútri, araukáriu, kryptómiu, izbu thuya.

Osvetlenie a miesto

Rastlina má rád svetlé miesta alebo je mierne zatienená. V silnom tieni získa korunka nepravidelný pretiahnutý tvar. Niektoré odrody – so zlatými a bielo-zelenými ihlami – si zachovali svoju dekorativitu len na dobre osvetlených miestach, ale nie na priamych slnečných lúčoch, pretože v takomto prípade sa môžu vyskytnúť popáleniny.

Na zimu môže byť na okenný parapet umiestnený cyprus. Na jar prejdite k oknu na severnej strane alebo vytvorte ochranný prístrešok z priamych lúčov.

V lete je balkón ideálny pre živé rastliny, ale aj len s tieňovaním. Hrniec so zariadením by mal byť umiestnený mimo vyhrievacích zariadení.
cyprus

Pôda pre rastlinu

Zloženie pôdneho cyprusu je prakticky ľahostajné. Ako v otvorenom teréne, tak aj v uzavretom priestore môže rásť v každej úrodnej záhrade. Preto môže byť pozemok na pestovanie zakúpený v záhradkárskom obchode univerzálny.

Môžete tiež vytvoriť ľahký a výživný podklad s vlastnými rukami. K tomu budete potrebovať:

 • listová zem – dve časti;
 • pôda je jedna časť;
 • riečny piesok je jedna časť.
Dôležité! Kapacita na výsadbu ihličnanov by mala byť o 3 až 4 cm viac ako koreňový systém rastliny. Predpokladom je prítomnosť drenážnych otvorov.

Rastúci cyprus z rukoväte

Samozrejme, je lepšie a ľahšie získať hotovú mladú rastlinu v hrnci v záhradnom centre, ktoré sa v budúcnosti môže ľahko transplantovať do potrebnej pôdy a jej kapacity. Existuje však ďalší, dlhší spôsob, ako pestovať cyprus – z odrezkov.

Proces odrezkov sa vyrába v lete. Vyberte si najsilnejšie vetvy a odrezať vrcholky výhonkov výhonky 10-12 cm na dne z nich by mali byť odstránené ihly.

Odrezky sú umiestnené v ľahkom podklade na zakorenenie a vytvárajú pre ne mini-skleníky, v ktorých sa zachováva rovnaká teplota a vlhkosť, ako aj časté zalievanie. Takéto skleníky môžu byť napríklad vyrobené z plastových fliaš.
Rezy cyprilu
V tomto stave odrezky by mali zostať až do jari. Po objavení sa nových ihiel sa prístrešok odstráni vo forme skleníka a odrezky sa vysadia v kvetináčoch alebo vysadia v dacha.

Starostlivosť o odrodu

Po úspešnej výsadbe a zakorenení cyprusu Elwoody zostane prípad malý – pre starostlivosť, ktorý bude zahŕňať:

 • zalievanie;
 • vrchný obväz;
 • sanitárne a dekoratívne prerezávanie;
 • transplantácie;
 • liečbu v prípade choroby alebo napadnutia škodcom.

Do korunky bol rovnomerný a dostal rovnaké množstvo svetla, jedenkrát alebo dvakrát mesačne by mal byť hrniec jemne otočený na 5-10 °.

Viete? Cypress má jedinečné vlastnosti Môže čistiť vnútorný vzduch škodlivých baktérií a má terapeutický účinok na ľudský dýchací systém.

zalievanie

V lete, rodina Elwoodi bude musieť hojne a často. Dôležité je, aby nedošlo ani k najjemnejšiemu vysychaniu pôdy – rastlina okamžite na ňu zle reaguje, a ak nie je prijatá včas, môže dokonca zomrieť.

V zime sa bude vyžadovať mierne zavlažovanie. Urobte to len vtedy, keď vrchná vrstva pôdy vysuší. Naplnenie zariadenia nie je potrebné – je možné sa jej vyhnúť použitím dávkovača pre vnútorné rastliny.

Nie je zlé dávať do hrnca kocky ľadu ako zavlažovanie – pomôže to rovnomerne a postupne navlhčiť ihličnaté rastliny a dosiahnuť nižšiu teplotu.
zalievanie

Dôležité! Zavlažovanie vnútorných rastlín by sa malo vykonávať dobre udržiavanou vodovodnou vodou alebo tavnou vodou. Voda by mala byť mäkká.

Ďalšie hnojenie

Oplodnenie ihličnanov sa odporúča od mája do augusta. Pre neho, kvapalné minerálne hnojivo pre vnútorné dekoratívne rastliny (dávka bude musieť byť znížená o polovicu) a kŕmenie pre bonsai bude vhodné.

Začiatok v septembri by malo byť zastavené kŕmenie, inak cyprus nebude schopný tolerovať zimnú sezónu a ochorieť.

