Gimnokalitsium: tajomstvo úspešnej kultivácie kaktusu doma

Gymnocalycium
Neobvyklý tvar a nenápadnosť Hynnocalcium sa stal jedným z najbežnejších typov kaktusov. Jedná sa o guľovitú rastlinu so zakrivenými chrbtami, ktorá môže dosiahnuť výšku 3 až 50 cm. Hlavným rysom hynomalcium je jeho schopnosť rásť v každom prostredí a prispôsobiť sa rôznym podmienkam.

Základné zobrazenia

Vo všeobecnosti existuje okolo 70-100 druhov humorálnej kalicity, z ktorých sa iba 15 doma pestuje.

Viete? Takýto kaktus môže absorbovať nielen škodlivé žiarenie elektromagnetických prístrojov, ale aj negatívne emócie ľudí, ktorí sú vedľa neho.
  1. Hynnocalcium Andre (Gymnocalycium andreae) má tmavozelenú stopku stredného priemeru (asi 5 cm) v tvare guľatého tvaru. Kvitnutie sa už pozoruje už v ranom veku vo forme svetlo žltých kvetení. Hynnocalcium Andre
  2. Gimnokalitsium nahý (Gymnocalycium denudatum) sa vyznačuje prítomnosťou sférického stonky tmavozelenej farby. Kaktus môže vyrastiť až 15 cm v priemere a až 20 cm na výšku. Charakteristickým rysom tohto druhu sú bočné výhonky, ktoré sa vytvárajú na stranách na spodnej časti stonky v množstve 5 až 8 jednotiek. Kvety bielej farby, menej často bledo ružové, veľké, sú umiestnené v blízkosti koruny. Gimnokalitsium nahý
  3. Humpback gymnastika (Gymnocalycium gibbosum) má guľovú modrozelená driek, ktorého výška až 20 cm, priemer -. 10 cm Centrálne tŕne sú pozorované v množstve 1-2 jednotiek, radiálne – v množstve 7-10 jednotiek. Kvety sú snehovo biely alebo ružový odtieň, ich dĺžka je asi 6,5 cm. Humpback gymnastika
  4. Miknohovské gymnázium (Gymnocalycium Mihanovichii) je umelo vytvorená forma kaktusu bez chlorofylu. Farba jeho kvetov závisí od farbiacich častíc: karoténu a xantofylu, čím sa získajú červené a žlté odtiene. Tento druh gimnokalitsiuma nie je schopný zakoreniť na svojich vlastných koreňoch, takže je vysadený v zelených odrodách. Miknohovské gymnázium
  5. Baldovo gymnázium (Gymnocalycium baldianum) má guľovitý tvar a modrozelený odtieň drieku, čo je priemer 7 cm. Ploché rebrá tvoria drážky sú od seba oddelené na klinovitých výstupkov. Kvety rastliny rastú o 3-4 cm veľkosti a majú neobvyklú farbu pre tento druh – purpurovo-červená. Baldovo gymnázium

Podmienky a vlastnosti starostlivosti doma

Úspešná kultivácia a rozmnožovanie akéhokoľvek druhu Himalum calicum závisí od podmienok, v ktorých je umiestnený.

osvetlenie

Kaktus potrebuje dobré osvetlenie. V závislosti na ročnom období existujú rôzne nuansy by malo byť doplnkové osvetlenie v jesenných a zimných mesiacoch a na jar av lete – použiť tieňovanie, aby nedošlo k popáleniu v rastlinách.

Každý druh kaktusu má svoje starostlivosť – zigokaktus, pichľavá hruška, hutiora, epiphyllum.

teplota

Odporúča sa udržiavať izbovú teplotu pri teplote 20-24 ° C pre humorálnu kalicu. V jesenno-zimnom období je potrebné znížiť teplotu vzduchu na 15-18 ° C s minimálne 5 ° C.

zalievanie

Gymnocalycium napojená podľa potreby sušenie ornice na jar a na jeseň, zavlažovanie musia byť znížené od začiatku pádu, a od polovice – dramaticky zníži. Gymnocalycium

kŕmenie

Podávajte rastliny najlepšie na jar av lete každé dva až tri týždne so špeciálnym hnojením pre kaktusy, ktoré obsahujú prospešné minerálne a organické látky. Na jeseň av zime kaktus nevyžaduje hnojenie.

Dôležité! Gimnokalitíum musí byť kŕmené iba minerálnymi hnojivami, organická rastlina môže zomrieť!

Ako transplantovať doma: pôda a hrniec

Tieto rastliny nepotrebujú častú transplantáciu kvôli pomalému tempu rastu, najlepšie to je každé 2-3 roky. Mladé kaktusy môžu byť transplantované ročne, najlepšie na jar. Je potrebné vybrať nový hrniec tak, aby bol o niečo väčší ako ten starý.

Transplantácia sa uskutočňuje nasledovne: koreňový systém sa starostlivo očistí od zeme a mŕtvych častí, umyje horúcou vodou a nechá 2 dni sušiť. Potom môže byť rastlina umiestnená do nového hrnca. Pôda musí obsahovať listy a pôdu, rašelinu a hrubozrnný piesok. Odporúča sa vodiť s okyslenou vodou.

