Hruška “Forel”: charakteristiky a techniky pestovania

Pstruh hruška

Záhradkári so skúsenosťami vedia, aké ťažké je vybrať strom pre malý pozemok. Koniec koncov, chcem, aby záhrada potešila oko nielen presnými plantážami, ale aj bohatou úrodou krásnych plodov. Preto veľa venuje pozornosť stredne veľkým ovocným stromom, najmä hruškám. Pozrime sa, čo je pozoruhodné na hrušku “Pstruh”, ktorá nás sľubuje opis tejto odrody a ako sa starať o tieto semenáčky v našich zemepisných šírkach.

História chovu

Bežná rodokmeň tejto línie jednoducho nie je tam. Ale väčšina agronomov zastáva názor, že východiskovým bodom boli záhrady nachádzajúce sa na území nemeckého regiónu Sasko.

Pozrite sa na tieto odrody hrušiek ako “sekulárnej”, “Bryansk krása”, “Rossoshanskaya dezert”, “Honey”, “Hera”, “Krasulya”, “Memory Yakovleva”, “Obľúbený Clapp”, “Neha”, “Zhegalova Memory” “favorit Jakovlev”, “Otradnoe”, “August rosa”, “deti”, “Rogneda”, “Fairytale”, “Severyanka”, “Nike”.

Je tiež známe, že prvý viac či menej úplný opis odrody bol uvoľnený až v roku 1979 (to znamená, že “Trout” je veľmi mladý). Niektorí navrhli verziu, že moderný vzhľad tohto ovocia je výsledkom dlhého prechodu klasických saských hrušiek s dovážanými exotikami. Ale to nie je nič iné ako hádka: žiaden záznam na tomto účte nebol nikdy zverejnený.
Z Nemecka sa začalo šírenie nádherných hrušiek po celom svete.
Pstruh hruška

Neobvyklý pohľad na ovocie, spolu s vytrvalosť dreva, hrušiek spôsobené týmto nebývalým úspechom u farmárov v USA, Latinskej Amerike a Austrálii. V Číne sa pestuje obrovské pole. Naši krajania tiež ocenili svoje zásluhy.

Opis a rozlišovacie znaky odrody

Ak prechádzate cez katalógy škôlok, zdá sa, že “Pstruh” je len jedným z mnohých odrôd a nič zvláštne nevyniká. V skutočnosti tomu tak nie je – je ťažké zamieňať tento druh s ostatnými, stojí len za to bližšie.

drevo

To je ideálne pre malú oblasť – stromy zvyčajne rastú do 5-5,5 m (na dobrých pôdach môže byť všetko 6, ale nie viac).

Dôležité! Charakteristické žily na listoch sú už zrejmé z jednoročného stromu. Ako rastú, získavajú intenzívnejší žltý odtieň.

Klasický zaoblený kmeň má ušľachtilú hnedú farbu, starnúcu v tmavom tóne. Doplňte obraz a rozprestierajúcu sa korunu s tenkými šedo-hnedými vetvami smerujúcimi nahor.
Malé listy s lesklým odtieňom – ​​nasýtené zelené, hladké na okrajoch. Prvok dekoračného efektu prináša na ne charakteristické žlté žily.

Pstruh hruška

Kvitnutie začína skôr než veľa línií, dokonca aj v prvom desaťročí apríla, keď sa biele kvety objavujú na vetvách s ružovým okrajom okvetných lístkov.
Čo sa týka opelenia, práca včiel je tu povinná – odroda nepatrí k počtu samozhášaných. Zvyčajne to nie je ťažké: ľahká príjemná aróma kvetenstva vždy priťahuje užitočný hmyz. Ich účasť má dobrý účinok na ovocie, ktoré v dôsledku toho získajú správny tvar.

ovocný

Po 3-4 sezóne po výsadbe na pobočkách sa objavujú nezvyčajné druhy druhov hrušiek.
Ako ste si mohli uhádnuť, tento druh neobvyklého názvu je spôsobený jeho plodmi.

