Bukový strom: vlastnosti, aplikácie, vlastnosti

buk
Buk nie je len majestátny listnatý strom s estetickými vlastnosťami dreva. Od staroveku sa považuje za jedno z najenergetičtějších plemien. Dokonca aj malý detail buk môže zlepšiť fyzický a emocionálny stav človeka, inšpirovať tvorivosť, dať mier a toleranciu. Zvláštny nádych vitality, mládeže a zdravia cítili tí, ktorí sa v bučnom lese aspoň naklonili k trupu vysokého a zdravého stromu. Aké je tajomstvo úžasnej rastliny, ako to vyzerá, kam rastie, aké vlastnosti má a aké choroby dokáže vyliečiť – o týchto a ďalších vlastnostiach plemena potom budeme hovoriť v článku.

popis

Buky (Fagus) sú zástupcovia toho istého rodu a vyvíjajú sa až do výšky 40 metrov. Vonkajšie sú charakterizované štíhlymi stĺpcovými kmeňmi, čistými, husto sfarbených sférických koruniek a zubovitými listami podlhovastého eliptického tvaru.

Viete? Tradícia hojenia stromov je dlhá. Starí veriaci hovoria, že je potrebné dať zlú energiu jedľovým stromom, ale prijať dobrú energiu z borovice, buku a dubu.

Charakteristickým znakom stromu je umiestnenie jeho koreňového systému v povrchových guľkách. Neexistuje výrazné znaky tyče a jej bočný nárast sa vyznačuje kotviacimi ramenami.

buk

Malé zakončenie koreňov je často smerované nahor alebo vetviť ako kefa vo vrstve mŕtveho vrhu. Staré stromy majú oveľa radikálnejšie korene, takže sa vyznačujú typickými dutinami a drážkami.

Buky sú viditeľné z diaľky hladkou šedo-striebornou kôrou a rovnomerným, rovným rastúcim kmeňom. Strom žije až 500 rokov, ale aktívne obdobie jeho rastu trvá až v prvom storočí.

Po ôsmich rokoch sa kmeň prestane zvyšovať a len sa zahustí. Staré exempláre môžu rásť v priemere až jeden a pol a viac. Ročné nárasty koruny sú stále viditeľné až do veku 350 rokov.

Pod strechou týchto stromov, iné plodiny nemôžu rásť. Zvyčajne sa v husto uzavretých ramenách v čistých lesných plantážach pozoruje len mŕtve listnaté listy.

Viete? Dendrotherapeuti hovoria, že na zlepšenie fyzického a emocionálneho zdravia stačí mať s sebou malý bukový objekt. Napríklad korálky alebo náramok. Pre majiteľa to nie je len ozdoba, ale aj zdroj vitality, tvorivosti, zdravého rozumu, rovnováhy a tiež silného antiseptika.

buk

V čase budovania púčikov, ktoré sa líšia o pol centimetrov dĺžky a vreteno tejto formy, sa kvetenstvo objavuje z dolných sínusov. Sú rozdelené na mužov a ženy.

Je pozoruhodné, že prvé sú umiestnené pozdĺž celej dĺžky vetiev a druhé – len na ich koncoch. Po kvete po celé leto, ovocie dozrieva – trihedral zadok s ostrým rebrom. V osive sú zvyčajne 2 alebo 4.

Známe populárne listnaté stromy, kvitnúce stromy, okrasné rastliny, okrasné stromy, užitočné rastliny.

V zimnom období strom potrebuje nízke teploty, pretože to má pozitívny vplyv na vývoj ženské kvetenstvo. Ale keď kvitne, má strach z nadmernej vlhkosti a sucha. Za takýchto podmienok je peľ odsúdený na zánik.

Navyše, počas obdobia dažďov sa z pupienkov uvoľní lepkavé tajomstvo. A to zasa ovplyvňuje zlé opeľovanie.

buk

typy

Botanika vyčleňuje asi tucet druhov buku. Zoberme si najobľúbenejšie z nich.

