Choroby vemena u kráv

Udder kravy
Choroby kráv sú dôvodom nielen na zníženie produktivity, ale aj na získanie nízkokvalitného mlieka, ktoré je škodlivé pre zdravie spotrebiteľov, najmä pre choroby vemena. Väčšina ochorení tohto orgánu je patológie, ktoré vyplývajú z nesprávnej starostlivosti o zviera alebo zranenia. Zvyčajne nie sú nákazlivé, ale potrebujú včasnú liečbu. O charakteristikách týchto ochorení, o ich liečbe a prevencii, poďme sa rozprávať v článku.

Príčiny ochorenia vemena u kravy

Medzi hlavné príčiny výskytu ochorení vemena patria:

 • držanie kravy vo vlhkej alebo chladnej miestnosti;
 • špinavý vrh;
 • nehygienických podmienok v stodole;
 • trauma;
 • nedodržiavanie hygieny počas dojenia;
 • nesprávny začiatok kravy po otelení;
 • zlú starostlivosť o vemena.

Udder kravy

Choroby vemien u kráv: príznaky a liečba

Choroby obličiek možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

 • mať vírusovú prírodu – kiahne, bradavice;
 • následné zranenia – uhryznutie hmyzom, spánok, inkontinencia mlieka, trhliny a modriny;
 • zápalové procesy rôznej etiológie – mastitída, edém, furunkulóza.

zápal prsnej žľazy

Mastitida je zápal prsnej žľazy, ktorý sa vyskytuje v dôsledku infekcie, porúch integrity tkaniva, stagnácie mlieka u vemena a iných príčin. Najcitlivejšie k tejto chorobe oslabujú zvieratá s podvýživou alebo s nízkou kvalitou starostlivosti. Počas tehotenstva a po otelení je krava najviac náchylná na patogény. Existuje 6 foriem mastitídy, ktoré môžu preniknúť do seba.
Rizikové faktoryPríčiny mastitídy u kráv
Symptómy mastitídy:

 • vemeno edematózne, sčervenanie, bolestivé;
 • palpácia orgánu môže byť cítiť na pečate;
 • časť vemena je na dotyk horúca;
 • krava môže mať horúčku;
 • výnos mlieka a zníženie mliečneho tuku;
 • mlieko je vodnaté, s tvarohovými strapcami, horkou chuťou;
 • možný purulentný výtok z vemena.
Prečítajte si viac o typoch mastitídy a vlastnostiach liečby tejto choroby u kráv.

Keď sa zistí choroba, krava sa prenesie do potravy so suchým krmivom a dojením 4-5 krát denne. Ak sa mastitida nelieči, potom ako choroba postupuje, ochorenie ide do chronickej fázy, začne hnisanie a krava môže zomrieť kvôli purulentnej infekcii.
Mastitída v kravyPri mastitíde postihnutá oblasť vemena vyzerá ako edematózna a sčervenaná
Liečba mastitídy: krava by mala mať teplý mäkký odpad a kvalitné jedlo. Liečba liekov zahŕňa priebeh penicilínových antibiotík počas 5-7 dní. Vemene sa musí dobre umývať po každej masáži dojenia. Ako vonkajšia náplasť v zapálených oblastiach sa masť Ichthyol trení po každom dojení.

Viete? Najmenšia krava, Manikam, žije v Indii. Jej výška je 61 cm. Rast bežnej kravy je asi 150 cm.

kiahne

Kiahne sú jedným z najviac nákazlivých infekčných ochorení. Ochorenie má vírusovú povahu a prenáša sa kvapôčky vo vzduchu, ako aj kontakt s iným pacientom alebo s domácimi predmetmi. Vyzerá ako špecifická značka na koži.

príznaky:

 • všeobecná intoxikácia tela;
 • zvýšená teplota;
 • Na pokožke sú vyrážky, tvoria pustuly a následne špecifické jazvy;
 • zviera je apatiatické.

