Budovanie domu holubov: tipy a triky

holub
Holubi boli vždy nielen módne, ale aj zdrojom dodatočných príjmov. Pre chov a pestovanie týchto vtákov sú potrebné určité podmienky. To je možné, keď psy držia v správne postavených miestnostiach – holuboch. Vybudovať ich vlastnými rukami nie je ťažké, stačí poznať všetky požiadavky a pravidlá pre budovy.

Základné požiadavky

Než bola pôvodne postavená dýka, ako aj iná stavba je potrebné vypracovať stavebný projekt, v ktorom je potrebné brať do úvahy:

 • umiestnenie domu pre holuby v porovnaní s výškovými budovami a zeleňami – tesne umiestnená zabráni vtáctvu normálne vzlietnuť a pristáť;
 • chýbajúca telefónna a elektrická komunikácia na podpore;
 • stavba holubice s ohľadom na prenikanie slnečného svetla – predná časť budovy musí byť na južnej strane;
 • správne usporiadanie pernatej osídlenia, pri ktorej teplota v letnej miestnosti nepresiahne 20 ° C a v zime neklesne pod -5 ° C;
 • objem holubica, ktorý musí zodpovedať plemenu holubov a ich počtu – v malých miestnostiach sú vtáky zlé;
 • vek holubov – mladé kurčatá a dospelé vtáky by mali mať oddelené miestnosti;
 • miesto na skladovanie krmív a nevyhnutné vybavenie na zber.
Na udržanie zdravia a liečby chorôb holubov používajte tieto lieky: Enroflox, Biovit-80, Ivermectin, Lozewal, pretože niektoré choroby týchto vtákov sú pre ľudí nebezpečné.

holub

Dôležité! Keďže holuby môžu byť infikované rôznymi chorobami a prenášať ich v ťažkej forme, pri výbere miesta na stavbu je potrebné zabezpečiť, aby sa držali čo najviac zo všetkých odpadových vôd a budov určených na udržanie domácich zvierat.

rozmery

Pred výstavbou akéhokoľvek dovecota, musíte jasne určiť počet izieb, ich veľkosti.

Získajte informácie o druhoch mäsových holubov a jemnosti ich chovu.

Vytvorte plán pre budúcu štruktúru, ktorú môžete podľa vlastného uváženia, ale môžete použiť riešenia vypracované v priebehu rokov:

 • vo výške miestnosti by mala byť aspoň 2 metre;
 • okná môžu byť vyrobené vo veľkostiach 25 až 25 cm, alebo plocha zasklievania je odobratá 10% podlahovej plochy. Usadený na južnej strane, aby maximalizoval slnečné svetlo;
 • okenné otvory sú od podlahy vzdialené, v závislosti od skál v nadmorskej výške 30 cm až 90 cm;
 • dvere musia mať minimálnu šírku 75 cm a výšku 180 cm pre pohodlný prechod osoby;
 • Chlopne sú potrebné v množstve 2 kusy až do výšky 0,25 metra, šírky až 0,2 metra, kruh s priemerom 25 cm;
 • hniezda – dĺžka nie je väčšia ako 25 cm a šírka nepresahuje 8 cm.

Začiatoční holubi by mali brať do úvahy: aby sa zabezpečilo, že vtáky sú pohodlné na jednom mieste, je lepšie držať maximálne 10 párov holubov s rovnakými parametrami. Ak sa vezme do úvahy dvojica malých rozmerov, 0,5 m3 objemu miestnosti, pre veľké holuby – 1 m3 objemu.

holub

výzdoba

Pre pohodlné bývanie vtákov je výstavba domu holubov doplnená vnútorným vybavením. Preto je potrebné zabezpečiť:

 • elektrické vedenie pre osvetlenie vnútri budovy a v prípade potreby pripojenie vykurovacích zariadení;
 • dvere sú dvojité: vonkajšia je vyrobená z pevného materiálu, vnútorná je vyrobená z kovového pletiva pre dobrý prúd vzduchu počas letného obdobia;
 • vetracie potrubie pod stropom s roštom, ktoré musí byť pre zimu nevyhnutne zatvorené;
 • voliéra z siete na chôdzu vtákov;
 • Stožiare sú vyrobené z dreva pre biskupa, kde sú najviac holuby;
 • hniezda, takže vtáky nestrávia svoju energiu na ich stavbe. Môžu byť vyrobené z akéhokoľvek improvizovaného materiálu, holubice – nenáročné vtáky;
 • rôznych dávkovačov a pijanov.
Viete? Holuby boli domestikované už dávno. Ďalšie džingischán a Julius Caesar používali týchto vtákov ako poštár. V XI-XII storočia stál holub na rovnakej úrovni ako rodokmeň za cenu.

holub

Populárne typy

Ak chcete pochopiť, ako vybudovať vhodný džokot s vlastnými rukami, stojí za to zvážiť, že dnes existuje množstvo návrhov a jeho výber závisí od vašich túžob a možností. Zvážte niektoré návrhy domov pre holuby.

