Čo potrebujete vedieť pri výsadbe a pestovaní dolárového stromu, rada kvetinárstva

Zamioculcas
Dnes vám povieme tajomstvo výsadby a pestovanie “stromu dolára”.

Naučíte sa základy ošetrovateľstva a chovu, ako aj niektoré zaujímavé fakty o rastline.

Viete? V roku 1908, riaditeľ berlínskej botanickej záhrady Adolf Engler dal moderný názov rastliny, ktorá ju dostala od podobnosti listov s listami ZAMI.

Odporúčania pre starostlivosť o strom dolára

Zamioculcas
Najprv sa dozvedáme všeobecné informácie o dolárovom strome.

ZamioculcasRastlina, ktorá patrí do rodiny Aroids a pochádza z tropickej Afriky.

Dolár strom má silnú hľuznú odrodovú, lesklé listy.

Teraz, keď sme sa trochu naučili o zamyokulkach, môžete prejsť na odporúčania pre starostlivosť o rastliny.

Požiadavky na zloženie pôdy

Ak chcete zistiť, aký druh pôdy je potrebné pre zamiokulkasa, musíte spomenúť, ktoré pôdy prevažujú vo svojej vlasti, v tropickej Afrike.

Kvety vyžadujú voľnú pôdu, ktorá dobre dýcha a nechá sa viesť. Môžete si kúpiť základný náter v kvetinárstve a pridať trochu riečneho piesku. Alternatívne môžete vytvoriť substrát pre zamiokulkas zmiešaním rovnakých množstiev turfy, listovej pôdy (získanej v dôsledku rozpadu padlých listov), ​​rašeliny a riečneho piesku.

Môžete vytvoriť alternatívnu “zmes” černozemu, rašeliny a piesku v rovnakých rozmeroch. Pri zmiešaní pôdy je potrebné pridať do nej jemne nasekané sfarbenie, ktoré uvoľní pôdu.

Dôležité! Dolár strom preferuje zem s neutrálnou kyslosťou (pH na úrovni 6).

Teplota obsahu a osvetlenie

Zamiokulkas je nenáročný na podmienky zadržania. Môže byť umiestnený na južnom aj severnom okne. Dolár strom sa nebojí konceptov, v teplom období sa cíti skvelo na otvorenom balkóne alebo na záhrade.

Zamioculcas
Avšak, pri výbere miesta pre kvetinu, postarajte sa o osvetlenie. Nedostatok svetla ovplyvňuje sýtosť farieb listov, navyše nové listy rastú slabé a nevhodné na reprodukciu.

Dolárový strom ticho toleruje nízke aj veľmi vysoké teploty. Optimálny teplotný režim je 18-20 ° C. V zime sa cíti dobre pri teplote + 16-18 ° C.

Takto môže byť africká rastlina držaná v byte bez vytvorenia tropického horúceho podnebia. Zariadenie nepotrebuje predĺžiť slnečný deň inštaláciou prídavnej lampy.

Pravidelnosť napájania a vlhkosti

Zavlažovanie zamiokulkas nemusí príliš často. Pôda by nemala byť neustále vlhká a ešte viac v zime. Nalejte do nádoby vodu, keď sa pôda na povrchu prebytočne vysuší. V zime sa zalievanie uskutočňuje, keď podklad v hrnci pripomína zrazenú hubenú suchú zem.

Poďme na zvlhčovanie vzduchu.
Dolárový strom sa cíti skvele s minimálnou vlhkosťou. Nezabúdajte však aspoň raz za mesiac, aby ste listy rastliny otrili vlhkou handričkou, aby sa na nich nehromadil prach a nečistoty.

Dôležité! Nadbytočná vlhkosť v kvetináči vedie k tomu, že zmiokulk sa zmení na žltú. Preto nevytvárajte nadmerné zavlažovanie, inak sa rastlina začne bolesť a vyčerpať!

Hnojenie a vrchná úprava pôdy

prízemný
Ak rastlina bráni rastu a rozvoju, potom musíte premýšľať o tom, čo môžete nakŕmiť dolárový strom.

