Druhy a odrody paprade v záhrade (popis a foto)

papraď
papraďJedna z najstarších skupín trvaliek, ktorá vznikla dávno pred vývojom kvitnúcich rastlín na planéte. Tieto rastliny majú zvláštnu štruktúru, ktorá nie je podobná štruktúre kvitnúcich rastlín.

Na rozdiel od nesprávneho názoru kapary nikdy nekvitú. Vo voľnej prírode sa reprodukujú spóry, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti listov vo forme špecifických akumulácií (srusov), ktoré sú pokryté filmami. Spory padajú na zem a z nich roste malá listová doska, ktorá produkuje pohlavné bunky.
papraď

Paprade nemajú pravé listy (na rozdiel od kvitnutia), a namiesto nich sú originálne plech alebo plech, ako sú správne nazývajú – listy. Medzi rôznymi druhmi papraďovitých druhov je mnoho okrasných exemplárov, ktoré sa široko používajú v krajinnom dizajne.

Vďaka neobvyklému, exotickému vzhľadu sa papriky môžu stať skutočnou ozdobou pre záhradu a dávajú každému miestu estetický a trochu tajomný vzhľad. Vyzerajú skvelo ako v skupinových plantážach, tak v solitérnych pásomniciach. Ich vayi sa dobre kombinuje s mnohými kvetinovými a okrasnými rastlinami a vytvára nádherné pozadie.

Zároveň má každý druh kapra svoju vlastnú jedinečnú identitu a priaznivo vyniká na pozadí ostatných záhradných výsadieb. Medzi papradami sú záhradné rastliny s rôznymi názvami, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou.
papraď

Môžu byť oboma obrami, ako aj malé, krajkové, elegantné rastliny. Všetky kapradiny majú jednu hlavnú výhodu – schopnosť rásť a rozvíjať sa v tichých a vlhkých miestach.

Viete? Pred stomi miliónmi rokov, v paleozoických a mesozoických éroch, boli veľké stromy veľké množstvo papradí. To bolo ich lisované drevo, ktoré sa neskôr stalo základom pre tvorbu uhlia.

Nižšie sú uvedené príklady najbežnejších druhov papraďovitých druhov, z ktorých každý má svoje meno s popisom druhov a fotografií.

Pštrosie perie

“Pštrosie perie”, “obyčajný pštros”, “velamkuch”, “čierna papraď”, “pštrosí germánsky”to sú všetky mená toho istého predstaviteľa najkrajších kapradín. Jedná sa o pomerne vysokú rastlinu, dosahujúcu výšku 100-135 cm, s krátkym a silným odrodom.
Pštrosie perie

Pštros má dva druhy listov: sterilné (početné, perie-tvarovaný, až 150 cm dlhé, ktoré tvoria lievik), a sporiferous (2-3 menšie, neobvyklé listy vo vnútri lievika). Takáto kaprada preferuje úrodné pôdy dobre navlhčené, ale bez stagnácie vody. V kultúre je pomerne nenáročná, stála, avšak v podmienkach silného tieňovania môže zomrieť z nedostatku osvetlenia.

S bohatým napájaním sa veľmi rýchlo šíri. Škodcovia a choroby nemajú vplyv na spoločné pštrosie. Tradične propaguje – spóry, ako aj rozdelenie koreňových a podzemných výhonkov. Tento druh paprade dostal takéto meno v dôsledku podobnosti listnatých listov rastlín s pštrosími perami. Medzi ľuďmi je známy aj ako “maltický les”, “papyrus”, “obvyklý vzper”.
Pštrosie perie

Pštrosí perie – jeden z najbežnejších v krajinnej konštrukcii druhov papraďovitých. Pestuje to hlavne v perličke, v blízkosti umelých rybníkov, na alpských kopcoch, v skleníkoch alebo v bežných hrncoch v pestovateľskej miestnosti.

