Hruška “Larinskaya”: charakteristika, tajomstvo úspešnej kultivácie

Hruška LarinskayaKaždý majiteľ chce nájsť odrodovú hrušku, ktorej sa dá nielen ľahko starať, ale je schopná produkovať aj produkty s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami. Mnoho odrôd hrušiek, aj keď sú dobré výnosy, ale dať výrobky, ktoré nemajú dobrý vkus.

Dnes budeme diskutovať vynikajúcu verziu bežnej rastliny – hruška “Larinskaya”, a tiež ponúka úplný opis odrody, budeme chápať výber výsadby a starostlivosť o strom.

História chovu

Jeseňový kultivar bol chovaný v Južnom Urale Výskumný ústav záhradníctva a zemiakov. Materiál na vytvorenie “Larinskej” bol známych odrôd: “Obľúbené Clapp” a “Ussuriyskaya.”
Larin
Štátny register je uvedený ako stupeň odporúčaný na pestovanie v oblasti Ural.

Viete? Plody hrušky posilňujú zubnú sklovinu, pretože obsahujú prírodné zlúčeniny vápnika a fosforu.

Opis a rozlišovacie znaky odrody

Ďalej, poďme sa rozprávať o hlavných črtách nadzemnej časti a ovocia.

drevo

Nadradená časť má pôsobivú výšku – až 6 metrov. V tomto prípade hruška rastie dosť rýchlo, preto v čase plodenia strom bude mať značné rozmery. Koruna má priemerné zahustenie a vetvy tvoria nepravidelnú beztvarú korunu, pretože sa ohýbajú v rôznych smeroch. Valec má tvar valca, najčastejšie rovné, je veľmi zriedkavé vidieť krútenie. Dosky sú dostatočne veľké, sú pozdĺžne. Farebná štandardná farba.

Dôležité! Leukémiu chýba z listov.

ovocný

Hrušky v momente odstrániteľnej zrelosti sú nanesené v svetlozelenej farbe. Po niekoľkých týždňoch získajú žiarivo žltú farbu, proti ktorej sú malé čierne bodky. V okamihu biologickej zrelosti sú plody sfarbené svetlo žltej farby.
Hrušky
Hmotnosť ovocia sa pohybuje medzi 100 až 180 g, v závislosti od kvality pôdy a množstva hnojenia. Hrušky majú priemernú veľkosť a tvar sa podobajú na guľu, ktorá je bližšia k mierne zúženému stopku.

Tento druh hrušky je klasifikovaný ako dezert, pretože ovocie má šťavnatú sladkú smotanovú buničinu, ktorá má miernu olejovitosť. Hrušky obsahujú veľké percento cukru (9,7), takže sa najlepšie konzumujú čerstvé alebo vyrobené na základe ovocia, rôznych vín.

Priemerný výnos jedného dospelého stromu – 40-50 kg. Výrobky sa budú spievať naraz. Strom je plodný každý rok, ktorý sa dá použiť na komerčné účely (dodanie ovocia na trh).

Plody si zachovajú svoje vlastnosti počas približne 2 mesiacov, ak sú uskladnené v prijateľných podmienkach.

Dôležité! Ovocie sa začína na 4-5 rokov života.

Ako si vybrať správne sadenice

Ak chcete začať, zakúpte akékoľvek sadenice lepšie v škôlke.

    Seedling hrušky

  1. Po prvé, chovateľská stanica má záujem o pozitívnu spätnú väzbu, rovnako ako o obrázok, takže nebude riskovať predaj zlého sadivového materiálu.
  2. Po druhé, v škôlke nebudete mať “vápna” sadenice, ktorá nemusí byť ani hruškou.
  3. Po tretie, v škôlkach dodržiavať pravidlá pestovania, balenia a prepravy, takže je šanca na zničenie sadeníc počas dodávky výrazne znížená.
  4. Po štvrté, škôlky pracujú s dodávkou, takže môžete priniesť záhradku, o ktorú máte záujem priamo pod dverami, bez toho, aby ste museli strácať čas.

Samozrejme, že pre stromček zo škôlky bude musieť platiť niekoľkonásobne drahšie, ale ak nechcete žiť jeden deň, potom by ste mali pochopiť, že zdravý strom šľachtené ospravedlniť náklady na 1-2 sezóny.

