Gladiolus v kontajneroch: kultivácia a starostlivosť

mečík
Stále častejšie, mečíky stane ozdobou nielen záhrady, ale aj balkón, terasa alebo otvorené verandy, altánky. Pestované v nádobách, črepníkoch alebo kvetináčoch, kytice pôvodné okno refresh parapetov, balkónov a záhradných ciest.

Postup pri výsadbe gladiolu v kvetináčoch

Ak chcete pestovať gladioli v hrncoch alebo kontajneroch, musíte vybrať vhodnú pre túto odrodu. Najvhodnejšie druhy so strednými a malými kvetmi, rovnako ako odrody miniatúrnych gladiolov.

Viete? Legenda o gladiolus, ktorý prežil až do nášho času od starovekého Ríma, hovorí o dvoch priateľoch Sevte a Terese. Keďže boli gladiátori, priatelia odmietali bojovať navzájom za zábavou pre verejnosť, dokonca aj na rozkaz cisára. Rozzuřený Caesar nariadil popravu mladých mužov. V čase svojej smrti sa meče gladiátorov zmenili na kvety. Od tej doby je gladiolus poctovaný ako symbol lojality, úcty a šľachty.

Optimálny čas na vylodenie

Výsadba gladiolov začína v apríli – začiatkom mája. Prejsť rastliny kvitnú, by mali byť dva mesiace po výsadbe. Plodiny prvýkrát musíte zakryť fóliou alebo prerezaním plastovej fľaše.

Ako vyzdvihnúť hrniec pod výsadbou gladiolu

Hrniec na gladiolus
Pred zasadením gladioli na jar v banke vyzdvihnúť nádobu s veľkosťou 30 cm a rovnakým priemerom. Vzhľadom k tomu, niekoľko cibúľ pre svieže kytice sú vysadené v kontajneri alebo hrnce, vykladacie nádrže musia obsahovať dostatočné množstvo pôdy. Na dne nádrže položte odtok: veľkú kamienku alebo expandovanú hlinku.

Pozor prosím! Je dôležité, aby kontajner alebo hrniec musel mať nutne drenážny otvor na drenáž prebytočnej vody počas zavlažovania, pretože gladioli vôbec netolerujú stagnáciu vody.

Ako pripraviť substrát na výsadbu

Pamätajte, že pri výsadbe gladiolov v hrncoch alebo kvetináčoch bude pôda v nich vysychať častejšie ako otvorená pôda. S týmto výsadbou používajte hydrogél a zakryte pôdu, nezasychá a nebude plesnivá. Môžete použiť zakúpený substrát, zatiaľ čo potrebujete vedieť, že gladioly ako voľná a úrodná pôda. Kvetina v kvetináčoch by mala byť konštrukčná a vlhkostná.

Ako si vybrať miesto pre pestovanie gladiolov

Rastúce gladioly
Dva týždne po objavení klíčky, teraz musíte nájsť dobré miesto na vylodenie v kontajneri. Gladiolus miluje svetlo a teplo, kategoricky neprijmú návrhy. Miesto by malo byť otvorené, osvetlené a bez prievanu. Hlavné tajomstvo, ako pestovať gladioli na balkóne, je vyhrievaný balkón. Ak je táto miestnosť studená, nesnažte sa zničiť kvety a strácať čas. Na studenom balkóne môže byť gladioli len v lete a potom, ak váš balkón nie je fúkaný. V chladnom období je lepšie preniesť kvety do miestnosti na parapete. Parapet môže byť izolovaný polystyrénovou penou.

Zaujímavé! Gladiolus sa stal populárnym v roku 300 pnl. Je pravda, že ich väčšinou nepoužívali na kytice, ale na jedlo: pečivo, omáčky a podobne.

Starostlivosť o gladioly v kontajneroch

Na pestovanie krásnych a zdravých rastlín potrebujú dobré osvetlenie, pravidelné, ale mierne napájanie, kŕmenie.

Zalievanie pôdy

Zalievanie pôdy
Ak chcete získať bujné krásne kvety, potrebujete správny režim zalievania. Nemôžete dovoliť stagnáciu vody, aby korene nevyhladzovali. Pri nedostatku vlhkosti môže dôjsť k deformácii stonky rastliny. Pri silnom ohreve, voda trochu dva až trikrát denne, a jemne uvoľniť, aby sa zabránilo kvetu dusí.

