Dojacie zariadenie AID 2: návod na použitie

Dojacie zariadenie AID 2
Pravdepodobne žiadna farma, ani s malým počtom dobytka, nemôže robiť bez dojacieho stroja, čo šetrí čas a fyzickú silu človeka. Avšak nie všetky takéto zariadenia sú rovnako účinné a dobre vnímané zvieratami, čo znamená, že otázka ich výberu by sa mala riešiť so všetkou zodpovednosťou. Navrhujeme vám študovať charakteristiky a technické možnosti dojacieho zariadenia AID-2, pochopiť jeho montáž a dozvedieť sa viac o všetkých výhodách a nevýhodách prevádzky.

Popis a možnosti zariadenia na dojenie AID-2

Použitie rôznych technologických noviniek sa už dlho používa v modernom chove mliečneho dobytka, vďaka čomu sa dá zvýšiť produktivita a kvalita každej vykonanej práce. Platí to aj pre AID-2, ktorý vám umožňuje obsluhovať farma s až 20 kráv.

Viete? Prvou úspešnou vákuovou jednotkou na dojenie je zariadenie “Thistle”, ktoré vytvoril škótsky William Merchland v roku 1889. Je pravda, že pokusy o vytvorenie takéhoto zariadenia boli vykonané predtým: v roku 1859 podobný dizajn navrhol John Kingman.

výrobca

Stroj na dojenie bol vyvinutý na Ukrajine spoločnosťou Charkov LLC Korntai.

Princíp fungovania jednotky

Princíp AID-2 je založený na vytvorení oscilácií pomocou vákuovej inštalácie, takže kŕmne bradavky sú stlačené a neroztiahnuté. V dôsledku tohto procesu sa objaví mlieko, ktoré preteká hadičkami do plechovky. Jednoducho povedané, pohyby prístroja napodobňujú prirodzený proces sania tela alebo ručného dojenia.
Dojacie zariadenie AID 2
V tomto prípade bradavky z kravy nie sú žiadnym spôsobom poškodené a možnosť vyvinutia mastitídy je úplne vylúčená. Samozrejme, toto platí iba vtedy, keď je gumová krytina správne opotrebovaná a odstránená, podľa všetkých požiadaviek uvedených v návode na obsluhu zariadenia.

Viete? Najneskôr v moderných dojičky môžu dojiť 50 kráv za hodinu, zatiaľ čo manuálna jeden dojička zvládne iba 6-10 zvierat v rovnakom čase, a zároveň šetrí omnoho viac energie.

Technické charakteristiky modelu

S cieľom lepšie zhodnotiť všetky vlastnosti dojacieho zariadenia AID-2 stojí za preskúmanie jeho technických vlastností:

 • Zariadenie funguje podľa princípu dojazdu s dvoma zdvihmi;
 • má ochranu pred prehriatím a preťažením motora;
 • výkon elektromotora dosahuje 750 W;
 • napájanie sa dodáva z domácej elektrickej siete v rozsahu 220 V;
 • vlnová frekvencia za minútu je 61 (s možnou odchýlkou ​​na jednu stranu v rámci 5 jednotiek);
 • objem vedra na dojenie je 19 cu. dm;
 • pracovný vákuový tlak – 48 kPa;
 • rozmery zariadenia – 1005 * 500 * 750 mm;
 • hmotnosť – 60 kg.

Dojacie zariadenie AID 2

V tomto prípade pokyny uvádzajú, že výrobca si vyhradzuje právo vykonať akékoľvek zmeny konštrukcie a nahradiť komponenty určeného zariadenia na dojenie s cieľom zlepšiť ho. Avšak aj v prípade, že tieto zmeny nie sú vykonané, pôvodné charakteristiky nám už umožňujú posúdiť dostatočne vysokú účinnosť zariadenia a robiť z neho nepostrádateľný asistent farmára.

Prečítajte si viac o tom, ako dobre sú dojné stroje pre kravy.

