Charakteristika rašeliny ako hnojivo

rašelina
Čoraz viac chovatelia nákladných vozidiel uprednostňujú používanie organických hnojív ako hnojiva. Jednou z nich je rašelina. Mali by ste však vedieť, že nie je vhodná pre všetky pôdy. Áno, používajte toto hnojivo s mysľou, aby ste nepoškodili rastliny ani pôdu.

O tom, čo je rašelina, čo to je a ako ju správne aplikovať vo forme hnojiva na pozemku, prečítajte si nasledujúce časti.

Viete? Rašelina našla široké uplatnenie v rôznych oblastiach. To je používané ako palivo vo verejných služieb ako tepelne izolačného materiálu v budove ako hnojivo v poľnohospodárstve, chemický priemysel surovina, vo zvieracej podstielke. Užitočné vlastnosti rašeliny sa používajú v medicíne.

Ako sa rastie rašelina v prírode, druhy rašeliny

Rašelinové tehly
rašelina toto prírodné palivo je užitočným minerálom rastlinného pôvodu. Je to hustá hmota čiernej alebo tmavo-hnedej farby, ktorá pozostáva z čiastočného rozkladu v bažinách zvyškov rastlín zmiešaných so zemou.

Úplný rozpad močiarov je v tomto prípade obmedzený vysokou vlhkosťou a nedostatkom kyslíka. Existuje názor, že rašelina je prvou etapou tvorby uhlia.

Ako fosílna rašelina sa vytvára na rašelinách, v riečnych údoliach, v povodiach. Akumulácia sa môže vyskytnúť počas tisícročí. Rašelina sa položí na povrch pôdy alebo na malú (do 10 m) hĺbku pod vrstvou ložísk nerastov.

Viete? Podľa vedcov svetové rašelinové ložiská predstavujú 250 až 500 miliárd ton. Lesy rašelinísk tvoria 3% plochy pôdy.

V závislosti od podmienok rastu a akumulácie rastlín, ktoré tvoria tento prírodný materiál, je rašelina rozdelená do troch typov:

 • kôň;
 • nížiny;
 • prechod.

V zásade názov typov rašeliny naznačuje jeho polohu v reliéfe. Stručne sa zamyslite nad charakteristikami každého z nich.

Rašelina
O jazde na rake vedecké zdroje hovoria, že sa jedná o minerály, čo je 95% z horného typu rastlinných zvyškov, väčšinou borovice, smrekovce, bavlny trávy, ostrice močiar, a iní.

Vzniká na zvýšených plochách – svahoch, povodiach atď. Má reakciu s kyselinami (pH = 3,5-4,5) a nízky stupeň rozkladu.

Najmä v poľnohospodárstve Používa sa na komposty, zmesi kontajnerov, ako mulč, podklad pre skleníky.

Nízka rašelina
Nízka rašelina pozostáva z 95% nie úplne rozložených nízko položených rastlín. Formácia rašeliny tohto typu sú najčastejšou príčinou smrek, jelša, breza, vŕba, papradie, trstina atď vytvorený v vpustí, záplavových oblastí.

Rašelinná nížina má neutrálnu alebo mierne kyslú reakciu (pH = 5,5 – 7,0), a preto sa používa pri znižovaní kyslosti pôd. Je to najcennejšie a bohaté na minerály (obsahuje až 3% dusíka, až 1% fosforu). Zo všetkých typov je najživnejšia a bežnejšia v aplikácii.

Prestup rašeliny
Prechodový typ má v zložení 10-90% polovične rozložených rastlín horného typu, zvyškom sú rastliny nízkeho typu.

Vytvára sa v stredných formách uvoľnenia. Má mierne kyslú reakciu (pH = 4,5-5,5).

Prechodná rašelina, ako aj nížinná rašelina sa používajú ako hnojivo pre záhradu, pretože prináša veľké výhody pôde.

Každý typ je zase rozdelený do troch podtypov, ktoré odrážajú vegetačný podtyp, z ktorého sa formovala rašelina. Existujú takéto podtypy:

 • lesníctva;
 • lesotopyanoy;
 • močiare.

