Elm drsný (Ilm hora)


Tento mohutný strom je nenahraditeľný pre záhradníctvo miest vďaka hustým sviežim listom, rýchlemu rastu, vhodnosti na plynný vzduch. Jeleň z drsnej kamperdoney sa používa v krajinnom dizajne na vytvorenie drevitých a krovinových kompozícií, tieňovanie altánov, dekoráciu ciest. Fotofilný strom vytvára tieň a chlad, čo je v lete v meste nevyhnutné.

Biologický opis

Elm drsný – zástupca rodiny Vyazov. Názov Ilm pochádza z latinského názvu rodiny – Úlmus glábra.
Strom rastie na 30-40 metrov, šírka kmeňa zvyčajne dosahuje 80 cm, hoci niektoré zdroje hovoria o rekordnom obvode 2 metre.

Kôra je tmavá, hrubá štruktúra s hlbokými prasklinami. Pri popisovaní jeseňa stojí za zmienku ikona: je okrúhla, s veľkými listami dosahujúcimi 15 cm na dĺžku. Povrch plechu je zvlnený, okraje sú zúbkované. Koreňový systém je silný, dobre rozvetvený.

Tiež sa budete zaujímať o také stromy ako eukalyptus, hrab, japonský javor, topol, borovica, popol, vŕba, jelša, sumac, platan.

Rozdelenie druhov

Rastá z Karelia na severe na Malú Áziu na juhu, na Kaukaze sa nachádza v nadmorskej výške 1400 m, čo je dôvod, prečo sa tento strom nazýva aj horský bažin alebo elm. Nachádza sa v Európe, Číne, Severnej Amerike.

V prírode sa nachádza v zmiešaných, širokolistých lesoch, pozdĺž riek, v stepiách pozdĺž svahov rokliny.

Viete? Popísaný obor dal mená viacerým osadám. Najstaršia zmienka o obci Vyaz v oblasti Pskov sa datuje do roku 1503.

Populárni zástupcovia

Rôzne druhy bravčov sa používajú v krajinárstve a dizajne na vytvorenie vysokých ciest alebo útulných komorových kompozícií.

pendula

Vysoký, až 40 metrov, reprezentujúci rodinu. Má veľké listy, forma vetví je plač, koruna je plochá hlava, rastie na šírku. Vhodné pre tieňové uličky, štvorce, altány.

Jeseň z hrubej pendulky je zasadený pozdĺž ciest na zadržanie snehu a pozdĺž okrajov polí na ochranu pôdy pred veternou eróziou.

Kamperdouni

Nezvyčajné oblúkové tvary koruny sa dosahujú očkovaním. S kompaktným (až 5 metrovým) rastom a veľkými listami môžete vytvárať zaujímavé skladby.

Dôležité! Výška stromu závisí od výšky štepu. V mladých exemplároch sa prvé 2 zimy v mieste zveriny otepľujú na zimu.

Strom vyzerá dobre v skupinových kompozíciách, hoci jednotlivé kópie vyzerajú originálne.

plač

Nízky kmeň, strom kompenzuje dlhé vetvy a rozširuje (až 10 metrov) korunu vo forme obrátenej misy. Tvar a farba listov sa mierne líšia: pripomínajú vajce, nie oválne, na jeseň nezožltnú, ale získajú hnedý nádych. Alesy tvorené jamkami sú plačúce a trvalé.

Zvláštnosti pestovania

Strom rastie dobre v rôznych pôdach, s výnimkou soľných pôd. Je odolný voči mrazu a suchu. Fotofilné, ale rastúce v penumbre.

Vysádzanie a rozmnožovanie

Reprodukujú sa plne s plnenými semenami. Kvitnutie trvá 4-7 dní a vyskytuje sa v marci alebo apríli pred objavením listov.
Ženské kvety tvoria trsy, kvetenstvo je v dutinách. Anthers – samčej časti reprodukčného zariadenia, tiež tvorené zväzkami na krátkych odrezkov.

Viete? Vek najstarších bahníkov je asi 600 rokov.

Semená – liončeky, sú tvorené vo veľkom počte a lietajú na dlhé vzdialenosti vďaka špeciálnemu tvaru.
Vysádzanie semien sa vykonáva na jeseň a sadenice dostatočne dobre po transplantácii.

Optimálna pôda je:

  • uvoľnený
  • dobre hydratovaná,
  • s mierne kyslou Ph,
  • plodné.

Niektoré odrody jalovíc sú vysadené. To vám umožní vytvoriť nové dekoratívne formy a zlepšiť kvalitu sadeníc.

Starostlivosť o strom

Na modelovanie koruniek sú stromy odrezané. Rovnako nie je dovolené kontaktovať pobočky so zemou.
V období sucha sa odporúča napájanie na jar av lete – dodatočné hnojenie s komplexnými hnojivami a ošetrovanie škodcami.

Dôležité! Holandská choroba nič viac ako hubovité lézie stromu. Huba sa transportuje z broukovitého chrobáka z čeľade kôrovcov elm sycophant. Ak nepodniknete žiadne kroky, strom môže zomrieť.

Na prevenciu holandskej elmovej choroby drsnej voči pôde prispievajú organické biostimulanty.

Použitie hrubého pletenia

Okrem terénnych úprav, krajinného dizajnu a tvorby plantáže je elm zdrojom kvalitného dreva. Používa sa na výrobu nábytku, dekoratívnych materiálov, častí a zariadení. Takéto drevo má cenné technické vlastnosti: pevnosť, pružnosť, nízka úroveň zmršťovania, ľahké spracovanie.

Jednoducho povedané, elm je populárna multifunkčná rastlina, vhodná na estetickú výzdobu územia, zlepšuje ekológiu miest, diaľnic a poľnohospodárskej pôdy.