Čo je lepšie vybrať: studňa alebo studňa pre letné sídlo?

dacha
Skôr alebo neskôr si majitelia dachov, ktorí nemali dostatok šťastia, aby mali centralizované zásobovanie vodou, premýšľajú o hľadaní zdroja vody. V tomto prípade je jedinou voľbou podzemné obzory. Aby sme mohli rozhodnúť, ktoré spôsoby získavania vody – studne alebo studne, je potrebné zistiť výhody a nevýhody každej z nich.

Dobre a dobre: ​​rozdiely

Poďme sa pozrieť na náklady, zložitosť údržby a pohodlie použitia studne a dobre, a ako dlho by mala byť životnosť a kvalita vody vypočítaná v oboch prípadoch.

vyznamenanie

cena

Pretože nie je potrebné vyvŕtať a používať ťažké zariadenia, konštrukcia bude stáť oveľa menšie. A aj keby ste pumpovali vodu z studne nie ručne, ale čerpadlom, jej cena sa nedá porovnať s cenou zariadenia na studne.

dobre

Náklady na studňu závisia od jej hĺbky, a teda od požadovaného počtu zvonení. K dnešnému dňu, jeden betónový prsteň v priemere stojí 2 tisíc rubľov, a jeho výkop v ťažkej ílovitej pôde – asi 15 tisíc rubľov. Napríklad studňa s hĺbkou 12 metrov potrebuje 15 kruhov. Takže to dobre “na kľúč” bude stáť asi 65-70 tisíc rubľov.

Náklady na výstavbu studne závisia predovšetkým od hĺbky vŕtania. Taktiež odráža čas roka a použitú techniku. Nezabudnite na náklady na nákup plášťov, hlavice a čerpadiel.

Prečítajte si viac o krajinnej architektúry, remesiel a záhradných plastík, menovite prečítať, ako vytvoriť kvetinu z pneumatiky kolesa alebo kamene, oplotenie, gabiony, skalky, lienky, oplotenie pri posteli.

Typicky, náklady na vŕtanie vrtu meter vykonávajú špecialisti vŕtačky, počnúc 1,8 tis. Rubles pod potrubie “ocele 20 ,s hrúbkou steny 4,5 mm a tesniaceho materiálu. A zostáva konštantná bez ohľadu na požadovanú hĺbku.

dobre

Navyše, studňa by mala byť vybavená čerpadlom, pre ktoré je potrebné platiť od 30 tisíc rubľov. Potom celková cena studne začne od sumy 100 tisíc rubľov. Ak chcete použiť vodu na pitné účely, studňa musí byť vybavená filtračným systémom, ktorého cena je 50-250 tisíc rubľov.

Viete? Hoci 70% povrchu Zeme je pokrytá vodou, iba 1% je čerstvé. Problém nedostatku zdrojov sa každoročne zhoršuje. Za posledných päťdesiat rokov sa vo svete vyskytlo viac ako 500 konfliktov súvisiacich s prístupom k pitnej vode a 21 z nich skončilo s nepriateľskými útokmi.

Jednoduché používanie

dobre – najstarší spôsob získavania vody z podzemných zdrojov. Je mimoriadne univerzálny a vykonáva svoje funkcie aj pri absencii elektrickej energie, v tomto prípade sa voda môže získať konvenčným vedierkom.

použitie

Avšak studňa má obmedzenú dodávku kvapaliny, v priemere 150-250 litrov za hodinu. Preto, ak potrebujete udržiavať veľký pozemok, najmä s veľkým množstvom zelených plôch alebo bazénom, táto suma nemusí stačiť. Navyše, plytké studne, vykopané na vadose, je úplne závislá na zrážkach av období sucha môže byť znížená na tieni.

