Cherry “Black Large”: popis, výsadba a starostlivosť

Čerešňa čierna
Medzi rôznymi druhmi ovocných stromov je čerešňa. Čo len nie je pripravené z bobúľ tohto stromu: kompóty, ovocné nápoje, džemy a džemy sa už dávno stali bežnými prípravami v kuchyni ľubovoľnej milenky. Okrem toho sa sladké a šťavnaté čerešne často používajú na zdobenie koláčov alebo ako náplň na sušienky, vareniki a iné jedlá. Napriek tomu, ak sú niektoré odrody rastlín ideálne na tieto účely, iné nemajú atraktívne chuťové vlastnosti. V tomto článku budeme hovoriť o čerešni s názvom “čierna veľká”, ktorá sa vyznačuje svojimi špecifickými vlastnosťami a rovnako ako ostatní príbuzní má svoje vlastné požiadavky na výsadbu a následnú starostlivosť.

Čerešňa “Čierna veľká”: popis

Bohužiaľ, v moderných vidieckych oblastiach sa čerešne stretávajú menej často. Väčšina obyvateľov leta ich odmieta pestovať v prospech sladkého čerešňa, čo je z veľkej časti dôsledkom jeho nenáročnej a atraktívnejšej podoby. Napriek tomu sa v súčasnosti objavilo viac ako 150 nových a zaujímavých odrôd čerešní, ku ktorým patrí “čierna veľká”.

Všetky odrody čerešní sú oddelené dozrievania: skoro ( “Čokoláda”), je stredná ( “Kharitonovs”, “Vladimir”), neskoré-zrenie ( “Mládež”, “Turgenevka”).

Ak hovoríme o výskyte tohto ovocného stromu, je pomerne nízky (asi 3-4 metre) a vyznačuje sa hustou korunovanou korunou vo forme pyramídy. Kôra trupu a vetvičky je tmavošedá (zelená na mladých výhonkoch), mierne drsná a nevypukne. Na dlhých výhonkoch strednej hrúbky sú jasne viditeľné veľké medzery.

čerešňa

Čerešňa “čierna veľká” má dostatočne veľké oválne pupeny, ktoré sa nedrží na výhonky a rovnaké veľké lesklé listy sú tmavo zelené s malými zubami na okrajoch.

Viete? Odroda “čierna veľká” bola získaná prechodom skorých odrôd Cherry Cherkas Chernya a Žukovskaya čerešne, a A.Ya. Vorončikin je chovateľ stanice Rossoshanskaya.

Veľkolepé rozmery sú rôzne a kvety stromu, ktoré rastú v kvetenstve 2-3 kusy. Majú široké biele okvetné lístky, mierne tmavé smerom ku koncu kvitnutia.

Táto odroda sa vyznačuje aj veľmi veľkými okrúhlymi plodmi, ktorých hmotnosť dosahuje 5-7 gramov. Majú jemnú, šťavnatú tmavočervenú dužinu, ktorú ocenia zahradníci. Musím povedať, že toto je jedna z najchladnejších odrôd, ktorá navyše má veľmi príjemnú dezertnú chuť.

Dôležité! Kameň bobúľ je ľahko oddelený od buničiny, takže sa nemusíte veľmi znečistiť, aby ste ju extrahovali.

Výhody a nevýhody čerešňových odrôd “Čierny veľký”

Čerešňa “Čierna veľká” má celý rad výhod, hoci vo svojom popise nemožno spomenúť nedostatky. Keď hovoríme o výhodách odrody, stojí za zmienku o vysokom výnose a skoršej plodnosti, vďaka ktorému môže mladý strom (6-8 rokov) zhromaždiť asi 15-25 kg bobúľ.

Čerešňa čierna

Okrem toho je to veľmi otužilý možnosť odolávať poklesu teploty na -32 ° -34 ° C bez poškodenia obličiek. Mimochodom, strom dokonale toleruje obdobia sucha, ktoré neovplyvňujú kvalitu výnosu.

