Chladiace jednotky na mlieko

Chladiace jednotky na mlieko
Vedci lekárne preukázané, že v mlieku, ochladí sa 3 hodiny po dojení na teplotu + 10 ° C, aby sa spomalil vývoj baktérií mliečneho kvasenia, a po ochladení na teplotu +4 ° C, vývoj baktérií ustáva. To umožňuje, aby bol výrobok uchovávaný čerstvý počas 48 hodín na ďalšie spracovanie v mliekarňach. Preto, aby ste získali dobrý príjem z predaja produktu, musíte byť schopní rýchlo a efektívne ochladiť.

Metódy chladenia mlieka

Spôsoby chladenia počas niekoľkých tisícročí chovu dobytka neboli podrobené žiadnym špeciálnym zmenám. V dávnych dobách bol kontajner s mliekom znížený do rieky, studne alebo hlbokej pivnice, pričom teplota bola udržiavaná na nízkej úrovni bez ohľadu na teplotu vzduchu v ulici.

Teraz pre chladenie môžete použiť:

 • Prirodzené metódy – ponorenie do studenej vody alebo snehu;
 • umelé spôsoby.
Viete? Mlieko je jediný výrobok, ktorého každý prvok absorbuje a používa ľudské telo.

Prirodzená cesta

Ak chcete znížiť teplotu, budete potrebovať väčší kontajner ako kontajner s výrobkom. Stáva sa studenou vodou alebo snehom. V upravenom prostredí ponorte nádobu do mlieka. Nevýhodou tejto metódy je, že je možné ochladiť len malé množstvo kvapaliny.
Chladenie mlieka doma

Špeciálne chladiče

Efektívnejším spôsobom je umiestniť mlieko do špeciálnej chladničky alebo nádoby (nádrž). Zníženie teploty tejto kapacity je spôsobené vonkajším chladiacim okruhom, v ktorom cirkuluje chladivo. Výrobok je umiestnený v takom prostredí ako v bežnej chladničke.

Získajte viac informácií o metódach spracovania a druhoch kravského mlieka.

Klasifikácia chladičov:

 • mliečne nádrže otvoreného a uzavretého typu;
 • doskové a rúrkové výmenníky tepla.

Zariadenie sa líši podľa stupňa automatizácie jeho údržbových procesov, objemu, typu chladenia atď. Doskové tepelné výmenníky sú zvyčajne napojené na vodovod. Zníženie teploty nastáva v dôsledku výmeny tepla medzi dvomi nesúvisiacimi médiami – mliekom a vodou, ktoré sa pohybujú pozdĺž jeho obrysov (dosiek).
Chladiace jednotky na mlieko
Takéto zariadenie sa často používa na predchladenie mlieka, ktoré sa ihneď posiela do mliekarne. Zavlažovacie chladiče sa používajú na dojenie výrobných liniek. V nich sa mlieko privádza na pracovné plochy a ochladí a potom sa presunie na zberač mlieka. Produktivita takéhoto zariadenia na 1 hodinu prevádzky je 400-450 litrov.

Chladiče nádrží podľa typu zariadenia

Chladiče nádrží sú určené na zníženie teploty a skladovanie produktu. Všetky typy znižujú teplotu produktu z +35 ° C na +4 ° C na niekoľko hodín a potom ju automaticky udržiavajú. Miešanie vrstiev na odstránenie teplotného gradientu sa vyskytuje aj v automatickom režime. Zariadenia môžu byť otvorené a zatvorené.

Zloženie chladiacej nádrže:

 • Chladiaci kompresor – hlavné zariadenie, ktoré poskytuje chladenie;
 • elektronický ovládací panel;
 • miešacie zariadenie;
 • automatický umývací systém;
 • tepelne izolovaný kontajner s valcovým alebo elipsoidným tvarom.

Spoľahlivosť systému závisí od spoľahlivosti chladiacej kompresorovej jednotky. Optimálne zariadenia sú tie, v ktorých porucha kompresora spúšťa núdzový systém, ktorý pokračuje v chladení pred vykonaním opravy kompresora.

Uzavretý typ

Zariadenie môže mať oválny alebo valcový tvar. Materiál vnútornej nádrže je AISI-304. Telo je hermeticky uzavreté a má spoľahlivú tepelnoizolačnú vrstvu.
Uzavretý chladič nádrže
Uzavretá nádoba sa používa na veľké množstvá výrobku – od 2 do 15 ton. Chladenie a následná údržba sú plne automatizované.

Dôležité! Chladiaca nádrž nesmie jednoducho znížiť teplotu mlieka, ale tiež očistiť ju od baktérií vstupu do nej z procesu kravy a dojenie, takže dostať chladnejšie, uistite sa, že vybrať model so špeciálnym antibakteriálnym filtrom.

Otvorený typ

Otvorené nádrže sa používajú na chladenie malých množstiev – od 430 do 2000 litrov. Základom návrhu je tepelne izolovaný valec s funkciou automatického miešania mlieka. Umývacie zariadenie sa vykonáva ručne. Špeciálnym znakom otvorených konštrukcií je skladacia horná časť nádrže.
Otvorený chladič nádrže

Technické charakteristiky niektorých chladičov mlieka

Hlavné technické charakteristiky chladiacich nádrží sú:

 • rozmery zariadenia;
 • objem pracovnej kapacity;
 • teplota – počiatočná a konečná hodnota pre mlieko, ako aj pre životné prostredie;
 • typ chladiča.

Moderné inštalácie tiež berú do úvahy spoľahlivosť kompresora, dostupnosť núdzovej prevádzky, kvalitu práce na automatickom čistení.

Pozrite sa na najlepšie plemená dojníc a naučte sa, ako mlieko kravu získať vysoké výnosy mlieka.