Hnojte rastlinu počas vegetácie, ktorú potrebujete raz týždenne, striedaním organických hnojív s minerálnymi hnojivami. Koncentrácia hnojív by mala byť 2 krát nižšia, preto je hotový obväz rozriedený vodou 1: 1.

Raz dolár mesačne stromový dolár musí byť sprejovaný močovinou alebo komplexnými hnojivami. V takom prípade rozprašujte telo rastliny a nie hornú vrstvu pôdy.
Kŕmenie rastlín podľa pokynov, zachrániť farbu listov, zabrániť chorobe a urýchliť rast zamiokulkasa.

Vlastnosti transplantácie zamiokulkasa

Okrem kŕmenia a napájania by mali byť zmiokulky pravidelne transplantované do nových kvetín, aby rastlina bola odolná voči chorobám a mala zdravý vzhľad.
Kedy je potrebné transplantovať strom dolára, aby sa nepoškodila rastlina?

Transplantácia zmiokulkasa sa konala v apríli alebo máji. Je dôležité transplantovať rastlinu spolu so zemou zo starého hrnca. Preto musíte okamžite opustiť hrnce, ktoré sú menšie ako starý “dom” alebo sú s ňou rovnaké.

Dôležité! Transplantácia mladého stromu dolára sa vykonáva doma raz ročne.

transplantácia

Transplantujte rastlinu do väčšieho hrnca (o 3-4 cm väčší ako starý v priemere), kým vrchnáky hľuzy koreňov nie sú pokryté pôdou, aby nedochádzalo k nadmernému navlhčeniu koreňového systému. 2 dni po transplantácii by mala byť rastlina hojne napojená.

Najlepšie je transplantovať rastlinu do plastového hrnca so zúženým dnom. Zároveň by nemala byť taká vysoká, že pri ďalšej transplantácii ju nemusíte rozdeliť.

Dôležité! Deformácia plastového hrnca naznačuje, že rastlina naliehavo potrebuje transplantáciu.

Ako môžete vidieť, transplantácia zamiokulkas doma je pomerne jednoduchá.

Reprodukcia doma

Mnohí si mysleli, ako sa množiť zamiokulkas doma. V tejto časti odpovieme na túto otázku a detailne popíšeme postup reprodukcie dolára.

Oddelenie hľúz

Nie je ťažké šíriť zamiokulkas s hľuzami, pretože samotná hľuzovka sa sama podieľa na procese rastu. Musíte len oddeliť časť hľuzy plánovanou rastlinnou transplantáciou.

Dôležité! Hľuzy môžete rozdeliť len vtedy, keď je na odnímateľnej časti aspoň jeden bod rastu. V opačnom prípade poškodíte koreňový systém zariadenia.

hľuzy Miesto oddelenia by malo byť posypané drvením aktívneho uhlia a ponechané suché. Po tejto rastline rastlina v banke s živinovým základným náterom, po zakrytí dna hrnca s drenážou.

Táto metóda rozdelenia nie je najlepšia, pretože existuje riziko smrti materskej rastliny. Okrem toho sa nesmie usadiť samostatná hľuzovka.
Stojí za to pamätať, že mladé rastliny nie sú týmto spôsobom transplantované kvôli nedostatku dostatočného množstva hľúz.

Ako môžete vidieť, zakorenenie dolára s hľuzami je veľmi jednoduché, tento druh chovu je k dispozícii aj pre neskúsených floristov.

graftage

Množenie odrezkami má svoje výhody, pretože za prvé, v rukoväti obsahuje viac živín, ktoré uľahčujú zakoreňovanie nového závodu, a za druhé, rezne môžu byť šírené aj keď má rastlina 2-3 konáre, ktoré môžu byť použité vo forme rezne.

Spravidla nie je ťažké vziať výnos z dolára. To nevyžaduje špeciálne nástroje, je dôležité len dodržiavať pokyny.

Razmonzhenie
Pre reprodukciu vyberte robustný stonček s optimálnou veľkosťou (ak si vyberiete príliš malú, potom to bude trvať dlhšie). Zvolený proces je oddelený nožom od materskej rastliny a umiestnený do vody (tiež pridať aktívne uhlie na dezinfekciu).

