Holštajnské plemeno kráv

S mliečnymi výrobkami, dôležitými mikroelementmiNajčastejšie sa dobytok uchováva vo vidieckych oblastiach na výrobu mlieka.

Samozrejme, nie je to jediný cieľ, pre ktorý môže byť tento dobytok držaný, ale je to najvýhodnejšie a najstabilnejšie. V ľudskom živote sú mliečne výrobky súčasťou každodennej stravy, okrem toho sa do ľudského tela dodávajú dôležité mikroelementy s mliečnymi výrobkami.

V dávnych časoch boli tieto zvieratá viac ocenené ako teraz, ale v súčasnosti sa ľudia angažujú v ich chove. Preto v tomto článku budete čítať o takom plemenách kráv ako Holštýnsko, alebo ako sa tiež nazýva Holstein-Friesian.

Hlavné vlastnosti a charakteristiky holštajnských kráv

Než začneme popisovať toto plemeno, povieme vám jeho históriu. Rodinou tohto dobytka je Holandsko. Získala však svoju najväčšiu popularitu a vysokú kvalitu v krajinách ako Amerika a Kanada.

Holštajnské plemeno je najznámejšie plemeno v Amerike a Kanade, ale aj v EurópePrvým, ktorý začal chovať holštajnské kravy, bol Winsroop Chenery. História zavedenia plemena do Ameriky je nasledovná: U. Ceneri kúpila holandskú kravu z Holandska v ďalekom roku 1852. Vďaka vysokým produktívnym vlastnostiam sa toto plemeno stalo veľmi populárnym v Severnej Amerike.

Na rozdiel od európskych krajín v Amerike a Kanade sa veľká pozornosť venovala chovu čiernych a motýľových plemien, chovatelia sa snažili zlepšiť plemeno.

V marci 1871 bola zriadená špeciálna spoločnosť na chov holštýnsko-frízskeho plemena. V čele tejto spoločnosti sa stala W. Cheneryová. A po roku činnosti organizácie Holstein začala rásť v dvanástich štátoch, rovnako ako v rovnakom roku 1872 bola vydaná prvá kniha o Holstein-frízskeho plemena. Jednoducho plemeno Holstein začalo byť od roku 1983.

Smer vývoja tohto plemena je mliečne.

Počas dlhého obdobia práce sa chovateľovi podarilo získať plemeno odlišné vo veľkosti, hmotnosti, ústavnosti a tiež zvýšiť produktivitu plemena. Najpodrobnejšie informácie o všetkom, čo si prečítate nižšie.

V tejto dobe Plemeno Holstein je najznámejšie plemeno v Amerike a Kanade, ale aj v Európe.

Ako sa naučiť holštajnské plemeno a nerobiť chybu pri nákupe?

Čiernobiela farbaNajbežnejšie Holštajnské kravy majú čierne a biele farby s čiernymi škvrnami rôznej veľkosti, ale sú vzácne druhy takmer čiernej farby, ale stále na chvoste, nohách, v spodnej časti trupu a blízko hlavy je biela farba. Napriek tomu existujú kravy opísaného plemena červeno-motýľovej farby, ale je veľmi zriedkavé ich vidieť.

Hlavné druhy rozdielov plemena a jeho veľkosti:

 • Priemerná hmotnosť jedného jedince dospelého teľaťa je od 600 do 700 kg, ale je tiež možné tieto údaje zvýšiť pri chove dobytka v dobrých podmienkach.
 • Výška dospelého burenka v kohútiku je 143 centimetrov.
 • Priemerná hmotnosť jedného dospelého býka dosahuje 1200 kg, ale to nie je limit, keď sa udržiava v zabezpečených podmienkach.
 • Výška býkov sa výrazne nelíši od výšky jalovíc a je približne 160 cm.
 • Hmotnosť malej kravy sa pohybuje od 38 do 43 kg a priemerná hmotnosť novorodeného býka je 47 kg.
 • Holštajnské plemeno sa odlišuje od ostatných v výrazne hlbokom hrudníku, jeho veľkosť je od 82 do 87 cm.
 • Priemerná šírka hrudníka holštajnského plemena sa pohybuje od 62 do 66 cm.
 • Rozmery trupu v zadnom rozmedzí od 60 do 63 centimetrov. Táto časť kmeňa je dlhá, rovná a dostatočne široká.
 • Ústava plemena je dostatočne silná.

Holštajnsko-frízske plemeno je v porovnaní s černošskými bielymi príbuznými v živej hmotnostiHolštajnsko-frízske plemeno je ďaleko pred svojimi čiernobielymi príbuznými v živej hmotnosti, produktivite, veľkosti vemena, telesnej hmotnosti a mnohých ďalších ukazovateľoch.

