Ideálne výsadba a pestovanie zemiakov pod slamou + video

Každý vie, že sadenie zemiakov je časovo náročná úloha, nie je samozrejmé, že uhorky alebo paradajky nie je možné porovnávať, ale chrbát sa bude musieť ohnúť. Opatrne orba pôda bude vykopaná a kopaná s otvormi, v každom z nich budú položené sadby a hnojivo. Okrem toho, aby sa získala požadovaná plodina, je potrebné odstrániť zemiaky a ich pôda, a ak je suché leto, bude potrebné aj napájanie. Zber zemiakov je časovo náročná úloha a na vyčistenie bahna bude potrebné vynaložiť väčšie úsilie.

Sadenie zemiakov pod slamu

Len veľmi málo ľudí vie, že existuje iný spôsob výsadby zemiakov a bohužiaľ takmer všade zabudli. Pred 150 rokmi bola táto metóda celkom bežná. Selíci, ktorí nie sú obzvlášť obťažovaní, hádzali zemiaky na slamu alebo rastlinné zvyšky, ktoré boli po ruke. A čo je najdôležitejšie, že leto zostalo s roľníkmi zadarmo pre iné podniky, nebolo potrebné sa objavovať na poli zemiakov v lete. Zemiaky nevyžadovali ani pliesňovanie, ani vyklínanie, zber bol dobrý. Ale kolektivizácia a ťažké vojenské časy zbavili obyvateľstvo značného podielu poznatkov o sebe a svete okolo seba a tento spôsob výsadby zemiakov bol prakticky stratený. Iba v našej dobe sa starý spôsob, ktorý sa k nám vrátil, sa zaujímal o jeho dostupnosť a účinnosť. Okrem toho, že slama je nádherné prírodné hnojivo.

Prečo slama?

Prečo sláma pomáha pestovať zemiaky? Rozkladajúc sa, bohato uspokojuje červy a mikroorganizmy v pôde, takže. zemiak dostane všetko, čo potrebuje pre svoj rozvoj.

Základné podmienky pre sadenie zemiakov pod slamu

Snáď hlavnou podmienkou pre úspech alebo neúspech “projektu zemiakov” je dostupnosť dostatočného množstva slamy. Koľko to potrebuje? Miesto výsadby by malo byť pokryté vrstvou o hrúbke asi 50 cm, ak je menej ako požadované množstvo – pôda vysuší, viac – pôda sa nebude dobre zahriať, rast zemiakov sa spomalí. Navyše nemôžete používať pevnú, hustú slamu, musíte ju nutne uškrtiť. V opačnom prípade to nenechá výbuch a zhoršuje výmenu plynu a vody.

Ošetrenie pôdy pred výsadbou plochou frézou alebo propolnikom s hĺbkou až 5 cm a šírkou 10 až 15 cm zvyšuje voľnosť pôdy a následne výnos.

Pôda musí byť dostatočne vlhká. Ak si vložíte ruku do slamy na zasadené zemiaky, necítite vlhkosť – potrebujete vodu, aby ste pomohli preraziť klíčky.

Na výsadbu používajte odrodovú odrodu zemiakov, alebo, čo je najlepšie riešenie – elitné odrody. Neberte brambory kúpené pre potraviny v obchode.

Žiadna slama? Môžete pestovať veľké čipy, výsledok bude o niečo slabší, ale aj pozoruhodný.

V oblastiach s teplým suchým podnebným prostredím záhradníci úspešne nahradili slamu trávu s listami, nezabúdať na zvýšenie frekvencie zavlažovania.

Proces výsadby zemiakov pod slamu

Potreba pôda tam kopanie: zemiaky určené na pestovanie, pre-premietaný s trochou pučania, umiestnené v radoch priamo na ploche, pokrývajúce top s slamy. Hrúbka vrstvy je 40-70 cm.

Možné dodatočné opatrenia, ktoré sú prospešné pre budúcu zber:

 1. môžete na hľuzu naliať hrsť zeminy zmiešaná s hnojivami (použite prírodný – popol a hnoj). Takéto opatrenie ochráni hľuzy pred všetkými druhmi chorôb.
 2. slama, takže vietor to nerozptyľuje, môžete tiež jemne pokropiť zem.

Výhody výsadby zemiakov pod slamu

 1. zem pod slamou zostáva vlhká v krajine;
 2. rozkladá, slama emituje oxid uhličitý, užitočný pre zemiaky;
 3. Tiež pri rozkladaní slamy dochádza k aktívnej proliferácii mikroorganizmov a červov, čo má pozitívny vplyv na vývoj hľúz zemiakov.

Výhoda zachovania miesta:

 1. nie je potrebné vyhadzovať a zakopávať vysadené zemiaky.
 2. Colorado chrobáky bude menší počet týchto nezvanými hostí bude mať vplyv na “pánov” slamy rozptýleného nad miestom, a konkrétnejšie, hmyz žijúci v ňom.

Dlhodobá výhoda:

V dôsledku pravidelného používania slamy na pozemku sa stane zrejmý rast úrodnosti pôdy av dôsledku toho sa v priebehu niekoľkých rokov zvýši výťažok zemiakov. Čo je dôležité vďaka ekologickému hnojeniu.

Tiež zaujímavé čítať o starostlivosti a výsadbe cesnaku

Výhodou zberu

Pestované zemiaky nemusia byť čistené z hlinenej pôdy. Všetko je čistejšie a rýchlejšie. A pretože zemiaky sú suché, potom budú uložené, samozrejme, dobre.

Zber zemiakov pestovaných v slame

Ako zberať

Keď príde jeseň a zemiaky suché, bude potrebná len hračka na zber. Takto pestované zemiaky sú chutné a drobné.

Možné riešenia nedostatku slamy

Ak je otázka slamy komplikovaná a nie je tam nič, vezmite ju v dostatočnom množstve, použite rovnakú metódu, ale mierne ju upravte, len rozširujte slamu na svojom pozemku.

 1. Miesto, kde plánujete pestovať zemiaky, rozdeľte na polovicu. V druhej polovici, po roztopení snehu, sa pestuje vetch, ovos a hrášok, v druhej polovici zemiakov, pričom sa používa tradičná metóda. Plot na pluh nie je potrebný.
 2. Čo sa rozrástlo v prvej polovici, odišiel na zimu a na jar bude oblasť pokrytá rovnomernou vrstvou mŕtvej slamy.
 3. Ihneď na túto slamu, bez orby a kopania, sa pestujú zemiaky. V posiatej slame urobte malé zárezy, položte do nich hľuzy a posypete pôdou až do 5 cm.
 4. V druhej polovici roku, keď sa zemiaky pestovali bežným spôsobom, sa tento rok ovocie vysije na polovicu s vetvom a hráškom, aby bola plná slama do budúcnosti.
 5. Týmto spôsobom môžete významne zvýšiť výnosy zemiakov, čo výrazne znižuje čas strávený na ich výsadbe.

Ten, ktorý dokázal zvládnuť spôsob pestovania zemiakov na slamke, už “nemôže vyhnúť palicu” na bežnú tradičnú metódu.