Hubový plášť plášťa: jedlý alebo nie

pláštenkyPo daždi pozdĺž ciest, na lúkach a črevách sa nachádzajú guľaté alebo hruškovité huby – pláštenky. Zrelé vzorky majú vo vnútri prášok spór, ktorý je podobný prachu, ktorý sa pri dotyku dotýka plodového tela. Z tohto dôvodu majú plášte do dažďa iné názvy: bičovanie, poprašovanie, huby a ďalšie. Zberač húb ho často ignoruje, ale márne Európania dlho oceňujú jeho chuť. Zvážte, ako jedlé plášte, ich odrody a čo je najlepšie variť.

Jedlé alebo nie

Prakticky všetky druhy plášťov sú jedlé. Mali by sa však konzumovať iba mladé vzorky s bielou elastickou dužinou. Vzhľadom k tomu, že spóry starnú a dozrievajú, ich mäso zmení na žlté, uvoľnené, potom stmavne a naplní sa práškom spór. Iba mierne zažltnutý exemplár sa neodporúča, pretože už stratil svoje chuťové vlastnosti.

Dôležité! Niekedy sú bledé bažanty podobné bičovaniu. Ale to je ľahké určiť, znížením húb v polovici tela a našiel v sekcii špecifické pre nohy a Potápky klobúka. Ak ste už našli domu toho bledo muchotrávka, všetky ostatné huby, ktoré prichádzajú do kontaktu s ňou, je potrebné zlikvidovať, pretože tento druh huby je už “nakaziť” je so svojimi jedovatými spor. Ruky treba umývať mydlom a vodou.

S jedlými pláštenkami sú podobné lozhnodozhdeviki. Tieto huby majú tiež guľovitý tvar, ale kôra a dužina je tuhšia, rýchlo tmavne starnutie spor, zostávajúce dlhý hustý, často mramorový vzor, ​​pruhy. Dokonca aj mladé lozhnodozhdeviki buničiny nie sú čisto biela farba, sú všeobecne prítomné žltkasté olivový alebo tóny. Každý si tiež všimne jeho nepríjemný zápach.
Falošne pláštenka
Preto je ľahko určiť konzistenciu pláštenka. Musíte to len vyrezať na polovicu a pozrieť sa na vnútornú drť. Mal by byť biely, hustý, bez nohy alebo znamenia tvorby spór.

Zoznámte sa s najbežnejšími druhmi jedlých a nebezpečných húb, aby ste sa nedopustili chyby v “tichom love”.

vzhľad

Pre plášte plášťa sú niektoré bežné vlastnosti.

Ovocné telo

Tvar ovocného telesa v plášti plášťa je podobný tvaru gule alebo hrušky a má uzavretú konštrukciu. Rozmery závisia od druhu. Majú hustú kožu, často s tŕňmi, ktoré klesajú s vekom. Ako starnutie rastie, huba tmavne a tvorí vnútri komory, kde sa nachádza prášok spór. Koža je tenšia a ľahko sa roztrhne, vylučuje spóry.
pláštenky

noha

Oddelenie na kryte a nohe chýba. Niektoré druhy majú pseudopod, niekedy sotva viditeľný, av niektorých je veľmi výrazný.

mäso

Huba mladého mäsa je biela, pomerne hustá a elastická. Huba rýchlo stárne a mäso sa zároveň stáva žltou a stáva sa menej elastickou, lepkavou. Potom sa naďalej tmavne, vrásky a výplne s práškom spór.
pýchavka

Spórový prášok

Spórový prášok má tmavé olivové alebo hnedé tóny a je podobný prachu, ktorý sa emituje pri lisovaní zo starých húb. Samotné spóry sú vo forme gule a rôzne druhy môžu mať rôzne veľkosti. Spóry plášťa

Kedy a kde rastie hubový plášť

Pláštenky sú bežné na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy a rastú všade. V podstate v našich regiónoch je možné ich vyhľadávať od konca leta a jesene. Môžete ich nájsť kdekoľvek, pozdĺž ciest, v záhradách, na trávnikoch, v lúkach a v lese, v lese. Niektoré odrody sa nachádzajú len v korytnačkách a lúkach, zatiaľ čo iné preferujú lesy, najčastejšie ihličnaté alebo zmiešané.