Okrem toho, je to skvelá voľba pre mixborders, a medzi tieto paprade sú tiež zasadené zavčas kvitnúce rastliny, ako sú snežienky a krókusy, tulipány, narcisy, hyacinty a ďalšie. Pretože tieto kvety kvitnú od apríla do júna, a po odkvitnutí, strácajú svoj estetický vzhľad, Otvorená kaprada ich zakryje a koriguje všeobecný obrázok.

Avšak obyčajný pštros nemá iba dekoratívne vlastnosti, pretože je to jedlú rastlinu. Na jar, mladé, ešte nie rozmiestnené výhony, nie dlhšie ako 10-20 cm, vyrobené konzervované alebo mrazené v blokoch (Samozrejme, že máme papradie nie je často používaný v potravinách, v severovýchodnej a strednej-východné krajiny).

Tiež tento druh kapra úspešne sa používajú aj v ľudovej medicíne ako antikonvulzívne, upokojujúce, adstringentné a antispastické.
Pštrosie perie

Debryanka laskavec

Debryanka nafúknutá, vedecký názov “modrastý,, – Veľmi zriedkavý zástupca paprade a v niektorých európskych krajinách je chránený zákonom. Názov rastliny pochádza zo slova “december”, čo znamená duté, rokliny, zarastené údolie.

To je spôsobené tým, že debrianka rastie hlavne v hustých ležiacich lesoch a nazývala sa špicom pre špicaté, lineárne, vetrovité vayi, ktoré idú rovno von z podzemky. Je to veľká, palmovitá rastlina, dobryanka má dlhometrážne listy.

Stonka je modifikovaná oddenka, ktorá môže dosiahnuť výšku asi 50 cm (v starých rastlinách) a je pokrytá hnedými šupinami. Vailles sú prvé, lineárne kopinaté, rozrezané až do dĺžky 50-60 cm.

Vo voľnej prírode tento druh rastie v smreku, jedle, niekedy v ihličnatých lesoch Karpát a Kaukazu, ako aj v niektorých oblastiach západnej Európy, východnej Ázie a Severnej Ameriky.
Debryanka laskavec

Paprade tohto druhu sú veľmi pestré pri pestovaní, netolerujú chlad a poryvy. Neustále potrebujú zvýšenú hydratáciu, aj keď nemajú radi pokropenie.

Ženské mačiatko

Ženské mačiatko ďalší druh paprade, patriace k rodine Kochedzhnikov. Má krajkové a elegantné svetlo zelené lístie, ktoré kontrastujú s drsnými listami mužskej pochvy. Tieto dva druhy často rastú bok po boku, takže sa už dlho nazývali “muž” a “žena”. Napriek tomu biológovia považujú takéto mená za nesprávne pre chovné papriky.

Samička kochedička vyrastá v hlbokom a vlhkom prostredí, v roklinách a lesných rašelinách, v horských a nížinných lesoch. Názov “komedyazhnik” dostal označený formulár na to, že vytvára nárazy v bažinách. Mačiatko dosahuje výšku 30 až 100 cm, má dvakrát a trikrát rezané vayi zhromaždené v rozľahlej partii. Spóry pod listami sú pokryté perličkou. Kvitnúc v tomto druhu je hustý a krátky. Fern môže bezpečne rásť na jednom mieste až do 10 rokov a je schopný chovať samo semeno.

Zvláštnosťou tohto druhu je aj jeho schopnosť zachovať čerstvý, akoby otvorený pohľad v priebehu sezóny, ktorý je podporovaný stále rastúcimi novými listovými platňami. Táto vlastnosť ju odlišuje napríklad od toho istého známeho pštrosa, ktorého vayy sa tvoria až na jar. Počas zimovania listy dosiek rakvy zhasnú.
Ženské mačiatko

Tento nádherný pohľad na papradie je vhodný na pestovanie v záhrade a vyzerá skvele v tienistých rohoch záhrady pri hostiteľoch. Obzvlášť populárne medzi krajinnými dizajnérmi sú kože striebra a fialovej.

