Ibištek bylinný: pestovanie a chov

Hibiscus bylinný
Čínska ruža bola vždy pozoruhodná svojou mimoriadnou krásou. Jasné, svieže púčiky získali srdcia mnohých ľudí. Preto sa čoraz viac stáva nádhernou výzdobou nielen bytov, ale aj kancelárií a v poslednej dobe je čínska ruža dokonca vysadená na záhrade.

popis

Čínska ruža alebo ibištek, ako sa to nazýva, sa objavil v Európe v 19. storočí, zatiaľ čo kvetina bola viditeľná iba v botanických záhradách. Hibiscus získal svoju popularitu na začiatku XX storočia, kedy sa rastlina začala objavovať v domoch a rásť v kvetináčoch.

Vo svete existuje asi 300 druhov tejto kvety. Niektoré sa používajú v parfumérii a varení. Najznámejšou aplikáciou ibišteka vo varení je dobre známy kardádový čaj.

Viete? Kvety ibištek sú národným symbolom Južnej Kórey a sú znázornené na rukách tejto krajiny.

Hibiscus bylinný

V ľuďoch sa ibištek nazýval “kvet smrti”. Existuje názor, že táto rastlina môže nepriaznivo ovplyvniť blaho osoby a dokonca odobrať jeho životnú silu. Ale napriek takejto hroznej prezývke mnoho milovníkov jasných a krásnych kvetov s veľkou radosťou rastú túto rastlinu doma.

Pravdepodobne budete mať záujem čítať o tom, prečo sa ibištek nazýva kvet smrti.

K dnešnému dňu existuje veľa rôznych typov tejto továrne. Hibiscus je vo forme stromu, kríkov a bylinných rastlín. Tento trvalý kvet môže žiť až 30 rokov, zatiaľ čo dosahuje výšku až 2 metre.

Kvety ibišteka sú veľké, lievikovité. Najčastejšie môžete vidieť pupeny červených alebo karmínových kvetov, obyčajných alebo froté, v závislosti od typu rastliny. Listy ibišteka smerujúce do konca, veľmi podobné brezi. Preto koruna stromu alebo krov vyzerá veľmi svieža.
Hibiscus bylinný

pristávacia

Hibiscus je rastlina, ktorá je termofilná a netoleruje ťažké prechladnutie. Zvážte podnebie vášho regiónu pri výsadbe závodu na mieste. Existuje alternatívny spôsob: zasadiť kvetinu do veľkého hrnca a priniesť ho do domu, keď prichádza prvé ochorenie. Prípadne môžete pristáť na mieste syrského ibišteka, ktorý je odolný voči mrazu a chladu.

Rovnako ako ibištek bylinný, malva rodina tiež vlastní slepa, sidalce, lavatera, bavlna, abutilone, ricínový olej, shtokrosa, liečivé alty.

Pred vysadením rastliny je potrebné určiť umiestnenie jej umiestnenia, ktoré určuje, ako dlho kvitne ibištek. So správnou voľbou miesta môže kvetina na jednom mieste bez transplantácie zakázať až 20 rokov.

Na pestovanie čajovej ruže nasleduje teplý prameň, keď uplynie obdobie nočných mrazov, takže počas leta sa rastlina môže zakoreniť a posilniť. Dôležitým faktorom pri vysádzaní tohto kvetu je pôda.
Výsadba bylinného ibišteka
Veľmi často sa na výsadbu a transplantáciu ibišteka používa hotový substrát, ktorý obsahuje všetky potrebné užitočné látky.

Môžete pripraviť takú zmes sami, v jej zložení musí byť:

 • listnaté, listové a ihličnaté pôdy;
 • humus;
 • piesok;
 • rašelina;
 • malé drevené uhlie.

Na to, aby sa čajová ruža zakorenila, musí byť kyslosť pôdy neutrálna, aj keď sú prípustné výkyvy.

Dôležité! Ak je kyslosť príliš vysoká alebo nízka, bude pre rastlina ťažšie absorbovať živiny. To môže viesť k chorobe a dokonca k smrti rastliny.

