Himálajský monal: ako to vyzerá, kde žije, čo to je

Himalájsky monolitNa otázku, kto je himálajský mních, väčšina z nás bude hovoriť, že s najväčšou pravdepodobnosťou nie je ryba, pretože Himaláje sú vysoké hory. V skutočnosti je tento krásny príbuzný bažanta známy v Ázii až do tej miery, že je dokonca poctou, že je národným symbolom Nepálu a výkrikmi v oficiálnom erbe jedného z indických štátov. Tento krásny vták v každom ohľade si zaslúži podrobnejší príbeh o sebe.

Vyzerá to

Himalajská monáda vyzerá veľmi pôsobivo kvôli jej jasnému sfarbeniu so zložitými pretekami rôznych odtieňov.
Himalájsky monolit
Jeho charakteristické vonkajšie vlastnosti sú:

 • Masívne, nahnevané telo s trochu nepríjemnými pohybmi;
 • silné nohy žltohnedé alebo svetlo zelené odtiene;
 • Výkonný a mierne zakrivený hnedý zobák;
 • chvost strednej veľkosti, farba medi – zhora a čierna – zospodu;
 • Himalájsky monolit

 • hlava a štít – zelená, okolo očí – kožený prsteň modrej farby. Na hlave mužov je hrebeň dlhých zlatožltých perí;
 • oči s čiernou pupenkou a tmavohnedou dúhovkou;
 • Pečenie mužských leskov s červenými, fialovými, zelenými a modrými odtieňmi;
 • Himalájsky monolit

 • Pečenie samičky trvá v hlbokých hnedých tónoch;
 • dĺžka samca, spolu s 23-cm chvostom, dosahuje v priemere 70 cm s hmotnosťou 2,5 kg;
 • rozpätie krídiel je 85 cm;
 • dievčatá menšie, s dĺžkou tela 63 cm spolu s chvostom dlhým 20 cm a hmotnosťou 2 kg.
 • Muž a žena

Kde žije a koľko žije

Títo vtáky uprednostňujú vysočiny s lúkami, ktoré sa tam nachádzajú s trávami v nadmorskej výške 2500 až 5000 metrov nad morom. Ich hlavný dosah sa rozprestiera v Himalájach medzi východným Afganistanom a Bhútánom, ako aj v častiach Tibetu. Zimné s množstvom snehu vtáky hľadajú potraviny klesli pod horskými lesy, kde sa borovica, duby a subalpine kríkov, ako je rododendron.

Životnosť monády v prírode nie je presne známa, ale v zajatí je schopná žiť až 20 rokov.

Viete? Pohovorná himálajská moná, patriaca k bažantskej rodine kuracích vtákov, je príbuzným obyčajného kurča. Avšak, ak sa pozriete na niektoré z našich elegantných kohútov, je ľahké uveriť.

Životný štýl a návyky

Títo vtáci majú dobré letové vlastnosti, ale radšej sa pomaly pohybujú po zemi, len príležitostne lietajú po vetve stromov. Dokonca aj v nebezpečných chvíľach monádi spravidla nevstúpia do vzduchu, ale utiecť sa, snažiac sa niekde schovať.
Himalájsky monolit
V jesennom období ženy spolu s dospelými mláďatami putujú po strmých horských svahoch a hľadajú najživšiu výživu. V zimnom období sa monádi zjednotia v stádach až 30 vtákov a zostupujú do výšky až 2000 metrov v horských údoliach, kde je menej snehu a je ľahšie získať potraviny z neho. S nástupom teplých vtákov migrujú do hôr do výšky až 5000 metrov, kde sa kŕmia až do jesene.

Ďalšie informácie o bažantoch: chov doma, kŕmenie; ako chytiť bažanta svojimi vlastnými rukami; charakteristiky obsahu druhov zlatých bažantov.

Čo sa živí

Z jedla, ktoré tieto vtáky dostávajú za nič, môžeme len pomenovať žalude, bobule a výhonky rastlín. Pre výrobu zvyšku Monal musieť tvrdo pracovať: hmyz chytiť, a korene, hľuzy rastlín, larvy hmyzu, ktoré tvoria veľkú časť stravy vtákov, a to najmä v zimnom období, sú v podzemí. A Monal sa silnými nohami a silnú, trochu zakrivený zobák musieť dostať von.
Himalájsky monolit
Po prvé, vtáky trhajú svoje otvory nohami, potom začnú vyberať všetko jedlé zo zeme so zobákmi. Okrem zakrivenia, ktoré prispieva k priľnutiu koreňov, hľúz a lariev, na okrajoch zobáku sú stále rezné plochy, s ktorými monolitne rezané tvrdé korene. Vtáky pracujú tak tvrdo, že po nich na povrchu horských lúk sú veľké orány až do hĺbky 30 cm.

Dôležité! V zime monári niekedy nepoznajú obilné plodiny na poliach zasiate roľníkmi v horských údoliach.

rozmnožovanie

V apríli, vysoko v horách, začínajú monádi manželské obdobie, ktoré môže trvať až do júla. Muži sa stávajú extrémne hlučným a agresívnym voči súperom a mimoriadne galantní pred ženami. Maximalizujú svoje luxusné perie, rozširujú svoje krídla a zdvíhajú svoj chvost, vystupujú pred dámami v celej svojej sláve, kým sa im uklonia a skákajú. Najkvalitnejšie kavalérie prezentujú svojim ženám nejaké lahodné krmivo alebo len okruhliaky.
Nymfa himalájskej monely
Pred takýmto tlakom samice samozrejme nemôžu odolávať a dochádza k páreniu, po ktorom začína konštrukcia hniezd. Na to vykopávajú plytké dierky v zemi, ktorých dno je pokryté listami, trávou a machom. Zvyčajne sú odložené tri vajcia, ale niekedy ich počet môže dosiahnuť až šesť.

Inkubujte vajcia výhradne ženské za 26-28 dní, a muži sa medzitým získala v Proximity, pozorne stráži svojich kamarátov a hniezda. Toto pokračujú v činnosti po vyliahnutí, pomáhajú v prvých dňoch žien a kŕmia potomstvo hmyzu. Po dlhú dobu v hniezde sa však mláďatá nezdržiavajú po niekoľkých dňoch, keď idú po ženskej pri hľadaní jedla.

Pod vedením ich matky sú deti ponechané pol roka, potom sa stávajú úplne nezávislé a dospievajú do dvoch rokov.

Prečítajte si aj o ďalších predstaviteľoch bažantu: voľne žijúce kurčatá, jarabice, pávy.

Video: Himálajský monolit

Tieto nádherné vtáky sú skutočnou dekoráciou prírody. A aj keď ich krása zrazu spôsobilo zníženie počtu bažant lesklý kvôli závislosti na krásne perie, teraz populácie týchto vtákov sa nič nehrozí.


Loading...