Pred zakúpením sadenice potrebujete preskúmať jeho vzdušnú časť a podzemku. Ak sú korene v kamennej kóme, nemali by sa zničiť, pretože pravdepodobnosť poškodenia koreňov je znížená.

Sledujeme vetvy a kmeň za prítomnosť húb a škodcov. Pri výhonoch nesmie dôjsť k suchým škvrnám a mechanickým poškodeniam. Tiež všetky vetvy by mali byť živé, pretože prítomnosť suchého dreva znamená, že sadenica nie je v najlepšom stave.

Potom skontrolujeme vek stromu s jeho vzhľadom. Ak pochopíte, že strom by mal byť 2 krát vyšší a mal veľkú korunu vo vašom veku, a skôr ako “trpaslík” strom, potom stojí za odmietnutie nákupu.
Hrušky semenáčiky
Ak sa na strome vyskytuje zeleň, dôkladne zvážte listové listy. Porovnajte ich s tými, ktoré sú uvedené na fotografii hrušky. Ak sú identické a na listoch nie sú žiadne poškodenia, potom je možné kúpiť sadenice.

Dôležité! Sadenica by nemala mať veľké množstvo listov, pretože to naznačuje nadbytok dusíka.

Dôrazne odporúčame, aby ste strom nekúpili, ak sú korene obalené polyetylénom. Korene v takomto prístave dýchajú a vlhkosť tiež stúpa, čo podporuje reprodukciu huby. Navyše nemôžete vedieť, koľko semien v takýchto podmienkach. Ak je podzemky otvorené, mali by byť v látke navlhčenom vodou, aby nedošlo k vysychaniu a kyslíku.

Nákup sadenice s otvorenými koreňmi, pozorne ich zvážte. Ak sú viditeľné nejaké nepochopiteľné škvrny, nádory alebo mechanické poškodenie – odmietnuť kúpiť. Nekupujte tiež sadby, ktoré majú veľmi malý objem koreňového systému.

Pozrite sa na jemnosti výsadbu a starostlivosť odrôd hrušiek, “Krasnobokaya”, “staroby”, “Bryansk krása”, “Bieloruský neskoro”, “Thumbelina”, “Rossoshanskaya dezert”, “Neha”, “Honey”, “Hera”, ” Petrovskaya, Krasulya, Zhemgalovova pamäť a deti.

Výber správneho miesta

Začnime s tým, že na výsadbu mladé rastliny môžu byť aj na jar a na jeseň, ale ak spadajú do vašej oblasti je veľmi chladné, potom je lepšie vsádzať na jar, stromček dávať viac času na aklimatizáciu.
Hruška na záhrade
Dospelý strom má rozširovaný krúžok a zároveň nemá rád okolie, takže budeme pestovať hrušku na otvorenom mieste, ktoré je dobre vyhrievané slnečnými lúčmi. V tomto prípade by mala byť zvolené miesto dobre vetrané, takže hruška má zriedkavo plesňové ochorenie.

Pokiaľ ide o výšku podzemnej vody, je to obzvlášť dôležité pre strom, ale neodporúča sa vysadiť sadenice na mieste, kde je výška menšia ako 2 m. Tiež opustiť nížiny, pretože sa neustále hromadí veľké množstvo vlhkosti.

Dôležité! Pri výsadbe venujte pozornosť tomu, že hruška vyžaduje opeľovače, pre ktoré sú vhodné odrody “víly” a “severyanka”.

Pokiaľ ide o substrát, mal by byť vysadený na ľahkých pôdach. Ak nemôžete nájsť úrodnú pôdu, urobte tak, aby pôda aspoň nezachovala vlhkosť, inak sa strom jednoducho rozpadne.

Príprava miesta

Miesto musí byť očistené od zvyškov rastlín a stavebných zvyškov. Potom odstráňte všetky buriny. Zistite, či tieň spadá zo susedných rastlín na pripravený pozemok; ak áno, potom upravte vetvy tak, aby bol pozemok taktiež osvetlený slnkom.
Príprava miesta
Ďalej vykopíme malý štvorec na bajonet s lopatou, ktorá bude blízko k hlavnému kruhu a budeme pokračovať k pristávacej jamke.

Pit je lepší vykopať niekoľko dní pred pristátím, aby sa zbavili patogénnych organizmov a škodcov, ktoré boli v zemi. Priehlbina musí mať hĺbku najmenej 1 ma priemer asi 80 cm.

