Čo robiť, ak kurenie zomrie

kurčatá
Pri chove vysoko produktívnych plemien hydiny sa mnohí poľnohospodári stretávajú s veľmi vážnymi problémami vrátane všetkých druhov patológií a abnormalít v práci vtákov. Jedným z najčastejších z nich je pokles na spojky mladých kurčiat. Tento fenomén má vážne dôsledky pre mladých, pretože rýchle oslabenie tela môže spôsobiť smrť celého plodu.

V čase, keď skúsení chovatelia hydiny objavili mnoho spôsobov boja proti tejto patológii, pre väčšinu neskúsených farmárov sa tento problém stáva skutočnou hrozbou pre úspešné chov hydiny. V tomto článku budeme podrobne zvážiť hlavné príčiny úmrtnosti kurčiat na nohách a zoznámime sa s najúčinnejšími spôsobmi boja proti patológii.

Hlavné príčiny úmrtnosti kurčiat

Ako bolo uvedené vyššie, mnohí farmári čelia problému oslabenia patologických kurčiat. To spôsobuje nielen zhoršenie rastu kurčiat, ale môže tiež viesť k ich rýchlej smrti. Dnes veterinárna prax vie mnohé príčiny tohto syndrómu, ale medzi nimi najčastejšie sú len niektoré. Často sa spájajú s pomerne závažným porušovaním všeobecných pravidiel chovu hydiny, medzi ktoré patrí aj podvýživa a nedodržanie sanitárneho stavu družstva.

Zlé jedlo

Zlé jedlo takmer vždy spôsobuje všetky druhy porúch vo vývoji hodnotných plemien hospodárskych zvierat. Nie výnimkou a produktívne odrody hydiny. V snahe znížiť náklady na udržiavanie mladých zvierat a zlepšenie ziskovosti hydiny, mnohí sa uchýlili k nákupu lacných, ale chudobných krmív.
Kŕmenie kurčiat
V dôsledku toho kurčatá nedostávajú potrebné množstvo živín a hlavne dôležité vitamíny a minerály. To je dôvod na oneskorenie pri vývoji jednotlivých orgánov a systémov, ako aj na rušenie tráviaceho systému, ktoré vedie k odmietnutiu jedla, slabosti končatín atď.

Zistite, aké potraviny sa môžu dať kurčatám.

Prudké porušenie činnosti svalového a kostrového systému a iných systémov je spôsobené nedostatkom stravy mladých teliat vitamínov A, E a vápnika. Absencia týchto prvkov v strave spôsobuje slabosť končatín a vedie k ich krehkosti a všeobecnej deštrukcii kostného tkaniva.

Keďže celkový obraz ochorenia vyzerá skôr rozmazaný a nejednoznačný, nie je ľahké určiť kvalitu krmiva bez dôkladného laboratórneho testovania. kurčatá
Je však možné identifikovať nedostatok vitamínov charakteristickým poklesom celkovej hmotnosti mladých zvierat, poklesom aktivity, objavením sa apatia, stratou chuti do jedla, porušením koordinácie pohybu vrátane prípadu na labkách.

Dôležité! Kvalitné kurací krmivo musí obsahovať vitamíny A, B, D, E, vysoký podiel uhľohydrátov a bielkovín a tiež mäkkú a ľahkú štruktúru.

Nesprávna strava

Organizmus hydiny, ako aj ďalší predstavitelia zvieracej ríše v určitých štádiách vývoja vyžadujú množstvo užitočných vitamínov, minerálov a ďalších látok. Nevyvážená výživa a prevalencia suchých potravín v strave môže spôsobiť nedostatok dôležitých vitamínov, čo často vedie k mnohým porušeniam tela mladých zvierat, vrátane tých s končatinami. Najčastejšie zlé jedlo spôsobuje:

 1. Krivica. Zdá sa to kvôli nedostatku v tele cholekalciferolov, ktoré vznikajú z nedostatku vápnika a fosforu v krmive. Choroba spôsobuje metabolickú poruchu, ako aj problémy s fungovaním muskuloskeletálneho systému. Hlavné príznaky rachity sa objavujú postupne. Po prvé, u kurčiat prudko zníži chuť do jedla, je slabosť, strapatil perie, letargia, poruchy koordinácie pohybov, rovnako ako oslabenie pevnosti končatín. Rickets u kurčiat
  V tomto prípade sa vápnik vymyje z kostného systému, ktorý je často zistený charakteristickým patologickým zmäknutím zobáku (s palpáciou). V zanedbanom prípade rachity vedú k úplnej imobilizácii, strate pevnosti a smrti kurčiat.
 2. Artritída. Ide o zložité zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje poškodenie kĺbov a susedných tkanív. Zdá sa, že v akútnom nedostatku vitamínov v strave. Artritída zdráhajú vták stojí na jednom z ramien či oboch končatinách, a ťažkosti s pohybom cez územie kurníku, podrobná vyšetrenie kĺbov, môžete vidieť ich charakteristické začervenanie a miestne choroba horúčka v tejto oblasti.
 3. Tenosynovitída. To je ochorenie kĺbov, spôsobujúce zápal šľachy u vtáka. Podobne ako artritída, choroba je dôsledkom všeobecného nedostatku vitamínu v tele a prejavuje sa zápalom kĺbov, začervenaním, lokálnou horúčkou a strata chuti do jedla.
 4. Choroby na nohách u kurčiat

 5. Perozis. toto choroba je dôsledkom nedostatku vitamínu D v strave, kvôli ktorému dochádza k neprirodzenému zvratu labiek, čo vedie k úplnej strate motorickej schopnosti. Perióza prakticky nie je vhodná na liečbu, preto takéto kurčatá zomreli počas niekoľkých týždňov.
 6. Obštrukcia žalúdka. ona Vyplýva to z požití nestráviteľných zŕn do tráviaceho systému. Často ide o všetky druhy častíc zrna (markízy a škrupiny obilia, slamy), ako aj iné kontaminanty (piliny, malé palice). Blokovanie môže byť tiež spôsobené tým, že mladé zvieratá kŕmili surovým obilím, potravou s vysokým obsahom lepku a tiež použitím špinavých vôd na pitné účely. Symptomatológie patológie je úplne typická: kurčatá rýchlo strácajú chuť do jedla, zbesilo pohybu, existuje všeobecná útlak ich stavu, rovnako ako úplný nedostatok pohybu čriev a napätie v oblasti anu. To spôsobuje rýchlu intoxikáciu organizmu a rýchlu smrť mladých zvierat.
Dôležité! Keď je črevo zablokované, vták zomrie v priebehu 48 hodín, preto ak sa objavia prvé príznaky choroby, ihneď sa skontaktuje skúsený veterinár.

Nesprávne podmienky kurčiat

Nedodržanie podmienok pre vtáctvo všeobecných požiadaviek je ďalšou podmienkou pre rozvoj Kuracie syndrómu pešo, ktoré s celkovým nedostatkom dôležitých vitamínov môže viesť k vážnemu poškodeniu organizmu. Farmári najčastejšie zanedbávajú nasledujúce požiadavky na dodržiavanie podmienok na chov hydiny:

 1. Nedostatok osvetlenia – To spôsobí, že telo mladej vitamín D. Zníženie deficitu v tele tohto vitamínu je jednou z hlavných príčin krivica, ktorá sa prejavuje deštrukciou kosti. Ako bolo uvedené vyššie, krivica spôsobuje stratu chuti do jedla, slabosť, načuchrané perím, letargia, nekoordinovanosť pohybu, “mäkká zobáka” syndrómu, a v závažných prípadoch vedie k smrti kurčiat.
 2. kura

 3. Nízka teplota a nadmerná vlhkosť v stene – sú hlavnou príčinou všetkých druhov choroby pohybového ústrojenstva (artritída, absces a tak ďalej. d.), čo vedie k zápalu kĺbov a okolitých tkanív, čo spôsobuje sčervenanie kĺbov, stratu motorických zručností, lokálne zvýšenie teploty a generálny depresie stavy, vrátane znížená chuť do jedla.
 4. Vzácne paddock a zoslabenie kuracieho coopu – vedie k zníženiu mobility kurčiat. V konečnom dôsledku to vedie k dystrofii svalového tkaniva, kĺbov a depresií celkového stavu tela vrátane prudkej straty chuti do jedla a tiež k motorickej funkcii.
 5. Nedodržanie všeobecnej hygieny v komore – vedie k vývoju rôznych infekcií, ako aj k akumulácii rôznych nečistôt na mieste držania vtáka, schopného poškodiť lak na kŕmenie mláďat. Aktívne patogény infekcie okamžite ovplyvňujú poškodený kryt mladých zvierat, čo často spôsobuje ich bolestivé krívanie a smrť v priebehu niekoľkých dní.
 6. Aby sa zabránilo rozvoju rôznych infekcií, stojí za to zachovať hygienu kuracieho mäsaAby sa zabránilo rozvoju rôznych infekcií, stojí za to zachovať hygienu kuracieho mäsa