Video: výsadba odrezkov ibištek trávnatého


Pitok na vysadenie ibišteka by mal byť dvojnásobne väčší ako jeho koreňový systém. Na dne by mala položiť drenážnej vrstvy tehlovej štiepky vo výške 15 cm, po ktorom – vrstva piesku centimetrov 10, potom kompost a znovu piesok.

Na vyplnenie zostávajúceho priestoru premiešajte vrchnú vrstvu pôdy rašelinou a pieskom, hlavná vec: pozorujte pomer 2: 4: 1. Po príprave jamy je potrebné umiestniť sadenice takým spôsobom, aby hrdla koreňa bola mierne nad zemou.

Odporúčame vám, aby ste sa oboznámili s užitočnými a škodlivými vlastnosťami ibišteka.

Opatrne vyplňte miazžu a vodu. Hibiscus dokonale koexistuje so záhradnými ružami, takže ho môžete pestovať medzi ružovými kríkmi. Na začiatku jari nasleduje čajová ružica, že má čas na to, aby sa silnejšie a zvyknúť na pôdu.

starostlivosť

Aby ibištek bol potešený svojimi jasnými farbami, je dôležité nielen správne ho pestovať, ale aj starostlivo sa oň starať. Ďalšie hnojenie, zavlažovanie a správne otepľovanie je zárukou zdravého a krásneho kvetu.
Hibiscus bylinný

zalievanie

Zavlažovanie ibištek by malo byť pravidelné, ale nezabudnite, že takéto manipulácie sú potrebné len vtedy, keď je pôda okolo dutiny vysušená. Ak bolo leto príliš horúce, kvetina by mala byť hojne napojená každý deň. Nezabudnite na striekanie listov.

Naučte sa nuansy pestovania záhrad, syrského a čínskeho ibišteka.

V období jari-leto, postrek by mal byť vykonaný niekoľkokrát za týždeň, ak je leto príliš horúce, potom sa postriekanie, ako je napájanie, odporúča, aby sa denne.

Ak je ibištek v zime v miestnosti, striekanie by sa malo vykonať raz za 3 dni, pretože pracovné ohrievače nepriaznivo ovplyvňujú rastlinu. Voda na zavlažovanie a postrek musí byť vždy chránená.
zalievanie

Ďalšie hnojenie

Hoci ibištek a nenáročný v starostlivosti, existujú prípady, kedy rastlina na dlhú dobu nekvetú. To je spôsobené tým, že kvetina nedostáva správne množstvo užitočných látok. Horný obväz je veľmi dôležitý, pretože umožňuje vyvážiť všetky živiny a pomáha urýchliť kvitnutie.

Existuje niekoľko princípov kŕmenia ibišteka:

 • nemalo by sa vykonávať viac ako 1-2 krát za mesiac;
 • Kŕmenie rastliny nasleduje vo večerných hodinách dňa – potom rýchlo absorbuje užitočné látky;
 • aby obliekanie prebehlo dobre, dve hodiny pred tým je potrebné hojne vyplachovať zem s usadenou vodou.
Dôležité! V chladnej sezóne by mala byť rastlina kŕmená raz v období od októbra do marca a dvakrát od apríla do septembra.

hnoj
Krmivo rastliny môžu byť organické i minerálne hnojivá:

 1. Dung. Je to organické hnojivo, ktoré sa dá použiť pre takmer všetky rastliny. Perfektne živí pôdu, ale musíte si spomenúť na niektoré body. Nemôžete pôdu podávať čerstvým hnojom, mal by si ležať trochu a ztuhnúť. Kŕmne rastliny s hnojom môžu byť od 1 roka života.
 2. Rašelinová tableta. Ďalší účinný organický prostriedok. Dobre sa živí pôdou.
 3. Minerálne hnojivá – fosfor, dusík a draslík. Je dôležité pamätať si ich pomery: 1: 2: 3. Ak chcete doplniť zásoby fosforu, kostná múčka je dokonalá. Ale ako dusík sa močovina stáva dobrým hnojivom.

