Čo je užitočné pre brezové šťavy: použitie a kontraindikácie

bielenie šťavy

Keď jarné slnko topí studený sneh, břízy sa začnú prebúdzať z hibernácie. Vďaka kmeňom k napučiavacím púčikom a malým vetvám má brezová mokva tendenciu alebo, ako sa tiež nazýva, miazza. Obsahuje veľké množstvo minerálov, vitamínov a kyselín, ktoré sú potrebné pre rast a kvitnutie brezy. Strom produkuje toľko, že môže človeku poskytnúť “extra”. Ďalej budeme podrobnejšie zvážiť, či existuje prospech z brezovej šťavy.

Obsah kalorií a chemické zloženie produktu

Birch Juice – je to kvapalina, ktorá má priehľadnú farbu. To prúdi z kmeňov a konárov, ktoré sú rozbité alebo rezané pod tlakom koreňového systému. Šťava začína vystupovať na jar a pokračuje, až kým sa obličky začnú pichať. A môžete zbierať ryby v apríli a až do mája.

Je bohatý uhľohydráty, vitamíny, minerály, draslík, meď, vápnik a mangán. V rieke je aj veľké množstvo Esenciálne oleje, ovocné cukry, triesloviny a saponíny. Vzhľadom na bohaté chemické zloženie má výhodu oproti iným vitamínovým zmesiam, zatiaľ čo je zvonka podobná bežnej vode. breza

Aký je prínos brezovej šťavy pre telo? To môže byť správne považované za nízkokalorický nápoj, pretože to len 22 kcal na 100 g. V mnohých cudzích krajinách, odborníci na výživu dôrazne odporúčajú používanie brezovej šťavy v strave.

Aké je použitie brezovej šťavy?

Výhody brezovej šťavy pre telo je bezpodmienečná, pretože obsahuje enzýmy, ktoré sú potrebné na posilnenie imunity. To platí najmä na jar, keď je pravdepodobnosť ochladenia vysoká. Avšak, ak ste stále chorí, potom taníny, ktoré sú v brezovej múke vo veľkých množstvách, vám pomôžu vyrovnať sa čo najrýchlejšie s bežnou zimou.

Dobrými susedmi pre brezy môžu byť: borovica, zimolez, vápenec, akácia, horský popol, orech.

Horčík, vápnik a draslík obsadiť nie posledné miesto v zložení pasoki, pretože sú dôležitým prvkom pri udržiavaní srdca. Pri otrávení tela môže byť užitočná aj brezová šťava. To pomôže odstrániť toxíny v krátkom čase. Stále brezová šťava posilňuje steny ciev a srdcového svalu.

Viete? V ľuďoch sa brezová šťava nazýva žijúca voda, pretože pomáha udržiavať telo v tóne a zaobchádza s mnohými ochoreniami.

Terapeutické vlastnosti, ako používať liek v ľudovej medicíne

Folkový liek sa používa na liečbu a prevenciu širokého spektra ochorení:

  • Zlepšiť metabolizmus. Vzhľadom k tomu, že kvapalina sa dobre prechádza a dostáva do tela, pozitívne ovplyvňuje prácu žalúdka.
  • Pre gastrointestinálny trakt. Sladká brezová šťava má priaznivý účinok na ochorenia žlčníka a zápal dvanástnika.
  • Pri ochoreniach chrbtice a kĺbov, napríklad reuma, ischias. Pravidelné používanie pomôže rýchlejšie zbaviť sa chorôb.
Viete? Lekársky výskum preukázal, že ak užívate 1-2 okulky brezovej šťavy denne počas 3 týždňov, pomôže to vysporiadať sa s jarnou avitaminózou, slabosťou, únavou a depresiou.
  • S chronickou zimou Birchová šťava by mala byť opitá 1 sklo každé ráno. V prípade chladu alebo kašľa sa odporúča mierne ho zahriať a zriediť mliekom a pridať malé množstvo škrobu alebo múky.

Kozmetické vlastnosti

Dnes sa v kozmetike čoraz viac nachádza brezová šťava. Pravidelné používanie pasoki má priaznivý účinok na pokožku a vlasy.

V prvom prípade je brezová šťava používaná ako pena a tonikum, jej výhodou je, že čistí a osviežuje pokožku. Keďže doba skladovania je malá, dokonca aj v chladničke, môže byť zmrazená v ľadových formách. Kocka zmrznutého džúsu je stieraná tvár, krk, oblasť na odtieň. Tento postup tónuje a hydratuje pokožku. Pre únavnú a tupú pleť na tvári môžete pripraviť masku na bibuľovú mok.