Kiahne v kravy
Kvôli vysokej infekčnosti choroby je potrebné kravu izolovať od iných zvierat a pri starostlivosti o ňu starostlivo dodržiavať preventívne opatrenia, aby nedošlo k rozšíreniu choroby.

liečba: lieková terapia nevyhnutne obsahuje priebeh antibiotík. Na správne priradenie lekára vykoná štúdiu mikroflóry. Najčastejšie ide o “Nitox” alebo “Bicillin 5”. Injekcie sa vykonávajú intramuskulárne. Každá 2-3 hodiny musí byť krava odovzdaná. Vemene je ošetrené antiseptickými “chlórhexidínmi” a masťami na hojenie rán. V strave by mali byť ľahko stráviteľné potraviny a vitamíny.

Viete? Predpokladá sa, že vírus kiahní je známy ľudstvu už od dávnych čias. V Indii existuje dokonca bohyňa malých kiahní, Mariatale, ktorá bola spútaná a uctievaná inými bohmi.

opuch

Otok vemene je pozorovaný pred alebo bezprostredne po otelení. Táto patológia súvisí so skutočnosťou, že v tejto dobe krv príde na orgán tvrdo. Ak nedôjde k poraneniu, táto podmienka prechádza sama osebe a nevyžaduje liečbu.

príznaky:

 • vemena sa zväčšuje;
 • Koža sa zhrubne, pri jej stlačení sa na ňom vytvorí zub;
 • vemeno bolestivé;
 • teplota sa zvyšuje.

Liečba edému: odporúča sa mierne masírovať od vonkajšieho okraja k základni. Na víno sa aplikuje oporná obväz. Masáž vemenaMasáž vemena kravy
Množstvo šťavnatého krmiva je obmedzené na zníženie množstva spotrebovanej tekutiny a zníženie nadýchnutia. Dojenie kravy vyžaduje najmenej päťkrát denne. Liečba sa nevyžaduje.

Prečítajte si viac o príčinách, symptómoch a liečbe opuchu vemene u kráv.

furunkulóza

Furunkulóza je zápal mazovej žľazy (srsť na vlasy) na vemene. Vyskytuje sa v dôsledku toho, že sa dostane do pórov kože špiny alebo infekcie. Môže to byť aj porušenie mazových žliaz. Zápalový proces vytvára hnojenie, ktoré sa musí liečiť.
furunkulóza
Hlavné príznaky furunkulózy:

 • pustuly na pokožke;
 • bolesť a začervenanie na vemene.


liečba:
chĺpky v blízkosti pustúl sa strihajú. Ak sa absces neotvorí, musí sa otvoriť, odstrániť hnis a ošetriť antiseptikom. Odporúča sa ošetriť pokožku v mieste varu s roztokom jódu, aby sa vysušila zápalová oblasť, potom ju upravte ihlou alebo streptokidovou masťou. Aby sa zabránilo vzniku infekcie, možno kravu predpísať prostriedky na posilnenie imunity a intravenózne 200-300 ml 1% roztoku streptocidu (2 kvapky).

Dôležité! Príčinnými faktormi furunkulózy sú stafylokoky. Furunkle sa neodporúča vytlačiť, aby nedošlo k šíreniu infekcie.

Tugodoynost

Únava je zúžení šupinového kanála, v dôsledku čoho je krava ťažko mliečne. Vyskytuje sa v dôsledku prenosu chorôb, zjazvenia kanála, mechanického poškodenia.
Únava u kráv
Symptómy tuhosti:

 • pri dojení mlieka prebieha tenký pramienok;
 • mlieko vytláča tvrdé, proces trvá dlho.
Naučte sa správne mlieko kravy, ako aj pohodlný dojací stroj pre kravy a ako si ho môžete vybrať.

liečba: jeho účelom je zvýšiť lúmen kanála. Preto pred dojením sa do neho vnesie sterilný bougie, predlžená vazelinou. O polhodinu neskôr vytiahnite expandér a vykonajte dojenie v bežnom režime. Ak je kanál zúžený kvôli prítomnosti jazvy a natiahne tkanivo jazvy nefunguje, veterinář ju rozreže.

