Húbová múka: popis, praktická aplikácia. Aké je nebezpečenstvo huby?

Húbová múka: popis, praktická aplikácia. Aké je nebezpečenstvo huby?
Keď našli na stôl plesnivý chlieb, veľmi málo bude potešením. Pre väčšinu ľudí je to nepríjemný, ale bežný jav. Hoci v skutočnosti biela forma, alebo hubové huby, nie je tak jednoduché, ako sa zdá na prvý pohľad. Dnes je okolo 60 druhov tejto kultúry na svete. Niektorí z nich sa naučili uplatňovať vo svojej činnosti, ale existujú aj tie, ktoré sú nebezpečné pre zdravie. Kto je to tajomný hubový hríb – priateľ alebo nepriateľ, pokúste sa pochopiť.

popis

Mucor – huby z rodu plodín, ktoré sa vyskytujú na potravinách, pôde, organických látkach rastlinného pôvodu v rozpore s ich skladovacími podmienkami.
popis
V počiatočnej fáze to vyzerá ako belavý fuzz, preto je jeho druhé meno biela forma.

Viete? V roku 1922, prvýkrát v Egypte, bola objavená neznáma hrobka faraóna – pohreb Tutanchamona. Väčšina tímu archeológov pracujúcich na mieste zomrela v krátkom čase po otvorení. Reťaz týchto nepríjemných udalostí vyvolal povesti o kliatbe, ktorá prekonala porušovateľov faraóna. Avšak, v roku 1999 zistilo, že nemeckí mikrobiológovia príčinu hromadného ničenia: múmie v hrobke boli pokryté špeciálnym druhom formy, ktorá po tom, čo sa v ľudskom tele cez dýchacie cesty, viedlo k rýchlemu-fire úmrtia.

Ako kolónia rastie, začína tvorba sporangie na ďalšiu reprodukciu huby. Dávajú mukoru šedú alebo béžovú farbu a v čase dozrievania úplne zčernú.

Štruktúra huby

Pod mikroskopom je kolóniu mukory celkom zaujímavá. Základom je mycelium, čo je veľká rozvetvená bunka s množstvom jadier.

Pomocou bielych vlákien (hyfy) je toto telo pripevnené v pôde. Rovnako ako skutočné korene, tieto vlákna vetvy, riedenie bližšie k okrajom mycelium.
Štruktúra huby
Forma viditeľná voľným okom je sporangiopóra – chĺpky rastúce z hlavného myceliu.

Ak sa parazit usadil v komfortných podmienkach, potom tieto chĺpky dosiahnu výšku niekoľkých centimetrov. Počas dozrievania mukory na sporangiotoch sa objavujú sporangie – boxy obsahujúce spory na reprodukciu.

Odporúčame vám, aby ste sa oboznámili so zoznamom jedlých a jedovatých húb, tiež sa dozvedeli, ako skontrolovať huby na poživateľnosť ľudovými metódami.

Ak sa v tomto štádiu vývoja pozriete na hubu pod mikroskopom, jeho vzhľad bude podobný ako vankúš pripnutý kolíkmi. Preto sa táto huba často nazýva plesňová hlava.

V poslednom štádiu rastu sa objavili škrupiny sporangie a tisíce zrelých spór, ktoré sú pripravené dať život nasledujúcim generáciám hubových kolónií, sú rozptýlené vo všetkých smeroch. Z dôvodu mikroskopických rozmerov ich môžete vidieť len pomocou špeciálneho zariadenia.

rozmnožovanie

Mukor sa šíri dvomi spôsobmi:

  • s pomocou sporu. Na ich pestovanie potrebujú dobrú výživu, teplo, prístup k vlhkosti a čerstvému ​​vzduchu. Zrelé spóry sa šíria vzdušnými hmotami;
Dôležité! Ak spory nemajú dostatok šťastia na to, aby sa dostali do pohodlných životných podmienok, môžu dlho spať a udržať si svoju vitalitu. A keď sa situácia stáva príjemnejšou, rýchlo vyrastia a vytvára nové mycelium.
  • pohlavne. Ak pôda, na ktorej rastú kolónie, už nie je schopná ich kŕmiť, potom sa hyfy rôznych mycelia začnú zbližovať a spájajú sa s ich gametangiovými hlavami. V dôsledku tejto fúzie vzniká zygota pokrytá tŕňami. Po dozretí membrána vybuchne a uvoľňuje embryonálny mycelium, na ktorom vznikajú sporágie so spórmi na sexuálnu reprodukciu. Iba ich kombinácia vedie k vytvoreniu plnohodnotného silného hubového tela.

rozmnožovanie

Napájanie

Na svete neexistuje miesto, kde plesne nežije. Nachádza sa na stenách jadrových reaktorov, na orbitálnych družinách, na potravinách, pôde a odpadoch. Kdekoľvek je teplé, vlhké a tam je niečo na jedenie, bude tu hubová huba. A jeho diéta je veľmi rozmanitá, charakterizovaná zvýšeným obsahom kalórií.

Viete? Krehké na prvý pohľad, plesne môže zničiť tehly, omietky a dokonca aj betón.

Zoznam lahôdok vedie biely chlieb, zemiaky, sladké ovocie.
NapájanieHuba múka na bielom chlebe
Podľa typu potravy sa forma označuje ako saprotrof – pre organizmy, ktoré vyživujú živiny z mŕtvych organických látok.

Dôležité! Infekcia je možná vdychovaním spór alebo ich penetráciou cez ranu na kožu so stavom zníženej imunity.

použitie

Medzi 60 druhmi mukoru sú veľmi užitočné pre ľudí, pretože s ich pomocou:

  • robiť syry. Pri príprave populárneho tofu a tempe, vziať kvas na základe mukory a mramorové a modré syry sú vytvorené na základe modrej “ušľachtilej” formy;
  • varenie klobása. Takéto lahôdky sú typické pre Taliansko a Španielsko, kde existujú špeciálne technológie na spracovanie mäsových výrobkov. Podľa nich sú klobásy za mesiac v suteréne, kde sú pokryté bielou alebo svetlozelenou plesňou. Potom sa uskutoční špeciálne spracovanie výrobkov a za 3 mesiace sú úplne pripravené na ďalšie použitie;
  • vyrábať zemiakový alkohol;
  • dostať lieky. Z rhamanského mukoru vytvárajú špeciálny druh antibiotík – Ramicín.

použitieSyr, ktorý je vyrobený na základe mukory

nebezpečenstvo

Ale mučenie je nielen dobré. Niektoré z jeho typov sú schopné poškodiť zdravie človeka. Medzi najslávnejšie choroby, vyvolané plesňou, patrí mukormykóza. Prichádza do ľudského tela, huba infikuje vnútorné orgány, vyvoláva smrť tela. Zvieratá môžu byť infikované.

Zo 60 druhov je len päť reálnych hrozieb pre ľudí a niekoľko ďalších je nebezpečných pre zvieratá.

Medzi najobľúbenejšie jedlé huby sú líšky, hríbiky, Russula, huby, volnushki, blewits, Mokhovikov, huby, hríb a osika.

Mukor alebo biela forma – je skôr primitívny organizmus, ktorý sa rýchlo rozvíja za prítomnosti vhodných podmienok. Niektoré z jeho druhov sa pestujú v laboratóriách na ďalšie použitie vo varení a medicíne. Ale v každodenných podmienkach z takej “dekorácie” na stenách, povrchy a výrobky by mali byť odstránené v čo najkratšom čase, aby sa predišlo zdravotným problémom.