Fazole pre organizmus sú užitočné

Fazole pre organizmus sú užitočné
Fazuľa dnes je nezabudnuteľne zabudnutá. Ale táto rastlina bola podľa vedcov prvou zo zeleniny kultivovanej človekom. Boli rozpoznané v starovekom Egypte, od starých Židov, Grékov a Rimanov. Dnes existuje asi sto ich odrôd. Veľa užitočných vlastností, príjemná aróma, nemilosrdnosť, mrazuvzdornosť – výhody fazule môžu byť uvedené dlho. Jedlá sú vynikajúce a vydarené. Avšak táto rastlina môže byť nebezpečná. Mnohí nevedia, čo sa fazuľa líši od fazule. Zoznámime sa s touto úžasnou rastlinou.

Obsah kalórií a chemické zloženie

Fazuľa sa navonok líši od fazule, hrachu a šošovice. Nesmie sa zamieňať so žiadnym – plochým tvarom, farbou, v závislosti od odrody, – zeleným (nezrelým), žltkastým, hnedastým, čierne fialovým.

Táto zelenina je bohatá na rastlinné bielkoviny, prakticky neobsahuje žiadny tuk. Obsah kalorika je len asi 57 kcal. Fazuľa má rozmanitú zložku vitamínov a minerálov. Sú bohaté na vitamíny skupiny B (1, 2, 5, 6), A, PP, K, C, E.

Viete? Luskoviny môžu obohatiť pôdu živinami: extrahovať dusík zo vzduchu a koncentrovať ho na svoje korene, odstrániť fosfor z pôdy a prispôsobiť ho.

Zvláštne výhody sa im dáva jedinečnú kombináciu mikro a makro – draslík, selén, železo, sodík, fosfor, mangán, horčík, zinok, molybdén, vápnik a ďalšie.

V semená tejto rastliny obsahuje mnoho užitočných pre telo a ľahko stráviteľné aminokyseliny, rovnako ako vlákno, lyzín, pektíny, fytáty.

Skôr ako užitočné pre telo

Jednou z najužitočnejších vlastností tejto rastliny je množstvo rastlinného ľahko stráviteľného proteínu (obzvlášť dôležité pre deti, vegetariánov a vegánov).
Fazuľa: prospech a poškodenie ľudského zdravia

Použitie fazule pre ľudské telo je spojené predovšetkým s jeho jedinečným zložením, sú:

 • neutralizovať škodlivé látky (najmä konzervačné látky) – kvôli prítomnosti molybdénu;
 • znížený cholesterol. Obvyklý priebeh trvá 2-3 týždne – každý deň potrebujete konzumovať 100-150 g fazule (jeden rok je žiaduce jesť aspoň 15 kg);
 • Majú užitočnú kvalitu pre tých, ktorí chcú schudnúť – nízkokalorický obsah fazule a nutričná hodnota sú užitočné v strave;
 • odstrániť ťažké kovy a rádionuklidy (čo je obzvlášť dôležité pre obyvateľov priemyselných oblastí alebo oblastí s vysokým rádioaktívnym pozadím);
 • pomôcť pri bolestiach v žalúdku – varené a mleté ​​v pyré;
 • používať pri ošetrovaní kvapôčok (vo forme odvaru listov a stoniek);
 • podporujú rýchlejšie dozrievanie vriec a otvorenie abscesov, majú protizápalový účinok. Do abscesov sa aplikuje húsenica z fazule, ktorá sa vaje v mlieku;
 • odstrániť podráždenie pokožky – vyleje z odvaru strukovín;
 • mať mierne choleretické vlastnosti;
 • spomaľuje proces starnutia, regeneruje kožné a nechtové bunky;
 • pomôcť znížiť vysokú hladinu cukru pre diabetikov;
 • stabilizovať hormonálne pozadie;
 • zlepšiť prácu mozgu (vitamíny typu B);
 • interferovať s absorpciou nadbytočného tuku a uhľohydrátov cez steny žalúdka, rýchlo nasýtiť;
 • upokojiť a zmierniť stres.