Viete? K dispozícii je dlhoročný populárny presvedčenie o ženách Athyrium, ktorý znie takto: ak je v noci Ivana Kupala sedieť v kroví papradie, na ktoré sa vzťahuje s obrus doma, môžete vidieť budúcnosť.

Millipede vulgaris

Millipede vulgarisVzácny druh paprade, ktorý rastie v štrbinách skál a má iné meno – “sladký koreň”. Je rozmiestnená v zónach lesov, horských lesov, subalpín a horských tundrov miernych šírok. Ľudia sú známi ako “dubová kapradina”, “zemská kapradina” a “viperová tráva”.

Jedná sa o rastlinu s krátkymi stonkami, s hustými, kožovitými listami s mnohými listami, ktoré dosahujú dĺžku až 20 cm. Listy sú stále zelené a zachovali si farbu na zimu. Plazivý podzemok, má tvar členovec, pokryté hnedými šupinami a má sladkú chuť vďaka obsahu glykozidov. Preto, tento druh kapra a prezývaný sladké.
Millipede vulgaris

Spóry stonožky sú umiestnené zospodu, pozdĺž centrálnej žily v dvoch radoch, majú žltkasto-zlatú farbu a dozrievajú začiatkom leta. Stonožka je veľmi citlivá na svetlo a pošliapané.

Druh je široko používaný ako okrasná záhradná rastlina, najmä pri vytváraní kolekcie paprade v záhrade. Pestuje sa v skleníkoch aj na otvorenom priestranstve s organizáciou krajinných kompozícií.

Kozlíky a listy stonožky majú liečivé vlastnosti a úspešne sa používajú v homeopatii a ľudovej medicíne. Aplikujte rastlinu ako expektorant, zmäkčujúci, analgetický, antiseptický, protizápalový, diuretický, choleretický, diaforetický a laxatívny. Táto papraď produkuje esenciálny olej, ktorý sa používa aj v medicíne.

Dôležité! Nemôžete používať zelenú rastlinu v neošetrenej forme na liečivé účely, pretože je veľmi jedovatá.

Muž štítu

Muž štítuNajrozšírenejšia kaplnka miernych šírok, ktorá v prírode rastie v stinných lesoch, na kamenných kopcoch av horách. Názov druhu má pôvodný rímsky rituálny pôvod, daný v porovnaní s iným, často sa stretávajúcim druhom, ktorý sa vyznačoval jemnou, jemnou, svetlozelenou vayami. Posledne menovaná bola ženská a ten, ktorý mal hrubšie tmavé listy, bol mužský.
Muž štítu

Dryopteris M – krásna a nenáročná papraď, dosahujúci výšku 30 až 150 cm Jeho silný podzemok, svetlo zelená, dvakrát sperené list dosiek, ktorá urovnáva dlhé stonky tvorí výstup ryumochkovidnuyu .. Spóry sú umiestnené na spodnej strane vaiyy a sú chránené obličkami v tvare štítnej žľazy. Pre túto funkciu bol tento druh prezývaný štítom.

Vayi shtovnika rastú veľmi pomaly a v prvom roku tvoria líniové listy na vrchole oddenky. V druhom roku vegetácie sú listy charakteristické pre kochleárnu podobu a sú husto pokryté ochrannými váhami. A až do tretieho roka sa plechové listy mužského štítu rozvíjajú a dosahujú plný vývoj. V polovici leta rozptyľujú spory a na jeseň zomierajú. Tento druh sa rozmnožuje najmä rozdelením koreňa.

Mužský štít je široko používaný ako okrasná záhradná rastlina a tiež ako súčasť pestovania záhradných epifytov (časť epifytického substrátu – korene kapradiny).

