Echinacea: použitie, liečebné vlastnosti a kontraindikácie

echinacea
echinaceaskutočný dar prírody človeku. V tom je všetko užitočné: obidva korene, stonky, listy a kvetenstvo. Okrem toho je to nezvyčajne krásne, jeho jasné veľké kvetenstvo je pravou výzdobou pre záhradu. Poďme sa baviť o blahodarné vlastnosti echinacey a kontraindikácie jeho použitia, zvážte, ako žať a skladovať suroviny, rovnako ako stručne vysvetliť ktorý Echinacea má chemické zloženie.

Chemické zloženie Echinacey

echinacea
Vzdušná časť Echinacea bohaté polysacharidy (geteroksilanami, arabinoramnogalaktanami), esenciálne oleje, organické kyseliny, flavonoidy, taníny, hydroxyskořicové kyseliny (ferulová, čakanka, kumarová, káva), polyamíny, saponíny, ehinatsin, ehinolonom, echinakosidu (glykozid obsahujúca kyselina kávová a pyrocatechol), živice a fytosterol. Kozorožec obsahuje inulín, betain, glukózu, fenolkarboxylové kyseliny, esenciálne a mastné oleje, živice. Každá časť obsahuje Echinacea enzýmy, antioxidanty, organické kyseliny, vitamíny A, E, C, makro- (vápnik, draslík) a stopových prvkov (selén, kobalt, striebro, molybdén, zinok, mangán).

Viete? Indiáni volali echinacea “večerné slnko”. Použili to s uhryznutím jedovatého hmyzu a hady, a preto sa rastlina nazývala aj “koreň hada”.

Terapeutické vlastnosti Echinacea

echinacea
Spektrum terapeutických vlastností Echinacea je veľmi veľké. Je vybavený antivírusové, antifungálne, posilňuje imunitný systém, anti-mikrobiálne, antireumatické, protizápalové a detoxikačné vlastnosti. Široko používané v boji s rôznymi infekčnými chorobami: SARS, chrípka, prasacej chrípky, infekcie močových ciest (UTI), infekcia horných dýchacích ciest, ľudského papilloma vírusu, vaginálne kvasinkové infekcie, herpes, syfilis, týfus, malária, angína, infekcie krvného riečišťa, streptokokovej infekcie, bradavice a záškrtu, infekcie uší.

Echinacea je tiež spotrebováva so závratmi, nízky počet bielych krviniek, migrénu, úzkosť, chronická únava, reumatoidná artritída, pálenie záhy, štípnutím štrkáčov. To je široko používaný topicky pre liečenie abscesy, vredy, kožné rany, ochorenia ďasien, popáleniny, vredy, ekzémy, psoriáza, vírus herpes simplex, komária uhryznutie a včelí a hemoroidy. Táto rastlina – dobrým pomocníkom a dermatologické problémy, pretože akné a vredy, akné a bradavice, abscesy a ekzémy na koži lieči echinacea. Pomocou odstránenia pigmentačných škvŕn a pih, odstraňuje zápal pokožky a vyhladzuje vrásky. To tiež zvyšuje rast vlasov, dáva im lesk a šetrí z lupín.

Prípravky z Echinacea

echinacea
Prípravky na báze echinacea teraz veľmi populárne a predávajú v lekárňach v mnohých podobách – sušené kvety, kapsule, kvapky, výťažky z tablety a pastilky, prášky, čaju a šťavy, alkoholické tinktúra. Farmakologický priemysel v mnohých krajinách vyrába prípravky z ich echinacea purpurea na posilnenie ľudského imunitného systému (napríklad Immunal). Prípravky z Echinacey sa môžu podávať deťom od šiestich rokov a alkoholickej tinktúre od veku dvanásť rokov.

Teraz vieme viac ako 300 druhov prípravkov z Echinacea a zoznam chorôb, pri ktorých sa používajú prípravky z Echinacey, prešlo sedemdesiat mien. Lieky s Echinaceou majú imunostimulačné, antibakteriálne, antivírusové a protizápalové vlastnosti.

Viete? Približne 10% celkového trhu s nutraceutikami v Severnej Amerike a Európe sú drogy s echinaceou.

Aplikácia v ľudovej medicíne: liečba ochorení echinacea

echinacea
Liečivé vlastnosti Echinacey sa už dlho používajú v ľudovej medicíne vo forme čajov, odvarov, tinktúr a alkoholických tinktúr. Liečba Echinacea bol jednoducho nenahraditeľné pre chrípku a prechladnutie, zápal žalúdka a zápchu, vredy a vredy, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, adenómy prostaty, zápaly u žien, ktorý sa používa na zefektívnenie metabolizmu a zdravie.