Rašelina je tiež rozdelená do skupín, ktoré predstavujú vegetačnú skupinu, z ktorej bola vytvorená. V každom type rašeliny sa rozlišujú šesť skupín:

 • drevnatý (obsahuje menej ako 40% zvyškov dreva);
 • woody-bylinné (obsahuje 15-35% zvyškov dreva, okrem iného prevládajú trávy);
 • drevený mach (má v zložení 13-35% zvyškov dreva, medzi ostatnými dominuje mech);
 • bylinný (pozostáva z najmenej 10% zvyškov dreva, až 30% machov, ostatné – trávnaté zvyšky);
 • bylinný mach (pozostávajúci z: zvyškov dreva – 10%, mechov – 35-65%, bylinných zvyškov);
 • mach (obsahuje 10% zvyškov dreva, 70% machov).

stôl

V poľnohospodárstve je rašelina rozdelená do dvoch skupín:

 • svetlo (svetlo);
 • ťažké (tmavé).

Charakteristika rašeliny, užitočné vlastnosti fosílie

Aby sme pochopili povahu rašeliny, uvažujme o zložení a vlastnostiach tejto fosílie. Takže rašelina pozostáva z:

  rašelina
 • humus (čiastočne rozložené organické produkty);
 • minerály;
 • voda.

Nízko položený typ má nasledujúce zloženie:

 • uhlík – 40-60%;
 • vodík – 5%;
 • kyslík – 2-3%;
 • síra, fosfor, draslík v malom množstve.
Viete? Niektorí ľudia majú otázku: “Je rašelina minerálom alebo nie?” Malo by sa to považovať za sedimentárnu horninu.

Vzhľadom na veľký obsah uhlíka je priemerná výhrevnosť rašeliny 21-25 MJ / kg, čo sa môže pri rozklade a obsahu organických zlúčenín – bitúmenu zvýšiť.

Vzhľad, štruktúra a vlastnosti tejto prirodzenej formácie sa menia ako fázy zmeny rozkladu. Takže farba sa mení od svetložltého po čierny. Rozdielne od stupňa rozkladu bude štruktúra – vláknitá alebo amorfná, rovnako ako pórovitosť.

Čím väčší je stupeň rozkladu rašeliny, tým menej sa bude obsahovať vo vode rozpustné látky a legkogidroliziruemyh, a tým vyššia bude obsah humínových kyselín a negidroliziruemogo zvyšok.

Viete? Vlastnosti rašeliny sú známe od dávnych čias. Prvá zmienka o ňom sa nachádza v dielach rímskeho učenca Plinyho staršieho z roku 77 nl. Zachované zdroje, ktoré naznačujú, že rašelina bola použitá v XII-XIII. Storočí v Škótsku a Holandsku. V Rusku začala štúdia fosílie v 17. storočí.

ťažba
Hlavnou vlastnosťou rašeliny je nahromadenie uhlíka a produktov fotosyntézy.

Umiestnenie do pôdy pomáha zlepšiť jeho vlhkosť a vzduchovú priepustnosť, pórovitosť, mikrobiologické a nutričné ​​zloženie.

Navyše, rašelina je schopná zlepšiť pôdu, znížiť hladinu dusičnanov v ňom a oslabiť účinok pesticídov. Vďaka obsahu humínových a aminokyselín zlepšuje rast a vývoj rastlín. Práve tieto vlastnosti môžu vysvetľovať, prečo je rašelina pre záhradu taká užitočná.

Kvalita rašeliny sa odhaduje v závislosti od úrovne dusíka, draslíka, fosforu. Tiež sa hodnotí podľa týchto kritérií, ako obsah popola, vlhkosť, spaľovacie teplo, stupeň rozkladu.

Ako používať rašelinu ako hnojivo

Použitie nízko položenej a prechodnej rašeliny v prímestskej oblasti ako hnojenia umožňuje zlepšiť fyziologické vlastnosti pôdy, čím sa stáva viac priedušnou pre vzduch a vlhkosť. Rovnako rašelina má priaznivý vplyv na vývoj koreňového systému rastlín.

Najlepšie sa používa na piesčitých a ílovitých pôdach. Hnojenie hnojív na základe rašelinitej pôdy s hladinou humusu 4 – 5% je iracionálne. Ale či stojí za to, aby sa to stalo hlbokým, otázka je otvorená, diskusie o tom ešte prebiehajú.

mulčovanie
Vzhľadom k tomu, rašelinový trávnik môže vyvolať okyslenie pôdy, ako hnojivo sa nepoužíva, platí len pre mulčovanie pôdy. Avšak, stojí za zmienku, že existuje niekoľko rastlín, ktoré počas výsadby vyžaduje presne kyslú alebo mierne kyslú pôdu. Patria medzi ne čučoriedky, vres, rododendron, hortenzia. Takéto rastliny sa oplodňujú a mulčujú horným typom rašeliny.

