Cortaderia: ako rast a starostlivosť o rastlinu

Cortaderia
Cortaderia (latinský názov Cortaderia) sa vzťahuje na viacročné bylinné okrasné rastliny rodiny Zlakov. Jeho názov odráža jeden z charakteristických vonkajších znakov rastliny – ostré hrany listov, pretože v preklade zo španielskej “korty” – to “rez”. Cortaderia alebo pampas tráva vyzerá skvele na mieste a márne ešte nebol široko používaný v domácich chatách.

Botanický popis

V botanike je rastlina opísaná nasledovne:

 • kmeň – výška do 2-3 m, tvorí hustý kôstok;
 • listy – predĺžené, lineárne, špicaté, ohnuté oblúkom;
 • kvetenstvo – veľmi bujné panicle striebristé, 30-50 cm dlhé;
 • kvety – väčšinou malé, mužské – nahé, ženské – s dlhým hodvábnym okrajom sa objavujú ružovo alebo biele-striebristé, kvitnú od augusta do októbra;
 • Dvojitá rastlina – kmeňové a ženské kvety sú na rôznych osobách.

Cortaderia

Dôležité! Získanie sadenice, musíte zistiť, aký druh cortaderia vám ponúkame. Vezmite prosím na vedomie, že muži s počiatkom pádu sa rozplynú a ženy nestratia svoju dekorativitu pred mrazom.

nátierka

Rastlina sa pestuje na území Severnej Ameriky, Európy a Austrálie a v záhradnej kultúre je ešte stále viktoriánska. Jeho sušené načechrané panikuly sa často používajú v rôznych kvetinových kompozíciách.

Zlakovská rodina zahŕňa také rastliny ako chumise, perie tráva, vykostené brome, timothy tráva, kanárske trávy, pšeničná tráva a jačmeň jačmeň.

Cortaderia sa ľahko prispôsobí akýmkoľvek klimatickým podmienkam. V prírodnom prostredí sa vyskytuje v Južnej Amerike, kde je kultúra buriny a používa sa na výrobu papiera.
Cortaderia

Populárne odrody

Cortaderia má mnoho rôznych odrôd, z ktorých najpopulárnejšia je nasledujúca:

 • Andes Silver. Stonky – výška až do 2 m, kvetenstvo – biely-striebristý, skôr odolný proti chladu, na severe potrebuje úkryt pre zimu.

Andes Silver

 • Monstrosa. Stonky sú až 2 m vysoké, kvetenstvo je veľké a biele, listy sú šedo-zelené.

Monstrosa

 • Patagonia. Stonky – výška až 2 m, kvetenstvo – bielej-striebristé, listy – šedozelené, celkom odolné voči chladu.

Patagonia

 • pumila. Stonky – výška až 1,2 m, kvetenstvo – snehovo biela, listy – šedozelená, najchudobnejšia odroda.

pumila

 • Ružové perie. Stonky – výška až 2 m, kvetenstvo – ružová, listy – šedozelené.

Ružové perie

 • rosea. Stonky – výška až 2 m, kvetenstvo – biele-strieborné s mierne ružovým nádychom.

rosea

 • Sunningdale Silver. Stonky – výška až 2,3 m, kvetenstvo – snehovo biele.

Sunningdale Silver

Aplikácia v dizajne krajiny

Cortaderia vyzerá skvele ako na záhonovom lôžku, tak na trávniku. Je dobré zdobiť neobývané plochy alebo rastliny pozdĺž rekreačnej oblasti s dekoratívnymi lavicami a ležadlami. Tráva ľahko rastie a mení sa na celé plantáže. Používa sa aj na ozdobenie pobrežia umelých nádrží.

Rastlina je ideálna na zdobenie vodopádu, fontány, kvetinového kameňa.

Rastlina je často vysadená pozdĺž kamenných stien alebo konštrukcií, v tomto prípade teplo z kameňa podporuje dobrý rast pampášovej trávy. Pri konštrukcii záhrady vyzerá dobre ako centrálna rastlina obklopená inými kvetmi.

Pomáha vytvárať expresívne vertikálne línie a dokonale sa kombinuje s dekoratívnymi kameňmi a záhradnými miniatúrami.

Vzhľadom k jeho veľkosti vyžaduje rozľahlý pozemok a príjemné susedov s rebríčka, milkweed, verbeny, kosmeey, obrie Rudbeckia, echinacea, rovnako ako rôzne trávy a okrasných tráv. To môže byť umiestnený v úlohe živého plotu alebo ako krásny pozadie pre iné rastliny.
Cortaderia

Pestovanie doma

Cortaderia – nenáročná okrasná tráva, ktorá si nevyžaduje špeciálne úsilie na pestovanie a ľahko sa stará aj o záhradníkov – začiatočníkov.

Podmienky zadržania

Pampas trávy je lepšie pestovať na otvorených a slnečných plochách. Pri výbere miesta pristátia by sa mala uprednostniť časť, ktorá je uzavretá od vetra a konceptov. Tráva dobre rastie na kamenných svahoch, ale v tomto prípade má menej dekoratívne a môže dokonca prestať kvitnúť.

Zariadenie toleruje všetky podmienky – sucho, silnú vlhkosť, horúce počasie alebo malé mrazy. Avšak pre zimu v strednom páse, a ešte viac na severe, je lepšie ho pokryť.

Viete? V Anglicku a Írsku je legenda, že ak v záhrade domácej rastúcej Cortaderia, tento symbol, swingers, ktoré tu žijú.

Cortaderia

Pôda a hnojivo

Pampas tráva je úplne nenáročná a vyhovuje pôde akéhokoľvek kyslosti, hlavná vec je, že je plodná a dobre odvodnená. Cortaderia je vysadená v jamke v hĺbke jej koreňa v kroku pristátia 1,5-2 m.

