Druhy najobľúbenejších mäsových holubov

Dove mäso
Dove mäsojemné, šťavnaté, diétne a veľmi užitočné. V dávnych dobách to bola jedna z obľúbených lahôdok kráľov a cisárov. Dnes mäsové holuby v Rusku nie sú veľmi bežné a sú dosť sľubnou pobočkou pre podnikanie. V tomto článku sa budeme zaoberať najobľúbenejšími plemenami mäsových holubov a ak sa zrazu rozhodnete chovať takého vtáka, budete vedieť, ktoré plemená majú venovať pozornosť.

kráľ

kráľ
Toto plemeno bolo chované v roku 1890 v USA. Kráľovské produkty sa pestujú na produkciu mäsa, ako aj na výstavách. Hmotnosť holuba je od 700 g do 1,5 kg.
Vo vzhľade sú tieto holuby veľmi podobné kurencom. Majú silné telo, krátky hrubý krk a veľkú hladkú hlavu. Biele vtáky s čiernymi očami, sfarbené žltou farbou. Tenké viečka – béžová alebo červená, zobák – silný, stredne veľký.
Hrudná časť je zaoblená, široká, konvexná. Krídla – krátke, tesne zatlačené na telo. Paws – žiadne perie, stredne veľké. Chvost je malý, vyvýšený nahor. Peří sú robustné a tesne priliehajú k trupu. Kráľ môže byť biela alebo pestrá farba, keď medzi bielymi perami sú žlté, šedé, červené.

Viete? Na zvýšenie produktivity sa muži odporúčajú prekročiť športové holuby, ktoré sa vyznačujú zvýšenou úrovňou plodnosti. Kurčatá z takého páru budú viac mäsité.

Králi v holuboch sú veľmi populárni: rastú rýchlo, majú tenkú kožu, mäsitosť, prinášajú veľa mláďat a starajú sa o nich dobre. V priebehu jedného roka, s náležitou starostlivosťou, je možné z nich získať asi 16 kusov. Najkvalitnejšie, najtesnejšie a najživšie mäso u mladých zvierat. Preto holuby na výrobu mäsa sú zvyčajne kŕmené až do 45 dní. V tomto veku jeden človek dosiahol hmotnosť asi 750 až 800 g.

Dôležité! Dýky nie letia. Vzhľadom na to je potrebné, aby ich hniezda bola umiestnená na podlahe alebo nie veľmi vysoká.

Carnot

Carnot stiahnuté vo Francúzsku. Jedná sa o stredne veľké holuby: ich hmotnosť sa pohybuje od 500 do 700 g. Rastú rýchlo a rastú dobre. Líšia sa v nadmerne konvexnej hrudnej časti a neprimerane malou veľkosťou hlavy. Ich krk je krátky, hustý, zobák má dlhý ružový odtieň, mierne zakrivený. Nohy bez peria, krátke.
Chvost je krátky a spodný. Perie – hrubé, široké. Môže byť monochromatická (hnedá, biela, čierna) a pestrá (biela s syzy, červené perie alebo hnedá s bielym perom).
Carnot je vhodný na pestovanie vo voliéri. V skutočnosti bolo toto plemeno vyzdvihnuté aj s cieľom znížiť výdavky na starostlivosť o holuby a znížiť náklady na holuby.

Mondi

Mondi
Holuby Monden pochádza z Francúzska. Ich meno bolo uvedené z názvu mesta Mont-de-Marsan, v ktorom boli prvýkrát pestované. Jedná sa o veľmi mäsité a plodné vtáky. Mesačná vážnosť dosahuje 500 g a dospelý až do 1, 2 kg. Tieto holuby môžu byť tiež pestované ako dekoratívne.
Predstavitelia plemena sa vyznačujú silným telom, širokou konvexnou hrudnou oblasťou, malou hlavou, krátkym hrubým krkom, ktorý je takmer neviditeľný. Zobák je priemerný a dosahuje 0,3 cm. Oči – malé, hnedé. Krídla – malé, tesne zatlačené na telo a takmer nevyčnievajú. Perie majú krásnu striebornú farbu. Nohy sú krátke, tmavo červené, takmer čierne. Chvost sa zdvihne nahor.

Viete? Mondenove holuby sú jedným z najviac odolných voči chorobám, rastú rýchlo a zvyšujú váhu. Toto plemeno sa často používa na križovanie a získavanie vysoko produktívnych hybridov.

rímsky

Rímskych holubov pochádza z Talianska. Jedná sa o jedno z najstarších plemien, často sa používa na chov veľkých mäsových plemien holubov. Rímskych holubov sa vyznačuje veľkým pretiahnutým telom, hrubým perím, dlhým chvostom. Majú veľmi krásne husté krídla. Hlava – hladká, veľká veľkosť s vysokým čelo. Dlhý zobák, mierne zakrivený. V prípade vtákov bielej farby sú oči tmavé, zatiaľ čo vo farbe sú biele. Očné viečka sú červené alebo tmavo hnedé.

Holuby tohto plemena majú veľmi široký hrudník a chrbát. Krk hrubý a krátky, dobre viditeľný. Labky sú malé, bez peria, červené. Krídla – dlhé, susediace s chvostom. Na rozdiel od predchádzajúcich druhov, v rímskych vtákoch je chvost dlhý, široký so zaobleným koncom.
Holuby majú čarovnú šedú, šedú farbu s vertikálnymi pásikmi čiernej na krídlach a chvoste. Na chvostu a krídlach sú béžové s hnedými alebo sivejmi pásikmi, rovnako ako čierne vtáky so svetlými bodkami na hlave.