infekcie

Dnes existuje množstvo patogénnych kmeňov, ktoré zabraňujú rastu a vývoju kurčiat, ale najnebezpečnejším z nich sú infekcie, ktoré spôsobujú zmiešané účinky na rôzne orgány a systémy. Najbežnejšie z nich sú: Pulloroz, Escherichióza, Ornitóza a kokcidióza. Zvážte hlavné príznaky ochorení, ako aj najefektívnejšie spôsoby, ako s nimi zaobchádzať.

Pulloroz

Pulloroz je nebezpečná infekčná choroba, ktorá spôsobuje poškodenie čriev, ako aj orgány s štruktúrou tkanivového parenchýmu. Choroba sa šíri okamžite s akútnym poškodením tela. Hlavnou príčinou tohto ochorenia je nesporoobraznaya baktérie Salmonella pullorum-gallinarum, ktorý okamžite vplyv na mladú a krehkú organizmus kurčiat z dôvodu nedodržania všeobecne zdravotnými štandardmi pre ich obsahu.
Pulloroz

Viete? Tento patogén bol prvýkrát izolovaný a systematizovaný v roku 1990 v USA, a to vďaka americkému vedcovi L. Reiterovi.

Hlavné príznaky ochorenia:

 • zvýšenie telesnej teploty, letargia, apatia, ospalosť a odmietanie potravy;
 • sčervenanie slizníc;
 • naplnenie nosnej dutiny a úst viskózneho hlienu s nepríjemným zápachom;
 • prehrabať perie;
 • Hnačka, ktorá je zistená v dôsledku hojnej fekálnej kontaminácie zadnej časti tela;
 • porušenie koordinácie pohybu (pád na labkách);
 • namáhavé dýchanie.

Prekonanie ochorenia nie je jednoduché, pretože liečba je často neúčinná, takže pri stanovovaní tejto diagnózy sú postihnuté kurčatá zabité a zlikvidované. Súčasne je zdravý vták podrobený preventívnej liečbe. Na tento účel sa používajú komplexné antibiotické prípravky širokého spektra účinkov.

Najobľúbenejšie z nich sú “Colmic-E” a “Furazolidon”. Prostriedky sa podávajú orálne, zmiešajú sa s pitnou vodou. Dávka “Kolmika-E” je 0,5 ml / 1 l vody za deň, “Furazolidon” – nie viac ako 3 g / 1 kg hmotnosti vtákov denne.
Liečba kurčiat
Spájkovanie mladých zvierat s liekmi sa uskutočňuje počas 5 až 7 dní, po ktorých sa v prípade potreby po 10 až 14 dňoch terapia opakuje. Hlavné opatrenia na prevenciu pullorózy sú dodržiavanie všeobecných pravidiel zoogygiene, ako aj pravidelná preventívna dekontaminácia slepačného domu.

ehsherihiozom

Escherichióza je akútna intestinálna infekcia, ktorá je spôsobená rôznymi kmeňmi E. coli (Escherichia coli), ako aj inými príbuznými baktériami rodu Escherichia. Choroba je dôsledkom nedodržania všeobecných sanitárnych noriem pri chove vtáctva a tiež vyplýva z použitia kontaminovaných potravín alebo vody. U kurčiat pri danej chorobe sú pozorované akútne záchvaty enteritidy a enterokolitídy.

Hlavné príznaky ochorenia:

 • bezcennosť kurčiat;
 • odmietnutie potravín;
 • dehydratácia tela;
 • pretrvávajúca hnačka;
 • zvýšená telesná teplota;
 • prehrabať perie;
 • zápal a hnisavý výtok do slizničných membrán očí;
 • porušenie koordinácie pohybu v dôsledku výskytu serofibrinóznej artritídy (labky na labkách).