Priekopy sa vykopávajú trochu širšie ako korene sadeníc, drenáž z kamienkov, štrku alebo expandovanej hliny sa nahromadí na dno jamy a niekoľko koreňov kompostu.

Ročne na začiatku jari je potrebné kŕmiť rastlinu komplexnými minerálnymi hnojivami.

Komplexné minerálne hnojivá zahŕňajú napríklad Master, Kemira, Sudarushka, AgroMaster, Plantafol.

Prerezávanie vyblednutých kvetení a mŕtvych lístia sa vykonáva na jar.

Zalievanie a vlhkosť

Pampasová tráva je rastlina, ktorá dokáže odolávať vysokej vlhkosti aj suchu. Pri normálnom vývoji je však potrebné pravidelné zavlažovanie. Množstvo vody závisí od veľkosti rastliny v horúcom období pre jeden dospelý Bush, v priemere 1-2 koreňové vody každé 3-4 dni.
Cortaderia

rozmnožovanie

Cortaderia je vysadená na jar okolo konca marca. S výsadbou je lepšie neodkladať, takže závod má čas na aklimatizáciu.

semená

Semená sa dajú zakúpiť v špecializovanom obchode alebo zbierať samostatne. Pred zasadením musia prejsť procesom stratifikácie (kalenie), preto je potrebné ich umiestniť do chladničky po dobu jedného mesiaca. Bezprostredne pred výsadbou je potrebné očkovať inokul so slabým roztokom manganistanu draselného.

Semená sú zasadené v skoro na jar do nádoby s vlhkým univerzálnou substrát pokryté zeminou o 3-4 mm, mierne napojená a umiestnená na teplom a dobre vetranom mieste. Sadenice sa objavia asi za dva týždne. Keď teplo príde, sú vysadené na otvorenom priestranstve alebo sa vykonávajú v záhrade spolu s nádržami.

Je však potrebné vziať do úvahy, že táto metóda výsadby má veľký mínus – rastlina bude kvitnúť až po piatich rokoch.
semeno

Viete? Pampas tráva produkuje veľa semien. Napríklad jedna taká rastlina počas svojho života môže tvoriť viac ako 1 000 000 semien!

vegetatívne

Cortaderia rastie veľmi dobre, takže by nemali byť problémy s vegetatívnou reprodukciou. Rozdelenie Bush sa vykonáva po mrazu – na konci zimy alebo skoro na jar, čo nožnice odrezať na nadzemné časti rastliny, kríky a futbale.

Ďalej musíte starostlivo rozdeliť na samostatné výrastky a pustiť ich do pripravených studní.

Pre výsadbu kopanie jamy nie je menšia ako 40 cm hlboké a široké, ak je to potrebné v 1,5 m vzdialenosť medzi sadeníc. Na spodnej časti vrtu, aby drenáž od štrkové alebo štrkové výplne aj hnoj, kompost alebo rašelina. Jemne, pokúšať sa nepoškodiť korene, rastlina rastlín v zemi. Posypeme zemou a studenou vodou.
Cortaderia

prezimovanie

Cortaderia je dobre znášaná chladom, ale nemá to rád v kombinácii so značnou vlhkosťou zeme a vzduchu. Preto, aby rastlina tolerovala zimu normálne, musí byť pokrytá vrstvou suchých lístia a trávy.

V polovici jesene by mala byť rastlina vyrezaná 30-40 cm alebo viazaná lanom. Ďalej na bazálnej dutine je potrebné vyplniť obkladový materiál vrstvou asi 40 cm.

Ak sa dacha nachádza v severných oblastiach, je lepšie vyhriať rastlinu zhora fóliou alebo teplou handričkou. To ochráni cotaderium pri teplotách až -25 ° C.

Možné ťažkosti pri pestovaní

Rovnako ako každá rastlina, musíte sa starať o pampasovú trávu.
Cortaderia

Preto je potrebné vedieť, aké ťažkosti môžu vzniknúť, aby sa im zabránilo:

 • nemali by sme zabudnúť na britov listov a stoniek tuhé, všetky práce na starostlivosť a prerezávanie musí byť vykonané starostlivo a v rukaviciach, a nie zasadiť rastlinu v blízkosti chodníkov a detských ihriskách;
 • Zníženie dekorativnosti a zníženie počtu farieb môže hovoriť o nadmerne kamennej pôde;
 • Rastlina môže zomrieť, ak nie je chránená pred zimou, najmä v severných oblastiach.
Dôležité! Aby ste mali dekoratívnu formu, musíte ju pravidelne rezať. Nezabudnite pracovať výlučne v rukaviciach, aby ste nepoškodili ostré hrany listov.

Škodcovia, choroby a prevencia

Cortaderia prakticky nepodlieha chorobám a škodcom. Veľmi zriedkavo sa môžu objaviť rastliny, vošky, múčnatka a antraknóza (náplasť). Ako terapia sa používa rastlinná liečba fungicídmi.
Cortaderia

V horúcom a veľmi suchom počasí môže byť tráva napadnutá roztočom. Aby sa tomu zabránilo, na jar a leto sa vykonáva prevencia proti postreku insekticídmi.

Ak sa nijako nedá rozhodnúť, čo vyzdobiť dacha alebo pôda vášho miesta nezodpovedá všetkým dekoratívnym kultúram, nenechajte sa odradiť. Efektívne a nenáročné kortaderia zdobia každú záhradu.

Vyzerá skvele ako samostatná výsadba, tak v kombinácii s inými obilninami. A určite priťahuje pozornosť všetkých vašich hostí.


Loading...