Cibuľa bez sadeníc: rastúce bez problémov

Cibuľa Exkluzívne
Žiadna zeleninová záhrada sa nedá bez cibule. Rozmanitosť Exibishen je jedným z populárnych. Odvodzuje sa to v Holandsku. Oceňujú to pre svoju vynikajúcu chuť, výnos a veľkú veľkosť. V článku sa budeme rozprávať o cibuľke Excibishen a pestovať ju zo semien v nerovnom spôsobe.

Popis a charakteristiky

Cibule tejto odrody sú veľmi veľké, môžu dosiahnuť veľkosť 120 až 400 g. Výtečné patrí do náladových odrôd cibule, ale so správnou agrotechnikou od jedného štvorcového metra je možné zozbierať až 3 kg. Cibuľa Exkluzívne
Chuť tejto zeleniny je sladká, nemá chuť horký. Pri jeho drvení nedochádza k roztrhnutiu kvôli zníženému obsahu esenciálnych olejov. Jedinou nevýhodou tejto značky je to, že nie je dlho uložená. Celú zimu nemôže ležať, maximum – až do decembra.

Viete? Niektoré druhy cibule sú okrasné rastliny. Jedna taká je odroda so žltými kvetmi Mol.

Potrebujem experimentovať: čo hovoria odborníci

Cibuľa je možné pestovať bez sadeníc a výsev osiva priamo do pôdy. Táto metóda používajú veľkí výrobcovia, ktorí majú veľké plochy. Pre našich letných obyvateľov, odborníci odporúčajú použiť starú metódu – cez sekok. je lepšie pestovať túto odrodu pomocou sadeníc. Týmto spôsobom môžete získať skoré zber a veľké žiarovky, ktorých hmotnosť môže dosiahnuť 700 g. Ak používate priame osivo, potom priemerná hmotnosť žiarovky nebude väčšia ako 250 g.
Cibuľová zber

Ako sa pripraviť na pristátie

Na začiatku sa semená kontrolujú na klíčenie. Približne mesiac pred zasiatím sa odoberie 15 kusov, zabalené do látky a namočené v teplej vode. Ponechajte päť dní a neustále sa zvlhčite. Potom posúďte ich klíčivosť. Osivo by sa malo dekontaminovať 15 minút roztokom manganistanu draselného.

Aby ste získali rýchle a priateľské výhonky, musíte pripraviť semená. Sú veľmi malé, takže s nimi je ťažké pracovať. Skúsení letní obyvatelia prerezávajú toaletný papier na tri časti a držia na sebe semená. Tekutá pasta je vyrobená z zemiakového škrobu, ktorý je zmiešaný s komplexným hnojivom AVA.

Pomocou injekčnej striekačky sa lepidlo nanáša na papier vo vzdialenosti asi 5 cm. Pomocou pinzety sa do pasty pridávajú semená. Po vysušení pásky sa musí opatrne prevrátiť a umiestniť do plastového vrecka. Vďaka tomuto postupu je možné získať sadenice bez riedenia.

Viete? Cibuľa dostal tento názov vzhľadom k tomu, že vo vzhľade vyzerá ako okurka.

Najlepší čas na výsev

Vysádzanie cibule Exibishen semien v pôde vyprodukované v apríli. Tento druh cibule preferuje vzdušnú zem, v ktorej je kyslosť neutrálna. Na tento účel sa z výpočtu 50 g na 1 metr štvorcový zavedie a dobre uvoľní popol. Ďalej je potrebné ošetriť pôdu antifungálnou látkou, ako je “Fytosporín”.
Hnojenie pôdy s popolom z dreva
Prehliadky je potrebné urobiť približne 2 cm hlboko a do nich vložiť papierové pásy so semenami nahor. Jemne posypte zeminou a vodou dobre. Je žiaduce pokryť lôžko špeciálnym materiálom alebo fóliou na ochranu plodín pred možným mrazom.

Pokyny pre starostlivosť o spotrebnú daň

Excibishen – druh cibule, ktorý si vyžaduje nielen starostlivé pristátie, ale aj náležitú starostlivosť.

zalievanie

Zalievanie by malo byť vykonané, keď pôda vysuší, ale nedovolí úplne vyschnúť.

Dôležité! Koncom júla by malo byť zastavenie zavlažovania, aby žiarovky neboli vodnaté. To má negatívny vplyv na trvanlivosť plodiny.

Pestovanie cibule

Pôda

Pôda sa po každom zalievaní musí uvoľniť. A tiež je potrebné vytiahnuť trávu. Na udržanie vlhkosti v pôde sa odporúča mulčovať. Na to je vhodné seno alebo piliny.

Ďalšie hnojenie

14 dní po výsadbe plodiny je potrebné oplodniť pôdu pomocou mullein. Alebo môžete vyrobiť zložité hnojivá, ktoré zahŕňajú draslík, dusík a fosfor. Tento postup sa musí vykonať najmenej trikrát počas kultivácie kultúry.

Zoznámte sa s agrotechnikou pestovania iných druhov cibule: šalotka, mosadz, slizun, shnitta, pór.

Ako chrániť cibuľu pred chorobami a škodcami

Najčastejšou chorobou tejto odrody je hniloba dna. Pozoruje sa počas dozrievania zeleniny. Jeho korene hnijú, cibuľa zomiera veľmi rýchlo. Ak sa táto choroba už objavila, postihnuté rastliny je potrebné odstrániť. Zber cibule
Tiež cibuľu môže spôsobiť škvrny – na listoch sa objavujú priesvitné tmavosivé pásy. Vyhnite sa týmto ochoreniam, pozorujte rotáciu plodín a správne zalievanie plodín. Škodcovia cibule obsahujú roztoče, triky, cibuľové mory a muchy, rovnako ako háďatká.

Dôležité! Ak chcete ochrániť kultúru pred cibuľou, potrebujete v okolí mrkvu. Jej vôňa vydesí škodcu.

Aby ste predišli výskytu škodcov, musíte správne pripraviť sadivový materiál a pôdu. Ak sa už objavili, môžete sa im zbaviť pomocou biologických prípravkov, ako je Agverotin, Fitoverm.

Pri správnom výseve semien a starostlivosti o kultivar Excibishen po 60-80 dňoch bude možné zberať a vychutnať si cibuľu.