Naučte sa, ako rastú akáciové biela, žltá, strieborná, breza, brest horský, hladký, hrab, dub, lipa, jelša, jaseň, Ailanthus, Amur korok, klobása strom, Ginkgo biloba, med agát, Paulownia, katalpa, gaštan, eukalyptus.

Európsky (Fágus sylvática)

Nazýva sa to aj bukový les. To je najčastejšia zástupca čeľade buk, ktorý je často nájdený v západných, stredných a východných oblastiach Európy (Dánsko, Nórsko, Spojené kráľovstvo, Švédsku, Rakúsku, Belgicku, Českej republike, na slovenských, v Poľsku, na Ukrajine, v Grécku, Francúzsku, Španielsku, Portugalsko). Na Ukrajine, tieto stromy rastú v Karpatoch, rovnako ako v Ivano-Frankivsku, Ľvov, Ternopil, Rivne, Khmelnytsky a Vinnytsya regiónov.

Okrem toho sa tento druh vyskytuje na severoamerickom kontinente. V týchto častiach tvoria bukové plantáže celé subzóny lesov, hoci rastliny sa často pestujú v botanických záhradách, parkoch a arborétoch.

Mnohí záhradníci ju uprednostňujú v krajinnom dizajne s použitím rôznych druhov výberu. Charakterom európskeho buku je jeho drevo, ktoré sa bežne používa v konštrukcii nábytku a ovocie, ktoré sa používa na výrobu jedla.

Európsky buk

Viete? V sovietskych časoch existoval štátny štandard pre výrobu drevených tyčiniek na zmrzlinu. Ministerstvo zdravotníctva ZSSR dôrazne odporúčalo, aby boli vyrobené len z buku. A to všetko, pretože, ako vysvetľujú vedci, toto drevo nemá rovnaké – je úplne absorbované v ľudskom tele.

Charakteristickým znakom európskeho buku je vajcový alebo široký cylindrický tvar koruny so zaobleným vrcholom a tenkými vetvami. Jeho maximálna plocha často dosahuje 315 m2.

Listnatka veľká (Fagus grandifolia)

Tieto kvitnúce stromy z rodiny Bukov sú dobre známe vo východných oblastiach Severnej Ameriky a západnej Európy. Posledná možnosť ich výskytu sa tiahne od Nového Škótska pozdĺž rieky St. Mary na južnom brehu jazera Superior, pokrývajúci štátu Indiana, Tennessee, Mississippi, Georgii, Južnej Karolíne, ide tak ďaleko, ako Atlantiku. Určité oblasti krupnolistyh buky botanika izolovaných na území Louisiany, Arkansas a Texas, rovnako ako na mexického pobrežia.

Na európskych krajinách sa tento druh stal koncom 18. storočia ako dekoratívna plodina pre krajinnú krajinu. Postupom času sa hodnotila kvalita dreva. Rastlina sa nachádza v zmiešaných listnatých lesoch, kde sú javorové listy, břízy a limety.

Buk veľkoplošný

Zvláštnosť druhu spočíva vo veľkých podlhovastých listových platniach. Každá oblička sa rozprestiera na dĺžku až 2,5 centimetra. Lístie má nízky pôrod, široko kopijovité. Priemerná dĺžka listov je 6-12 cm a šírka je 3-6 cm.

Wood vyzerá úžasne v každom ročnom období: na jar prilákať vyzeral mladé hodvábne listy v lete premení v hustej tmavo modro-zelené prikrývke koruny, a na jeseň sa naleje červeno-vínovej odtiene.

Dôležité! Bukové listy a kôra pripravené na liečivé účely nie je možné sušiť na priamom slnečnom svetle. Pod vplyvom ultrafialového žiarenia v chemickom zložení suroviny sa vyskytujú nezvratné procesy a zničené užitočné zložky. Najlepšou možnosťou sušenia je dobre vetraná podkroví.

