Hlavné typy sejačov a ich charakteristiky

rozsievač

Vedecký a technologický pokrok, dobré, na mieste nestojí za to. Poskytuje možnosť automatizovať ľudskú prácu tým, že pracuje rýchlejšie a kvalitnejšie. Vysoké technológie ignorujú agrárny priemysel. S cieľom zvýšiť produktivitu dnes vyrábame obrovské množstvo poľnohospodárskych výrobkov mechanizmy a sejačky – to je živý príklad toho. Čo je to sejačka?

Popis a účel

Sejačka je zariadenie, ktoré sa masívne používa na výsev semien rôznych rastlín v pôde. Vo väčšine prípadov sa stroj používa aj na rozširovanie hnojív alebo iných organických látok na veľkých plochách plodín.

rozsievač

Je to moderný alternatívne k roztieraniu zŕn rukou alebo sita, ktorý bol schopný výrazne zvýšiť výnos. Hlavnou výhodou mechanizmu je, že semená sú rozdelené rovnomerne a okamžite v požadovanej hĺbke. Kvalita procesu nie je nijakým spôsobom ovplyvnená poveternostnými podmienkami alebo banálnymi nárazmi vetra, ktoré pri ručnom vysádzaní rozložia výsadbu do okolitých oblastí. Najnovšie modely sa líšia aj pneumatickou presnosťou práce. Klasifikácia sejačov, ako aj ich značiek a všeobecné usporiadanie práce sa bude ďalej posudzovať.

Viete? Prvé železné semeno bolo vynájdené v Číne v II. Storočí pred naším letopočtom, ale v Európe takéto zariadenie bolo patentované až v 16. storočí a bolo zlepšené počas britskej poľnohospodárskej revolúcie.

Dôležitou charakteristikou každého stroja na osivo je šírka chápadla. Zvyčajne bude táto funkcia okamžite známa, ako je uvedené v značke zariadenia (napríklad NW – 3,5). To znamená, že sejačka je zrná a má pracovnú šírku 3,5 metra. Takže až po zistení označenia mechanizmu môžete pochopiť, že je určený pre kultúru zrna a vždy so svojím zariadením bude spracovávať miesto o šírke 3,5 metra. Z toho je ľahké vypočítať, ktorú oblasť výsevu je možné pokryť jedným jazdením z jedného konca záhrady do druhého. Preto, ak poznáte približnú rýchlosť vozidla, nie je ťažké vypočítať čas, ktorý by sa mal vynaložiť na výsev.

rozsievač

Princíp návrhu a prevádzky

Aby sme pochopili, čo je osivo, stojí za to zvážiť jeho návrh a prevádzkový princíp. Jedná sa o stroj, ktorý sa skladá z týchto častí:

 • Zariadenie s cievkou na očkovanie zrna, ktoré dávkuje a dodáva;
 • niekoľko škatúľ, plechoviek alebo iných nádob s obracačmi obilia (prispieva k lepšiemu príjmu semien) na skladovanie sadiva;
 • zariadenie (napríklad pluh) na vytvorenie drážok v pôde, kde budú následne dodané semená;
 • Mechanizmus plnenia drážok s pôdou po vniknutí zŕn do nich a vyrovnávanie úrovne pôdy.

rozsievač

V strojoch určených súčasne na osivo a hnojivá (korkové) sú obilné boxy často v prednej časti mechanizmu a pre tuky v zadnej časti.
Moderné sejačka sa pohybuje po teréne traktorom rýchlosťou približne 13 km / h.

Viete? V post-sovietskych krajinách je populárne nielen osivo, ale aj kultivátor, ktorého rysom je schopnosť zasiať na neošetrenú pôdu (strnisko).

Po preskúmaní dizajnu sa objaví princíp práce sejača: stroj, ktorý sa pohybuje pozdĺž záhrady, robí drážky, prasnice na potrebný materiál na hĺbku a vzdialenosť, minerálne hnojivo (ak je to potrebné) a následne zaspáva prehĺbenie pôdy, čím sa stáva rovnomerným. Semená sa vlievajú do nádoby kvôli otáčaniu hriadeľov a konce výčnelkov sa zbiehajú s pluhom. Tento postup vyžaduje minimálne množstvo času a úsilia zo strany človeka. Vlastník poľa, v tomto prípade iba kontroluje funkčnosť zariadenia.

rozsievač

Sejačka môžu byť mechanické a pneumatické. Predtým sa spomenula špeciálna presnosť, ktorú majú niektoré modely sejacích strojov. To nie je nič iné ako zázrak technológie, ktorá sa nazýva presná sejačka. Takéto zariadenie je univerzálnym mechanizmom spracovaného druhu, je vybavené pneumatickým systémom na siatie. Jeho výhody:

 1. Optimálna medzera medzi sadivovým materiálom.
 2. Maximálna kvalita spracovania poľa.
 3. Jasná kontrola depresií.
 4. Zjednodušenie budúceho zberu.

