Dekoratívne rastliny podophyllum

Podophyllum
Podophyll je populárna rastlina kvôli jej liečivým a dekoratívnym vlastnostiam, napríklad podophyll spoti sa často používa v tienistých záhradách.

Ale pretože je to bežné v Severnej Amerike, juhovýchodnej Ázii a Himaláje, je rast v iných oblastiach, je potrebné rozlišovať medzi druhmi, rovnako ako vedieť, ako pestovať a starať sa o neho.

Botanický popis

Podophyll (nechty) – Z rastlín rodiny Barberry pochádza zo Severnej Ameriky. Zahŕňa viac ako 10 druhov. Priemerný rastlinný podofyl má 2-3 listy štítnej žľazy, v závislosti od typu ich farby, môže sa meniť od zelenej po fialovú, červenú, s veľkosťou približne 30-40 cm.
Nogolist
Dlhý zápach až do 12 cm, vysoký holý kmeň. Jedna alebo dve kvety s priemerom približne 6-7 cm, farba môže byť biela, ružová alebo červená. Neskôr sa kvetina zmení na ovocie, odkiaľ dostal iné meno – jarné jablko. To má podlhovastý oválny tvar, priemer 6 cm a dĺžku 15 cm, farbu na začiatku svetlo ružové, červené, potom v niektorých druhov má jasne žltú farbu.

druh

Existuje mnoho odrôd podophyll určiť, čo potrebujete, ako sa správne starať o to, musíte poznať vlastnosti každého z nich.

Delaveya

Rodinou podvodov Delaway je západná Čína. Tento druh sa vyznačuje zvláštne zafarbenie: fialové škvrny na zelených listov a bohaté ružové alebo fialové kvety.

Počet kvetov – asi 5 kusov, majú pozdĺžne, visiace okvetné lístky.

Dôležité! Kvôli rôznorodosti farieb si obchodníci niekedy myslia, že rôzne odtiene sú rôzne druhy podôb, ale nie je to tak. Jeden druh má rôzne farby lístia a kvetov.

List má 5 lalôčikov, z ktorých každá je delené 3. Priemerná výška rastliny je 60 cm, doba kvitnutia klesá na jún až júl.

štítna

Podrodina štítnej žľazy zo Severnej Ameriky. Charakteristickým znakom rastliny je veľká, dlhá oddenka, ktorá sa nachádza v hĺbke 30 cm, každý rok sa zväčšuje o 10-15 cm.
Podkožia štítnej žľazy
Listy s tromi časťami majú tmavú zelenú farbu, doska je umiestnená vodorovne. Kvetina má priemer 5 cm a je pod listom na bielej farbe na špeciálnej stonke. Ovocie – červená, dĺžka 4 – 5 cm. Kvitnú sa v júni, ovocie sa tvorí do augusta.

Emoda

Podobný emo z Himalájí. Na dlhý rozšírený driek sa umiestni dve vrstvy, majú jasne zelenej farby a lesklý povrch, rozdelený na rezy rezané pozdĺž okrajov.
Podomilla Emoda
Kvety na rastline sú jedna: biela alebo svetlo ružová.

Viete? Iba podofylia emósu má svoju vlastnú odrodu – Majus, s ružovými veľkými kvetmi a červeným ovocím.

Kozy krátke, ich výsadba vyzerá ako keř. Kvitnutie začína v máji a v auguste sa tvoria oranžové alebo červené plody.

mnohokveté

Podophyllum multiflora má najväčšiu dĺžku asi 70 cm. Lístie je rozdelená na 5 lalôčikov, má lesklý povrch a tmavozelenú farbu. Na rastline sa objaví jeden fialový alebo červený kvet.
Podofyl je multiflorný
Kvitnú sa v júni až júli. Ovoce podobné tvaru rubínovo sfarbenej slivky sa objavujú v auguste.

Kde sa pestuje podofyl?