Inkontinencia mlieka

Patológia vzniká z oslabenia tónu zvierača v dôsledku zápalového procesu, mikrotramu alebo paralýzy bradavky. Môže sa vyskytnúť aj v dôsledku strachu, hypotermie alebo prehriatia zvieraťa.

Hlavný príznak:

 • Mlieko kvapká z bradavky alebo beží v prameňoch.

Inkontinencia mlieka z kravy
Liečba inkontinencie mlieka: Absolútna hygiena sa vyžaduje počas dojenia a po dojčení. Masáž bradavky sa vyžaduje po každom dojení počas 15 minút. Na vsuvku sa aplikuje tesné obväz, aby sa zabránilo jej infekcii patogénnou mikroflórou. Ak dôjde k zápalovému procesu, ktorý vedie k inkontinencii, môžu byť antibiotikami predpísané veterinárnym lekárom.

Bradavice a papilómy

Bradavice sú spôsobené vstupom do tela papilomavírusu a sú to benígne lézie – to sú výrastky na koži rôznych farieb a foriem. Ak nie sú ošetrené, môžu sa rozšíriť cez vemene, čo spôsobuje nepríjemné alebo nemožné mlieko.
Bradavice v kravy na vemene
Liečba bradavíc: Po prvé, vírus papilloma sa ošetruje pridaním 30 mg horčíka do nápoja 2 krát denne. Bradavice sú ošetrené kyselinou dusičnou, salicylovou kolódiou, formalínom.

Dôležité! Bradavice sú nákazlivé, ale takmer všetky z nich sú pripravené vyliečiť. Medzi požitím papiloma vírusu do tela a výskytom bradavíc prechádza z 3 na 6 mesiacov.

Trhliny a modriny

Získať mikrotrauma kravy môže byť v stodole alebo v pastve. Výsledkom môžu byť odreniny alebo modriny.

Liečba modrín a trhlín: obrus sa omyje čistou vodou, ošetruje antiseptickou látkou – “Emulzia antiseptickej látky”, rozotrená masťou na hojenie rán – “Lubava”, “Zorka” alebo “Burenka”. Ich úlohou je znížiť zápal, znížiť podráždenosť, zabrániť erózii kože a uzdraviť ranu. V prípade hematómu sa na ňu aplikuje kompresia a potom sa miesto modriny rozmieša s tekutou hlinkou. Intramuskulárne môžete zadať jediný 10% roztok chloridu vápenatého.
Liečba trhlín vemien u kráv

Kusy hmyzu

V teplom období sa zvyšuje počet krviprevádzkových hmyzu, takže sa môžu kŕmiť denne. Ak spozorujete zapálenú náplasť kože v dôsledku uhryznutia, potom sa s ňou zaobchádza ako s abráziou – ošetrené antiseptikom a rozmazané s masťou na hojenie rán.

Dôležité! Kusy hmyzu sú nebezpečné, pretože väčšina z nich je nosičom chorôb. Minimálnym dôsledkom uhryznutia je edém.

Prevencia ochorenia vemena

Preventívna údržba začína dodržiavaním hygienických predpisov a udržiavania zvierat. Kravín by mal byť čistý, suchý a dostatočne teplý. Pred dojením mlieko by si malo umyť ruky a vemena, včas a správne dojčiť kravu a sledovať stav orgánu.
Čistenie kráv

Opatrenia na prevenciu tiež zahŕňajú:

 • pravidelné čistenie kráv;
 • povinná náhrada špinavých postelí (a nedovoľte, aby krava ležala na nej);
 • dodržiavanie pravidiel dojenia počas mechanického dojenia;
 • je potrebné správne spustiť kravy.

Liečba vemena by sa nemala lietať: väčšina neškodných javov môže viesť k vážnym následkom. Prevencia a včasné rozpoznanie príznakov ochorení urýchli vyliečenie a odstránenie komplikácií.


Loading...