U chovných holubov je dôležité správne ich kŕmiť. Jedlo pre vtáky je zmesou pšenice, hrášku, wiki, jačmeňa, slnečnice, kukurice, ovsa, prosa. Je tiež užitočné dať holubov zelenú – šalát, petržlen alebo kôpor.

namontovať

Tento dizajn je najjednoduchší a vhodný pre začínajúcich milovníkov týchto vtákov. Jeho princíp fungovania je veľmi jednoduchý – drevená krabica je upevnená na stene pod strechou. Takéto dizajny sa zriedka používajú kvôli mnohým nevýhodám:

 • teplotný režim nemožno udržať;
 • ochrana pred dravcami neexistuje;
 • môžete si ponechať malé množstvo vtákov (nie viac ako 3 páry).

Závesná holubica

veža

Tento typ hojdačky je praktickejšie a používajú ho tí, ktorí sa neustále venujú chovu vtákov. Môžete vykonávať v rôznych formách – vo forme oválneho alebo polyhedrónu. Výhody tohto typu:

 • Objem výstavby umožňuje obsiahnuť veľké množstvo vtákov;
 • vzhľad sa dá vybrať pre konkrétnu krajinu;
 • Výška budovy je od 4 metrov, umožňuje vykonať krok výstavby, vhodný pre vtáky a majiteľa. Prízemie sa používa na inventarizáciu a skladovanie krmív, zostávajúce podlahy pre vtáky.

Vežový holub

Vežový holub

Dôležité! Takáto konštrukcia si bude vyžadovať značné náklady na usporiadanie, ale výsledkom výstavby je veľmi praktický dovecot.

podkrovie

Tento typ konštrukcie sa používa hlavne v jednotlivých domoch. Preto meno, pretože pre údržbu holubov sa používa podkroví domu. S pomocou kovovej sieťoviny alebo preglejky je hotová plocha rozdelená na zóny a okienko vikýra je prevedené na paddock vtákov s usporiadaním malého balkóna. Výška takejto konštrukcie nepresahuje 3 metre.

Podkrovný podkrov
Podkrovný podkrov

voliéra

Takéto konštrukcie sa používajú na hrebene, postavené v mestských podmienkach medzi viacpodlažnými budovami. Priemyselná výroba vytvára typické návrhy na údržbu 12 rodín holubov. Voliéra-holubica s vlastnými rukami je rám dreveného nosníka alebo potrubia, pokrytý kovovou sieťkou.

Je pripevnený k vtáčiemu domu na ulici a zaberá časť územia. Holuby, ktoré žijú v takýchto budovách, nie sú takmer náchylné k ochoreniu za predpokladu, že umiestnenie štruktúry je správne. Voliéra sa počíta z toho, že jeden pár vtákov na pohodlnú existenciu si vyžaduje plochu pol štvorcového metra.

Viete? Holuby sú veľmi pripojené k domu, kde žijú. Tento fakt potvrdzuje príbeh baróna Wrangla. Holuby, ktoré boli vyradené počas ústupu zo Sevastopolu, sa vrátili domov jeden po druhom, pričom sa nachádzali na ploche 2,5 tisíc kilometrov.

voliéra

Ako postaviť holubový dom s vlastnými rukami

V otázke, ako urobiť praktický a zároveň krásny dovecot s vlastnými rukami, neexistujú žiadne obmedzenia. Hlavná vec je otázka peňazí a typy holubov, ktoré sa tam budú udržiavať. Proces výstavby pozostáva z niekoľkých etáp:

 • erekcia základov;
 • montáž stien;
 • zariadenie strechy;
 • položenie podlahy.

Pozrime sa na tieto momenty podrobnejšie.

nadácie

Základ je základom výstavby a kvalita holuba závisí od jeho kvality. V každom prípade, ak je budova na zemi – základ je potrebný, pretože vlhkosť v holube je neprípustná. Ak je dom z dreva, môžete ho jednoducho zdvihnúť mierne nad zemou, zakrútiť guľatiny v rohoch alebo položiť nohy tehál. Ak je celý holub postavený z tehál – základ musí byť dôkladný.