Môžete tiež použiť komplexné hnojivá pre domáce rastliny. Takéto jednoduché spôsoby pomôžu udržať rastliny zdravé, zrýchľujú jej rast a veľmi skoro krásne púčiky potešia váš pohľad.

Ako komplexné hnojivo, ako napríklad “Citovit”, “Master”, “Rastvorin”, “Crystalon”, “Kemira” sa často používajú.

Komplexné hnojivá

prerezávanie

Prerezávanie je jednou z dôležitých fáz po zasadnutí ibišteka. Umožňuje nielen dať rastliny požadovaný tvar, ale aj zbaviť slabých a chorých výhonkov. Vylučovanie tohto postupu preto nie je potrebné. Po vysadení mladých rastlín musíte skrátiť všetky rozvetvené vetvy na úroveň 2-3 obličiek.

Ďalej, od februára je potrebné odrezávať rozvetvené výhonky do obličiek, ale hlavná vetva by mala byť skrátená na úroveň 5-6 obličiek. Potom, čo ibištek rastie do požadovanej výšky, môžete vytvoriť tvar koruny, odrezať vrchol trupu a všetky nepotrebné zelené. Uistite sa, že vykonáte údržbu prerezávanie po vytvorení koruny, odstrániť slabé a bolestivé vetvy a klíčky.

Viete? Ak chcete ibištek kvitnúť, musíte urobiť špeciálne prerezávanie: začiatkom jari by ste mali skrátiť rast o jednu tretinu. Tým sa zvýši počet pukov.

Ak ibištek rastie nerovnomerne alebo jednostranne, musíte mu dať príležitosť postaviť novú krásnu korunu. Preto sa vykonáva omladzujúce prerezávanie. Na to stačí odstrániť staré suché vetvy a zvyšok sa má skrátiť o tretinu, takže rastlina môže “dýchať”.
Orezanie ibišteka

prezimovanie

Väčšina odrôd ibišteka je mrazuvzdorná. Z tohto dôvodu nevyžadujú špeciálnu prípravu na zimu. Takéto druhy ako bylinné a kríky by mali byť odrezané, hojne napojené, ale toto musí byť vykonané pred prvým mrazom. O niekoľko dní neskôr by mala byť rastlina vytesaná.

Ale od novembra môžete začať proces otepľovania. Plne pripravená rastlina a pôda sú pokryté pilinami a suchými listami, takže výška kopca je až 15 cm.

Mladé kríky by však mali byť starostlivejšie chránené, môže to byť niekoľko spôsobov:

 • Všetok puzdro sa ohne na zem a zakryje sa špeciálnou omotávkou, potom sa pokryje polyetylénom;
 • okolo kroviny, môžete položiť rám, ktorý je pokrytý na vrchole špeciálneho materiálu v niekoľkých vrstvách.

Video: Príprava bylinného ibišteka na zimu

Dôležité! Hibiscus veľmi dlho pochádza z pokoja. Preto musíte byť obzvlášť opatrní, aby ste počas jarného prípravného obdobia náhodne nevyčistili živú rastlinu časť.

Spôsoby reprodukcie

Čajová ruža môže byť propagovaná niekoľkými spôsobmi:

 1. Rezne. Táto metóda je vhodná pre vegetatívnu reprodukciu v lete. Preto, v čase prerezávania púšte na konci kvitnutia, by mali byť pripravené odrezky. Potom je potrebné, aby boli ošetrené stimulantami rastu a umiestnili sa do skleníka s rašelinou. Rezy sa zakoreňujú mesiac, potom by mali byť transplantované do hrncov so zmesou pozostávajúcou z lístia a trávnika, piesku a rašeliny. Akonáhle začne tvoriť krík, okamžite je potrebné transplantovať ho na pripravené miesto. S náležitou starostlivosťou a dodržiavaním všetkých pravidiel odrezkov môže ibištek začať kvitnúť už v prvom roku. Hibiscus hroty
 2. Rozdelením kefa. Táto metóda sa považuje za najjednoduchšiu a najefektívnejšiu, pretože závod si zachová všetky vlastnosti. Ak to chcete urobiť, len jemne vykopať Bush a očistiť koreň prebytku krajiny. Pri tejto metóde je koreňový koreň rezaný, ale to musí byť vykonané veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu malých koreňov. Na čerstvý rez je ošetrený drevený popol, aby nedošlo k hnilobe. Potom je v pripravenej jamke vysadená kefa. Po zhutnení pôdy by mala byť oblasť s kríkom nalievaná teplou vodou.