Čaj z Echinacea pre chrípku a chladu

Čaj z Echinacea je veľmi cenným pomocníkom pri prechladnutí a chrípke. Znižuje telesnú teplotu, má antimikrobiálny účinok, neumožňuje reprodukciu baktérií a vírusov. Čaj je vyrobený z Echinacey nasledovne: jedna čajová lyžička drveného koreňa rastliny, jedna čajová lyžička listov a tri kvety sa nalejú do vriacej vody (0,5 L) a infúzia sa asi 40 minút. Vezmite si čaj na liečbu choroby, ktorú potrebujete trikrát denne na jednu pohár a na prevenciu – jednu pohár denne.

Tinktúra echinacee zmierňuje únavu, zvyšuje imunitu

Tinktúra Echinacea
Snáď najvýraznejšou užitočnou kvalitou Echinacey je jej schopnosť zvyšovať imunitu a posilňovať celé telo. Mal by ho používať každý, kto je často stresovaný a čelí únave. Ak chcete vytvoriť tinktúru Echinacea, nalejte 0,5 litra vriacej vody do 30 ml suchých alebo čerstvých kvetov v smaltovanej panvici, pokryte viečkom a varte 10 minút. Potom nechajte v teple varenie päť hodín na dosiahnutie najvyššej koncentrácie živín. Potom infúzny kmeň, pridajte k nej ochutnať med, sirup, cukor alebo šťavu z bobúľ. Jedzte pol šálky trikrát denne.

Tinktúra echinacea so zápchou alebo gastritídou

Pri liečbe týchto ochorení pomôže tinktúru echinacea na tento recept: 20 g surovín (stonky, kvety, listy) naliať pohár vodky a nechajte vylúhovať v tme po dobu dvadsiatich dní, pravidelne triasť. Predtým, než začnete užívať tinktúru, musíte pred namáhaním stratiť a užívať 20 – 30 kvapiek denne.

Dôležité! Počas liečby trvá týždeň a pol. Potom sa tri dni preruší a priebeh liečby sa opakuje.

Alkoholová tinktúra s adenómom prostaty

Pri adenóme prostaty je užitočná alkoholická tinktúra Echinacea. To je možné zakúpiť v lekárni alebo si vytvorte vlastný: svezhielibo drvené sušené listy Echinacea naliať alkohol (vodka) v pomere 1:10 a nechá sa stáť po dobu desiatich dní. Vezmite 25-30 kvapiek trikrát denne pred jedlom.

Odvar z echinacea z bolesti hlavy a bolesti kĺbov

Odvar z Echinacea
Odvar z echinacea môže pomôcť s bolesťami hlavy, migrénami, bolesťami kĺbov, nespavosťou. Príprava vývar nasledujúcim spôsobom: a lyžička nasekaného čerstvého (suché) opúšťa Echinacea prevarenou vodou, dať na vodnom kúpeli po dobu piatich až desiatich minút a potom sa vyberie z vodného kúpeľa a nejaký čas trval. Jesť pred jedlom trikrát denne 100 ml.

Z bolesti hlavy môžu použiť aj med s Echinacea pripravené podľa receptu: mletie na prášok všetky časti Echinacea a dobre premiešajte s medom (300 g medu – 100 g Echinacea prášok). Používa sa trikrát denne s čajom.

Ako obstarávať liečivé suroviny z Echinacey

Sušená Echinacea
Liečivé vlastnosti sú obsiahnuté vo všetkých častiach rastliny. Vzduchová časť echinacea sa zhromažďuje v lete (júl – august) a odrazom s koreňmi na jar av neskorom jeseni. Sú pripravené len kvitnúce rastliny, a pokiaľ ide o korene, potom sú pre lieky vhodné tri až štyri roky. Zberané suroviny sa sušia v tieni na čerstvom vzduchu, rozkladajú sa v tenkej vrstve alebo v špeciálnych sušiacich zariadeniach. Suroviny sa skladujú na suchom mieste. Bylina Echinacea sa môže skladovať najviac šesť mesiacov a tinktúra z Echinacea sa môže skladovať od jedného do piatich rokov v dobre uzatvorenej fľaši na tmavom a studenom mieste.

Viete? Iba tri druhy Echinacea boli použité v lekárskej praxi – fialová, svetlo a angustifolia, napriek tomu väčšina liekov, potravinové doplnky, masti z Echinacea purpurea.

Kontraindikácie pre použitie

Napriek všetkým liečivým vlastnostiam nemôžete užívať Echinaceu:

  • ľudí trpiacich akýmikoľvek autoimunitnými ochoreniami;
  • tehotné ženy (účinok echinacee na plod nebol dostatočne skúmaný) a dojčiace matky;
  • ľudí trpiacich leukémiou, tuberkulózou a reumatizmom;
  • hypertenzívni pacienti;
  • s alergiou na samotnú echinaceu;
  • pri akútnej angíne.

echinacea

V prípade Echinacey vo veľkom množstve je nespavosť možná (človek sa stáva príliš emotívnym, dochádza k zvracaniu a práca obličiek a čriev je rozrušená).

Dôležité! Je zakázané používať echinaceu dlhšie ako jeden mesiac, bez ohľadu na to, čo.

Použite lieky z Echinacea, vedome, nepreháňajte to a pomôže vám zbaviť sa mnohých ochorení.