Dobrá pôda pre poddruh bude mierne vlhká, s priemernou úrovňou kyslosti. Je veľmi dôležité, aby nedošlo k stagnácii vody, inak by sa rastlina začala hniť. Ale vo veľmi suchom stave bude lístie pomalé a nie šťavnaté. Ak pôda nie je plodná, mala by byť oplodnené kompostom (nalejte 2-3 vedrá na 1 m2)

Vylodenie by sa malo vykonávať v miestach s tieňom. Na slnku jeho listy rýchlo padnú a padajú. Z tohto dôvodu sa podópia často používa v tieňových sadoch.

Ak chcete vytvoriť krásne kvetinovú výzdobu v tieni pomôžu tieto trvalky: Astilbe, prvosienka, Brunner, Dicentra, Doronicum, Volzhanka, lomikameň, upolín, konvalinky, vlčieho bôbu, Rogers, cyanóza, hostiteľa.

Podophyllum
Podophyll môže byť vysadený vedľa iných rastlín, napríklad papradie, hostitelia. On s nimi dobre chodí, pretože je v jeho starostlivosti nenáročný.

Vysádzanie a rozmnožovanie

Pretože rastlina je dosť exotická, jej reprodukcia by mala byť venovaná osobitná pozornosť. Je potrebné určiť, ako šíriť podofyl, ako to správne urobiť.

semená


Na reprodukciu je lepšie používať čerstvo zozbierané semená, aby sme na začiatku jesene zasiavali.
Klíčky môžu byť v nasledujúcom roku alebo na jar. Ak nie sú semená čerstvé, potrebujú špeciálnu úpravu. K tomu použite slabý roztok manganistanu draselného alebo heteroauxínu. Ak je na jar plánovaná výsadba, po 2-3 mesiacoch je vhodné, aby sa semená usadzovali vo vlhkom piesku pri nízkych teplotách.
Bobule podophyll

Dôležité! Reprodukciu pomocou semien je možné vykonať iba v podozrení. Ostatné druhy sa reprodukujú prostredníctvom segmentu odrezkov.

Semená rastlín sa odporúčajú vo vzdialenosti minimálne 10 cm od seba vopred pripravenej pôdy (oplodnenie, kopanie). Po naliatí a naplnení zeme o 2-4 cm za priaznivých podmienok, bude samo sejacie, sadenice nie sú náladové v starostlivosti.

Segmenty odrezkov

Pre tento spôsob reprodukcie, je potrebné vziať v segmente, podzemky s regeneráciou obličiek a pochovaný v hĺbke otvoru 5 cm. Musí byť zasadené aspoň 25 cm. Výsadba sa vykonáva na konci augusta. Druhý rok by takáto metóda mala priniesť ovocie.

Starostlivosť o rastlinu

Podophyll je ľahko starostlivá rastlina, vďaka čomu je veľmi populárna. Nevyhnutnými prvkami sú včasné, mierne zavlažovanie, najlepšie pôdy.
Sady podogyllumu
Dôležitými prvkami sú zbieranie burín, pretože nemôžete používať nástroje, pretože môžu poškodiť veľkú odrod z rastliny.

Pre lepší rast je potrebné oplodniť 3 krát za rok: na jar pred kvitnutím, v lete plniť ovocie, na jeseň – po zbere listov. Hnojivo môže byť tinktúra mullein spolu so suchou rašelinou.

Bez transplantácie môže rásť približne 7 rokov, ale ak je to potrebné urobiť opatrne, aby nedošlo k poškodeniu odrodky. Je dôležité dodržiavať vzdialenosť, každá rastlina potrebuje viac ako 50 cm zeme.

Funkcie aplikácií

Okrem svojich dekoratívnych vlastností má podofyll aj liečivé vlastnosti. Tinktúra a odvar z koreňov sa používa v prípade straty sluchu a tiež ako preháňadlo a choleretikum. Liečivo na báze podofyllu sa používa v onkológii – zastavuje rozdelenie nádorových buniek.
Podophyllum

Viete? V Číne, podofyllum Jeden z najpopulárnejších spôsobov boja proti kožným ochoreniam!

V každodennom živote sa používa plod štítnej žľazy, môže byť vyrobený z džemu, môže byť tiež použitý čerstvý.

Podophyll je jedinečná exotická rastlina, ktorá môže slúžiť nielen ako krásny záhradný ornament, ale aj ako pomoc pri boji proti rôznym chorobám.