Aby sa maximalizoval účinok rastu rašeliny, je potrebné použiť rašelinu so stupňom rozkladu najmenej 30-40%.
Pri vstupe do pôdy je potrebné venovať pozornosť takým dôležitým bodom:

 • Nízko rašelinová rašelina je pred použitím vetraná a brúsená;
 • surovina by nemala byť nadmerne vysušená (optimálna vlhkosť – 50-70%).

Na zníženie úrovne toxicity rašeliny je potrebná ventilácia. Za týmto účelom je umiestnený na hromadách a držaný na voľnom priestranstve niekoľko dní, alebo lepšie – dva až tri mesiace. V takomto prípade musí byť halda pravidelne odsunutá.

Dôležité! V záhradníctve a kvetinárstvo rašeliny prakticky použiť v čistej forme, výživy rastlín sa používa v zmesi s inými organickými a minerálnymi hnojivami alebo kompostu. Použitie v čistej forme môžu byť škodlivé pre orezanie a škodlivé pre pôdu.

Aby nedošlo k ublíženiu nesprávne vykonávanému obliekaniu, najprv musíte vedieť stupeň rozkladu rašeliny. Existuje spôsob, ako rýchlo to určiť.

Aby ste to dosiahli, musíte si vziať hrst rašeliny, stlačiť ju do pästi a potom nakresliť biely kus papiera.

Ak je slabá stopa alebo vôbec nie je viditeľná, stupeň rozkladu je nie viac ako 10%.

rašelinaZnamená to stopa žltá, svetlošedá alebo svetlohnedá 10-20% rozklad.

Hnedá, šedo-hnedá farba naznačuje, že rašelina má v zložení biomasy, rozložené o 20-35%.

Pri najvyššom stupni rozkladu – 35-50% – rašelina rozmietne papier nasýtenou šedou, hnedou alebo čiernou farbou, pričom náter bude hladký. Taktiež bude farba ruky.

Ak rašelina obsahuje látky, ktoré sa rozložili na 50% a viac, Pruh na papieri bude natretý tmavými farbami.

Použitie rašeliny v záhrade je možné s:

 • zavedenie do pôdy s cieľom zlepšiť jeho zloženie;
 • príprava substrátu na pestovanie;
 • ako surovina na prípravu hnojív;
 • ako mulč na zakrytie rastlín pred zimným obdobím;
 • na výrobu rašelinových blokov pre sadenice, spevnenie svahov, usporiadanie trávnikov.

Často sa používa v zmesiach s humusom, trávnikom a inými zložkami.

semeno
Hlavným cieľom, prečo potrebujete rašelinu, je zlepšiť vlastnosti pôdy. Na dosiahnutie tohto cieľa sa rašelina kedykoľvek pridáva v množstve 2-3 vedier na 1 štvorec. m. To bude stačiť na zvýšenie úrovne užitočných organických látok o 1%. Takéto hnojenie sa môže uskutočňovať každoročne a postupne sa dosiahne optimálna plodnosť pôdy.

Pri mulčovaní používajte čistú rašelinu a miešajte ju s pilinami, borovicovými ihličkami, kôrou, slamy, hnojom.

Dôležité! Pred mulčovaním by sa mala znížiť kyslosť rašeliny pridaním drevného popola, vápna alebo dolomitovej múky.

Je však obzvlášť užitočné použiť rašelinu ako hnojivo vo forme kompostu.

Kompost rašeliny: ako vyrobiť a ako oplodniť rastliny

Existuje niekoľko možností na prípravu kompostu z rašeliny.

Torfofekalny kompost. Ventilovaná rašelina s vlhkosťou 70% sa položí s vrstvou 45 cm pod ochranným krytom alebo fóliou. Urobte to depresiu, v ktorej sa nalievajú fekálií zvierat a postriekajte ich rašelinou tak, aby boli úplne absorbované. Po stranách je kompost zosilnený zeminou na vytvorenie špeciálneho mikroklímu. Keď je kompostový materiál vysušený, je napojený. Na použitie bude vhodný po roku. Je lepšie ju používať na jar. Spotreba – 2-3 kg / 1 štvorcový. m.

kompostovanie
Kompost rašeliny a hnoja. Na prípravu tohto hnojiva sa bude hodiť hnojivo: kôň, hydina, krava. Princíp je, ktorým sa v rade vrstvou rašeliny (50 cm) a vrstvou hnoja. Výška záložky by nemala presiahnuť 1,5 m. Ako horná vrstva sa používa rašelina. Raz za každých 1,5-2 mesiacov by mal byť kompost zmiešaný, pričom by sa jednotlivé vrstvy mali meniť.