Dôležité! Pláštenky silno absorbujú rôzne toxíny, takže ich nemôžete zbierať po cestách alebo v blízkosti priemyselných centier.

Video: ako a kde zbierať oblečenie na dažďoch

druh

Pláštenky sú rodom húb z čeľade šampiňónov. Do tej istej rodiny patria golovachi, druh húb, z ktorých najznámejšia je obrie plášť (alebo gigantický obrie).

Získajte viac informácií o hubách: prínos a poškodenie tela, spôsoby pestovania, pestovanie doma.

obrie

Calvatia gigantea
Obrie pláštenka môže dosiahnuť šírku až 50 cm a priemerne až 7 kg. Táto huba často rastie v trópoch, ale aj príležitostne ju nájdeme na lúkach, pastvinách, lesoch a iných miestach. Má bielu alebo šedivú farbu, ktorá sa stáva hnedou v starobe. Mäso mladých jedincov je vhodné na jedlo a má jemnú chuť.

hruškovitý

Lycoperdon pyriforme
Tento druh rastie na hnilom dreve vo veľkých skupinách a často sa nachádza v borovicových lesoch. Huby v ich mladosti majú biele mäso, takmer bielej farby a mierne pichľavé, nakoniec sa stávajú hnedé a hladké, ako keby prasknuté. Lozhnozhnka sú zvyčajne znateľné a dáva im tvar hrušiek 1,5-7 cm vysoký. Rovnako ako väčšina plášteniek, je to jedlý hub, ale len v mladom veku.

Brown, alebo umbra

Lycoperdon umbrinum
Vyzerá to ako malá guľa s priemerom 1 až 6 cm na pseudopod. V mladom požívateľnom veku má belavú farbu, ktorá časom nadobúda okr, a potom hnedé tóny. Povrch je pokrytý ihličkovými tŕňmi, ktoré sú tmavšie ako plášť húb. Výška až 8 cm. Uprednostňuje ihličnaté alebo zmiešané lesné plochy.

Viete? V ľudovej medicíne sa používali výpalky z dažďových nepriepustností na liečbu bronchitídy, pneumónie a tuberkulózy, proti nádorom. Maso sa aplikuje na rany a škrabance na skoré uzdravenie.

lúka

Lycoperdon pratense
Má malé rozmery s priemerom 1 až 6 cm a výškou 1,2 až 5 cm. V priebehu času sa guľovitý tvar sploštil a biela farba bola hnedá. Pozoruhodné vrásčité pseudopodie. Rastú hlavne v lúkach, okrajích, lese. Jedlé v mladom veku, keď je mäso biele, elastické.

Pichľavý alebo perličkový

Lycoperdon perlatum
Tvar tohto druhu húb podobným Mace alebo šírka hrušky 4 cm a výškou 2 cm až 9 cm. Má dostatočne široký znateľný nohu, a jeho povrch je pokrytý tŕne, podobne ako perly. Sfarbenie biela, nakoniec hnedne a biele pevné telo uvoľní, mäkký a temný. Mladé huby sú jedlé. Rastú od júna do neskorého jesene (do októbra) na okrajích, okraji a lúkach.

Viete? Najväčší jedlý hríb na svete je obrie pláštenka. Mal hmotnosť 22 kg a obvod bol 2,64 metra. V roku 2007 našiel svojho kanadského Jean Guy Richarda. Tento húb úhľadne vykopal lopatou.

Chemické zloženie a užitočné vlastnosti

Tento výrobok obsahuje (na 100 g):

 • proteíny – 4,3 g;
 • sacharidy – 1 gram;
 • tuky – 1 gram.