Dôležité! Ak chcete rozdeliť rez, vyberte časť stonky, na ktorej je aspoň jedna oblička.

Voda v nádrži sa pravidelne mení a uistite sa, že stonka nie je hnitá. Akonáhle sa objavia korene, mladá rastlina sa transplantuje do pôdy.

Existuje ďalší variant šírenia, v ktorom je rastlina umiestnená v pôde.
Po odstránení výhonku sa oddeľovacie miesto spracuje drveným uhlím a ponechá sa jeden deň bez toho, aby bolo umiestnené vo vode alebo substráte. Toto sa vykonáva, aby sa zaistilo, že fréza uzatvára vedenia na rezu a tvorí korkovú vrstvu.

Po uplynutí jedného dňa sa stonka umiestni do vlhkej, ľahkej výživnej pôdy s prídavkom rašeliny a mikroelementov. Na to, aby sa stonka zlepšila, môžete na ňom nainštalovať sklenenú pokrývku (z tohto dôvodu môžete mať bežnú sklenenú nádobu), ktorá sa niekedy musí odstrániť kvôli vetraniu.

Akonáhle sa prvý list s červenkastým filmom objaví na rastline, stonka začala. Voda mladá rastlina tak, aby voda nenarazila na obličky (je lepšie nalievať vodu po obvode kvetináča).

Viete? Okrem spathiphyllum, “ženské šťastie” sa tiež nazýva zamiokulkas. Mnohí ľudia hovoria, že kvitnúce rastliny robia zázraky a robia svojho majiteľa šťastným v láske.

Rozmnožovanie podľa listu

krídlo
Najjednoduchší druh reprodukcie, ktorý nevyžaduje veľa času a iných zdrojov.
Pri šírení listu je dôležité pochopiť, že list je celá vetva, ktorá rastie od zeme. Kmeň zmiokulku je v zemi a je hľuzovitý s koreňmi. Pre reprodukciu používajte malé listy, ktoré sú súčasťou veľkého listu.

Pred vynásobením svojho závodu pripravte ostrý nôž a nádobu s vodou.
Opatrne rezať list z stromu dolára a spustiť ho do vody tak, aby 2/3 listu bol ponorený do vody. Pri rezaní listu musíte chytiť malý kúsok stopky.

Od okamihu, kedy si vložíte list do vody, a až kým sa korene nevyskytnú, môže to trvať asi 3-6 mesiacov, takže nehrešte na zlé listy alebo nesprávne pokyny.

Dôležité! Pri dezinfekcii sa do vody vloží 1-2 tablety aktívneho uhlia.

Zamioculcas
Taktiež môže byť rezaný list zasadený v rašelinu. V tomto prípade, po rozrezaní listu, musí byť ponechaný na jeden deň na sucho, a potom len “uviazol” v rašelinu. List trvá 1/3 dĺžky a napojená dostatočné množstvo vody (nie je pereuvlazhnyat substrát, alebo list rot).

Navyše, pokrmy s listom by mali byť pokryté sklom / nádobou / polyetylénom. Z času na čas sa má list napojiť a vetrať. Doba klíčenia koreňov je rovnaká, ako keď je list ponorený do vody.

Dôležité! Pri výsadbe listu v substráte nie je vidieť rozklad listu, preto odporúčame použiť vodu na kontrolu klíčenia.

Potenciálne problémy pri pestovaní, chorobách a škodcoch zmioculcas

Peniazový strom je vystavený poškodeniu škodcu najčastejšie z dôvodu nevhodnej starostlivosti. Najčastejšími “návštevníkmi” rastliny sú roztoče a pichľavka.

Začnime s arachnoidný roztoč, ktorá parazízuje na rastline.

Spider roztoč

Malý pavúk, ktorý sa živí rastlinnými džúsmi. Roztoč je veľmi malý a ťažko viditeľný. Tento parazit spôsobuje najsilnejšie poškodenie rastliny, preto je nevyhnutné bojovať s ním naliehavo.

Zničte škodca môže byť buď roztokom mydla (ktorý musí vyčistiť celé telo rastliny), alebo použiť špecializované prostriedky na boj proti parazitom – akaricídy. Aj roztoč je strach z alkoholu. Navlhčite vatovú vlnu 96% roztok a utrite celú rastlinu.