Oriental (Fagus orientalis)

Tento druh je veľmi častý v pobrežných oblastiach Čierneho mora a na Kaukaze. Veľmi sa líši pri pomalom raste a zvýšenom tolerancii voči odtieňom. Preto mladé orientálne buky dávajú pod lesným pokrytím bohaté výrastky, ale keď dorastajú až do dospelosti, pobočky sú tesne uzavreté bez toho, aby dali šancu vyrastať aj trávu.

Je charakteristické, že tieto rastliny zaberajú viac ako štvrtinu všetkých lesov na Kaukaze. Lepšie sa vyvíjajú v nadmorskej výške až tisícky metrov nad morom.

Buk Oriental

Jasné príznaky tohto druhu sú zvlnené listy celých listov, rovnako ako ružové, fleecy mladé klíčky. Drevo sa vyznačuje bielo-žltou farbou a vysokými fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami. Jedinou nevýhodou bukovej dosky je jej slabá odolnosť voči hnilobe, ktorá nemá najväčší vplyv na dlhovekosť materiálu.

Odborníci odporúčajú, aby sa drevo pred použitím používalo špeciálne riešenie, ktoré zlepšuje jeho vytrvalosť.

Japonský (Fagus japonica)

Tento druh bukov je bežný na japonských ostrovoch Honshu, Kyushu, Shikoku a tiež na kórejskom polostrove. Uprednostňujú horský terén a môžu vzrásť až na 2 000 metrov nad morom. Kultivované exempláre sú viditeľné v európskych záhradách, ale nie často.

Dôležité! V prípade nedostatočných tepelne opracovaných bukvice môžu spôsobiť otravu, ktorá sa prejavuje od nepríjemných pocitov v oblasti brucha, malátnosť, nevoľnosť, bolesti hlavy, akútna gastroenteritída. V prípade intoxikácie sa odporúča umyť gastrointestinálny trakt.

Buk japonský

Charakteristickým rozdielom japonského buku je jeho mierny rast. V porovnaní s inými bratmi predstavitelia tohto druhu nad 20 metrov nerastú a často sú viacnásobní. Ich lístie v dĺžke dosahuje 6-8 centimetrov a má mierne tvar srdca a tiež fleecy centrálnu žilu. Plody japonského buku sa vždy vyznačujú ostrejším koncom.

Prečítajte si viac o ihličnanov – smrekovec, jedľa, Thuja, borovica, Douglas-jedľa, cyprusy, mikroflóry, japonskej kamenné borovice, Araucaria, tisu, mericariae lisohvostnoy, cryptomerias, cédru, borievky.

Taiwanský (Fagus hayatae)

Je to strom s dvadsaťmetrovým kmeňom a jemnou hustou korunou. Prevalencia druhu je obmedzená na Taiwan. Ale aj v krajine sa kultúra zriedka vyskytuje v listnatých lesoch, pretože sa postupne nahrádza aktívne rastúcim alpským bukom. Okrem toho taiwanská odroda prakticky nedáva mladý rast.

Buk taiwanský

Mesto (Fagus crenata)

Tento typ buku je charakterizovaný štíhlymi kmeňmi, ktoré dosahujú až 35 metrov. Tiež je druh charakterizovaný sférickou hustou korunou, ktorá sa skladá z tenkých tesne uzavretých konárov a listov, ktoré v dĺžke dosahujú 10 centimetrov.

Získajte informácie o ťažkostiach s pestovaním jabloní, hrušiek, čerešní, orechov, čerešne, čerešní, marhúľ, broskýň, fíg.

Urban buky sú populárne v Japonsku. Pretože dominujú miestnym listnatým lesom. Vzhľadom na prevahu tejto rastliny miestni kuchári často precvičujú pridávanie mladých listov do jedla a japonských bukových orechov tradične pripravujú kávu.

Bukové mesto

Viete? Buk priťahuje blesk. K takémuto záveru prišla skupina výskumníkov, ktorí študovali pásy po silných búrkach na stromoch bez kôry. Podľa štatistiky každý stý strom trpí úderom blesku. Päť najnebezpečnejších hornín bolo zatvorené vápnom, jedlom, topolom a dubom.