Bude to vyžadovať modrú alebo bielu hlinu, ktorú si môžete zakúpiť v lekárni. Zrieďte ju nektárom až do konzistencie hustého kyslého krému a aplikujte na tvár a krk 20 minút. Na umytie masky potrebujete brezovú šťavu. Tento postup sa má vykonať 2 krát za 7 dní. Na základe brezovej šťavy môžete pripraviť krémovú masku, ktorá nasýti pokožku vitamínmi a vyhladí jemné vrásky. Na tento účel zmiešajte 50 g pšeničných klíčkov, 200 g rakytníka a 2 lyžice brezovej múky. brezová šťava

Čo iné môže byť prínosom brezovej šťavy ako kozmetika? Je schopný dať vlasu lesk a silu, pretože po umytí hlavy by mali byť opláchnuté brezovou šťavou. Ak sú vlasy mastné, pripravte si pleťové mlieko založené na paso. Za týmto účelom premiešajte 1 lyžicu medu, 2 lyžice šťavy a čajovú lyžičku stolovej soli. Pripravená zmes sa naleje do tmavého skleneného pohára, pridá sa pohár vodky a dôkladne sa premieša.

Krém by mal byť umiestnený na tmavom mieste 10 dní. Na konci tohto obdobia si ho umyte do vlasovej pokožky pred umytím a zabaľte vlasy ručníkom. Po 1,5 hodine si umyte vlasy šampónom. Opakujte tento postup o 10 dní, potom urobte prestávku na rovnaké obdobie a znova zopakujte priebeh liečby. Nektár sa môže použiť na prípravu výživnej masky. Je potrebné zmiešať miazgu a lopúch v pomere 3: 1 a aplikuje na vlasy, a potom zabaliť uterák a čakať na 20 minút, potom umyte vlasy šampónom.

Rastliny, ktoré môžu byť tiež použité v tradičnej medicíne: akácie, čemerice, jedľa, loosestrife, tisu, liesky, dule, vŕby, lipy, žeriavu, ruže.

Použitie brezovej šťavy na výrobu nápojov

Keďže šťava obsahuje 0,5 až 2% cukru, môže byť použitá ako samostatne, tak pri príprave nápojov pre každú chuť, napríklad kvas, sirup, multivitamínovú šťavu alebo tinktúru. šťava

Birch kvass

Birch kvass – je to vynikajúci tonik. Výhody brezovej kvasy pre telo časovo testované, pravidelné používanie priaznivo ovplyvňuje osobu. Pri príprave kvasu sa neodporúča používať plastové nádoby, sklenené poháre sú najlepšie. V roku 1968 bola vyvinutá technika na výrobu kvasu z břízy. Pridal kvasinky, mliečne baktérie a cukor.

Po začatí fermentácie sa má kvas ochladiť na 6 ° C, osladiť, fľaškovať a zakopoliť. Udržujte ho na chladnom, tmavom mieste. Ak používate brezovú šťavu s vyprážaným jačmenom na varenie kvasu, môžete získať skôr originálny nápoj. kvass

Dôležité! Ak je jačmeň vyprážaný na tmavú farbu, kvass bude mať trpkú chuť.

Príprava tinktúry na brezovej šťave

Ak urobíte tinktúru brezovej šťavy, bude mať zvláštny vôňu a chuť. Dnes sa objavilo množstvo receptov na jeho prípravu. Keď si pripravíte tinktúru s propolisom, oceníte ju za svoju cenu, nie je to nič z toho, že je to najobľúbenejšia. Pripravuje sa veľmi jednoducho: budete potrebovať brezovú šťavu, propolis a vodku. Krájanie propolisu, naliať ho vodkou a trvať tri dni, čo najčastejšie triasť. Následne zrieďte tinktúru brezovou šťavou. konzervácia

Multivitamínová šťava založená na brezi

Multivitamínová šťava založená na brezi je vynikajúcim nápojom a nevyvíja veľkú snahu variť. Keďže brezová šťava je sladká na chuť, dobre sa mieša s čerstvým citrusovým ovocím, napríklad s oranžovou alebo citrónovou.

Plody môžu byť jednoducho rezané a pridané k brezovej múke. Na predĺženie trvanlivosti šťavy sa môže zachovať, ale bez tepelného spracovania je nevyhnutné. Konzervovaná brezová šťava zároveň stráca niektoré z užitočných vlastností a prínos sa zníži, ale poškodenie takéhoto nápoja nespôsobuje telo. Konzervácia by mala byť uložená na tmavom, chladnom mieste.

Birčový sirup

Z sušienky možno pripraviť a brezový sirup, podľa chuti, bude vyzerať ako javorový sirup. Pri príprave sa zozbieraná brezová múka musí odpariť na tmavú farbu. Ukáže sa viskózny sirup s brezovým vôňou a bohatou sladkou chuťou. sirup

Dôležité! Ak chcete získať 1 liter sirupu, potrebujete takmer 100 litrov břízy.

Škody a kontraindikácie

So všetkými svojimi blahodárnymi vlastnosťami môže brezová šťava poškodiť telo, takže má niektoré kontraindikácie. Ak máte alergiu na brezový peľ, potom nemôžete piť džús, pretože reakcia tela môže byť okamžitá. Urolitiáza je tiež kontraindikáciou. Pravidelná konzumácia šťavy podporuje časté močenie, ktoré vedie k pohybu kameňov v močovom mechúri a budete cítiť silnú bolesť. Ak bol brezový sip uložený alebo zhromaždený s porušením sanitárnych noriem, potom sa jeho pitie neodporúča.