Na rozdiel od iných starý, Holstein, pokiaľ ide o dobrý obsah môže ukázať zvýšenie produktivity, a toto plemeno je veľmi dobre uvedomuje seba v rôznych mliečnych komplexov nielen v zahraničí, ale aj v našej krajine.

Čo je vemeno holštýnskeho vrtáka?

Uder široké a veľmi dobre pripojený k brušnej stene.Keďže hovoríme o mliečnom type kráv, neoddeliteľnou súčasťou tohto článku je opis vemene kravy.

Tvar vemene v Holsteinskej kravy má tvar kúpeľa a pohára. Je charakterizovaný veľkým objemom. Uder široké a veľmi dobre pripojený k brušnej stene.

Index vemena sa pohybuje od 38,5 do 61,3 percenta.

V priemere denný výnos mlieka z jednej kravy s dvojitým dojením dosahuje 65 kilogramov, ale to nie je limit.

Priemerná miera výnosu mlieka je od 3,20 do 3,50 kilogramov za minútu.

Kravy opísaného plemena sú dobre prispôsobené na dojenie pomocou strojov.

Výhody a nevýhody

Pozitívne aspekty plemena Holstein:

 • Holštajnské plemeno je držiteľom záznamu o výťažku mliekaHolštajnské plemeno je držiteľom rekordov mliečneho mlieka. Najvyšší výnos na kravu za 305 dní bol v roku 1983 a predstavoval viac ako 25 ton.
 • Holštajnské plemeno je zrelé a dobre oplodnené. Do veku kráv, rok a pol, je jeho hmotnosť 360 kg a už môže byť inseminovaná.
 • Pozitívnou stránkou tohto plemena je aplikácia jeho genotypu na zlepšenie čierneho a motleyového plemena.
 • Holštínske burenky sú veľmi energické, čo veľmi ovplyvňuje ich produktivitu.
 • Toto plemeno sa veľmi prispôsobuje meniacim sa poveternostným podmienkam.
 • Pozitívnou stránkou plemena je jeho vysoký priemerný denný rast.
 • Toto plemeno kráv je najznámejší na svete.
 • Odolná voči chorobám.

Ale napriek pozitívnej strane tohto plemena, skôr ako ho kupujete, musíte venovať pozornosť opačnej strane.

Slabosť tohto plemena:

 • Úchvatný v každodennom životeKravy popísaného plemena sú veľmi citlivé na stresové situácie, ktoré potom nemusí byť pre produktivitu veľmi dobré.
 • Pred nákupom tohto plemena by ste mali venovať pozornosť rozmarom plemena v každodennom živote. Toto plemeno je veľmi čisté, vyžaduje stálu hygienu, nedodržuje tieto požiadavky krávy, je náchylné na infekcie.
 • Ďalšou nevýhodou tohto plemena je jeho zvláštnosť výživy. V zime je potrebné kŕmiť fazuľovými trávami, kukuricou a sójovou múčkou. A v lete potrebujú kvalitné zelené jedlo.
 • Ak chcete ušetriť, toto plemeno by bolo lepšie kupovať, pretože nie je úsporné z hľadiska výživy a obsahu.

Hlavné ukazovatele produktivity a plodnosti Holsteinu

Pokiaľ ide o produktivitu, mlieko je takmer totožné s týmto plemenom. Už viac ako sto rokov sa toto plemeno stalo prvým, kto podľahol mlieku. Navyše ostrice držiteľa záznamu poskytujú mlieko s dobrým obsahom tuku.

Priemerná produktivita je asi 9000 kg mlieka, 336 kg tuku a 295 kg bielkovín.

Plodnosť v tomto pleme je tiež dobrá a je 83-90 teľat na 100 kráľovien.

Pre neustálu produkciu mlieka je nevyhnutné, aby sa krava inseminovala približne raz za rok. Kvôli plnému obdobiu laktácie vzrástli výnosy mlieka a teľatá sa zase narodili. Je možné poznamenať, že toto plemeno má dobrú plodnosť a v priemere predstavuje 83 až 90 teľatých 100 kráv.

Mäsové charakteristiky plemena nie sú zlé. Výnosy z usmrtenia sú 50 až 55 percent.

V priebehu rokov sa tento závod bol odhalený toľko kráv rekordistok: v Spojených štátoch za rok laktácie kráv Mark Rein zinho bola získaná 27430 kg mlieka. V rovnakej krajine od Burinka Linda získalo 28 735 kg mlieka.

Výrazným faktorom tohto plemena je vysoké percento chudého mäsa.

Pozitívne aspekty chovu plemien:

 • • Plus je ľahké otelenie kravy. Kravy v 91% prípadov nepotrebujú ľudskú pomoc.
 • • Pozitívnou vlastnosťou plodnosti plemena je jeho precocity.