Podobnosť s pstruha dúhového v skutočnosti je – žltá hladká jemná koža v kombinácii s veľkým množstvom jasne červenými škvrnami raz obdivoval a “ryba” analógie. Počas sezóny, farba môže byť nahradený niekoľkokrát – zelené plody postupne žltnú a slnečné lúče vytvárajú žiaru.

Viete? Čínska hruška je považovaná za symbol dlhovekosti. Kedysi to bolo len to, aby sme videli rozbitú vetvu – bohužiaľ.

Samotné takéto ovocie sú veľmi čisté (taká ideálna hruška) a malé, štandardné hmotnosť zriedka prevyšuje 130-150 g.

Ovoce hruškového pstruha

Vziať ovocie do vzorky, všetci oslavujú bielu buničinu s krémovým prepadom a pomerne malým obsahom zŕn. Dojem dopĺňa chuť: jemná a šťavnatá, trochu ako škorica, ale zároveň sladká.

Roztrhajú ovocie na začiatku alebo v polovici septembra, nečakajú na úplné dozrievanie. Pevná zbierka sa uľahčuje ukladanie a tam je tu niečo na ochranu.
Faktom je, že hruška “Pstruh” má nielen nízky obsah kalórií (42-47 kcal / 100g), ale aj celý súbor užitočných zložiek. Medzi ne patrí:

 • vitamíny A, B, P, PP, E;
 • vitamín C (jedna hruška môže pokryť 10% dennej potreby);
 • vlákna;
 • draslíka a železa.

Všimnite si, že “Pstruh” obsahuje minimálne množstvo tukov (len 0,3%), čo vám umožní urobiť ich v menu diéty.

Maximálny prínos je možné extrahovať z ovocia, ktoré sa uchovávajú až 1 mesiac pri teplotách + 5 … + 7 ° С. Ak držíte ovocie priamo v miestnosti, najlepšie je použiť do 2 týždňov. Sú vhodné na pečenie alebo šaláty, a malé veľkosti robia hrušky najlepšou možnosťou ochrany.

Ovoce hruškového pstruha

Ako si vybrať správne sadenice

Výber množiteľského materiálu nezakrýva zvláštne ťažkosti – od kupujúceho len starostlivosť a znalosť určitých odtieňov sú potrebné. Keď sa rozhodne odhodiť hrušku a ísť na trh, nezabudnite, že:

 • vek sadeníc by mal byť rádovo 1-2 rokov;
Dôležité! Ak chcete kúpiť strom, nebuďte leniví, aby ste navštívili najbližšie škôlky – nielenže vám dajú sadenice, ale pomôžu vám tiež poradiť. Príležitostný predajca na trhu týchto konzultácií nemusí poskytovať.
 • “Business” vetvičky zostávajú vždy neporušené. Žiadne škrabance alebo zlomenie. Kontrola je veľmi jednoduchá: zdravá vetva s miernym úsilím sa bude ohýbať, ale nebude sa zlomiť, a potom okamžite vziať svoju prirodzenú formu;
 • optimálny koreň bude celkový koreň nie dlhší ako 80 cm (s minimom 60). Uprednostňujú sa hnedasté korene s pozostatkami vlhkej zeminy a bez poškodenia. Nemá to zbytočnosť zvyknúť – na takých miestach, ako je spánok rôznych škodcov, čo si, samozrejme, na čokoľvek.

K dispozícii je tiež jedno čisto tržní mazaný: nie spěch, aby sa prvý sadenice. Prejdite sa na trh a zhodnoťte, ako si predávajúci udržiavajú svoj tovar. Vysvetľujúci predajca vždy položí sadenice do tieňa, snažiac sa opäť nerušiť korene.

Výber sadeníc

Výber vhodnej lokality na webe

Všetky hrušky milujte množstvo svetla a tepla. Rozmanitosť “Pstruh” v tomto ohľade nie je výnimkou – bude musieť nájsť dobre osvetlenú oblasť. Je pravda, že musí byť spoľahlivo chránená pred silnými vetrom (ich stromy sa im nepáči).

Rovnako dôležité je rozloženie. Majte na pamäti skutočnosť, že pri raste sa najviac rozširujúce dolné konáre rozširujú a rozširujú ich rozstupy. Že nie sú prepojené s inými stromami, sadenica sa snaží umiestniť najmenej 4 metre od najbližších susedov.