Engler (Fagus engleriana)

Tento druh sa vyznačuje 20 metrovou výškou kmeňa a veľmi objemným krčmom, ktorý sa vyvíja vo forme oválneho tvaru. Je to spôsobené silným rozvetvením. Z iných bukov sa rastlina vyznačuje predĺženým oválnym tvarom listov.

Engler buk

Plemeno je považované za zriedkavé. Vyskytuje sa iba v niektorých oblastiach Čínskej ľudovej republiky. Kultivované odrody možno vidieť v krajinnej krajine iných krajín.

Dlhé petirolované (Fagus longipetiolata)

Tento druh buku v každodennom živote sa často nazýva južná Čína, čo je spôsobené umiestnením stromu. Najčastejšie sa ich lesné húštiny nachádzajú v tropických lesoch Vietnamu, ako aj na juhovýchode ČĽR. Hladký šedivý kmeň dlhý buk nad 25 metrov nerastú. Okrúhla koruna je mierne skosená zhora.
Buk dlho pečený

Zoznámte sa s druhmi javora – holly-listnatý, červený, flamingo, popol, tatár, japonský, manchurian, hinnal, striebro, poľa, kanadský.

Shining (Fagus lucida)

Tento druh, podobne ako predchádzajúci, je viac známy ľuďom v Číne. Tiež sa rozvíjajú nahor nie viac ako 25 metrov a je charakterizovaná čistou zaoblenou korunou s jedlými malými orechmi. Charakteristickým rysom druhu je špecifická reflexia kôry.

Buk svieti

Dôležité! V krajinnom dizajne s bukom sa úspešne kombinujú: lieska, dub, breza, horský popol, platan, bobule, jedľa, borovica, smrek, kanadský tsug.

Kde rastie?

Prístavba bukov dlho obývala našu planétu. Vedecky dokázané, že 85 miliónov rokov pred nl tieto rastliny obsadili obrovské územie na väčšine kontinentov. V tom čase boli extrémnou črtou ich rozsahu od Kanady cez Aljašku, Grónsko, Kamčatku a Ural. Po 62 miliónoch rokov však buky obsadili južné územia Eurázie a Severnej Ameriky a nahradili typickú subtropickú vegetáciu.

Po nástupu ľadovej periódy boli buky v severnej Európe lisované ihličnatými druhmi. To možno posúdiť vo zvyškoch fosílneho dreva, ktoré sa nachádzajú v Škótsku.

Dnes botanisti započítavajú buk najbežnejším predstaviteľom flóry. V každom kúte sveta: dokonca aj v nížinách, dokonca aj v horách, nájdete ich. A tieto stromy budú dominovať v zmiešaných alebo listnatých lesoch.

Buková ulička

Ak sa pozriete pozorne na modernú mapu sveta, buk môže bezpečne dostať všetky mierne a subtropické klimatické pásma severnej pologule. Stromy nevyšlia viac ako 2,5 tisíc metrov nad morom, uprednostňujú sa úrodné hlinité podklady s alkalickou a mierne kyslej reakcie pH, rozlišujú sa zvýšenými vytrvalosťami, nie sú náročné.

Dôležité! Odborníci tvrdia, že prvé jesenné obdobie je najlepším obdobím na prípravu bukového dreva.

Liečivé vlastnosti

Už dlhšie ľudstvo praktizuje bučovú fytoterapiu a využíva na tento účel zeleň, kôru a olej majestátnej rastliny. Z ich surovín, liečivých odvarov, čajov, kúpeľov, pleťových vody, kompresí sa pripravujú.

Hojivé vlastnosti kultúry sú veľmi rozsiahle. Bioenergetika ju zaobchádza ako s ďalším zdrojom vitality, vedomostí a vnútorného pokoja. Nie je márne dodnes ocenený nábytok z bukového dreva.