Čerstvé mlieko 4000

Inštalácia je vyrobená z vysoko kvalitnej potravinárskej ocele AISI-304. Chladič je doplnený kompresorom Maneurop (Francúzsko). Mlieko je chladené sendvičovým odparovačom, ktorý zaručuje spoľahlivú prevádzku konštrukcie po dobu 7 rokov. Servisné systémy – miešanie a umývanie sú plne automatizované.
Čerstvé mlieko 4000

Základné parametre Hodnota indikátora
Typ zariadenia zatvorené
Rozmery nádrže 3300x1500x2200 mm
Rozmery jednotky kompresora 1070x600x560 mm
závažia 550 kg
Spotreba energie 5,7 kW, poháňané trojfázovou sieťou
kapacita 4000 l
Minimálne plnenie (na zabezpečenie kvalitného miešania – najmenej 5%) 600 l
Doba chladenia za referenčných podmienok (vonkajšia teplota t = + 25 ° C, počiatočný produkt t = +32 ° C, konečný produkt t = +4 ° C) 3 hodiny
Presnosť merania 1 stupeň
výrobca LLC “Progress” Moskva región, Rusko
Dôležité! Trojhodinový pokles teploty je normou pre chladiče. Rozsah modelov však obsahuje aj zariadenia, ktoré znižujú teplotu v priebehu 1,5-2 hodín.

Mueller Milchkuhltank q 1250

Chladiče nemeckej značky Mueller sú kombináciou rýchleho znižovania teploty a nízkej spotreby energie. Chladič má vysokú úroveň spoľahlivosti a kvality výroby.
Mueller Milchkuhltank q 1250

Základné parametre Hodnota indikátora
Typ zariadenia zatvorené
Rozmery nádrže 3030×2015х1685 mm
Spotreba energie trojfázový napájací zdroj
kapacita 5000 l
Minimálne plnenie (na zabezpečenie kvalitného miešania – najmenej 5%) 300 l
Doba chladenia za referenčných podmienok (vonkajšia teplota t = + 25 ° C, počiatočný produkt t = +32 ° C, konečný produkt t = +4 ° C) 3 hodiny
Presnosť merania 1 stupeň
výrobca Mueller, Nemecko

Nerehta UOMZT-5000

Nerehta UOMZT-5000 je moderný chladič uzavretého typu určený na chladenie 5000 litrov kvapaliny. Dodáva sa s kvalitnými francúzskymi kompresormi Maneurop alebo L’Unite Hermetigue (Francúzsko).
Nerehta UOMZT-5000

Základné parametre Hodnota indikátora
Typ zariadenia zatvorené
Rozmery nádrže 3800x1500x2200 mm
Spotreba energie 7 kW, 220 (380) V
závažia 880 kg
kapacita 4740 l
Minimálne plnenie (na zabezpečenie kvalitného miešania – najmenej 5%) 700 l
Doba chladenia za referenčných podmienok (vonkajšia teplota t = + 25 ° C, počiatočný produkt t = +32 ° C, konečný produkt t = +4 ° C) 3 hodiny
Presnosť merania 1 stupeň
výrobca Nerehta, Rusko
Dôležité! Pri navrhovaní vetracieho systému v miestnosti, kde je chladnička inštalovaná, je potrebné vziať do úvahy, že vonkajšia teplota ovplyvňuje činnosť chladiča. Toto je obzvlášť dôležité pre zariadenia s otvoreným typom, pretože horný poklop nie je tepelne stabilný.

OM-1

Chladiaci tanier OM-1 sa používa na čistenie a rýchle zníženie teploty mlieka.
Mliečny chladič OM-1

Základné parametre Hodnota indikátora
Typ zariadenia lamelové
závažia 420 kg
produktivita 1000 l / h
Teplota chladenia až + 2-6 ° С
Spotreba energie 1,1 kW
Viete? Mlieko sa môže používať ako čistiaci prostriedok. Môžu otrieť zrkadlá, zlacené rámčeky a škvrny atramentu.

VOLUME-2A

Chladiaci nádrž môže slúžiť na stádo 400 kráv. Jednotka je vybavená ručnými a automatickými ovládacími zariadeniami.
Mliečny chladič TOM-2A

Základné parametre Hodnota indikátora
Typ zariadenia zatvorené
Spotreba energie 8,8 kW, 220 (380) V
závažia 1560 kg
kapacita 1800 l
Doba chladenia za referenčných podmienok (vonkajšia teplota t = + 25 ° C, počiatočný produkt t = +32 ° C, konečný produkt t = +4 ° C) 2,5 h
Presnosť merania 1 stupeň
Bude vám užitočné prečítať si, prečo je v kravskom mlieku krv.

OOL-10

Uzáver chladiča je určený na chladenie kvapalín v uzavretom toku. Skladá sa z plotu oceľových dosiek a tesnenia. Používa sa na predchladenie. Znižuje teplotu produktu, ktorý vstupuje do nádrže, až do teploty + 2-10 ° C.
OOL-10

Základné parametre Hodnota indikátora
Typ zariadenia lamelové
Rozmery nádrže 1200x380x1200 mm
závažia 380 kg
produktivita 10 000 l / h
Teplota chladenia Až do + 2-6 ° С
výrobca OZPO, Rusko

Moderné modely chladičov sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov a môžu byť použité na farmách s akýmkoľvek množstvom mlieka.

Chladenie vo väčšine z nich sa vyskytuje za 3 hodiny a udržuje sa na danej úrovni niekoľko dní. Pri výbere chladiča nádrže venujte pozornosť aj dostupnosti servisu po inštalácii a rýchlosti opravy.