Mimochodom, okolo susedstva. Ak je už rastie v blízkosti horského popol, bude to značne skomplikovať život ovocného stromu – sadenice sú veľmi citlivé na pôsobenie škodcov a chorôb a ich zoznam pre hrušky a žeriavu je takmer identický.

Viete? Na území Ameriky, hrušky padli pred viac ako 400 rokmi.

Aj mladá hruška je citlivá na pôsobenie podzemných vôd. Ideálnym miestom bude miesto, kde vodonosná hĺbka leží hlbšie ako 2,5 (alebo lepšie – všetky 3 metre).

Pokiaľ ide o kvalitu pôdy, pstruh sa výhodne líši od svojich náprotivkov, dobrovoľne prijatých na ťažkých, hlbokých a dokonca soľných pôdach. Jediná vec – pre úspešný rast je takáto pôda predhnojená, a to aj na jeseň.

Výber miesta na webe

Prípravné práce pred výsadbou

Semená na semenáčiky sa začínajú spracovávať v predstihu. Najčastejšie počas výkopov je zavedená organická hmota:

 • čerstvých trusov vtákov alebo hnoja (3,5 kg na 1 m2). V priebehu zimy budú perfektovať a vyživovať pôdu. Aj tu je tu jedna jemnosť – ak sa takéto ošetrenie uskutočnilo o rok skôr, nie je potrebné nové doplnenie (najlepšie s intervalom 2-3 rokov);
 • kompost v rovnakých dávkach;
 • popol (1 kg na štvorcový meter plochy s prerušením 3-4 rokov);
 • siderates. Jednoducho povedané, ide o plodiny, ktoré sa osijú špeciálne na hnojenie a pri kopaní sa jednoducho dajú do pôdy. Pri kruhoch kmeňov je ďalšia a ďatelina považovaná za ideálnu, aj keď ovos alebo raž sú tiež dobré.

Skúsení záhradkári naznačujú, že výsadba otvor je tiež žiaduce pripraviť dlho predtým, než miestnosti v jej sadeníc. Toto môže byť tiež vykonané na jeseň, kopať dieru do hĺbky 1-1,2 m a priemer až do 0,8 m Úrodná vrstva musí byť v jednom smere, a hlbšie vklady -. V inom.

Najlepší čas na takúto prípravu je obdobie medzi pádom listov a prvými mrazmi. V tomto je zmysel: pôda bude mať čas na prosest bez prítomnosti koreňov, pre ktoré sú takéto posuny niekedy traumatizujúce.
Vykopanie jamy

Dôležité! Pri objednávaní sadenice odrôd určite presný názov vybranej linky, slovný popis môže byť malý, pretože niektoré odrody sú veľmi podobné. Napríklad “Pstruh” možno zamieňať so zástupcami “Deccan du Comis”.

Ak sa otvor nebol vykopaný na jeseň – nezáleží na tom, že sa dá vykopať a 10-14 dní pred jarným pristátím. V tomto prípade bude však kŕmna schéma viac nasýtená:

 • v jame robte už 2 lopaty piesku a perepredevshego hnisu;
 • tam ide aj superfosfát (1 sklo) s síranom draselným (3 polievkové lyžice);
 • zostáva zriedenie vápna v 10-litrovom vedre (je to tiež “pushenka”) alebo 2 šálky dolomitovej múky. Všetky tieto veci sa nalejú do otvoru a upevnia sa ďalšími 2 vedrami bežnej vody;
 • po najmenej 10 dňoch starnutia – otvor je pripravený.

Nakúpené sadenice sa uchovávajú na chladnom, tienistom mieste, napríklad v pivnici, bez toho, aby zabúdali na oddialenie odrezkov s pozostatkami pôdy. Ale aj v takých šetriacich podmienkach je lepšie, aby sa mladíci nepreťažovali, pretože ich preniesli do otvorenej pôdy 1-2 dni po akvizícii.