Viete? Muž štítu dlho milovaná rastlina mnohých ľudí, volal v ľuďoch “Perunov Fireworm”. Bol pripisovaný magickým vlastnostiam a veril, že táto kaplnka kvitne v noci Ivana Kupaly. Kto v noci našiel farbu papriky, dostal dar predvídavosti a znalosti vesmíru. Podozrenie na spoločnosť Firestone by mohlo spôsobiť, že osoba je neviditeľná, dá moc nad zlými duchmi a obdarí im báječné bohatstvo a šťastie.

papradie

papradie papradie veľmi krásny výhľad, známy amatérskym záhradníkom. Vytvára turbulentné húštiny takmer všade: v lesnej tundre na Sibíri a Kanade, v suchých lesoch Európy a tiež v Austrálii. Divoký orol nevyrastie vo voľnej prírode iba vo veľmi suchých stepných oblastiach av púštiach.
papradie

Názov tohto druhu papraďa pochádza z tvaru listovej dosky, pretože v preklade z gréčtiny slovo pteris znamená “krídlo” a latinská aquila je “orol”.
Vayi orli majú špecifický zápach, obsahujú triesloviny a majú protipožiarne vlastnosti. Z tohto dôvodu orel listy často zabaliť ovocie a výrobky pre väčšiu bezpečnosť.

Avšak pre domáce zvieratá je orol jedovatý. V popole tohto typu kapra obsahuje veľa draslíka, takže v záhradníctve sa často používa ako prísada pre kompost.

Na rozdiel od pštrosu je orol nízky paprad a dosahuje výšku nie viac ako 70 cm. Je nenáročný a môže rásť na pomerne chudobných, suchých pôdach. Oddenka orla je dlhá, horizontálna, veľmi rozvetvená. Vayi tvrdo, mať veľkú trojnásobnú cirrusovú dosku. Na spodnej strane listov sú nektáre so sladkou kvapalinou, ktorá láka mravce. Okraj listov orla je zabalený a tak pokrýva spory v dolnej časti listu.

Napriek kráse tohto druhu papraďa sa zriedka vysádza na záhrade alebo na dachu. Pokiaľ nie je lokalita v štýle prirodzenej, prirodzenej, s prevahou brezových alebo borovicových stromov. Potom bude húštiny orlov vyzerať dosť pôsobivo.

Rhizómy tohto druhu sa líšia v liečivých vlastnostiach. V ľudovej medicíne sa orol používa na liečbu kašľa, scrofuly, bolesti kĺbov a prostatitídy av niektorých štátoch je dokonca chránený.
papradie

V mnohých krajinách, ako sú Čína, Kórea, Japonsko, častiach Južnej Afriky, mladé listy a Bracken výhonky sa používajú v potravinách ako zelenina, ako špargľa. Zastrieľajte predbežne v osolenej vode, smažte, vložte do šalátov, používajte ako náplň, korenie a upravte slaninu v slanom a marinovanom tvare. Na pečenie chleba sa používajú drvené rizómy, rastlina sa používa ako repelent proti hmyzu a ako surovina na prípravu lepidla.

Citrimonium Fortune

Tento druh kapra môže zdobiť akýkoľvek interiér. Vo voľnej prírode rastie v lesoch Ukrajiny, Ruska, Japonska, Kórey, Číny, ako aj vo vlhkých lesoch Južnej Afriky. Na rozdiel od ich náprotivkov, tsirtium je schopný tolerovať tieň, suchý vzduch, nedostatok vlhkosti. Tento druh má šupinaté, oranžové korene, ktoré sú takmer úplne podzemné.

Vayi – veľké, lesklé, šedo-zelené, zakrivené, kožovité, pinnately-dissected, rastú rovno od zeme a sú umiestnené na dlhej stopke. Na ich spodnej strane sú spory. Dĺžka listovej dosky spolu s líniou dosahuje 50-60 cm a kapradina sama dosahuje výšku 35-60 cm. Mladé výsadby rastú pomaly a v podmienkach pestovania vo vnútri je tento druh skromnejší.
Citrimonium Fortune

Adiantum stop-like

Adiantum stop-likeJeden z najkrajších typov papradí, s malými, elegantnými, jemnými listami. Rastá v širokolistých lesoch Severnej Ameriky a východnej Ázie.