  Video: reprodukcia bylinných ibišok rozložením Bush

 3. Semená. Táto metóda je lepšie použiť v januári, lehota je marca. Od správnej prípravy závisí od toho, ako sa rastlina zakopne:
 • pred zasiatím je potrebné namočiť semená v roztoku manganistanu draselného počas 45 minút;
 • potom by sa semená mali rozložiť na handričku namočenú v roztoku “Epin”, ktorý by sa predbežne rozložil do plastového vrecka;
 • hneď ako sa objavia prvé výhonky, mali by byť vysadené v samostatných rašelinových nádobách naplnených pieskom a rašelinou. Takéto nádoby by mali byť pokryté polyetylénom a umiestnené na teplom mieste s teplotou najmenej +24 ° C. Je žiaduce zabezpečiť nižšie zahrievanie semien, ako aj dodatočné osvetlenie, ak sa rastliny začínajú rozťahovať;
 • rastlinný ibištek by mal byť koncom mája spolu s hrncami.

Video: Príprava ibiškových bylinných semien na pestovanie

Choroby a škodcovia

Hibiscus zriedkavo priťahuje pozornosť škodcov, ale vo veľmi suchom období môže napadnúť roztoče, vošky, bielych lúk. Boj hmyzu insekticídmi. Ošetrenie sa vykonáva ráno alebo večer, pričom predpolievajte rastliny správne. Je dôležité si uvedomiť, že medzi užívaním drog by malo prechádzať desaťročné obdobie.

Najčastejším ochorením u ibišteka je chlór. Toto ochorenie je charakterizované pádom dolných listov, zatiaľ čo nové rastú žltkasté. Dôvodom tohto ochorenia je nedostatok železa a dusíka.

Preto by ste mali v takýchto prípadoch okamžite začať hnojiť rastliny s minerálnymi látkami, aby ste zvýšili úroveň chýbajúcich prvkov. Hibiscus je nenáročná rastlina. Správna starostlivosť mu umožní žiť mnoho rokov a poteší vás nádhernými a svetlými farbami.

Recenzie zo siete

V tretej sezóne som kvitol, ale nie všetci. V taške bola zmes odrôd – 6 semien, 5 rastlín prežil, zatiaľ čo oni kvitnú 3. Zvlášť sa nehnojili – na jar rozptýlený superfosfát alebo nitroamón. Prežívajú spánok na otvorenom priestranstve, bez prístrešia, alebo skôr pokryté vlastným vrhom. Sušené kmeňové kmene sa prerezávajú na jar, keď sa objavujú nové výhonky (takže existuje medzník, že tam niečo rastie).

Anri
http://www.vashsad.ua/forum/posts/1348/#post7
Trávna ibištek som orezať na jeseň, takže ľavá páčka, aby nedošlo k strate rastlinu na jar, zdá sa veľmi neskoro, a Syriac (treelike) ibištek plodín na jar a len mŕtve vetvy

Hanno4ka
http://www.vashsad.ua/forum/posts/1348/3/#post51
Kolega, trávnatý ibištek má trieštivú dedičnosť, všetky sú hybridy. Ak som transplantovať sadenice večer bez toho, aby som narušil zemský kóma, nič neklamem. Samozrejme, pred prekládkou sa úplne tešili slnečnému žiareniu, zmenám teploty pri kalení. Ak je hrudka rozbitá, nebolo by to zbytočné zakryť drevenú škatuľu alebo tmavú fľašu bez veka. Ak nie je žiadne slnko, potom všetky tieto opatrenia sú zbytočné. Krásnejšia ako prvý ibištek – len druhý ibištek.

Gripas-VA
http://www.vashsad.ua/forum/posts/1348/4/#post65