Artezánske vrstvy majú takmer nevyčerpateľnú zásobu a nebudete sa obmedzovať na zavlažovanie alebo iné ekonomické potreby. Ale keď vypnete elektrickú energiu kvôli získaniu kvapaliny zo stĺpca, nebude možné. Preto, aby sa v takejto situácii nevyskytla, je potrebné zabezpečiť nezávislý generátor energie alebo skladovacia kapacita, čo samozrejme povedie k ešte väčším materiálovým nákladom.

Obtiažnosť starostlivosti

Studňa musí byť pravidelne používaná, inak začne bláboliť za 3-4 roky. Okrem toho sa má čistiť a umyť najmenej dvakrát do roka, a ak je to potrebné, aj ošetrené dezinfekčnými prostriedkami.

starostlivosť

Studňa by sa nemala čistiť, pretože tam je filter. Starostlivosť oň spočíva len v pozorovaní správnej prevádzky zariadenia.

Pre usporiadanie vnútorná časť záhrady, uistite sa, že naučiť, ako dať vypínačov, zásuviek s rukami a inštalovať prietokový ohrievač vody, a ako odstrániť starý náter a vápno, vápno strop a pokleit tapety, ako sa robí sadrokartónové steny s dverami alebo ako pošvy steny sadrokartónu.

Kvalita vody

Na rozdiel od stĺpca, dobre voda nebude mať hrdzavú chuť. Ekologický stav okolitého prostredia však môže ovplyvniť jeho kvalitu. Zvyčajne je hĺbka vodonosnosti od 5 do 25 metrov. To nie je toľko, takže sa môžu dostať atmosférické zrážky, odtok z blízkych podnikov alebo chemických hnojív z fariem.

Kvalita vody

Voda z studne je kvalitnejšia, pretože je extrahovaná z hlbších obzorov. Jarná voda bola vždy ohodnotená čistou a užitočnou, prakticky neobsahuje dusičnany a soli škodlivých kovov. A vďaka uzatvorenému hrdlu vrtu, listov, hmyzu, žiab alebo akéhokoľvek odpadu neprichádza do nej. Avšak táto voda môže mať kovovú alebo hrdzavú chuť.

Dôležité! Upozorňujeme, že podzemná voda je skutočne technická. A na ich dosiahnutie kvality pitia je potrebné ďalšie čistenie, napríklad filtračný systém.

Životnosť

Správne usporiadané dobre bude pravidelne vykonávať svoje funkcie po dobu 30-50 rokov. Sľub jeho dlhej starostlivosti o prácu a včasného upratovania.

Životnosť

Dobre navrhnutá studňa bude slúžiť aj na uspokojivé dlhé obdobie – najmenej 25 rokov v závislosti od vybraného zariadenia, údržbu, prevádzkové podmienky a chemické zloženie kvapaliny a pôdy. Artezánske studne sa vyznačujú vyššou trvanlivosťou – až 50 rokov.

Druhy studní: ich klady a zápory

Existujú dva typy vrtov v závislosti od hĺbky podzemnej vody:

 • moje;
 • Abyssinian.
Naučte sa, ako vybrať čerpaciu stanicu pre dávať, postaviť vodovodné potrubie v dome a nainštalovať ohrievač tečúcej vody.

jama

Ak podzemné vody nie sú hlboké a ich veľké objemy nie sú potrebné, stačí vykopať výkopy ručne alebo mechanicky, posilniť ich steny a usporiadať hlavu. V takomto prípade dostaneme známe zariadenia typu hriadeľa našim predkom. A moderné stavebné materiály budú robiť to spoľahlivejšie a odolnejšie.

Dolu dobre

Takáto studňa odoberá tekutinu z najbližšej konštantnej zvodnenej vrstvy z povrchu. Vo väčšine prípadov, je jamka kopal ručne, potom sa pôda vyberie a steny šachty železobetónové krúžky dokončovacie materiál (kameň, tehla) alebo dreva (smrekovec, borovica, dub).

Pri kopaní studne je pochovaný v pevnej vrstve pod vodnou hladinou. Kapalina sa zdvihne manuálne alebo pomocou elektrického čerpadla. Postupne odteká z horizontov a hromadí sa v studni v určitej výške. Ak vyberiete všetku vodu zo studne, nová bude prichádzať len po chvíli.