Bezprostredne pred výsadbou sú sadenice hrúbky 10-12 cm, odstránia sa najhrubšie korene a hrot sa odreže. Miesto rezu sa ihneď ošetrí záhradnou vínnou révou. Ukázalo sa, že je prázdny, pripomínajúci vysokú (75-80 cm) palicu bez listov a konárov.
Prerezávanie koreňov

Viete? “Vo vede” hruška je považovaná za vzdialený príbuzný ruže a hlohu – všetky tieto rastliny patria do biologického rádu Rosaceae. K dispozícii je aj jablkový strom.

Ihneď po takomto ošetrení sa oddenka umiestni do nádoby s vodou, kde sa uchováva najmenej jednu hodinu.
Zatiaľ čo strom sa pripravuje na “pohyb”, jeho majiteľ sa pomaly pripravuje a samotný otvor.

Postupný postup výsadby sadeníc

Krajina v apríli mala čas na zahriatie, mráz ustúpil a nakúpené sadenice už stojí v tieni. Je čas ísť.
Pristátie pripraveného stromu na pôde ošetrenej pod ním vyzerá takto:

 • Po prvé, časť vyťaženej pôdy sa rovnomerne zmieša s popolom a pridaním vody sa premieša až do získania hustého zloženia podobného kyslej smotane;
 • potom v tejto kvapaline sa korene navlhčia;
 • Pôda na dne otvoru je opatrne uvoľnená, nezabudneme na to, aby sme dostali sanitárnu zmes. Túto vrstvu ľahko posypte suchou zemou. Výsledkom je, že v strede jamy dostanete mohylu, kde bude odkryť odhalenie;
 • Pit na pestovanie hrušiek

 • nezabudnite nainštalovať tyč alebo kolík, ktorý bude pôsobiť ako náraz;
 • teraz je to obrátenie mladých. Prehlbuje sa tak, že koreňový golier je na úrovni hornej gule pôdy. Zistite, že táto značka je jednoduchá: tzv. Hranica medzi koreňom a kmeňom. Je lepšie vykonať podobné práce s asistentom – zatiaľ čo človek fixuje sadenice, druhá zaspáva so zemou;
 • že strom je dostatočne pevný, otvor je plne naplnený. Ak je po stláčaní kopcovitý vrchol, nebojte sa – po zalievaní sa pýta;
Dôležité! Optimálna pre hrušku sa považuje za pristávanie na južnom alebo juhozápadnom úseku tejto lokality.
 • Posledným akordom je podväzok kufra na podporu a bohaté zavlažovanie (2 vedierky odídu). Kmeňov je pokrytý kompostom, rašelinou alebo pilinami, ktoré sa používajú na mulčovanie.
 • Mulčovacie hrušky

Záhradkári starej školy často používajú aj surové vajcia (alebo škrupiny). Takýto jednoduchý spôsob vám umožní prvýkrát urobiť bez silného hnojiva. Aj keď budú potrebovať veľa, asi dve desiatky. Prvá je umiestnená na samom dne a druhá je umiestnená pozdĺž celého obvodu pred konečným poklesom.

Vlastnosti sezónnej starostlivosti

Preto je pestovaná hruška odrody “Pstruh” a s príslušnou údržbou sa majiteľ môže spoliehať na značný prínos z tohto stromu bez toho, aby zabúdal na minimalizáciu poškodenia, ktoré pochádzajú z vonkajších faktorov.
Táto odroda sa považuje za nenáročné z hľadiska starostlivosti. Hlavnými požiadavkami zostáva jej stálosť a včasná implementácia jednoduchých dachových postupov.

Pôda

Vlastník nezvyčajnej odrody sa okamžite zaujíma o funkcie glazúra. Nič zložité: počas prvej sezóny sa mladé sadenice navlhčia iba teplou vodou.
Po pristátí sa odporúča vykonať bohaté týždenné “vylievanie”. Krajina, preosievaná po výsadbe, ochotne vezme 2-3 korene naraz.
Posypovanie hrušiek

Viete? Prví Gréci sa pokúsili kultivovať hrušku, ku ktorej tieto stromy prišli z Malé Asie.

V horúcich letných mesiacoch bude najlepšou možnosťou kropenie: nastavením správneho tlaku na hlavu navlhčete hrušku bez veľkého úsilia. A vlhkosť sa neodparí tak rýchlo ako v prístupe “vedro”.