Na liečbu escherichiózy u kurčiat sa uvádza orálne použitie komplexných antibiotických látok. Za týmto účelom je jedlo alebo voda podáva kurčatám “kanamycínu” (30 mg / 1 kg telesnej hmotnosti za deň), “chloramfenikol” (26 mg / 1 kg telesnej hmotnosti za deň), alebo iných analógov výmennými dobu 5-6 dní. Potom, čo tieto kurčatá musí nutne vykonávať celkové zníženie frekvencie probiotické prípravky “Chiktonik” (2 ml / 1 liter pitnej vody) alebo “Bioksimin” (0,2 g / 1 kg telesnej hmotnosti za deň), alebo ich analógy, pre 7-8 dní.
Chiktonik
Aby sa zabránilo infekcii odporúča dôkladné očistenie fekálneho kurníku a pravidelné zavlažovanie (1 každé 2 týždne) okolitého vzduchu 1% roztoku “Dioxydinum” výpočet 1 ml účinnej látky na 1 ml. m coop.

Viete? Baktérie Escherichia coli boli prvýkrát objavené a popísané v roku 1885 vďaka úsiliu nemeckého bakteriológov a lekára Theodora Eschericha, ktorého cťou bolo pomenované.

papagáj choroba

Ornitóza je akútna infekčná choroba spôsobená rôznymi druhmi mikroskopických intracelulárnych parazitov patriacich k druhom baktérií Chlamydophila psittaci. Infekcia sa šíri vzdušnými kvapkami z postihnutých divých alebo domácich vtákov. Príčinný činiteľ ochorenia aktívne ovplyvňuje dýchací systém vtáka, ktorý spôsobuje jeho rozšírenie cez obehový systém a celé telo, často spôsobuje silnú intoxikáciu orgánov a systémov tela. Pri predčasnej liečbe vedie ornitóza k rýchlej smrti mladých zvierat.

Hlavné príznaky ochorenia:

 • prehltnutie peria;
 • letargia a ospalosť kurčiat;
 • strata chuti do jedla;
 • porušovanie koordinácie pohybov (pokles na labkách);
 • dýchavičnosť;
 • zápal hlienových očí;
 • výskyt purulentného výtoku z nosa a očí;
 • Hnačka s charakteristickou zelenkastou farbou výkalov (niekedy sa môže zmeniť na ťažkú ​​zápchu).

brojler
Zápasí s psitakóza u kurčiat s použitím “tetracyklín” (40 mg / 1 kg telesnej hmotnosti za deň), “Erytromycín” (40-50 mg / 1 kg telesnej hmotnosti za deň) alebo analógy zameniteľné. Lieky sa podávajú orálne, s pitnou vodou alebo jedlom. Celkový priebeh liečby trvá 10-14 dní, po ktorom sa postihnuté osoby opäť starostlivo vyšetrujú na prítomnosť baktérie. Aby sa zabránilo infekcii, kurčatám sa podáva anti-ornitóza vakcína trikrát v intervale 5 až 7 dní.

Dôležité! Patogény ornitózy môžu spôsobiť poškodenie ľudského tela, takže práca s chorým vtákom by mala byť iba v ochrannom zariadení, rovnako ako kvalitný respirátor.

kokcidióza

Kokcidióza je spôsobená jednobunkovým parazitom z podtriedy Coccidiasina. Infekcia organizmu hydiny nastáva pri použití vody alebo potravy kontaminovanej oocystami parazita. Mikroorganizmus ničí sliznice kureniec a tiež znižuje ich celkovú imunitu, čo vedie k porážke mladých zvierat inými infekciami. Ochorenie je akútne a najčastejšie sa pozoruje v období jari-leto.

Hlavné príznaky ochorenia:

 • strata chuti do jedla u kurčiat;
 • apatia;
 • perfektné perie;
 • zvýšená smäd;
 • hnačka s charakteristickou hlienovou konzistenciou vrhu a nažltlé škvrny;
 • porušenie koordinácie pohybov (pád na labkách).

kokcidióza
Na liečbu kokcidiózy sa bežná veterinárna prax týka použitia rôznych prostriedkov určených na potlačenie vitálnej aktivity parazita. Takéto činidlá sa podávajú orálne s jedlom. Medzi najobľúbenejšie patria Avatek 15% (0,5 kg / 1 tonová krmivá), Zoalen (0,5 kg / 1 tonu krmiva), Koiden 25% (0,5 kg / 1 tonu krmiva) , “Koktsidin” (2,5 kg / 1 tona krmiva).