Výhody halového šachty:

 • relatívne nízku pracovnú silu a cenu;
 • pracovať bez elektriny;
 • jednoduchá starostlivosť v dôsledku veľkého priemeru;
 • jednoduchosť obsluhy.

Dolu dobre

nevýhody:

 • obmedzená dodávka kvapaliny;
 • pravdepodobnosť znečistenia vody;
 • treba vyčistiť steny a dno;
 • pravdepodobnosť vyprázdnenia studne v teple.

habešský

Takáto studňa je usporiadaná, keď nie je potrebná silná studňa. Druhým názvom je vrtaná ihlica. Nepotrebuje ťažké vybavenie ani veľké výkopy, kopí ručným vŕtaním alebo pomocou kompaktných zariadení.

Habešská studňa

Konštrukcia takejto studne je inštalácia potrubia malého prierezu (až 4 cm) do hĺbky hornej vrstvy vodnej hladiny. Pre lepšie ponorenie potrubia do zeme je vybavený kužeľovitým hrotom s priemerom o 4 – 5 cm väčším, ako je priemer samotnej rúry. V tomto prípade je spodná časť potrubia vybavená filtrom, ktorý chráni pred kontamináciou. Kvapalina sa čerpá na povrch samonasávacou pumpou.

Ak chcete udržať teplo vo svojom dome, odporúčame vám naučiť sa izolovať okenné rámy pre zimu a vybrať si vykurovacie kachle.

Maximálna hĺbka priehrady Habešin je 12-13 metrov. Takáto studňa môže byť namontovaná na ľubovoľnom vhodnom mieste, čím sa zabráni tesnému umiestneniu žľabov alebo drenážnych kolektorov. Tiež by nemala byť hlina v mieste prívodu vody, takže filter sa nezakusil. Treba mať na pamäti, že studňa by mala byť zachovaná na zimu: demontovať čerpadlo, vypustiť vodu a vložiť zástrčku do studne.

Habešská studňa

výhody:

 • väčší objem vody ako v šachte;
 • jednoduchosť dizajnu;
 • relatívne nízke náklady;
 • čistejšej vody ako v bežnej studni.

nevýhody:

 • nefunguje bez elektriny;
 • musí byť zachovaná na zimu.
Viete? Štúdie ukázali, že voda znižuje potenciálne riziko infarktu. Bolo zistené, že ľudia, ktorí pijú šesť pohárov čistej vody denne, majú menšiu šancu na infarkt v porovnaní s tými, ktorí vypili len dve poháre.

Typy studní s ich plusmi a mínusmi

Existujú dva hlavné typy studní – piesok a artesian. Poďme sa pozrieť na to, ako sa líšia a aké sú výhody a nevýhody každého z týchto druhov.

Piesok (filter)

Zvláštnosťou takej studne je to, že sa vykonáva v piesočnatých pôdach. Jeho hĺbka môže dosahovať až 30 metrov a maximálna životnosť je 15 rokov. Hoci prax ukazuje, že v priemere je toto číslo približne 7 rokov, čo je jedným z nevýhod tohto typu studní.

Písek dobre

Ďalšou nevýhodou je obmedzená dodávka kvapaliny – asi 500 litrov za hodinu a jej nedostatočná kvalita v dôsledku atmosférických zrážok v zvodnených vrstvách. Avšak, nedostanú najšpinavú verkhovodka, takže voda bude mierne lepšia v kvalite ako z studne. Okrem toho by sa malo pravidelne používať, aby sa zabránilo spevneniu.