Počnúc druhou sezónou je napájanie mierne znížené (až 1 až 2 krát za mesiac), čo sa minimalizuje po zbere.
S tým je nerozlučne spojený a uvoľnenie. Po vypustení trochu bahna z bahna, kruhy prejdú trik-trident. Výkonná šťava naopak vyžaduje presnosť – veľký rozsah môže poškodiť krehké korene.

Táto manipulácia sa zvyčajne uskutočňuje jeden deň po navlhčení, kým sa krajina úplne nevysuší.

Povinné a odburinenie: buriny sa odstránia ihneď po ich výskyte. Ponechanie aj malých listov trávy nestojí za to, okamžite priťahujú nebezpečných škodcov.
Uvoľnenie reťaze stromov

Ak chcete zachovať vlhkosť, prax mulčovanie. Najjednoduchším spôsobom je zabalenie kôry v blízkosti pobrežia s organickými materiálmi, ktoré okrem toho nedovolia, aby burina vyrastala. Na tento účel berte:

 • čerstvo narezanú trávu alebo vrstvu slamy s hrúbkou 10-12 cm;
 • mech (10 cm);
 • piliny (7 cm);
 • rozdrvená žihľava alebo kôra, ktoré sú uložené v 5-centimetrovej vrstve;
Dôležité! Normálny pre dospelého stromu je hĺbka kmeňa 15 cm.
 • zarastené ihlami. Ona je odolnejšia – sadenica bude mať dostatok a 3-4 cm útulku.

Trvanlivejšie filmy a lepenkové škatule sa tiež hodia, ale v horúcom počasí sušia pôdu, takže sa pravidelne čistia.
Mulčovanie kmeňa

Ďalšie hnojenie

Top-dressing je potrebné len od druhého roka. V priebehu kurzu sú tradičné organické a komplexné minerálne vody. Výnimkou sú iba zlúčeniny bohaté na dusík, ktoré stimulujú rast zelenej hmoty a spomaľujú vývoj ovocia.

Podľa potreby sa môžu zaviesť sezónne hnojivá. Pre dospelé stromy sú najužitočnejšie:

 • jarná aplikácia (počas obdobia kvitnutia). Na tieto účely karbamid nie je zlý: jeden strom bude stačiť na 100-120 g, riedený v 5 litroch vody;
 • nitroammophoska, ktorá je v máji veľmi užitočná, keď sa tvorí ovocie. Pracovný podiel je 1: 200, 2,5-3 lopatky zmesi na rastlinu;
 • roztoky fosforu a draslíka zavedené listovou aplikáciou (najlepší čas pre nich je v polovici júla);
 • Na jeseň sa superfosfát odoberá v granulách (2 polievkové lyžice) a chloridom draselným (1 polievková lyžica). Pridajte 10 litrov vody a dostanete silný liek na pridanie do kmeňov. Uvedená dávka je dostatočná na 1 štvorec. m;
 • Drevený popol na jesenné kopanie kruhu (150 g na 1 m2). Je položená v hĺbke 8-10 cm.

Preventívna liečba

Hruška s krásnymi plodmi je citlivá na útoky vošiek a múčnatka. Ďalším rodičom sa považujú bakteriálne popáleniny.

Aby sa zabránilo výskytu takýchto nepríjemných príznakov, každý jar vykonáva hygienické orezávanie kmeňov. Metóda je účinná, ale niekedy nie je dostatočná. Nie je prekvapujúce, že mnohí záhradníci uprednostňujú jar (pred pohybom šťavy) a letné postrekovanie, ktoré sa vykonávajú uprostred leta.

Viete? Písomné zmienky o týchto plodoch sa nachádzajú v ruských kronikách od XII. Storočia. Len oni boli potom nazývaní “Khrusha”, av ľuďoch a vôbec – “duli”.

Pre stromy rastúce v rizikovej zóne sú potrebné silné zlúčeniny ako “Carbophos”, “Nitrafen” alebo “Entobakterina”.
Viac šetrné sú domáce výrobky: mydlový roztok, 3% roztok manganistanu draselného a cesnakové bujóny.