Buk orech

Podľa odborníkov má buk nasledujúce liečivé účinky:

 • upokojuje nervový systém;
 • pomáha pri nespavosti;
 • zlepšuje krvný obeh;
 • uzdravuje rany;
 • má antiseptický účinok;
 • priaznivý účinok na činnosť gastrointestinálneho traktu;
 • normalizuje hladinu cukru v krvi;
 • utišuje bolesť a znižuje pýchu;
 • zlepšuje chuť do jedla;
 • zvyšuje vitalitu;
 • normalizuje funkciu pečene;
 • zlepšuje stav pokožky, nechtov a vlasov;
 • pomáha pri reumatizme (ukazuje masáže s bukovým olejom);
 • zlepšuje metabolické procesy;
 • zabraňuje vzniku anémie a nedostatku vitamínov;
 • čistí telo cholesterolu, voľných radikálov a toxínov;
 • pomáha pri ochoreniach horných dýchacích ciest, priedušiek a pľúc.
Dôležité! Pohánka sú vhodné na konzumáciu, ale v surovej forme sú kategoricky nemožné. Je to spôsobené veľkým počtom toxických alkaloidov, ktoré sú počas pečenia neutralizované.

Video: bukové orechy

prihláška

Buk je na farme ocenený nielen ako energetický amulet a liečivé suroviny. Mnohé kultivované druhy tohto plemena sú široko používané v záhradníctve krajiny. V tejto variante stromy môžu byť umiestnené v jedno a skupinových výsadbách. Veľmi často predstavujú zelené kusy v lesných parkoch a sú tiež vynikajúcim materiálom na vytváranie živých plotov.

V mnohých krajinách je najdôležitejšia kúpeľno-estetická hodnota priraďovaná bukovým lesom. Pravdepodobne sa v týchto masívoch nachádzajú prestížne zdravotnícke zariadenia pre deti a dospelých.

Buk je často používaný pri tvorbe živých plotov, zistiť, ktoré rastliny majú hľadať pri nastavovaní živého plotu, ktoré rastú rýchlo, ako sa starať o zaistenie.

Ekológovia zdôrazňujú úlohu bukov v čistení vzduchu a ochrane pôdy pred eróziou a poveternostnými vplyvmi. Podľa odborníkov prispievajú k prieniku odtoku povrchových vôd do hlbokých podzemných vrstiev.

Zabezpečuje to rovnomerné doplňovanie prírodných rezervoárov s atmosférickými zrážkami a zabraňuje ich spevňovaniu. Štúdie ukázali, že v takýchto lesoch nie je nikdy veľká erózia pôdy. Medzitým korene stromov produkujú látky, ktoré zvyšujú plodnosť substrátov.

Bukový les

Staré stromy sú vyrezané, aby získali cenné drevo. Je široko používaný v tesárstve, výrobe nábytku, hudobných nástrojoch (gitary, housle), parketách, tkáčskych dieloch, meracích prístrojoch, zbraňových rebrách, drevených kontajneroch.

Viete? Anglickí pivári používajú buk aj pri výrobe obľúbeného “Budweiser”, ktorý pridáva drevnú štiepku.

Charakteristické znaky bukového dreva sú:

 • Biela alebo žltkasto-červená tonality, ktorá sa v priebehu času premieňa na ružovo-hnedú;
 • hustota;
 • uspokojivá odolnosť proti vlhkosti;
 • závažnosť;
 • tendencia k deformácii pri zvýšenej vlhkosti;
 • jednoduchá manipulácia a leštenie;
 • krátkodobý život vo vonkajších podmienkach.

Výrobky z buku

Z dreva môžete vytvoriť stojan, stôl, hojdacie kreslo, sud, plot, skleník, cestu z rozliatia, pergolu.

Buky sa používajú aj na varenie. Napríklad kyselina octová sa vyrába z ich dreva a orechy sa používajú na dezerty a pečenie. Táto surovina je tiež základom pri výrobe dechtu, metylalkoholu a kreozotových olejov.