Fazuľa: prospech a poškodenie ľudského zdravia

Treba mať na pamäti, že táto zelenina môže spôsobiť plynatosť – komplexné cukry v jej zložení vyžadujú špeciálne enzýmy na ich trávenie. Pri pravidelnej konzumácii tejto zeleniny, telo začne produkovať, práce tráviaceho traktu ako celku zlepšuje.

Dôležité! Fazuľa nehromadí dusičnany a iné škodlivé látky. Je to produkt šetrný k životnému prostrediu.

Ako variť a ako sa miešať

Fazuľa na vkus je sebestačná, ale dokonale kombinovaná so všetkou zeleninou, bylinkami, zrnami, orechy.

Používa sa ako jedlo varené alebo dusené – v prvom a druhom jedle, šaláty, konzervy. Ale budú môcť priniesť maximálny prospech len vtedy, ak budú riadne pripravené.
Fazuľa: prospech a poškodenie ľudského zdravia
Fazuľa musí byť varená a koľko bude variť závisí od predbežnej prípravy. Pred varením by mali byť namočené 6 až 12 hodín alebo viac (do jedného dňa) v studenej vode (3 časti na 1 časť produktu) – čo urýchli ďalšie tepelné spracovanie.

Získajte tiež informácie o výhodách fazule, ako sú fazuľa, hrášok a fazuľka špargle.

V horúcej alebo teplej vode nesmie byť namáčaná – môžu sa kysnúť. Správne uvaríme po dobu 1-2 hodín, soľou a nemala by byť pridané ďalšie prísady (to spomalí proces varenia), pretože nie je nutné doplniť studenú vodu alebo uvedenie sóda (to zničí vitamínov B a kazia chuť).

Viete? V Japonsku sa táto rastlina považuje za symbol plodnosti a bohatstva.

Ako variť fazuľa, prinesie množstvo receptov, ktoré sú bohaté na národnú kuchyňu (najmä stredomorské, indické, latinskoamerické). Napríklad Kuba tradične pripravuje ideálne jedlo z hľadiska dietetiky – zmesi čiernych bôbov a ryže s paradajkami a bylinkami.

Stredomorská kuchyňa ponúka veľa druhov šalátov z varených bôbov s prísadami z čerstvej cibule, cesnaku, korenia, zeleniny, olivového oleja a hroznového octu.

Tradičné zemiakové zemiaky z tohto produktu sú vyrobené z fazule varené v pare, olúpané a prenesené s olivami alebo maslom.

Viete? Staroveký grécky filozof a vedec Pythagoras veril, že v tejto rastline sú duše mŕtvych a nikdy ich nejedli.

Ako správne ukladať

Zozbierať túto zeleninu by mala byť po suchých a černých strukov – sú ľahko vločkovité a extrahované naleje do nádoby s tesným vekom. Uchovávajte ich v suchu, chránenom pred svetlom. Zvláštne podmienky na skladovanie tejto zeleniny nevyžadujú. Pravidelne je potrebné skontrolovať, či im to nevzniklo. Zrelé bôby môžu byť zmrazené (predbežne blednúť a sušiť).
Fazuľa: prospech a poškodenie ľudského zdravia

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Tento výrobok napriek všetkým svojim užitočným vlastnostiam a vlastnostiam môže poškodiť ľudské telo a má určité kontraindikácie. Jednoznačne ich odmietajú používať ľudia s ochoreniami kĺbov, žlčníkom, trpiacimi reumatizmom, pacientom s hepatitídou a pankreatitídou.

Dôležité! V niektorých prípadoch môže fazuľa spôsobiť otravu – pri zlom tepelnom ošetrení. Otrava sa prejavuje nevoľnosťou, bolesťami hlavy, hnedou farbou moču.

Možno teda dospieť k záveru, že je absolútne nevyhnutné zahrnúť túto užitočnú zeleninu do stravy.