Dôležité! Iba dospelí sa obávajú alkoholu, kukne vajcia zostanú nažive.

Druhý škodca stromu dolára – jose scale.

Červcovité
Tienenie sa vzťahuje na rodinu polkruhového hmyzu. Parazitizuje na veľa rastlín, takže zamiokulkas nie je výnimkou. Pre boj môžete použiť rovnaký mydlový roztok z mydla na bielizeň, ktorý sa aplikuje na celé telo závodu.

Po ošetrení mydlom zakryte plastovým vreckom. Ošetrenie sa vykonáva niekoľkokrát, až kým parazit neopustí rastlinu. Neodporúčame používanie chemických látok na potláčanie pochvy, pretože sú celkom toxické a ich sprej v obytnej oblasti je zakázané.

Dôležité! Zvýšená vlhkosť vzduchu je prvou príčinou parazita na zamiokulkáze.

Okrem parazitov môžu zamiokulkas trpieť aj chorobami. Preto vám povieme, ako určiť “bolesť” a vyliečiť ju.

1. Tmavé škvrny na listoch. Existuje niekoľko dôvodov: podmáčaná pôda, ponor alebo príliš nízka teplota. Znížte množstvo napájania a presuňte kvetináč na iné miesto. Po chvíli sa zamiokulkas vráti do normálu.

2. Otočenie páčky. Zariadenie začne hniť, ak je nadmerne napojené pri nízkej teplote. Výsledkom je charakteristický hnilobný zápach. Okrem stonky sa korene začínajú hniť, takže situácia sa musí rýchlo napraviť, aby rastlina nezomrela.

Ak chcete zachrániť strom dolára, je vykopané a orezané zhnité časti. Plátky sekcií sú ošetrené drvivou vrstvou aktívneho uhlia. Po “resuscitácii” musí byť telo rastliny ošetrené fungicídom a transplantované do iného hrnca s novým primerom.

Dôležité! Ak je proces nezvratný, hľuzovka sa vyhodí a všetky reprodukčné listy nechávajú. Môžete teda obnoviť rastlinu.

3. Zariadenie začalo suché. Zamiokulkas suší a zbavuje listy z dvoch dôvodov: starnutie alebo mechanické poškodenie. Preto sa nebojte, len opatrne vyčistite listy a stonky, aby rastlina nebola zranená.

Žltnutie listov
4. Žltnutie listov. Tento problém sme si spomenuli vyššie, keď sme zaviedli zavlažovací režim. Na rastline sa vyskytujú žlté listy s prebytkom vlhkosti. Ak sa na koreňoch objavia hnilé korene, listy budú žlté. Na vyliečenie rastliny stačí vysušiť pôdu alebo, ak je rastlina v zanedbanom stave, transplantovaná do nového suchého substrátu.

5. Škvrny na stonke. Ak miesta s bodmi na dotyk nie sú mokré / mäkké, potom je to len vlastnosť zariadenia. Tmavé škvrny tiež za sebou zanechávajú. Žlté suché škvrny na listoch sa objavia po opaľovaní. V takom prípade stačí zmeniť miesto a samotná rastlina sa obnoví.

Prerezávanie zamiokulkasa

S hlavnými škodcami a chorobami dolárového stromu sme zistili, teraz začneme prerezávanie zamiokulkasy.

prerezávanie
Prerezávanie rastlín sa vykonáva na jar. Počas rýchleho rastu sa starostlivo odstraňuje horná oblička, ktorá dostáva najviac živín. Výhonky sú rezané tak, že koruna nakoniec pripomína guľovitý tvar. Po prerezaní strom dolára ihneď tvorí dolné púčiky, ktoré sa neskôr zmenia na mladé výhonky.

Dôležité! V zimnom období nemôžete vyčistiť, pretože rastlina v tomto období ide do “hibernácie” a prestane rásť.

Teraz viete, že udržanie stromu dolára domov nie je tak ťažké, ako by sa mohlo zdať. Nezabudnite na starostlivosť o rastlinu a vždy vás bude potešiť.Loading...