Tiež by mali byť pravidelne napojené bylinné infúzie, vodný roztok draselných hnojív, kal.

Kompost rašeliny, hnoja, pilín. Tento recept vám povie, ako získať cenné hnojivo na báze rašeliny, ktoré ste vyrobili sami. Je pripravený ako dúchový koláč. Rašelinová vrstva sa naleje, piliny sa na ňu položia vrstvou 10 cm, buriny, vrcholy, potravinový odpad s výškou 20 cm, a ak je prítomná, naleje sa vrstva hnoja s hrúbkou 20 cm.

Nad vrstvou vrstvy rašeliny. Celá hromada by nemala presiahnuť 1,5 m. Je pokrytá zeminou zo strán. Tento kompost môžete použiť po 1-1,5 rokoch. Po celú túto dobu je potrebné miešať, napojená s roztokom superfosfátu, hnojovice. Pridajte na jar rýchlosť 1-2 kg / 1 štvorcový. m.

Dôležité! Hromady kompostu musia byť chránené pred slnečným žiarením a musia byť postavené na nich. Na jeseň sú pokryté padlými listami.

Kompost sa zavádza rovnakým spôsobom ako hnoj – je to jednoducho roztrúsené lopatkou po celej ploche, alebo pôda je postrekovaná okolo kmeňov rastlín, nasleduje kopanie, sú zavedené do otvorov pred výsadbou. Dodržiavajte nasledujúce odporúčané štandardy:

 • pod kopaním – 30-40 kg / 1 štvorcový. m;
 • v kruhu v blízkosti kmeňa je vrstva hrúbka vrstvy 5-6 cm.

Rašelina ako hnojivo: všetko “pre” a “proti”

rašelina
Skúmali sme hlavné vlastnosti a vlastnosti rašeliny a na čo sa používajú. V tejto časti sa budeme snažiť porozumieť účelnosti používania tohto hnojiva a porovnať jeho užitočné vlastnosti s inými organickými látkami.

Použitie iba jednej rašeliny ako hnojiva nie je schopné priniesť očakávané výsledky – je lepšie použiť iné druhy hnojenia vo forme organických a minerálnych látok.

Dnes, keď sú organické hnojivá bežne k dispozícii na predaj, záhradníci a záhradníci sa stretávajú s ťažkým výberom, ktorý uprednostňuje uprednostňovanie. Ak sa zaujímate o rašelinu alebo humus – čo je lepšie, potom si všimneme, že sú obaja dobrí a nie podradní vo svojich výživových vlastnostiach. Rašelina však bude potrebovať oveľa menej ako humus. Takže napríklad na pozemku 10 metrov štvorcových. m rašelina bude potrebná – 20 kg, humus – 70 kg.

Okrem toho musíte pochopiť účel, s akým chcete použiť toto alebo toto hnojivo. Ak je pôda veľmi chudobná, potom je na začiatku potrebné zlepšiť jej štruktúru pomocou rašeliny a neskôr sa postarať o jej plodnosť pridaním humusu. Môžete tiež nechať rašelinu kopať pod kopať, a pokryť vrchol s humus vrstvou pre lepší efekt.

kompostovanie
Často majitelia neplodných plôch čelia dileme: rašelina alebo chernozem – čo je lepšie. Obrovský plus černozemu vo veľkom obsahu humusu – organickej časti, ktorá je potrebná pre rast rastlín.

Chernozem je však najviac infikovaná choroba a škodca, ktorá ohrozuje budúce plodiny.

Rašelina tiež obsahuje množstvo humusu, ktoré niekedy presahuje obsah obsiahnutý v černozemách. Ak sa zmieša s pieskom, perlitom (vermikulitom), humusom, potom tento substrát vo svojich vlastnostiach prekročí černozem.

Teraz poznáte úplné informácie o rašeline, čo je potrebné a ako ju správne aplikovať. Ak pozemky vo vašej oblasti skutočne vykazujú hnojivá s obsahom rašeliny, urobte to správne a racionálne, aby ste predišli negatívnym následkom.


Loading...