Spôsoby reprodukcie

V gimnokalitsiuma existujú dva spôsoby reprodukcie: semená a bočné vrstvy (deti). Pozrime sa na rozdielne črty každého z nich.

Semenov

Táto metóda je spoľahlivejšia, pretože pravdepodobnosť získania veľkého a zdravého potomstva semien je oveľa vyššia. Proces reprodukcie semenami je oveľa dlhší a ťažší ako vegetatívny.

Hlavnou podmienkou pre túto metódu reprodukcie je konštantná vlhkosť pôdy, do ktorej sú umiestnené semená. Podklad pre siatie sa môže zvoliť rovnako ako pre dospelé rastliny, ale jemnejší, predvarené v ohni na dezinfekciu.

Hrniec by mal mať prednostne malé rozmery s plytkým dnom. Aby ste udržovali konštantnú vlhkosť, hrniec by mal byť pokrytý priehľadným vekom. Ideálna teplota na klíčenie semien je 20 ° C. S nevyhnutným svetlom a teplom sa môže vysadenie osiva vykonávať kedykoľvek počas roka. Gimnokalitsiumy v mladom veku rastú pomerne rýchlo a po roku môžu byť transplantované do samostatných hrncov. Gimnokalitíum zo semien

Bočné vrstvy

Pre gimnokalitíum je táto metóda reprodukcie najrýchlejšia a najjednoduchšia. Vrstvy sa oddelia od materského kmeňa, sušia sa niekoľko dní a potom sa umiestnia do vlhkej pôdy. Starostlivosť o vrstvu je rovnaká ako u dospelých rastlín a nevyžaduje žiadne problémy.

Ak má bočná vrstva svoje vlastné korene, ktoré sú spojené s koreňovým systémom materskej rastliny, musí byť starostlivo vyťažená a umiestnená do samostatného hrnca. Je žiaduce kombinovať túto operáciu s transplantáciou celej rastliny.

Viete? Medzi všetkými odrodami Hynnocalcium sú druhy úplne bez chlorofylu. Sú žlté, červené a ružové, ale môžu rastú len na štepení na inom zelenom kaktuse.

Miknohovské gymnázium

Problémy s rastom, škodcami a chorobami

Gimnokalitsiumy svojou povahou nie sú náročné rastliny, prispôsobujú sa rôznym podmienkam a sú odolné proti škodcom. Existujú však problémy s pestovaním tohto druhu kaktusu z nasledujúcich dôvodov:

  1. Nesprávna starostlivosť.
  2. Počas zavlažovania používajte príliš tvrdú vodu.
  3. Alkalická pôda v kvetináči.
  4. Poškodenie stonky počas reprodukcie bočnými vrstvami.

To môže viesť k zastaveniu rastu a dokonca k smrti koreňov Hynnocalcium.

Červené ploché kliešte a červami sú hlavnými škodcami rastliny.

Malé škvrny hrdzavej farby naznačujú, že na kaktus sa usadil červený plochý kliešť. Tento hmyz je veľmi malý, je ťažké si všimnúť. Existuje takýto škodca najmä na mladých rastlinách, pretože pokožka zrelého kaktusu je pre ňu príliš hustá. Boj proti kliešťu nevyžaduje veľké úsilie – je potrebné opláchnuť stonky pod horúcou vodou alebo rozmazať s etylalkoholom. Použitie pesticídov môže byť v extrémnych prípadoch, ak škodca ohrozuje celú zbierku kaktusov. Červené ploché kliešte
Ďalším škodcom je múčnatý červ, má ružové telo a vzdušnú vrstvu pripomínajúcu vatovú vatu. Takýto hmyz je umiestnený v koreňoch a na stonkoch rastliny, pričom sa z nich odoberajú všetky šťavy. Zbaviť sa červ môže byť spôsob prania rastliny horúcou vodou (ale nie vriacej vody), alebo pomocou insekticídnych a univerzálnych liekov na ničenie škodcu.

Dôležité! Ak spozorujete zastavenie rastu kaktusu a neprítomnosť kvetov na ňom – ​​je to istý príznak vzhľadu mealybugu.

Hlavné ochorenie, ktoré môže Hynnocalciomas tolerovať, je hniloba koreňov. Príčinou problému môže byť nevhodná pôda pre rastlinu, nesprávne zavlažovanie alebo slabé teplotné podmienky kultivácie. Aby ste sa zbavili hniloby, mali by ste ošetrovať korene teplou vodou a odstrániť postihnuté oblasti. Zdravé tkanivá sa musia dezinfikovať zmesou drveného uhlia. O pár dní odstráňte korene a vráťte rastlinu do pôdy.

Pri riadnej starostlivosti o Hymnocalycium sa táto rastlina môže stať nielen ozdobou vášho interiéru, ale aj sľubom pohody a nálady. Pestovanie tohto kaktusu nevyžaduje špeciálne zručnosti, dokonca ani začiatočník to zvládne, hlavnou vecou je dodržiavať všetky pravidlá osvetlenia, napájania a teplotného režimu. V dôsledku toho budete obdivovať krásny kvitnutie gimnokalitsiuma, ktorý ohromí každého s neuveriteľným rozlíšením a neobvyklými tvarmi.


Loading...