Huba obsahuje takéto huby minerály: vápnik, fosfor, sodík, draslík, fluór, chróm, železo, zinok, jód, rubidium a molybdén.

Buničina obsahuje užitočnú látku enzýmy amyláza, lipáza, proteináza a oxidoreduktáza. obsahuje aminokyselín tryptofán, metionín, cystín, fenylalanín a ďalšie.

Jeho plodné telo obsahuje prírodné antibiotikum, ktoré potláča tuberkulózny bacil a látku Calvacin s protinádorovými vlastnosťami, potvrdené pokusmi na zvieratách.
pláštenky
Užitočné vlastnosti plášťov:

 • očistiť telo a odstrániť toxíny, rádionuklidy;
 • mať hemostatické vlastnosti;
 • nízkokalorické – v 100 gramoch obsahuje 27 kcal;
 • mať antibakteriálne vlastnosti;
 • protinádorové vlastnosti (vrátane protirakovinových);
 • zvýšenie imunity;
 • aby pokožka bola vláčna, zdravá;
 • obnovovacie vlastnosti;
 • zlepšiť metabolické procesy;
 • mať pozitívny vplyv na činnosť tráviaceho traktu;
 • zlepšiť kardiovaskulárny systém.
Prečítajte si aj o užitočných vlastnostiach a aplikáciách v rôznych odvetviach húb: huby, mastné, biele huby, shiitake, chaga (brezová huba).

Použitie vo varení

Vzhľadom k svojej vynikajúcej chuti a dostupnosti pýchavka huba bežne používané pri varení pri príprave mnohých pokrmov – polievok, šalátov, rajnice, predjedlá a ďalšie. Sú vhodné na výživu iba mladé exempláre tohto druhu. Môžu sa konzumovať v sušených, vyprážaných, varených, marinovaných. Surové huby sa musia použiť skoro po zberu alebo sušení. Môžete tiež najprv variť, aby ste prestali vyrábať spóry, a potom vyprážať, dusiť alebo marinovať. Obvykle uprednostňujú sušenie alebo smaženie.
Vyprážané plášte
Pred varením sa plášte plášťa čistia a lúpajú. Zvyčajne sú čistené suché, aby nestratili ducha húb. Vysušte ich tak, že ich roztiahnete na slnku alebo do rúry na nízkych teplotách, môžete tiež niť a zavesiť na kachle. Sušené huby sa používajú ako prísada, ktorá dáva jedlám hubovú príchuť. Veľmi chutné je hubová polievka sušených plášten, nie horšie ako z bieleho húb.

Odporúčame prečítať o huby jedlé technológie: morenie (líšky, šampiňóny, huby, blewits), solenie (šampiňóny), sušenie (hliva) Freeze (biela, hlivy ustricovej, líšky, šampiňóny, huby).

Môžete variť plášte do taliančiny. K tomu sa huby čistia, odlúpajú sa od nich. Potom varte soľanou vodou. Potom, čo sa vráti na sito a nechá sa vychladnúť. Nakrájajte na malé kúsky a dajte ich do hrnca s žiarovkami. Smažte do oleja, kým sa polovica kvapaliny odvarí z húb. Žiarovky sú vytiahnuté a pridaná múka, potom opäť vyprážané asi dvadsať minút. Zmiešajte žĺtok s kyslou smotanou a nalejte do hrnca. Pridajte korenie podľa chuti (korenie, soľ, klinčeky a iné), zeleninu a zahanbujte na nízkej teplote asi desať minút.

Video: ako smažiť dážď

Zhromažďovanie plášteniek a jesť je celkom možné. Nie sú len chutné, ale aj užitočné. Najdôležitejšie je dodržiavať jednoduché pravidlo vždy urobiť rez ovocného tela a preskúmať jeho vnútra určiť jedlé exempláre a brať len mladé huby s bielou dužinou.