Dekoračné prerezávanie

Na začiatku jari musí byť rastlina kontrolovaná a vyrezané suché a staré vetvy. Cypress tiež dokonale toleruje dekoratívny strih. Je to len bohatstvo pre fanúšikov umenia Bansai.

Môžete vytvoriť korunu v podobe pyramídy alebo kužeľa, dajte jej ďalšie zaujímavé tvary. Na jeden strih nakrájajte nie viac ako tretinu zelených.

Rezanie sa môže uskutočniť jeden rok po výsadbe alebo presádzaní ihličnanov. Doma, prerezávanie môže a nevyrába, a robiť len prishlipku.

transplantácia

Transplantácia cyprru nemá rád transplantáciu, preto by sa mala robiť čo najmenšie, ako je to len možné – nie častejšie ako raz za dva roky. Avšak na transplantáciu rastliny je to rovnako nevyhnutné, pretože zem v banku je vyčerpaná a zásoba minerálov a vitamínov už nemôže vykompenzovať dokonca aj top-dressing.

Navyše časom koreňový systém ihličnatých rastlín rastie a jednoducho sa nemôže dostať do hrnca.

Najlepší čas na transplantačnú procedúru je obdobie od konca mája do polovice júna. Najlepším spôsobom je prekládka.

Nový hrniec by mal byť o 3 – 4 cm širší ako koreňový systém. Kvetinárstvo odporúča výsadbu vnútorných rastlín v hlinených nádobách, pretože môže lepšie zachovať vlhkosť v pôde v lete a v zime zahriať korene.

Ak chcete odstrániť rastlinu zo starého kontajnera, musí byť umiestnená vo vani alebo v nádrži s vodou. Takže pôda sa dobre namočí a rastlina ľahšie vyjde z hrnca.
transplantácia
Na dne nového kontajnera na výsadbu by mala byť umiestnená drenážna vrstva s veľkosťou piatich centimetrov vo forme expandovanej hliny, rozbitých tehál, hladkých kameňov atď. Zhora je potrebné naliať malú vrstvu pôdneho substrátu, na ktorom sa umiestni hmota zeminy s koreňmi.

Dutiny by mali byť naplnené ľahkou, voľnou pôdou pripravenou na pestovanie. Na konci bude musieť byť krajina mierne zhutnená rukami a hojne sa zbaviť.

Dôležité! Malo by sa zabezpečiť, aby počas transplantácie nebol zakorenený koreňový golier ihličnatých stromov, inak by rastlina nemala prežiť alebo dokonca zomrieť.

Po transplantácii musí byť rastlina počas prvých dvoch týždňov chránená pred slnečným žiarením. Plné zalievanie začína v dvoch až troch dňoch. Predtým sa zariadenie rozstrekuje sprejovou pištoľou. Bude možné oplodniť iba po dvoch až troch mesiacoch.

Možné problémy pri pestovaní

Pre cypriastických umelcov sú typické nasledujúce problémy:

 • infekcia koreňovou hnilobou;
 • vysúšanie pobočiek;
 • žltnutie a spadnutie ihličiek;
 • útoky pavúkov;
 • škodlivú aktivitu chrapavky.

Všetky vyššie uvedené problémy sú výsledkom nevhodnej starostlivosti o ihličnany.

Koreňová hniloba sa vyskytuje, keď je rastlina často vystavená návalu vody, v dôsledku čoho sú korene stále v stagnujúcej vlhkosti.
Sušenie cyprilových vetví
Ak si všimnete, že cyprus vyzerá nezdravo a po vyšetrení sa ubezpečil, že na ňom nie sú škodcovia, skúste vykopať rastlinu a preskúmať jej korene. S malou léziou sa choré korene odrežú a rezané miesta sa ošetria fungicídom.

Potom je rastlina transplantovaná do úplne novej pôdy a nového kontajnera. So silnou porážkou z ihličnanov sa bude musieť zbaviť.

V prípade náhleho žltnutia a pádu ihiel by sa mala rastlina dôkladne skontrolovať. Ak na vetvách existuje pavučina, došlo k infekcii pavúkov. Aby ste sa ho zbavili, budete potrebovať používanie chemických látok – akaricídov, ktoré sú povolené na postrekovanie vnútorných rastlín.

Vysušenie vetví a pádu ihiel sa vyskytujú aj počas útoku chrapavky. S miernou infekciou z tohto škodcu sa môžete pokúsiť mechanicky zbaviť – škrabanie sacieho hmyzu štetcom.

Aj v počiatočnom štádiu infekcie sa môže liečiť roztokom mydlového oleja. So silnou infekciou bez chémie nemôže robiť. Pomoc lieky “Actellik”, “Fosbetsid” atď.
Kiparisnik
Pestovať krásne a originálne rastlinu ako Chamaecyparis lawsoniana Ellwood a vykonáva svoje riadne fit a starostlivosť, dostanete úžasné borovice priestorov v dome a okrem živého vianočného stromu na Nový rok – to je pre tieto účely, táto rastlina je najčastejšie používaný v zime.