Zvážte postupnosť operácií:

 • pozdĺž obvodu budúceho domu pre vtáky, kopanie priekopy asi 0,4 metra hlbokej;
 • Vyrábame betónovú maltu pozostávajúcu z piesku, drveného kameňa a cementu v pomere 2x2x1 dielov. Cement je lepšie brať značky 400;
 • naplňte roztok do pripraveného výkopu. Pre tuhosť pozdĺž dlžok priekopníkov položíme kovové kovania;
 • nechajte roztok dobre zmraziť (minimálne 24 hodín). V horúcom počasí by mali byť základy rozliať vodou a pritenyat tak, aby trhliny nechodili.

Paul

S drevenou konštrukciou holubice je podlaha vyrobená len z dreva, ktorá je položená na pripravenom ráme. Doska musí byť starostlivo vyrezaná a položená bez medzery tak, aby vtáky nemohli poškodiť nohy. V tehlovom dome môže byť podlaha z betónu, pokrytá linoleom na vrchu. Pre hydroizoláciu a ohrev betónu je možné položiť špeciálnu fóliu s ohrievačom.

Podkrovný podkrov

steny

Dobrý materiál pre steny je strom, ale za jeho skvelú cenu môžu byť steny vyrobené z tehál alebo penového betónu. Vonkajšie aj vnútorné strany sú omietnuté a prebalené preglejkou alebo iným materiálom. Ak je dom z dreva, musia byť steny izolované, aby udržiavali potrebnú teplotu v zime.

Ako ohrievač murovaných budov je možné použiť penový plast prilepený na vonkajšej strane a následne omietnutý. Drevený dom môže byť zateplený zvonku minerálnou vlnou alebo polystyrénom, potom preglejka s polstrovaním, podšívkou alebo vlečkou. Pre trvanlivosť a krásny výhľad na stenu musíte maľovať.

Získajte viac informácií o uzbeckých holuboch a pávových holuboch.

strecha

V závislosti od projektu môže byť strecha v holube jednostranná alebo štítová strecha. Najdôležitejšie je, že strešný svah je vhodný na pestovanie pernatých obyvateľov. Rám je vyrobený z tyče a akýkoľvek strešný materiál – strešný materiál, strešná lišta alebo bridlica. No, ak je strecha položená teplo a hydroizolácia.
holub

Dekorácia hrdličky

Po dokončení stavby je čas urobiť to v dovecote.

Dôležité! Miestnosť by mala byť vybavená tak, aby sa holubi cítili pohodlne kedykoľvek počas roka a za každého počasia.

K tomu potrebujete:

 • držte svetlo na predĺženie svietiaceho dňa v zime;
 • Oddeľte miestnosť oddeleniami pre samostatnú údržbu mladých vtákov; Okrem toho, v zime, muži musia byť oddelení od samíc;
 • usporiadať hniezda, ktorých počet by mal závisieť od počtu vtákov. Každý holub by mal mať svoje vlastné miesto – až asi 0,3 metra. Na tento účel sa používa tyč z mäkkého dreva (topoľ, osika) s dĺžkou 3,5 cm, ktorá je umiestnená pod stropom vo vzdialenosti približne 0,3 metra od nej;
 • robiť hniezda, ich počet by mal zodpovedať počtu žien v miestnosti. Materiálom môže byť preglejka, nehustá doska. Veľkosť hniezda závisí od plemena vtáka, krabica je asi 35 cm dlhá a 25 cm široká, výška dosky nie je väčšia ako 8 cm;
 • upevniť hniezda na stenách v rôznych výškach a v tmavšej časti miestnosti. Je žiaduce udržiavať medzi nimi minimálnu vzdialenosť približne 20 cm. Krabice je možné farbiť rôznymi farbami, pretože tieto vtáky rozlišujú odtiene;
 • v hniezde ležali seno alebo piliny, ktoré sa musia pravidelne meniť a rozložiť malé konáre pozdĺž podlahy, holuby si zaistia svoje miesta;
 • usporiadať nádoby na potraviny a vodu, kurčatá, ak je to možné, inštalovať automatické podávače.

Usporiadanie holubníka

Dôležité! Kŕmidlá potrebujú vždy čistý z potravy, aby sa zabránilo výskytu myší a potkanov a raz týždenne ich dezinfikovať tak, aby boli vtáky zdravé.

Tvoja predstavivosť, posilnená znalosťou týchto vtákov, pomôže vytvoriť originálnu dovecote v rekreačnej dedine. A ak sa všetka práca vykoná správne a presne, starostlivosť o holuby bude trvať trochu času a námahy a obyvatelia s perím budú spokojní nielen s ich krásou, ale aj s potomkami, ktoré môžu priniesť určitý príjem rodinám.