Prečítajte si viac o prvých príznakoch a spôsoboch liečenia kokcidiózy u kurčiat.

Lieky sa podávajú 7 až 10 dní, po ktorých sa terapia opakuje, ak je to potrebné. Aby sa zabránilo rozvoju kokcidiózy, malo by sa striktne dodržiavať všeobecné pravidlá zootechniky pre pestovanie hydiny a tiež pravidelne spracovávať kurčatá s 3% roztokmi formalínu, síranu medi alebo 4% roztoku kresolu.

Kurčatá zomierajú: ako zabrániť a čo robiť

Často je hlavná príčina ochorenia kurčiat identifikovaná na samom vrchole svojho vývoja, čo určite vedie k významným stratám v poľnohospodárstve, ktoré súvisia so smrťou mladých zvierat. Preto sú všetky možné preventívne opatrenia na prevenciu chorôb kurčiat jedným z najúčinnejších metód zachovania nielen peňazí, ale aj celkového zdravia hospodárskych zvierat. Na tieto účely sme vytvorili rozmanité množstvo metód a techník, aby sme medzi nimi podrobne diskutovali o najúčinnejších metódach.
Kuracie a kuracie mäso

Pravidlá pre kŕmenie a kŕmenie kurčiat

Základom dobrého zdravia a vytrvalosti tela kurčiat na všetky druhy ochorení je vyvážená strava. Iba v tomto prípade bude možné poskytnúť vtáčie organizmus potrebnými prvkami, ktoré sú základom úspešného života sliepok počas ich života. Správna a vyvážená výživa kurčiat musí pozostávať z týchto produktov:

 1. Vaječné vajce. Je to jedna z hlavných zložiek stravy mladých kurčiat, najmä počas prvých 2 týždňov života. Tento výrobok obsahuje takmer všetky látky potrebné na správny rast a vývoj. Počas prvých dvoch týždňov života by vajíčko malo zaberať menej ako 40% celkovej hmotnosti potravy, potom sa postupne odstráni z potravy.
 2. Vaječné vajcia pre kurčatá

 3. Zelení. Je to jeden z najdôležitejších zdrojov vitamínov a potrebných minerálov, takže na rozdiel od iných výrobkov, mala by byť venovaná sliepok po celý život, od prvých dní. Ako krmivo pre kurčatá vyhovoval akékoľvek bylinné rastliny, ale hlavne ťažil iný púpavami žihľavy, ďatelina, zelenej cibuľky, šťaveľ a hviezdicu.
 4. Obilnín. Dodávajú organizmu kurčiat nevyhnutné minerály a sacharidy, čo prispieva k rýchlemu rastu a náboru potrebnej hmotnosti hospodárskych zvierat. Zahrňte obilniny do krmív kurčiat od prvých dní života. Na tieto účely je vhodná prakticky akákoľvek krepka zodpovedajúca vysokej kvalite. Môžete nahradiť obilniny špeciálnym krmivom, ale takýto výrobok sa zavedie do stravy až potom, čo sú kurčatá zvyknutí na zrno.
 5. Výrobky z kyslého mlieka. Pomáha dodávať kurčatám potrebné množstvo vápnika a bielkovín a tiež poskytuje črevám pravidelnú a zdravú mikroflóru. Výrobky z kyslého mlieka poskytujú kurčatám od prvých dní života, s tým najlepším na tento účel vhodný čerstvý beztučný tvaroh alebo kefír s nízkym obsahom tuku. Používajú sa ako krmivo v čistej forme, ako aj v rôznych zmesiach.
 6. Tvarohový syr pre kurčatá