Avšak, ak to porovnáte s artesiánom, potom sa dajú pripočítať výhody: nižšie náklady, používanie malých strojov, krátky čas konštrukcie a nízky obsah železa.

artézskej

Potrubie alebo artesian sa nazýva hĺbka baňa viac ako 20 metrov, ktoré odoberajú vodu z artézskej vrstvy umiestnenej medzi dvoma vodotesnými vrstvami. Takáto práca sa vykonáva len pomocou ťažkých zariadení a niekedy aj hĺbka vŕtania môže dosiahnuť 200 metrov. Artezánske studne priemerne vydávajú 2 kubické kvapaliny za hodinu a za priaznivých podmienok môžu trvať až 50 rokov.

Artesian well

Samotná studňa pozostáva z plastového alebo kovového plášťa, koseónu, čerpacej techniky a automatizačných systémov. Všetky práce na jeho konštrukcii a pripojení musia byť vykonané iba odborníkmi.

Majitelia vidieckych domov, vily, rovnako ako obyvatelia súkromného sektora v meste, bude užitočné vedieť, ako vytvoriť cestu z rúbať strom, konkrétnymi cestami, stavať debnenie na plot nadáciu, aby plot gabionovú plot okami, a ako stavať verandy, vaňa , bazén, WC s vlastnými rukami.

Artézska voda má zvyčajne veľmi dobrú kvalitu vďaka spoľahlivej ochrane pred kontamináciou povrchu. Môže plne uspokojiť všetky potreby súkromného domu. Avšak pred pitnou vodou na pitné účely je potrebné vykonať chemickú analýzu av závislosti od jej výsledkov vytvoriť systém čistenia.

Artesian well

klady:

 • vysoká produktivita;
 • dobrá kvalita vody;
 • trvanlivosť konštrukcie;
 • príležitostné použitie je povolené.

nevýhody:

 • vysoké náklady na prácu a vybavenie;
 • vysoká mineralizácia vody;
 • nemožnosť pracovať bez elektriny;
 • neschopnosť vyčistiť v prípade stlačenia.
Dôležité! Dokonca aj najjednoduchšia studňa typu bane je lepšie nechať sa vykopať, ale pozvať špecialistov. Pretože existuje riziko stretnutia s takzvaným “float”, čo môže viesť k tragédii.

Ako rozhodnúť o voľbe: zhrnúť

Aby ste určili spôsob extrakcie vody v krajine, musíte analyzovať niekoľko faktorov:

Napájanie vodou

 • úroveň podzemných vôd;
 • objem vody požadovanej v podniku;
 • materiálne možnosti;
 • možnosť inštalácie čerpacieho zariadenia.

Jediná správna voľba neexistuje. Pokiaľ nie je potreba veľkého množstva vody a nechcete žiť v krajine natrvalo, môžete použiť jednoduchý a lacný spôsob, ako – no. V opačnom prípade sa môže stať dobrou voľbou efektívnejšia, ale aj drahá. Uvedomte si však, že je potrebné získať povolenie pre daný typ zariadenia hlbokých štruktúr.

Spätná väzba z internetu

Tu je tu jemnosť.
No zvyčajne žiadne hlbšie ako 10 metrov, prstene netesnia – posadený zaplavená a voda je väčšinou zlý bakteriologické.
Vrtu 10 až 30 m -, keď je stĺpik so závitom posadený nie sliz, bakterologicheski voda je zvyčajne dobré, ale kvôli nedostatku kyslíka na problém hĺbky neoxidovanej železa a sírovodík.
Viac ako 50 metrov – na vápencoch – voda je zvyčajne vynikajúca, ale stojí za to veľa cvičení.

ARR
//www.mastergrad.com/forums/t80030-skvazhina-ili-kolodec/?p=116282#post116282
Aby bola skutočne tou správnou voľbou, mali by ste vedieť, ako klamať vodu. Podzemné vody môžu byť rozdelené do troch typov: verhovodny vrstiev sa preťahovať vrstva a artézsky vrstvy. Takže v prípade, že základná vrstva je pomerne blízko, vo vzdialenosti piatich až ôsmich metrov, tu priamy dôvod robiť dobre na svoje letné chaty.

flayer13
https://forum.rmnt.ru/posts/128327/