Jedinou nevýhodou presných sejacích zariadení je ich vysoká cena, takže nie sú vždy k dispozícii na súkromné ​​účely. Zvyčajne sa takéto stroje nachádzajú v poľnohospodárskych a poľnohospodárskych podnikoch, kde sú nevyhnutné pre pestovanie vo veľkom rozsahu: pšenica, ovos, hrach, kukurica, kapusta, slnečnica a iné.

typy

Sejacie stroje sú pomerne bežné zariadenia na celom svete, takže existuje veľa druhov zariadení, ktoré sa líšia v určitých výkonnostných charakteristikách. Vo všeobecnosti sú tieto mechanizmy zvyčajne rozdelené na univerzálne a špeciálne. Prvý typ sa môže použiť na siatie všetkých zŕn: pšenica, strukoviny alebo kukurica. Zľavy sú špeciálne pre každý typ plodiny.
Zvážte hlavné typy strojov a ich opis. Sejačky sú klasifikované podľa rodu trakcie, spôsobu výsevu a kultúry (podľa špecializácie).

sejačka

Metódou siatia

Najpopulárnejší je špecifikácia metódy siatia (výsadba), ktorá zahŕňa nasledujúce typy sejačov:

sejačka

 • square-nested – typ, ktorý sa používa na umiestnenie skupiny zŕn v hornej časti štvorcov / obdĺžnikov;
 • obyčajný – zariadenie na pestovanie plodín v blízkosti / páska bez medzery;
 • Hniezdenie – mechanizmus na rozmiestnenie hniezd v každom rade / páse;
 • rozptýlený – stroj na chaotické očkovanie zŕn po celom poli (napríklad tráva);
 • bodkovaná (jednozrnná) – druh určený na široké rozdelenie semien s rovnakou, stanovenou vzdialenosťou medzi plodinami.
Dôležité! Spôsob sejačky je zvolený s ohľadom na charakteristiku plodiny, veľkosť sejivej plochy a typ pôdy (jej zloženie, plodnosť a pripravenosť na kultiváciu).

Trakciou

Klasifikácia strojov podľa rodu trakcie ich rozdeľuje podľa mechanizmu, ktorý poháňa vysievač na vykonávanie očkovania:

 • traktor (zavesený / ťahaný) – mechanizmus, ktorý je ovládaný traktorom, vyvíja najvyššiu rýchlosť pohybu po teréne;
 • Kôň – stroj, ktorý sa pomocou špeciálnych káblov pripevňuje na postroj koní;
 • Manuál – sejačka, ktorá sa pohybuje pomocou ľudského úsilia.
 • na samohybnom podvozku – úplne autonómny model.

rozsievač

Zvyčajne je mechanizmus na zachytenie pripevnený k traktoru, niekedy do koňského postroje. Hmotnosť vyrobená, samozrejme, druhy traktorov. V súčasnosti sú ručné svietidlá extrémne vzácne, je to prakticky múzeum, pretože ich fungovanie je veľmi ťažké a neefektívne.

Podľa kultúry

Ako už bolo uvedené vyššie, v závislosti od druhu preosievanej plodiny sa tiež vyberie vhodné zariadenie. Tieto stroje sú charakterizované špecifickými komponentmi ich konštrukcie prispôsobenými jednému alebo inému typu kultúry, ktoré je potrebné pestovať. Táto špecializácia sa uskutočňuje týmto spôsobom:

 • obilia;
 • zrná trávy;
 • Hnojív zrna;
 • zrná a zelenina;
 • bavlna;
 • bielizeň;

Treba poznamenať, že sejačky nie sú vždy používané pre označenú kultúru. V záujme hospodárnosti sú stroje na výsev obilia veľmi často zvolené ako univerzálne. Takéto experimenty však nie sú vždy úspešné. Vzhľadom na rozdielnu veľkosť semien a rôzne požiadavky na ich výsadbu, použitie sejačky na iné účely môže významne zhoršiť produktivitu a v niektorých prípadoch rozložiť zariadenie.

Zistite viac o možnostiach a výhodách používania traktorov v poľnohospodárstve: MTZ-892, MTZ-80, MTZ-1221, T-150, Kirovets K-9000, T-

Vlastnosti operácie

Moderné semenné mechanizmy majú vlastnosť, ktorá spočíva v ich používaní nielen v tradičnom systéme pestovania pôdy, ale aj v “konzervovaní”. Prvý typ úpravy je orba. Druhý druh, ktorý sa tiež nazýva minimálny, sa vyznačuje nepretržitým pôsobením s neustálym uvoľňovaním pôdy.
Zaujímavá kvalita v prevádzke sa nachádza aj v univerzálnych sejačkách. Každé zariadenie na výsev zrna je v samostatnej krabici. Na jej dne je ventil na výsadbu sadivového materiálu. Šírka tohto ventilu je ľahko nastaviteľná pomocou skrutky v závislosti od veľkosti zrna, môže byť od 0 do 53 centimetrov.

Dôležité! Ak výrobca umiestni svoju značku ako univerzálny sejač, musí byť kontajner na osivo nevyhnutne vybavený regulovaným ventilom, inak sa zrnká uviažu alebo naopak dostanú dostatok spánku vo veľkom množstve.

Stojí za použitie nasledujúcich rozmerov zárezov v závislosti od semien:

 • malé – 0,5-2 mm;
 • veľká – 7-10 mm.

Šírka otvoru pre hnojivo by mala byť v rozmedzí 8-13 mm. Zavedenie minerálnych hnojív do lôžok je od 30 do 300 kilogramov na 1 hektár.

rozsievač

Hĺbku drážok v pôde možno regulovať aj pomocou špeciálnych pružín alebo iných mechanizmov, pretože rôzne druhy plodín sa líšia v hĺbke požiadaviek na siatie. Väčšina sejačov je vybavená špeciálnym alarmovým automatickým zariadením, ktoré riadi proces.
Po dlhú dobu skúsení poľnohospodári poradia pri výbere sejačov s obilnými nádržami vyrobenými zo sklenených vlákien. Tento materiál bude trvať dlhšie ako tradičný polymér, pretože sa nebojí chladného a ultrafialového žiarenia, nedeformuje sa a nereaguje s chemikáliami.


Náklady na stroje na výsev sa líšia vo veľmi širokom rozmedzí, takže je lepšie vybrať sejačky podľa kritéria optimálneho pomeru “cena-kvalita”.