 7. Zelenina. Spolu so zeleňami sú hlavným zdrojom vitamínov a dôležitých minerálov. Ako jedlo je vhodná akákoľvek zelenina, ale najčastejšie používajú zemiaky, tekvica, cukety, cukrovú repu a mrkvu. V strave vtákov sa zelenina zahrňuje od 1 do 2 týždňov, a aby sa zabránilo gastrointestinálnym poruchám, prvé týždne zeleniny sa podávajú len vo varenej forme.
 8. Vitamínové doplnky. Hrajú úlohu dodatočného zdroja minerálov a ďalších živín. Často produkujú výhonky (hlavný zdroj vitamínu E) pre tento už s 3-4 týždňov starých kurčiat, pekárskeho droždia (hlavný zdroj vitamínu C), kriedy a vápenca (hlavnými zdrojmi vápnika). Môžete ich nahradiť komplexnými vitamínmi, ktoré si môžete kúpiť prakticky v každej veterinárnej lekárni.
Prečítajte si, ako správne kŕmiť kurčatá v prvých dňoch života.

Hlavné tajomstvá správneho kŕmenia kureniec:

 • novorodené kurčatá sa okamžite neodporúčajú kŕmiť, takže prvé kŕmenie by sa malo vykonať skôr ako 16 hodín po ich vyliahnutí;
 • v prvých 1,5 až 2 týždňoch života by mali byť kurčatá kŕmené najmenej osemkrát denne, na ktoré by mali byť poskytnuté neobmedzené množstvo krmív;
 • od veku 15 rokov sa kurčatá prenesú na 6 jedál denne a po dosiahnutí veku 3 mesiacov sa kŕmenie nevykonáva viac ako 3-4 krát za deň;
 • večerné kŕmenie kurčiat by malo byť najpočetnejším a najkvalitnejším, čo pomôže urýchliť rast a nábor mladých;
 • prestávka medzi kŕmením kurčiat by nemala presiahnuť 8 hodín, takže večerné kŕmenie sa vykonáva najskôr o 20.00 hod. a ráno – s prvými lúčmi slnka.

Kurčatá v broodderovi

Funkcie obsahu

Zvyčajne sa nosnice a brojlery nijako nelíšia v ich stanovišti, takže sa môžu prakticky držať v akýchkoľvek podmienkach a priestoroch. Pri pestovaní veľkého počtu vtákov je však potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá pre pestovanie kurčiat. Počas chovu hospodársky hodnotných plemien sa chovatelia často spoliehajú výhradne na ich produktivitu, pričom zanedbávajú vývoj prirodzenej odolnosti voči všetkým druhom ochorení. To je hlavný dôvod pre ostrú reakciu organizmu hydiny na zmeny v podmienkach biotopu.

Pre ďalšiu kultiváciu novorodených kurčiat vám odporúčame postaviť brojdka.

Miestnosť, v ktorej sa pestujú mladé zvieratá, musí byť teplá, svetlá a priestranná. V tomto prípade musí byť sliepka mierne navlhčená, dobre chránená pred prievanom, ale dobre vetraná. Optimálnym pomerom je relatívna vlhkosť vzduchu do 60%. Teplotu treba tiež zodpovedne priblížiť. Novorodené kurčatá potrebujú dostatok tepla, ale nemusia sa prehrievať, pretože to bude mať negatívny vplyv na ich zdravie. Na tento účel sa postupne a postupne znižuje teplota v komore 2 mesiace.

Najprijateľnejšie teplotné režimy pre mladé zvieratá sú nasledujúce rozmedzie:

 • asi +35 ° С – pre kurčatá 1-2 dňové;
 • približne +33 ° C – pre kurčatá vo veku 3 až 5 dní;
 • približne +31 ° C – pre kurčatá vo veku 5 až 8 dní;
 • asi +28 ° C – pre kurčatá vo veku 15-22 dní;
 • asi + 26 ° С – pre kurčatá vo veku 23-35 dní;
 • približne +23 ° C – pre kurčatá vo veku 40 až 55 dní;
 • približne + 18-21 ° C – pre kurčatá staršie ako 60 dní a pre dospelé kurčatá.

Obsah kurčiat v turbíneObsah kurčiat v turbíne
Jednou z hlavných podmienok pre správnu údržbu kurčiat je optimálny svetelný režim dňa. Novorodené mláďatá počas prvých niekoľkých dní nevyhnutne potrebujú nepretržité osvetlenie. Keď dosiahnu vek 5 až 7 dní, môže byť trvanie svetlého dňa v priehradke hladko znížené na 20 hodín. Keď kurčatá dosiahnu vek 1,5-2 mesiacov, umelé osvetlenie môže byť postupne eliminované, zatiaľ čo trvanie svetelného dňa mláďat by nemalo byť kratšie ako 8-10 hodín.