Štandardné vybavenie

Dodávacia sada dojacieho zariadenia AID-2 obsahuje nasledujúce komponenty:

 • samotné zariadenie je reprezentovaný asynchrónny motor, za vákua olejovej vývevy, rukoväť s ventilom prijímača a zberu a externé elektrické doska (vybavený štartérom, istič) a ochranou kovu motora;
 • hliníková nádoba s objemom 19 litrov;
 • hliníkový kryt na plechovke;
 • zberač s hliníkovým základom;
 • dve kolesá s veľkým priemerom;
 • hlavné, vákuové a mliečne hadice s rozmermi 2 m;
 • zberač hliníka “Maiga”;
 • neregulovaný pulzátor ADU 02.100;
 • celokovové okuliare vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a čalúnená guma (nosené na bradavkách kravy);
 • odpruženie na streche na pripojenie hadice z hlavnej časti a pulzátora;
 • návod na používanie.

Video: Prehľad dojacieho zariadenia AID-2

Zozbierať všetky tieto údaje je samozrejme ľahké, ak budete dodržiavať dodanú používateľskú príručku.

Dôležité! Aj keď sa vám všetko zdá byť extrémne jednoduché a intuitívne, nezapájajte sa do amatérskych výkonov pri montáži a pripojení jednotky. Najmenší rozpor s požiadavkou továrne spočíva nielen v poruche samotného zariadenia, ale aj v možnej ujme kráv.

Výhody a nevýhody

Každé technické zariadenie má svoje výhody a nevýhody, takže sa nemusíte prekvapiť ich dostupnosťou v AID-2.

Jeho silné stránky zahŕňajú:

 • suchá verzia vákuového čerpadla;
 • možnosť použitia zariadenia za akýchkoľvek klimatických podmienok s teplotou okolia najmenej +5 ° C;
 • ochrana bradaviek pred úrazmi v dôsledku prítomnosti tesne priliehajúceho gumového obloženia na okuliaroch;
 • súčasné dojenie dvoch kráv;
 • pomerne malá hmotnosť inštalácie a prítomnosť kolies na jeho presun.

Pokiaľ ide o nedostatky AID-2, pripisujú sa veľkému prúdeniu vzduchu počas prevádzky a slabému vyfukovaniu kanálov na presun vypúšťajúceho mlieka.
Dojacie zariadenie AID-2

Základné fázy montáže

V opísanom dojacie zariadenie existuje veľa malých i veľkých predmety, tak zbierať štruktúru najprv združovať jednotlivé stránky (konvenčne možno rozdeliť do dvoch základných: jednotka generovanie podtlaku systému a dojacie zariadenie určené plechovky, s pripojený k okuliare a dýzy).

Medzi najlepšie plemená dojníc patria také plemená ako Jaroslavl, Kholmogory, Red Steppe, Holandsko, Ayrshire a Holštajnsko.

Celý proces prípravnej montáže je nasledujúci:

 1. Pre spustenie okuliare môžu byť zmontované pripevnenie k zberači (vzdialenosť medzi prstencom a okrajom teatcup vložky do skla by mala byť aspoň 5-7 mm). Mlieko koniec tenkej rúrky vloží do teatcup vložky sa vytiahol hore a tak dlho, kým prstencové zosilnenie na druhej strane zaberá tesniaci kruh na teatcup vložky. Spolu s potrubím na mlieko je gumová časť vložená do šálky bivaku a potom tryska prechádza cez spodný otvor skleneného krytu. Kaučuk, ktorý je v skle, by sa mal natiahnuť.
 2. Teraz prejdite na zostavu plechovky. Na veku sú tri otvory, ktoré sú potrebné na pripojenie dodaného silikónového potrubia, jeden spája plechovku s vákuovou nádržou sa nachádza v blízkosti prístroja jednotke a druhý zabezpečuje spojenie s plastovým hubica kolektora (ku ktorej je pripojená strukových násadcov), a tretí prostredníctvom osobitného pulzátor (najprv nastavená na plechovke) je tiež pripojený ku kolektoru, ale na druhej strane (to je dané na kovovú hubice).
 3. Nakoniec je na vákuovom valci inštalovaný vákuový merací prístroj, pomocou ktorého je možné monitorovať pracovnú hĺbku vákua (normálne by mala byť 4 až 5 kPa).
 4. Všetko, čo teraz kladiete plechovku na stojan s rukoväťou, zostáva len naplniť olej v olejovom sese umiestnenom v zadnej časti a môžete pokračovať do dojenia kráv.

Video: montáž dojacieho stroja AID 2

Pred uvedením na okuliare na vemeno kravy, je dôležité, aby bolo dosiahnuté optimálnych hodnôt hĺbky vákua v šálky, a potom uzatvorenie potrubia ventil, jeden umiestnený v ich struky kravy. Na konci procesu dojenia, akonáhle množstvo chôdzi na trysiek znižuje mlieka, otvorenie potrubia ventilu nad a následne odstránené všetky okuliare s vemena.