Upozorňujeme, že na základe bohatej vitamínovo-minerálnej kompozície bukového ovocia, na miestach, kde je mnoho týchto stromov, miestni obyvatelia tradične pripravujú palacinky, palacinky a sušienky z múky z vlašských orechov. A na kaukazskom a karpatskom regióne sa táto zložka používa pre všetky pekárske výrobky.

Medzi bukovým ovocím sa získa cenný olej, ktorý sa bežne používa na potravinárske účely (z hľadiska jeho chuťových vlastností, nie je oveľa nižšie ako Provencal) a tiež v kozmeteológii. Pridáva sa do rôznych masiek ako výživná zložka pre vlasy, tvár a pokožku. V závislosti od technológie výroby sa bežný olej technických typov používa na kŕmenie dobytka a náhradky kávy.

Pohánkové orechySuroviny pre bukový olej sú chinariki (bukové orechy)

Dôležité! Kategoricky kontraindikovaná liečba bukov ľuďom náchylným na alergické reakcie, ako aj s individuálnou neznášanlivosťou zložiek. Odborníci preto odporúčajú použiť test pred aplikáciou akéhokoľvek rastlinného materiálu na potravinárske alebo kozmetické účely. Za týmto účelom stačí naniesť malé množstvo liečiva na miesto s citlivou pokožkou.

Okrem toho sa bukové suroviny široko používajú v ľudovej medicíne. Z rôznych chorôb, univerzálny liek je bežný čaj vyrobený z čajovej lyžičky suchých drvených listov a pohára vriacej vody. Za deň sa takýto nápoj zobrazí až do 1 litra.

A pre tých, ktorí milujú lesné prechádzky, odporúčame bioenergetike nájsť mladý a silný strom, nakloniť sa a duševne “zlúčiť” s ním do jedného celku. Takéto praktiky poskytujú silu a zdravie.

rozmnožovanie

Buki sú charakterizované ako tieňovo tolerantné a nenáročné rastliny, ktoré sa prispôsobujú všetkým podmienkam. Preto sa reprodukujú ľahko a rýchlo. V prírodných podmienkach sa tento proces najčastejšie vykonáva metódou semien, ako aj pomocou koreňovej cukrovej trstiny, ktorá príležitostne produkuje mladé výhonky.

Bukové sadenice

Existujú však aj iné techniky na získanie mladých sadeníc. Pozrime ich podrobnejšie:

 1. Rezne. Variant je často používaný záhradkármi pri reprodukcii pestovaných odrôd rastlín. Za týmto účelom od mladých a silných vetví odrezať sadivový materiál o dĺžke asi 12 cm. Pred vysadením odporúčame skúseným záhradníkom držať odrezky po určitý čas v roztoku rastového stimulanta (Kornevin, Emistim). A potom rastú tradičné spôsobom v hlinenej pôde a dobre sa naleje. Kvôli lepšiemu rastu koreňového systému by mala byť plantáž pokrytá filmom, aby sa pod ním vytvoril teplý mikroklima. buk

 2. očkovanie. Táto metóda sa používa na jar alebo na jeseň. Realizuje sa tradičným spôsobom: na odrezanom stave je pripravený rez fixovaný a upevnený pomocou izolačnej pásky, polyetylénu alebo iných materiálov. Buďte pripravení, aby vakcína mohla byť neúčinná. Ako podnože je lepšie použiť vhodné druhy divokej flóry. Po zavedení očkovaného zárodku môže byť upevnenie odstránené. očkovanie

 3. Kohútiky. Stáva sa, že materská rastlina svojvoľne uvoľňuje mladé výhonky z koreňových konárov. Je dôležité dať im príležitosť získať silnejšie a aspoň raz zimné. Potom môžete bezpečne odrezať mladú sadenicu zo zrelej rastliny. Bukový koreňový systém

 4. Metóda osiva. Mnohí chovatelia a amatérskych záhradníkov majú tendenciu myslieť si, že táto metóda viac než ostatné ospravedlňuje výsledky vynaložených snáh. Ale jeho hlavnou ťažkosťou je zber sadiva. Ak je tento proces úspešný, musí sa osivo pred výsadbou dezinfikovať v slabom roztoku manganistanu draselného. Potom sa v oddelenom kontajneri zasiavajú obvyklým spôsobom a klíčí sa v podmienkach miestnosti, až kým sa zvonka neroztopí. Len potom môžu byť rastliny transplantované do otvoreného terénu.