Aby sa zabránilo rozvoju patologických stavov muskuloskeletálneho systému, mladým ľuďom sa musí poskytnúť potrebná fyzická záťaž. Za týmto účelom musia od dvoch mesiacov nevyhnutne chodiť na čerstvý vzduch (za podmienok optimálnych poveternostných podmienok). Na ten istý účel sa neodporúča udržiavať nadmerné množstvo jedincov v jednom priestore. Na tento účel je počet kurčiat na 1 km Km. m postupne znižuje: z 30-35 novorodencov na 6 mláďat vo veku 1,5-2 mesiacov.

Je tiež potrebné zohľadniť optimálnu hrúbku vrhu.

Prečítajte si o vlastnostiach fermentačného vrhu pre kurčatá.

Ak máte v pláne pestovať kurčatá v lete, jeho vrstva by nemala presiahnuť 5-8 cm, ale v zime by hrúbka podkladového materiálu mala byť zvýšená na 15 cm, inak mladí môžu zmrznúť a ochorieť. Počas prvých 2 mesiacov sa neodporúča kompletná výmena vrhu, preto sa na zlepšenie hygienických podmienok zmení len vrchnosť vrhu.
Vrh v brojdveri

Prevencia chorôb

Kvalitatívna prevencia je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zabrániť akejkoľvek chorobe vrátane rôznych chorôb kureniec. Preto je potrebné prísne dodržiavať všetky hygienické predpisy pre pestovanie hydiny. Na ochranu kureniec pred rôznymi chorobami je potrebné:

 • pred narodením mladých ľudí dezinfikujte kurča s “Glutex”, “Virocid” alebo ich analógmi;
 • poskytovať mladým potrebné podmienky a mikroklímu vrátane správnej stravy (na základe vyššie uvedených odporúčaní);
 • Aby sa vylúčil kontakt medzi kurčatami dospelými alebo voľne žijúcimi vtákmi, pestujú sa v samostatných, dobre chránených priestoroch;
 • denne sledovať hygienický stav pitnej vody, krmív a vrhu;
 • pravidelne kontrolovať zdravie kurčiat;
 • pri prvých podozreniach na vývoj nebezpečných chorôb na premiestnenie chorých chorých sliepok v samostatnom predpoklade.
Odporúčame vám, aby ste sa naučili ako dezinfikovať kuracie mäso doma.

Navyše, na preventívne účely sa má vták pravidelne kŕmiť antibakteriálnymi liekmi širokého spektra účinku. Na tento účel používajte Ampicilín (20 mg / kg hmotnosti denne) Koktsidín (1,25 kg / 1 tonu krmiva), Koiden 25% (0,5 kg / 1 tonu krmiva), Levomycetin 30-40 mg / 1 kg hmotnosti za deň), Furazolidon (3 g / 1000 hlava denne) alebo iné vymeniteľné analógy.
Kuracie mäso
Profylaktické podávanie liekov sa často uskutočňuje perorálne (s jedlom alebo vodou, v závislosti od typu lieku), malé kurzy trvajú maximálne 5 dní. Očkovanie kurčiat je tiež dôležité. V jednodňovom veku sú kurčatám podaná očkovacia látka proti Gamborovej chorobe, 10-12 dní – proti ochoreniu Newcastle a vo veku 20 dní – proti bronchitíde.

Zistite, ktoré širokospektrálne antibiotiká sa môžu podávať kurčatám.

Všetky druhy chorôb a smrť kurčiat sú jednou z hlavných príčin strát v priemyslovom aj domácom chove hydiny. K dnešnému dňu existuje veľa kvalitných liekov na okamžitú kontrolu rôznych patologických stavov, ale najúčinnejším spôsobom na boj proti tomuto problému je kvalita prevencie chorôb. Predovšetkým spočíva v dodržiavaní všeobecných pravidiel zootechniky v chove hydiny, ako aj v očkovaní a pravidelnom zavádzaní antibakteriálnych liekov v širokom spektre organizmu.

Video: Ako pomôcť kuriatkam prežiť?