Populárny v našich častiach Bordeaux kvapalina, dokonca aj v slabej koncentrácii, je pomerne nebezpečná pre mladé stromy (najmenší dohľad v dávkovaní okamžite reaguje s vädnutými listami).
Bez ohľadu na to, ktoré lieky používate – pozorne si prečítajte pokyny a sledujte dávkovanie.

Striekanie hrušiek

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Konečná formácia koruny trvá približne 5 až 6 rokov pre hrušky. To stačí na to, aby mali 5 skeletových konárov. Základné zápisky však začínajú už dávno predtým, dokonca aj v prvom roku. Stručne povedané, celý kurz vyzerá takto:

 • v júni sa sadenice ponechajú s tromi najrozvinutejšími výhonkami, ktoré rastú v intervale 10-20 cm. To isté platí pre špičku kmeňa. Toto bude prvý stupeň;
 • s príslušným orezávaním, stredný vodič stúpa nad bočnými ramenami o nie viac ako 25 cm;
 • po posilnení prvého “podlažia” sa formácia kombinuje s sanitárnym orezávaním. Od jari druhej sezóny sa odstránia výhonky rastúce v korune alebo pod uhlom. V blízkosti centra sa nachádza takzvaný konkurent, ktorý ide ostrým uhlom. Okamžite sa odstráni, zatiaľ čo vodorovné (ovocné) vetvy sa nedotýkajú;
Dôležité! Mladá hruška dobre reaguje na zavedenie močoviny. Jarná dávka je 15 g na 1 štvorec. m sudového krúžku. Pre dospelých (4 roky a viac) sa norma zvýšila na 20 g v tej istej oblasti.

Po dobu 4 rokov potrebuje zdravý strom iba zriedenie a čistenie chorých, zlomených alebo starých vetvičiek. Ak v určitom roku prerezanie prešlo, v tomto veku sa môže vyskytnúť potreba výrazného zriedenia (spolu s vetvami môžu byť odstránené aj samostatné kmene, ktoré prekrývajú svetlo).

Ochrana proti prechladnutiu a hlodavcom

Zber sa zhromažďuje, listy padajú a kalendár pripomína úzke mrazy – je čas zahriať strom.

Najobľúbenejšou cestou je vytvoriť “kabát” pre kufor. Plsť, trstina alebo slamený zábal žak a viazaný na strom. Mnohé z nich tvoria aj zosilnenú vrstvu mulča (ale je to vhodnejšie pre oblasti so studenými a malými snehovými zimami).
Hustá ruberoidná alebo hrubá fólia je tiež dobrá, ale budú musieť byť odstránené ihneď po nástupe tepla. Pri chýbajúcej chvíli riskujete kradnutie hlavne.

Samostatnou otázkou je ochrana pred myší, zajacmi a inými záhradnými hosťami. Tu sa používajú rôzne metódy:

 • smrekovitý lapnik odobratý z konárov s dĺžkou 80-85 cm, takéto konštrukcie sú pevne zviazané a zlikvidované ihlou;
 • pre lepší účinok sú tiež zabalené do kovových mriežok s malými bunkami;
Viete? Pred dovozom tabaku do Európy miestni obyvatelia používali listy ovocných stromov na fajčenie vrátane hrušiek.
 • navijak kapron pantyhose alebo netkankoy. Takéto materiály sú príliš tvrdé pre zvieratá;
 • okrem všetkých týchto trikov môžete zavesiť aj niekoľko čiernych kruhov stredného priemeru (15 cm je dostatočne na vystrašenie hlodavca pohybom) pozdĺž dolných konárov;
 • niektoré improvizujú zavesením plastových fliaš s naftalénom v nich zabudovanom. Jeho vôňa preniká cez dierky a odvádza zvieratá so svojou štipľavou arómou.

Príprava na zimu

Naučili sme sa, čo môže priniesť hruška z línie pstruhov jej majiteľovi. Dúfame, že tieto informácie pomôžu vytvoriť strom, ktorý sa stane skutočnou dekoráciou dacha alebo záhrady. Veľké pre vás zberu!


Loading...