K zásluhám “čierneho veľkého” by sa malo prisudzovať a univerzálnosť účelu, to znamená, že plody sú veľmi vhodné pre spracovanie (džem, marmeláda, džem, kompóty), a pre použitie v čerstvé alebo mrazené (bezpečne uložená v chladničke po dobu až dvoch mesiacov).

Okrem toho sa táto odroda vyznačuje skorým začiatkom plodu, čo znamená, že môžete veľmi rýchlo (už začiatkom júla) vychutnať veľké a šťavnaté plody.

Pokiaľ ide o nevýhody čerešňa “čierna veľká”, potom pri pestovaní je potrebné byť pripravený na “stretnutie” s rôznymi hubovými chorobami, pretože v chladnom a vlhkom počasí je strom často je ovplyvnená moniliázou alebo kokomikózou. Životnosť čerešní je obmedzená na 15-17 rokov a výnos klesá s vekom, čo tiež nie je povzbudivé.

Prečítajte si tiež o pestovaní čerešňovej plsti, bez semien, čerešňa.

Ako pestovať čerešňu

Napriek nenáročnému charakteru opísanej odrody stále existujú určité požiadavky na jej výsadbu a starostlivosť. Preto pred tým, ako začnete s vysádzaním mladých sadeníc, uistite sa, že zvážte nasledujúce odporúčania.

Ako si vybrať miesto na pestovanie čerešní

Vysoká zimná odolnosť čerešne neznamená, že sa dá vysádzať kdekoľvek. Mali by ste mať záujem len o dobre osvetlené, teplé a chránené pred severným vetrom. Rovnako ako mnohé ostatné čerešne, táto odroda miluje jasné slnečné lúče, aj keď to môže rásť dobre v penumbra.

Preto sú južné miesta vašej stránky perfektné. Nedoporučuje sa vysádzať stromy v miestach s blízkym podzemným vplyvom alebo v nížinách, kde sa na jar často vyskytuje stagnácia tavenej vody.

Požiadavky čerešne na pôdu

Pokiaľ ide o zloženie pôdy, sadenice cherry “Black Large” nie sú veľmi náročné, ale je lepšie pristáť v ľahkej piesočnato-hlinitej alebo hlinenej pôde, ktorá je vopred vykopaná a vápno (400 g vápna sa aplikuje na 1 m2). Týždeň po vykopaní pôdy sa zavádzajú organické hnojivá (10 až 15 kg kompostu na 1 m2).

Dôležité! Nemôžete aplikovať organické látky súčasne s vápnom. Po zaschnutí územia musí prejsť minimálne týždeň.

Ako zasadiť strom “čierne veľké” čerešne

Ideálny čas na vysádzanie višní je v polovici apríla, pretože v tejto dobe sa už zem zohreje a obličky ešte nezačnú kvitnúť. Priemer pristávacej jamy sa vypočítava na základe veľkosti kosodreviny a je zvyčajne asi 80 cm. Hĺbka sedadla by mala byť 50 až 60 cm.

Výsadba čerešne

Keď je hĺbenie jám úrodnej vrchná vrstva odstráni, zmieša s humus (v pomere 1: 1), načo sa výsledné pochvosmes pridá 1 kg popola, 20-25 gramov chloridu draselného a 30-40 gramov superfosfátu.

Keď je pripravený sedadlo dierky by mal riadiť vysokú stredový kolík (musí vyčnievať nad povrchom 30-40 cm), a v spodnej časti okolo naliať pochvosmes kolík (10-15 kg ornice v zmesi s 0,4 kg superfosfátu a 0 , 5 kg popola).

Na tomto kopci pôdy a nastaviť sadenice, ale takým spôsobom, že krk stromu bol 6-7 cm nad úrovňou povrchu. Po rozšírení koreňov rastliny postupne pridajte pôdu a jemne ju zatláčajte tak, aby nezostali žiadne póry.

Po zasiatí sa kľúčnej rastliny v oblasti okolo 25-30 cm darí s pozemnou valca po stranách. Reakčná zmes sa vleje do nádoby s vodou, a akonáhle sa kvapalina absorbuje dobre a koreň hrdlová časť je na rovnom povrchu, kmene stromov rašeliny mulčovacej, pilín a humusu alebo priviazať sadenice do vešiaku.