  Bukové sadenice

Zoznámte sa s funkciami šírenia, očkovania, prerezávania, najvyššieho obliekania stromov.

starostlivosť

Všetky druhy bukov sú charakterizované citlivosťou na znečistenie ovzdušia a salinizáciu pôdy. Pre výsadbu je lepšie vybrať sióny s vápencovými zložkami. Ak nie sú žiadne, musíte sa uchýliť k vápnem.

Na jar je žiaduce zaviesť komplexné minerálne hnojivá na mieste, ktoré zlepšia vývoj sadeníc. Okrem toho, prvé 3 roky po výsadbe, prakticky nerastie.

Stromy dobre vnímajú sanitárny strih a formovanie koruny. Pokojne reagujú na tieň a horiace slnko, ale netolerujú severné vetry, prievan, dlhotrvajúci pokles teploty a sucho.

Výsadba buku

Buky preferujú teplo a mierne navlhčený vzduch. Preto pri pestovaní na domácej farme, mladé stromy vyžadujú pravidelné zavlažovanie a vápnenie pôdy. Medzi dôležité postupy v starostlivosti patrí aj ročné odstránenie starých, zmrazených alebo nepochopiteľných odvetví.

V prvých rokoch po výsadbe vyžadujú zakorenené sadenice preventívne postrekovanie škodlivého hmyzu a patogénnych mikroorganizmov. Nezabudnite tiež uvoľniť pôdu v trupu a odstrániť burinu. Ak chcete čo najdlhšie udržiavať vlhkosť v zemi, môžete ju nahradiť pokosenou trávou.

Viete? Indickí jogíni veria, že buk absorbujú dopadajúce energiu z vesmíru viac než iné stromy a dostať sa do ľudského príbytku, neustále ho zdieľať s nájomníkmi.

Choroby a škodcovia

Napriek priemernej dĺžke života bukov v polovici storočia sú veľmi citlivé na choroby a škodcov. Preto včasné preventívne opatrenia budú mať prospech iba mladým sadenicám.

Heather z buku

Zo všetkých druhov fauny sú najviac nebezpečné pre buk:

 • kyvadlová doprava;
 • húsenica červenohnedá;
 • motýľov cikánsky mol;
 • zimná mora;
 • roztrhané oranžové a žlto-šedé;
 • obežné koleso;
 • valcové listy;
 • buk strophedra;
 • Yellowtail;
 • buk Streptopteral mora;
 • karmínový celok;
 • Sabine;
 • mol Zygaenidae;
 • husto voskovité drevo;
 • obyčajný medveď;
 • bradavka;
 • dubové úzke telá;
 • brouci brouci;
 • vošky;
 • roztočov;
 • Červcovité;
 • Galovia;
 • mora;
 • bukový kôrovci.
Naučte sa ako vystrihnúť strom, ako zničiť strom, nerozrezávať ho, ako zdobiť pahýľ, ako vyvrátiť pahýly.

Útoky tohto hmyzu sú dokázané skrútenými a nehybnými listami, vyblednutými vetvami, ako aj poškodením v rámci stopky. Je charakteristické, že mnoho útočiacich parazitov sa začína aktivovať na začiatku jari, jesť listnaté puky, mladé kmeňové vlákna. Niektorí radšej jesť zrelé ovocie.

Choroby a škodcovia z buku

Ak sa nič neurobí, mocná lesná životnosť čoskoro zomrie. Odborníci odporúčajú insekticídy širokého spektra účinku ako terapeutické a profylaktické prípravky. Patria medzi ne: “Aktaru”, “Aktellik”, “Provado”, “Calypso”, “Decis” a ďalšie.