Návod na použitie: inštalácia a čistenie

Okrem pravidiel pre montáž a spustenie dojacieho stroja existuje niekoľko ďalších požiadaviek, najmä jeho inštalácia a čistenie. Najdôležitejšie je umiestniť prístroj čo najďalej od kravy, aby hluk bežiaceho motora nezvieral zviera a nespôsobil zastavenie výnosu mlieka.

Vákuový kohútik s regulátorom môže byť umiestnený na stenu stánku, ale iba tak, že kedykoľvek ho môžete dosiahnuť. Pokiaľ ide o čistiace zariadenie po práci, je na tento účel potrebné prideliť samostatné miesto s veľkým kúpeľom alebo inou podobnou nádržou, ktorá môže byť naplnená dostatočným množstvom čistiaceho roztoku.

Dôležité! Ak zriedka používate AID-2, odporúča sa pravidelne kontrolovať, či je poškodenie včas a aby sa zabránilo úniku zariadenia.

V tomto riešení sú prehĺbené iba šálky šatky, zatiaľ čo veko prístroja je umiestnené na lieviku vane a koniec hadice je umiestnený na zátke. Proces čistenia sa spustí po aktivácii pulzátora.
Dojenie kravy s dojacím strojom
Mliečna nádrž sa opláchne čistou vodou, ale okamžite po použití, čo pomôže zabrániť vzniku nepríjemného zápachu. Po vyčistení v rozobratom stave je prístroj odoslaný na uskladnenie na mieste chránenom pred slnečným žiarením a vlhkosťou.

Najčastejšie poruchy

Z rôznych dôvodov môže dojací stroj AID-2 z času na čas byť nepoužiteľný. Najčastejšie sa používatelia musia zaoberať týmito druhmi porúch.

Zistite, ako a koľkokrát mlieka kravy.

Nízky tlak

Dôvod nízkeho tlaku v prístroji sa môže skrývať v rozpore s neporušenosťou hadíc alebo iných gumových komponentov, čo spôsobuje nasávanie vzduchu. Ak chcete odstrániť situáciu, pokúste sa eliminovať odsávanie tým, že skontrolujete integritu všetkých spojovacích prvkov a v prípade potreby vymeňte poškodené komponenty.

Problémy pri prevádzke pulzátora

Problémy s pulzátorom sú ďalším bežným problémom pri používaní AID-2. Môže fungovať buď prerušovane, alebo vôbec nefunguje a príčinou tohto javu je zvyčajne znečistenie. Ak chcete tento problém vyriešiť, musíte zariadenie na dojenie rozobrať a jemne umývať všetky súčasti pulzátora nechajte vyschnúť.
Dojenie kravy s dojacím strojom
Ak sa počas čistenia zistia poškodené časti, budú musieť byť vymenené a až potom sa zostava znovu zostaví. Okrem toho je pravdepodobné, že kvapalina jednoducho vstúpila do pulzátora, v takom prípade stačí usušiť jeho časti.

Dôležité! Osobitná pozornosť by sa mala venovať suchu a čistote jeho otvorov.

Sušenie vzduchu

Odsávanie vzduchu sa zvyčajne vysvetľuje poruchou vákuových trubíc alebo gumových prvkov štruktúry zariadenia. Ak chcete vyriešiť problém, mali by ste skontrolovať skúmavky a v prípade potreby ich vymeniť za nové a zároveň skontrolovať spoľahlivosť a tesnosť všetkých spojovacích materiálov.

Motor sa nezapne

Je pravdepodobné, že v určitom bode motor nespustí svoju prácu pri štarte vozidla. V tomto prípade sa problém vyskytuje v nedostatočnom napätí napájacieho zdroja alebo v poruche vákuového čerpadla. Samozrejme, aby ste odstránili poruchu, budete musieť všetko skontrolovať a v prípade potreby opraviť vákuové čerpadlo.
Dojacie zariadenie AID 2
Všeobecne platí, že AID-2 sa dá nazvať dobrým riešením pre malé a stredné farmy a dokonca zriedkavé zlyhania túto skutočnosť nemôžu zrušiť. Avšak pri správnej obsluhe a starostlivosti o samotné zariadenie bude slúžiť verne dlhšie ako jeden rok.