Viete? “Čierny veľký” nepatrí do ovocných odrôd čerešní, takže nie je schopný sebapoľovania. Vzhľadom k tomu, dobré odrody pre tieto stromy sú odrody “Turgenevka”, “Kent”, “Zhukovskaya”, “Rossoshanskaya čierna” a niektoré ďalšie.

Ako sa starať o sadenice

Nemožno povedať, že pokiaľ ide o starostlivosť, odroda “čierna veľká” je veľmi odlišná od mnohých iných druhov čerešní, avšak rastliny na kŕmenie, zavlažovanie a prerezávanie majú svoje vlastné vlastnosti. Okrem toho by sa mala venovať pozornosť otázke boja proti rôznym plesňovým ochoreniam, z ktorých táto odroda často trpí.

Zavlažovanie “čierne veľké”

Pretože Cherry “Black Large” suchá rastlina odolná voči suchu (to je uvedené v jeho charakteristikách), potom sa nevyžaduje časté zavlažovanie. Prvýkrát sa voda zavádza do pôdy ihneď po kvetoch čerešňa (súčasne s jej vrchným obväzkom), a druhá – s rastúcou veľkosťou bobúľ.

Avšak, ak je leto veľmi horúce a suché, potom prídavná tekutina nebude nadbytočná, čo znamená, že bude potrebné zvýšiť až 2-3 krát za mesiac. Pre jedno zavlažovanie sa spotrebuje približne 2-3 vedrá vody na strom.

Po daždi, vlastnom zvlhčovaní pôdy alebo pri aplikácii hnojív na zem je potrebné uvoľniť do hĺbky 10-15 cm a vlhkosť v zemi sa bude udržiavať pravidelným mulčovaním.

Dôležité! Uvoľňovanie pôdy okolo čerešne sa vykonáva najmenej trikrát za sezónu, ale veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňov stromu.

Zalievanie čerešne

Vlastnosti výživy rastlín a starostlivosti o pôdu

Zavedenie hnojenia do pôdy začína prvým ovocím na stromoch. Organické hnojivá (humus alebo kompost) sa pridávajú do pôdy nie viac ako raz za dva roky, zatiaľ čo minerálne vrchný obväz sa aplikuje dvakrát do roka. Pod jesenné kopanie je dobré pridať draslík a fosfor do pôdy a na jar priniesť dusík. Raz za päť rokov je pôda vápená popolom alebo dolomitovou múkou.

Prerezávanie odrody Cherry “Black Large”

Musí sa vytvoriť koruna ľubovoľnej čerešne, ktorá zabezpečuje pravidelné prerezávanie konárov a výhonkov. Pokiaľ ide o opísanú odrodu, je to všeobecne netoleruje silné zahustenie, takže každá jarná vetva s výhonkami viac ako 40 cm by sa mala skrátiť.

Vetvy, ktoré rastú vo vnútri koruny, sa pravidelne odstraňujú. Dospelý strom by nemal ponechať viac ako 10 základných kmeňových ramien, čo nielen že bude presnejšie a atraktívnejšie, ale tiež výrazne zníži riziko ochorenia s moniliázou (za predpokladu, že sa postup vykoná správne).

V procese tvarovania orezávania, aby sa zabránilo zahusteniu koruny, sú všetky zbytočné vetvy rezané na prsteň, zatiaľ čo súčasne kladú nové a silné hlavné vetvy.

Dôležité! Ak spozorujete rozpad rastra stromu, môžete vykonať ľahké omladzujúce prerezávanie.

Nožnice na jednoročné čerešne spravidla vykonáva pri výške 60-80 cm, čo umožňuje, aby ležal na hlavnej vetvy 3-4 v prvej vrstve a shtamb výška 30-50 cm. V nasledujúcom roku na stredný vodič je skrátená na 0,6-0,8 m od najvyššej pobočiek prvého stupňa. V druhej rade nechať 2-3 vetvy, rovnomerne rozložené po celom trupe.