Horné 30 cm pôdy by mali byť oddelené a zložené do samostatnej nádoby a spodná – odstránené na iné miesto. Ďalej ležeme drenáž na dne jamy, čo môže byť reprezentované rozšírenou hlinkou, malými kamienkami alebo malým štrkom. Hlavná vec je, že drenážny materiál by nemal byť príliš veľký.

Po tom pripravujeme zmes pôdy. Vezmite odložené pôdu a premiešame s 10 l humusu (vziať vedro), superfosfát skla (sklo 300 ml) ,? Šálka ​​draselné soli a jeden liter poháre dreva popol. Všetky ingrediencie musia byť dobre premiešané, aby sa podzemky sadenice nedostali do styku s prísadami.

Prečítajte si tiež informácie o funkciách pestovaní hrušiek rôznych odrôd, “Rogneda”, “Otradnoe”, “August rosa”, “Kokinskaya”, “Helena”, “mramor”, “Nike”, “Veles”, “Lada”, “obľúbený Jakovlev” , “Moskovit”, “Katedrála”.

Podrobné pokyny na vysádzanie sadeníc

Tesne pred pristátím sa do stredu otvoru umiestni malý kupón, po ktorom sa naň umiestni stred podzemky. Ďalej sú korene narovnávané, čím sa zvyšuje nasávacia plocha.
Schéma výsadby hrušiek
Nádoba by mala byť naplnená pomaly, mierne sa nalepí po ďalšej zmesi pôdy “z časti”. To sa robí, aby sa zbavili vzduchových vankúšov, ktoré neumožňujú koreňom kontakt s pôdou.

Po instilácii musíte vidieť, kde je koreňový golier. Mal by byť umiestnený presne nad podkladom o 3-5 cm, inak hrdlo bude hniť.

Po výsadbe žiadnu škodu nadviaže kmene, rozliatiu spodným, ktorý sme vychádzali z dna jamiek v kruhovej “plotu” ku koreňu rozliatiu vody sa šíri. Ďalej sa 20 litrov vody naleje pod koreň, aby sa navlhčili všetky potrebné vrstvy pôdy.

Po výsadbe by ste mali vedľa upevňovacieho kolíka vedľa semenáka, ktorý mu nedovolí ohýbať sa.

Vlastnosti sezónnej starostlivosti

Prediskutujeme hlavné body starostlivosti o dlhú hrušku. Zvážte tiež podmienky vysokého výťažku a rýchleho rastu.

Pôda

Pre mladý strom vlhkosť pôdy je dôležitá, takže v prvých rokoch vodu hrušky pravidelne, takže pôda nevysuší. Dospelý strom má dobrú odolnosť voči suchu, takže potrebuje zalievanie iba v mimoriadne horúcich dňoch, keď pôda vysušuje a praskne.
zalievanie
Odstránenie buriny počas plesania je dôležité v počiatočnom štádiu, keď koreňový systém stromu nie je veľmi rozvinutý a trpí prítomnosťou burinových tráv. Keď hruška dosiahne výšku 2 až 3 metre, nevyžaduje sa samotné pliesňovanie, pretože ani veľké buriny nie sú schopné získať živiny z hrušky.

Avšak v prípade, že nebudete mulčovať pôdu, stojí za to pleť niekoľkokrát za sezónu, najmä v čase kŕmenia.

Pôdu uvoľnite ráno a večer, keď je vonku veľmi horúca a pôda je pokrytá vzduchotesnou kôrkou. Ak je horná vrstva pôdy uvoľnená, nevyžaduje sa uvoľnenie.

Mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť v pôde a odstraňuje buriny, ktoré jednoducho nerastú. V tomto prípade mulč chráni pred náhlymi teplotnými zmenami a slúži ako dobrý dekoratívny prvok v prípade použitia pilín alebo iného jasného materiálu.

Ak chcete mulčovať alebo nie, je to vaša voľba, ale stojí za to pochopiť, že mulčivo výrazne uľahčuje starostlivosť o rastlinu v počiatočnom štádiu.
mulčovanie

Viete? Vzhľadom k tomu, hruška a ruža patrí k rádu Rosaceae, môžu byť považované za “sestry”, aj keď ruže je ker a hruška je strom.