Mulčovanie a hnojenie pôdy

Gladiolus si vyžaduje tri dodatočné krmivá pre sezónu. Pred výskytom listov sa podávajte s dusíkatou látkou, potom – draslík dusíka. Počas vzhľadu stonky by zmes mala obsahovať dusík, fosfor a draslík, zatiaľ čo fosfor je dvakrát väčší. Aby nedošlo k vyschnutiu pôdy, potrebujete mulčovať. Gladiolus v kontajneroch je možné mulčovať rašelinou. Domáce kvety sú kŕmené, alternatívne minerálne a organické zmesi. Takéto komplexy posilnia rastliny a zabezpečia aktívny rozvoj. Oslabte kvety s rastovými stimulátormi (zirkón).

Zosadzovanie rastlín

Zosadzovanie rastlín
Gladiolus má veľké, predĺžené kvetenstvo, ktoré je ťažko udržateľné. Existujú dva spôsoby, ako pomôcť kvety v tejto veci: podväzok a hilling.
V prípade podväzku sa používa lano roztiahnuté medzi rastlinami, na ktoré sa gladiolus môže oprieť bez rizika zlomenia kmeňa.
Keď sa usmrcuje rastlina nielen podopieraná zemou, ale tiež lepšie dýcha a kŕmi.

Starostlivosť o gladioly po kvete

Chov gladiolov zahŕňa stiahnutie nielen pred alebo počas kvitnutia, ale aj po ňom. Počas tohto obdobia je gladiolus kŕmený fosfor-draselnými hnojivami. Z tohto dôvodu dochádza k dobrému odlevu živín od stonky k žiarovke.

Dôležité! Nakrájajte gladioly v nádobách, nechajte na nich niekoľko listov na podanie žiarovky. Rezané kvety z rastlín, ktoré majú kvitnúce nižšie kvety.

Počas tohto obdobia zavlažovanie poskytuje akumuláciu užitočných prvkov v žiarovke a kladie budúce púčiky. Keď gladiolus vybledne, nerezajte krabice so semenami, ale rozlomte ich. Takže budete poskytovať žiarovky s dobrou výživou a plnohodnotnou pasážou všetkých biochemických procesov. Ak sa tak nestane, časť živín sa stratí alebo kŕmi semennými krabicami.

Cistenie a uskladnenie cimbálov

Vykopanie gladiolov
Gladiolus kopať koncom októbra. Ak vykopáte doteraz, žiarovky nebudú dobre udržiavané. Pri kopaní je nežiaduce odstrániť listy. Kvety opatrne zdvihnúť lopatou, snažiac sa chytiť hľuzy, ale stonky sú držané ručne. Potom pretrepte zrazené hroty zeminy, odrežte veľké korene a položte ich na film. Žlté časti stonky sú najlepšie rezané a nechajte zelenú – cez ne po chvíľu budú žiarovky napájané.

Kvety sa sušia 24 hodín na suchom mieste. Rozpadajúce sa deti sa zhromažďujú a čistia, zvyčajne sú najviac odolné. Keď sa rozhodnete pestovať gladioly na jar – najprv použite tieto vzorky. Ošetrujú sa roztokom fungicídov a sušia sa a potom sa posielajú na skladovanie.

Pripravené kvety sú umiestnené v škatuliach a prepravované v teplej miestnosti (do 25 ° C) počas dvoch týždňov. V tomto prípade musia byť obrátené, takže sú obohatené kyslíkom. Po vysušení sa žiarovky oddelia od matky a sušia asi mesiac pri teplote + 22 ° C.

Optimálna možnosť skladovania v zime je kartónová škatuľa s otvormi na prístup vzduchu. Drevené boxy sú tiež vhodné.

Pamätať! Neuchovávajte v polyetyléne: žiarovky len hnijú.

Skladovanie gladiolov
Majte to najlepšie v pivnici, sú tu najvhodnejšie podmienky.
Starostlivom prečítaní tohto článku, zistíte sami, tipy a triky pre pestovanie gladiol krásy, rovnako ako odpoveď na otázku, či sa rast gladioly na balkóne a ako to urobiť.