Hlavné ochorenia a škodcovia veľkých ovocných čerešní

Charakteristickou črtou opisovanej odrody je tendencia k takým plesňovým ochoreniam ako je monilióza a kokombozóza, z ktorých trpia listy stromu a niekedy plody.

Prvé príznaky výskytu kokomikózy sa prejavujú pri tvorbe malých hnedých bodiek na vonkajšej strane listu. V priebehu času sa zväčšujú a spodná časť listov je pokrytá nádychom ružovej farby. Ovplyvnené listy rýchlo vyparujú a spadajú. Choré bobule zmenia tvar a zčierajú.

Na ochranu čerešní pred kokomikózou môžete použiť nasledujúce lieky: Skor, Topaz, Topsin-M, Abiga-Peak.

Avšak aj cez tieto symptómy cherry škvrnitosť listov nie je tak strašné pre stromu ako moniliosis, ktorá postihuje všetky časti rastliny: listy, konáre, vetvičky a bobule. Vo vlhkom a chladnom počasí, choroba postupuje rýchlo a rozľahlý hnedé škvrny na listoch (podobne ako popálenie) sú rýchlo nahradí zabitím kufra výhonky a samotných bobúľ.

Nedostatok včasnej liečby zničí strom, takže ak je to nevyhnutné prvé príznaky ochorenia, aby sa odstránili všetky infikované časti, zbierať opadané lístie, odrezaný od kufra poškodených častí mozgovej kôry, a vypáliť.

Cockcomic čerešní

V boji proti monilióze sa používa postrek s 3% Bordeauxovým roztokom, ktorý sa často používa na preventívne účely, ale v koncentrácii 1%. Vo vojne s kokomikózou je najúčinnejším opatrením striekanie stromov so zlúčeninami oxidu medi.

Nájsť ich na modernom trhu je jednoduché, ale pri výbere je lepšie uprednostňovať systémové lieky, ktoré majú pozitívny účinok nielen na povrch listu, ale tiež zabraňujú tvorbe spór v ňom. Napriek tomu, že ich náklady sú mierne vyššie, prínosy z nich budú väčšie.

Dôležité! V závislosti od počasia môže byť jedna liečba vyžadovaná v jednej sezóne.

Nebojte sa používať chemické zlúčeniny už pri prvých prejavoch týchto ochorení, pretože postihnuté bobule nie sú menej nebezpečné ako súčasné fungicídne lieky.

“Čierna veľká”: zber

Ako sme už uviedli, úplné dozrievanie čerešňovej odrody “Čierna veľká” spadá na začiatku júla a prvý zber sa dá zhromaždiť už 3-4 roky po výsadbe sadeníc. Ak spĺňate všetky požiadavky na starostlivosť o tento strom, potom počas tohto obdobia budete čakať tmavé, veľké a šťavnaté bobule.

Rovnako ako slivky, čerešne odporúča zber 2-3 dni pred plnej zrelosti, to znamená, že akonáhle zistíte, že tmavé ovocie na strome, môžete si vziať po schodoch a začne jesť. Preferovaný rez cherry kefy v blízkosti miesta pripevnenie ovládacej páčky na ostrohy.

V tomto prípade sú všetky zdravé ovocie umiestnené do vedra alebo inej nádoby, navrhnuté pre 4-8 kg a poškodené alebo škaredé plody sú zhromaždené v samostatnej nádobe. Ak vyberiete čerešne bez stopky, budete ich musieť používať vo veľmi blízkej budúcnosti, pretože budú vyprázdňovať šťavu a už sa nebudú môcť uchovávať.

Zberanie čerešní by malo byť vykonané ráno (akonáhle rosa vypustí), samozrejme, zaistené suché a chladné počasie.

úrodu

Dodržanie všetkých agronomické požiadavky, budete musieť každý rok tam bude dostatok suroviny pre všetky druhy uchovanie a pečenie, pretože “veľký čierny” cherry odroda dobre reaguje na účet za to.