Ďalšie hnojenie

Keďže ste v jame vysadili dostatok organických a “minerálnych vôd” drevo v prvých 2 rokoch hnojenia sa nevyžaduje. Stáva sa však, že hruška sa stane príliš “zhovievavou” a rýchlo vytiahne všetky živiny z pôdy, čo spôsobuje inhibíciu rastu a vývoja, čo je veľmi nápadné. V takom prípade musíte urobiť ďalšie hnojivá, inak sa rast úplne zastaví.

Keďže naša sadenica nedosiahla vek plodenia, nevyžaduje veľké množstvo fosforu. Môžete sa vyhnúť zavádzaniu humusu (jeden vedierko na 10 litrov) a dusíkatostanové hnojivá. V tomto prípade je potrebné vziať kompozíciu, v ktorej nebude mať veľké množstvo dusíka, inak sa výhonky začnú rozťahovať a deformovať.

Ďalej, po okamihu plodenia, hruška stojí na jar, aby bola kŕmená hnojivami dusík-draslík a v čase tvorby plodov fosforových hnojív.

Preventívny postrek

To je najlepší preventívny úder, skôr než na liečbu zanedbávané choroby, takže jeden rok po výsadbe, každú jar, sprej strom zloženie stopových prvkov, ktoré zvýšia odolnosť voči chorobám, a 10% roztok močoviny. Močovina zvyšuje už dobrú imunitu a vylučuje patogénne baktérie a huby.

Môžete tiež použiť nasledujúce lieky, ktoré obsahujú všetky stopové prvky a kyseliny: “Ecolist”, “Salybor” a “Crystal”. Pomáhajú dostať strom mimo stresujúceho stavu v čase zhoršenia poveternostných podmienok alebo “rozmarov” klímy.

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Opravte sadenice je už potrebné rok po výsadbe. Stredový výstrih sa skráti na 100 cm a odstránia sa všetky vetvy, ktoré sú umiestnené pod pol metra. Strom teda vytvorí dobrú korunu bez zbytočných dolných konárov.

V druhom roku sa všetky výhonky skrátia o 1/3, aby sa znížila spotreba látok, ktoré sa používajú na zásobovanie výhonkov, a aby sa zvýšila veľkosť koreňového systému.

Od tretieho roka by hruška mala byť skrátená skoro na jar pred tým, ako sa začne tok šťavy. Zmrazené, suché a choré vetvy sú odstránené a vykoná sa všeobecná korekcia koruny v závislosti od toho, akú formu sa snažíte dosiahnuť.
Schéma orezania hrušiek
Všeobecné pravidlá. Po odstránení veľkých konárov počas omladzujúceho orezania je potrebné pokryť miesta s hubami ľanovým olejom alebo hlinkou, aby strom nezaútočil na hubu alebo infekciu. Všetky pobočky sú odstránené tak, aby nemali na svojom mieste “pahýly”, pretože to nielen poškodzuje vzhľad, ale poškodzuje aj strom.

Ochrana proti prechladnutiu a hlodavcom

Na ochranu hrušky od hlodavcov potrebujete po páde listov pokryte spodnú časť kmeňa ruberoid alebo lapnikom. Tieto materiály chránia nielen proti škodcom, ale aj proti mrazom.

Ochrana stromu proti hlodavcom lapnikomVzhľadom k tomu, že dospelý strom sa nebojí ani ťažkých mrazov, stačí len zabaliť spodnú časť kmeňa. Pobočky nemusia byť zabalené do ohrievača alebo ohnuté na zem. Ale mladý strom je ešte lepšie skryť.

Za týmto účelom sú vetvy zviazané a mierne ohnuté k zemi. Ak sú zimy zasnežené, nie je potrebné zakrývať výhonky, ale ak nie, sú pokryté lapnakom alebo materiálom, ktorý preteká vzduchom.

Toto uzaviera diskusiu o jemnej odrode hrušiek, ktorá sa môže použiť ako na osobnú spotrebu, tak aj na jednorazové pestovanie a na vytvorenie hromadných výsadieb a dodávok tovaru na trh. Táto odroda sa nebojí mrazu, sucha alebo škodcov, preto si vyžaduje len včasné zalievanie, tvarovanie koruny a používanie hnojív. Ako už bolo uvedené vyššie, kultivujúci potrebuje opeľovač, takže by mal byť vysadený iba vtedy, ak na vašej lokalite rastie samopohnuteľná hruška.