Viete? Osud Johanky z Arku hrajú fatálne úlohu buk v Lotrinsku nazýva “strom víly.” Nie je známe, odkiaľ pochádza toto meno (pravdepodobne súvisí s obradmi starých Keltov), ​​ale miestni ľudia verili, že hrotový kľúč má liečebné vlastnosti, voda bola odstránená z horúčky a pacienti boli liečení. Rozširovaný strom bol pripisovaný magickej liečivej sile. V tomto malebnom rohu sa často zhromažďovali pútnici, ktorí varovali miestneho duchovenstva tancem a spevom. Medzi nimi bola aj Jeanne. A jej oficiálne obvinenie bolo “idolatria” “rozprávkového stromu”.

Okrem hniloby a sania nešťastí je buk ohrozený patogénnymi hubami. Biológovia majú približne sedemsto druhov. Najčastejšími chorobami stromov sú:

 • múčnatka (ktorá vedie k sušeniu listov už v druhej polovici leta);
 • koreň hniloby (mladé rastliny sú zraniteľné);
 • ascomycete (vedie k nekróze dreva, vredov a hnilobných útvarov);
 • tuberkulyarioz;
 • nektrievyj a nekróza (keď sa prekvapí vaskulárna časť kmeňa a kôry);
 • chaga;
 • rakovina spôsobujúca mráz (vzniká v miestach kortikálneho poškodenia silnými mrazmi);
 • zelená forma (ovocie a mladé klíčky).

Choroby a škodcovia z buku

Navyše sa na rôznych častiach rastliny tvoria šupinaté rastliny. Fungicídy pomáhajú zachrániť stromy pred takýmito problémami: Aliet, Skor, Coronette, Anthracol, Previkur, Maxim.

Upozorňujeme, že buky nemôžu rásť pod vplyvom dymu, výfukových plynov. Tieto faktory majú devastujúci účinok na rastlinu. A ak choroba akútnej povahy – jednotlivé časti trpia, a v chronickej, všetky životné funkcie zomrieť.

Viete? Z jedného hektára bukového lesa v roku zberu môžete zbierať až 300 kilogramov orechov.

ubytovať

Vzhľadom k tomu, že pozitívne vlastnosti bukov, na farme je užitočný ako liečivý surové kôry a lístia ako drevo – drevo, a ako chutné zaobchádzať – zrelých orechov.

Podľa odborníkov z oblasti dendroterapie sa môže zber listov uskutočňovať počas celého leta. Je lepšie zbierať kôru na jeseň. To isté platí pre ovocie, pretože vo svojej nezrelé forme sú nepožívateľné a nebudú dlho uchovávané. Zvyčajne proces zberu začína v septembri, kedy plody samy padnú na zem a môžu trvať až do decembra.

Pohánkové orechy

Po zbere musí byť zber podrobený postupu sušenia a sušenia. Iba potom je možné ich rozdeliť do vreciek na uskladnenie. Je dôležité, aby vlhkosť v sklade neprekročila 60-65 percent. Mimochodom, balenia látok by nemali byť umiestnené na podlahe, ale na drevené lešenie.

Bukové drevo je najlepšie zozbierané zo starého mŕtveho dreva.

Viete? Starovekí Egypťania vždy nosili drevené amulety, aby sa chránili pred nešťastím a nešťastím. Zlé znamenie bolo stratou takéhoto objektu. Toto bolo považované za bezprostrednú chorobu alebo smrť bývalého majiteľa.

Teraz, keď viete, aké funkcie týchto lesov dlhovekosti a prečo každej domácnosti by mal mať aspoň malú buk brusochek. Nie je to nič, že tieto stromy sú uctievané odborníkmi ako voňavý tok energie, ktorý mení vaše telo na silnú pevnosť, a kláštor – do pevnosti mieru. Vezmite z prírody svoje veľkorysé darčeky bez toho, aby ste spôsobili škody a prosperita bude vládnuť vo vašom dome.