Čo sú rozhodujúce a neurčité odrody paradajok

paradajky
Pestovanie zeleninových plodín by sa vždy malo podrobne zaoberať. Pred vysadením rastliny je vždy potrebné zistiť viac informácií o nej, aj keď je to jednoduchá a obyčajná zelenina pre zeleninového záhradníka, ako napríklad paradajka. Výber semien a sadeníc tejto kultúry je fantasticky rôznorodý. Pri štúdiu ponúkaných produktov sa zdá, že každý z nich je najlepší. V popise sa často uvádza, že odrody sú determinantné a neurčité, objasňujeme, čo to znamená.

determinant

Determinanty sa nazývajú odrody paradajok, ktoré prestávajú rásť po vytvorení ovocných kefiek. Takéto paradajky prestávajú rásť vyššie po začiatku 3-5 kefiek – čo je spôsobené tým, že púčiky sú upevnené na vrchu. Najčastejšie sa rast zastavuje v bode, ktorý nie je väčší ako 110 cm, s 4-5 kvetenstvami. Prvé kvetenstvo je položené na 5-6 listoch kríkov a ďalších 2-4 listov.

Viete? V preklade z taliančiny “pomo d’oro” znamená “zlaté jablko”. Prekvapivo, tieto chutné a cenné ovocie na dlhú dobu boli považované za nejedlé a dokonca považované za jedovaté.

Odborníci poukazujú na pohodlie pri pestovaní takých odrôd ako na otvorenom teréne av malých skleníkoch.

paradajky

Determinantné odrody sú rozdelené na krátke a stredné. Nízke kríky, alebo, ako sa nazývajú aj stonky, prinášajú ovocie ako prvé, úrodu dozrieva 80-90 dní po výsadbe. Rajčiaky stredného veku dozrievajú o niečo neskôr, po približne 100-110 dňoch, ale prinášajú viac ovocia, každý z nich má 5-8 kefiek.

neurčitý

Neurčité odrody paradajok majú úplne inú vlastnosť. Tento koncept znamená, že rastliny nie sú obmedzené rastom a môže dosiahnuť neuveriteľnú výšku. Takýto charakteristický znak zabezpečuje poskytovanie osobitnej starostlivosti, na ktorú určite zastavíme samostatne.

Ďalšie informácie o pestovaní paradajok, ako sú De Barao, Persimmon, Auria, Katya, Explózia, Budenovka, Zlaté srdce, Čierny princ, kardinál, Verlioka “,” Riddle “,” Sibírska dozrievanie “,” Yamal “,” Marina Grove “,” Začiatočník “.

Tieto rastliny prinášajú ovocie oveľa neskôr a v južných regiónoch sa odporúča ich pestovanie v otvorenom teréne, pretože sú tiež termofilnejšie.

paradajky

Vlastnosti a rozdiely v kultivácii

Takže rôzne odrody si vyžadujú rôzne prístupy. Ak chcete získať slušnú úrody, mali by ste brať do úvahy odporúčania pre pestovanie a pestovanie paradajok a potom dobrá úroda je určite istá.

Dôležité! Ak sa rajčiaky pestujú v skleníkových podmienkach, sadivá by mali byť pripravené na transplantáciu z kontajnera do začiatku mája.

Paradajky sa najskôr vysijú v nádobách na sadenice a po nevyhnutnej dobe sa vysadia na otvorenom teréne. Najdôležitejšie je hádať s načasovaním výsevu, pretože sadenice môžu prekročiť kvôli príliš skorému výsadbe. V tejto veci by ste sa mali spoliehať na vlastnú skúsenosť alebo odporúčania odborníkov týkajúce sa vášho regiónu, pretože v rôznych klimatických podmienkach sa pristátie uskutočňuje v rôznych časoch. Vek sadeníc je veľmi dôležitý, preto determinovať odrody sú zasadené 55-60 dní po výsadbe v kontajneri, a neurčitý bude pripravený pre výsadbu v krajine po 65-75 dňoch.

Identifikujte druh budúceho krovu možným sadením, tak na určujúcom paradajku kefa bude viazaná po piatom šiestom liste a na neurčitom po ôsmej desiatej.
Rozdiel medzi dospelými paradajok je, že vzdialenosť medzi vaječníky determinant je menej ako tri listy a na vrchole stonky je vždy kefa, pričom vzdialenosť medzi neurčitých paradajkových púčikov je vždy tri listy.

Dôležité! To môže byť ľahko zamenené za ker, ktorý prischipnuli a mylne domnievajú, že táto rastlina patrí k určujúcich odrôd paradajok, ale aby sa tomu zabránilo, je spôsob skríningu – počítanie listov medzi vaječníky.

Pozrime sa na výhody a nevýhody determinantných odrôd. Výhody tohto typu sú:

 • skoré dozrievanie;
 • vyšší a harmonickejší výnos vďaka väčšiemu počtu vaječníkov;
 • paradajky dozrievajú takmer súčasne na celom Bush.

paradajky

Ich nevýhody zahŕňajú:

 • väčšiu náchylnosť k chorobám, kvôli preťaženiu kríkov a zníženiu imunity rastlín, je často chorá a vyžaduje si zvýšenú pozornosť;
 • viac rozvážne v starostlivosti, vyžaduje veľa hnojenia minerálov, rovnako ako potreba pravidelne tvoriť bush, štipľavý, obvykle raz za týždeň;
 • nižšia výnosnosť za sezónu, pretože po zastavení rastu sa kefy prestávajú formovať, a preto sa ovocie viaže.

Vzhľadom na skutočnosť, že indeterminate odrody sú charakterizované vysokým rastom a neskorším dozrievaním, sú často pestované v skleníkoch. Výhody tohto druhu rajčiakov:

 • Kôrka sa stáva rajčiakom s náležitou starostlivosťou;
 • vysoká odolnosť voči chorobám;
 • Zariadenie nevyžaduje špeciálne teplotné podmienky a pokojne reaguje na zmeny teploty;
 • v plodoch v zime sa plody dozrievajú po celý rok, kvôli tomu sa zaznamenávajú vysoké výnosy.

paradajky

Minusy neurčitých paradajok:

 • dozrievajú oveľa neskôr, takže je žiaduce ich pestovať v južných regiónoch alebo v skleníkoch;
 • je potrebné pravidelne tvoriť kroviny;
 • rastúce neobmedzené v raste kríkov paradajky zahŕňa prítomnosť podpory a podväzkov stonku, to znamená, dodatočný čas a prácu.
Viete? Vedci sa nerozhodli, čo je správnejšie, pokiaľ ide o rajčiny – na zeleninu alebo ovocie. Z hľadiska botaniky je to všeobecne bobule. V USA rozhodnutie súdu zaznamenalo, že paradajka je zelenina a v EÚ sa považuje za ovocie. Najdôležitejšie je, že nedostatok konsenzu nemá vplyv na výhody a chuť paradajok.

Aký druh paradajok dávať prednosť, závisí predovšetkým od klimatických podmienok, v ktorých sa plánuje rast, a ciele, ktoré ste nastavili. Ak potrebujete skoré plodiny, musíte si vybrať odrodové odrody, ak časovanie nie je pre vás tak dôležité ako stabilita, potom jednoznačne vysadené by mali byť neurčité paradajky.