Dôležité! Holuby tohto plemena nevyrábajú veľa kuriatok. Preto, pre dobrý výkon, odporúča sa prekonať s King alebo Monden.

Rímske vtáky sú veľké a mäsité. Hmotnosť dospelého holuba dosahuje od 1, 2 do 2 kg. Ich veľkou výhodou je aj odolnosť voči chorobám. Majú pekne ostrý temperament.

Strasser

Strasser
Existuje niekoľko verzií o tom, kde bolo toto plemeno odobraté a z ktorého holubov. Niektorí veria, že miesto narodenia nemeckých vtákov a plemien, z ktorých boli chované modrej, florentských holubov a Mondena. Iní tvrdia, že vtáci boli chovaní v Rakúsku z Modeny a Florentíncov alebo na Morave.
Zvýraznite nemecké a české Strassers. Nemecké väčšie – do 1, 2 kg, české – do 700 g. Kmeň a hlava sú veľké, konvexné čelo. Zobák je stredne veľký, silný. Oči sú oranžové, očné viečka sú dlhé a úzke. Krk – nie dlhý, silný, mierne zakrivený. Prsia je široká, konvexná.

Krídla Strassers – malé dlhé, ale široké. Labky sú silné, stredne dlhé, červené farby. Chvost je úzky, stredne veľký. Tieto holuby sa vyznačujú zaujímavou farbou peria: spodná časť trupu a hrudníka je biela a hlava, krk, chvost sú farebné. Na chvoste alebo vtákoch sú červené, bohaté čierne perie a biely “šál” okolo krku.
Toto plemeno je cenné pre jeho plodnosť, za jeden rok je možné chovať približne 12 kuriatok.

Dôležité! Strassers sa neodporúča krížiť s inými plemenami. Holubice nie sú vhodné na chov potomstva v priebehu piatich rokov.

Texan

Texan
Texans sa chovajú v Amerike, rastú rýchlo a získavajú váhu. Pokojné, dobre sa prispôsobte vonkajšiemu prostrediu. Dospelý vták má hmotnosť 1 kg. Texans, v určitom zmysle jedinečné holuby, môžete jasne definovať ich pohlavie podľa ich farby a pohlavie kuriatka sa môže vypočítať hneď po vyliahnutí. Muži majú svetlý zobák a veľmi krátku fuzzu, ženy majú dlhú chuchvalcovú žltú farbu a na zobáku sa za pár dní vytvoria hnedé alebo tmavé ružové škvrny. Dospelí muži majú bielej farby peria s hnedým alebo zlatým odtieňom na krku a hrudnej oblasti alebo úplne biele s farebnými škvrnami v oblasti hrudníka. U žien sú krídla bielej alebo hnedej farby, hrudná časť je šedá alebo modrá.

Viete? Toto plemeno sa považuje za jedno z najplodnejších. Asi rok môžete vymeniť asi 24 kuriatok.

Tlusté prsia texasu sú silné, široké, mierne vyvýšené. Hlava – stredne veľká, hladká. Muži majú šedé alebo ružové oči a ženy majú oranžové oči. Torzo je mäsité, silné. Nohy – krátke, ľahké. Texania môžu lietať, ale robia to veľmi zriedkavo.

Praha Canik

České plemeno holubov, veľmi staré. Hmotnosť holubov – stredná, približne 750 g. Plodná, odolná voči chorobám. Plemeno bolo chované z kuracie holubice Domashny, Florentine, Viedeň a Chibis.
Dostihy rýchlo rastú a zvyšujú svoju hmotnosť. Na rozdiel od ostatných brojlerov letujú veľmi dobre. Ich telo je malé, elegantné. Zobák má oranžovo-červenú farbu. Hrudník široký, konvexné, dobre vyvinuté krídla. Krk má strednú veľkosť. Oči – oranžové. Paws sú stredne veľké, bez peria. Chvost pokračuje v čiare chrbta.

Poľský rys

Poľský rys
Plemeno poľského rysa je veľmi obľúbené a také holuby sú ideálne na pestovanie jedla. Hmotnosť dospelého vtáka dosahuje 800 gramov a približne 8 mláďat za rok sa vyberie. Vtáky majú pokojnú povahu, vedia ako lietať.
Prsia je široká, konvexná. Späť je krátky. Hlava – okrúhla, veľká. Zobák – ľahký a dlhý. Krk je hrubý, krátky, nie veľmi výrazný.
Oči – oranžové, úzke viečka. Nohy v reprezentante plemena – stredne dlhé, široko rozmiestnené. Chvost je úzky, zbieraný, umiestnený na úrovni chrbta.
Najčastejšie sú monochromatické vtáky: čierna, biela, sivá, hnedá, modrá. K dispozícii sú tiež rôzne modely: pruhy alebo škvrny inej farby na chvoste, krídlach, krku.

Dôležité! Mäso poľského rysa má vysoké chuťové vlastnosti, ale holubom tohto plemena sa neodporúča kríženie s inými druhmi, aby nedošlo k strate jeho kvalitatívnych charakteristík.

Uvedené plemená holubov sú najvhodnejšie na výrobné účely. Ich mäso má vynikajúcu chuť, nie sú náladové v starostlivosti, rastú a množia sa rýchlo.