Táto rastlina je sférická, dosahuje výšku 60 cm a má ploché, vetracie listy na tenkých čiernych stopkách. Vayi – svetlozelená zaoblená, pinnately-dissected, usporiadané horizontálne. Sorusy sú umiestnené na okrajoch zvislých plechových dosiek a pokryté hnedou vrstvou, ktorá je zastrčená okrajom fólie. Je to veľmi zľudnuteľný druh, schopný vydržať mrazy až do -35 ° C.

Stúpajúci tvar adiantum udržiava svoje dekoratívne počas celej sezóny: od mája až po prvé mrazy. Reprodukuje to dobre rozdelením kríkov, čo sa najlepšie uskutoční na konci leta. Uprednostňuje tieň, plodné voľné, mierne kyslé pôdy a miernu vlhkosť. Pretože adianum je veľmi pôsobivý, je lepšie ho pestovať v strede, v centrálnych častiach stinných záhonov. Vyzerá to dobre na kamenných záhradách a na terasách.

Rastlina má liečivé vlastnosti, ktoré jej umožňujú úspešne používať v čínskej medicíne ako expektorant. V USA a Kanade sa čerstvé listy papradí žudujú v žalúdočných ochoreniach a tinktúra listových listov sa používa ako zmäkčujúci prostriedok a expektorant pre chronické ochorenia dýchacích ciest.

Tiež infúzia listov sa používa na opláchnutie vlasov. V Kanade, Japonsku a na Havaji sa často používajú stopky papraďa ako finišný materiál na výrobu prútia.
Adiantum stop-like

Asplenium

Asplenium alebo kosť Jedná sa o bežný druh kapra pre záhradu, hlavné rozdiely sú v listoch, nie ako listy iných papradí. Vďaka tejto funkcii sú aspleniá veľmi časté pri výsadbe miestností.

Druh je rozdelený do 2 kategórií: stálezelená a listnatá. Pestuje sa všade a niektoré rastliny sa nachádzajú v tropických oblastiach Austrálie, východnej Afriky, na Novom Zélande av Indii.

Asplenia majú krátky, plíživý šupinatý odrod a veľké svetlozelené listy rôznych druhov, ktoré sa zbierajú v rozetách.
Vailles dlhý, s vlnitými okrajmi, pinnately-dissected, trojuholníkové, podlhovasté. Dĺžka dosiek listov môže dosiahnuť 75 cm. V strede svetlo zelenej listovej dosky je stredná žila hnedastého sfarbenia. Listy asplenia sú veľmi jemné a nemajú radi dotýkať sa ich rúk. Spóry sú umiestnené rovnako ako u všetkých druhov – na spodnej strane vai.

Pohľad Asplenium má mnoho druhov (asi 800), z ktorých najčastejšie Asplenium gnezdovidny, Asplenium viviparous, Asplenium South Asian, black and Asplenium Asplenium lukovitsenosny.
Asplenium

S včasnou a primeranou starostlivosťou je tento druh dosť nenáročný, ale neradi sa mu páči postrek, podobne ako mnohé iné papradie. Šíri sa spórami a pľúcami.

Na Novom Zélande a na ostrovoch v Indickom oceáne sa aplenium používa na dôležité oslavy a udalosti: zdobia sa cestou novomanželov, oddelenie ženy pri pôrode a tiež doprevádzajú na poslednú cestu. Hojivé vlastnosti asplenia sú tiež dokázané, majú antibakteriálny, antispazmodický a antivírusový účinok a tiež odstraňujú hlien z tela, čistia dýchacie cesty.

Dôležité! Prakticky všetky druhy, ktoré pochádzajú len z kapradiny, sa nepáčia, keď sa ich listy dotýkajú (listy rastlín žltne v miestach dotyku). Preto, aby pestovali krásne papradie, musia sa čo najmenšie obávať.


Loading...