Biochemická analýza krvi u kravy

krava
Rovnako ako ľudia, zvieratá tiež musia pravidelne robiť testy. Hovädzí dobytok je zdrojom mäsa a mlieka pre osobu a či je krava zdravá, závisia ukazovatele kvality týchto dvoch produktov.

Aby bolo možné čo najskôr identifikovať odchýlky v práci biorínskeho organizmu, je potrebné predložiť biochemický krvný test.

Prečo robia biochemické krvné testy u hovädzieho dobytka

Analýza sa uskutočňuje s cieľom odhaliť metabolické poruchy u zvieraťa, nedostatok akýchkoľvek užitočných látok v tele. S pomocou tohto postupu je možné pozorovať vývoj leukémie v čase, aby sa určilo, ktoré infekčné ochorenie zviera infikovalo.

Prečítajte si, ako zistiť a liečiť leukémia u kráv.

Krv prenáša po celom tele všetky užitočné látky, vitamíny a minerály. Rozsah, v ktorom sa krvný tok vykonáva správne a rýchlo, závisí nielen od celkového stavu zvieraťa, ale aj od množstva vyrobeného mlieka.
Krava v stánku
Ak výsledok analýzy preukáže nedostatok živín, môže poľnohospodár vykonať určité kroky, ako napríklad zmenu stravy, pridávanie vitamínových zmesí, liekov atď.

Metódy odberu krvi z kravy

Existujú tri spôsoby, ako odobrať krv z hovädzieho dobytka. Pozostávajú zo získania vzoriek z jugulárnej, laktuálnej chvostovej žily. Musia sa užívať len s novou a sterilnou ihlou. Zviera musí byť upevnené v pevnej polohe, aby sa nepoškodilo, skúmavku neotáča. Pred zahájením postupu je potrebné odstrániť vlnu v oblasti, kde sa injekcia uskutoční, dezinfikovať povrch fenolovým roztokom, jódom alebo alkoholom.
Na skúmavke so vzorkou by malo byť sériové číslo kravy. V žiadnom prípade by sa nádoba nemala pretrepať.

Dôležité! Vzorky, v ktorých sa môžu zistiť zrazeniny, nie sú vhodné na analýzu.

Z jugulárnej žily

Odoberanie krvi z jugulárnej žily je najbežnejším spôsobom. Odporúča sa vykonať procedúru skoro ráno pred prvým podaním. Ak chcete vykonať analýzu, musíte spojiť hlavu hrudky, opraviť ju v stacionárnom stave. Ďalej by ste mali držať žilu v dolnej tretine krku a potom vložiť ihlu do ostrého uhla. Špička ihly by mala byť nasmerovaná na hlavu zvieraťa.

Výhody tejto metódy sú:

 • zviera nie je takmer zranené;
 • jednoduchosť prevádzky;
 • rýchlosť postupu.

Odber vzoriek krvi od kravyMedzi nedostatky možno identifikovať:

 • silný rozstrek krvi;
 • objavenie sa rizika šírenia infekcií, ktoré sú nebezpečné nielen pre zvieratá, ale aj pre ľudí;
 • ťažkosti fixácie kravy v určitej polohe;
 • častý výskyt komplikácií, ktoré sa vyskytujú ako abscesy, hematómy;
 • stres v kravy, čo môže viesť k zníženiu výnosu mlieka.
Viete? Jeden z kmeňov Etiópie stále vykonáva neobvyklý rituál s použitím kravskej krvi – pridávajú ju do mlieka a pijú. Domorodci sa domnievajú, že kvôli neuveriteľnej sile nápoja sú pijári väčší a silnejší.

Z mliečnej žily

Odber vzoriek z mliečnej žily sa vyskytuje iba u dospelých kráv. Žily sú umiestnené na boku vemena, ktoré sa tiahnu pozdĺž brucha zospodu. Prinášajú mliečnu žľazu krvou a potrebnými živinami. Čím lepšie sú žily, tým viac mlieka dáva burbot.
Odber krvi z mliečnej žily
Zviera musí byť fixované. Na správne vykonanie postupu bude potrebných niekoľko ľudí. Najskôr musíte holenie alebo maximálne znížiť vlasovú línii v mieste injekcie a ošetriť oblasť alkoholom alebo jódom. Predtým, ako by ste mali vidieť akýsi malý tuberkulár – toto je miesto, kde by ste mali podať injekciu. Ihla sa musí podávať veľmi opatrne, aby nepoškodila zviera. Mal by prejsť mierne pod uhlom až do okamihu, keď tečie tmavá žilová krv.

Pozitívne aspekty tejto metódy sú:

 • dostupnej ceny materiálov požadovaných pre tento postup;
 • vysoká rýchlosť zberu vzoriek;
 • menej rozstreku ako pri odobratí vzorky z jugulárnej žily.
Zoznámte sa s funkciami dojenia kráv a tiež zistite, ako je dojací stroj usporiadaný a ako ho správne zvolíte.

Nevýhody tejto metódy sú oveľa väčšie ako výhody:

 • vysoké riziko zranenia zvieraťa;
 • kontakt s kravskou krvou;
 • v priebehu postupu jalovica zažíva obrovský stres, pretože vzorka sa odoberá vo veľmi citlivej zóne, ktorú zviera neustále chráni;
 • zložitosť postupu.

Tento spôsob získania vzorky krvi z hovädzieho dobytka je zastaraný. Vďaka novým technológiám, metódam a zariadeniam je tento postup oveľa rýchlejší a jednoduchší a minimalizuje riziká pre zviera.

Z chvostovej žily

Z chvostovej žily, aby vzorkou bola najbezpečnejšia. Teraz čoraz viac a viac populárne použitie vákuové systémy – špeciálne konštruované tak, skúmavky, ktorá už má požadovanú antikoagulantu a tlak sa zníži tak, aby sa krv plynule prúdila do kontajnera.
Odber krvi z chvostovej žily
Na odber vzoriek z chvostovej žily je potrebné dezinfikovať miesto vpichu. Potom pomaly zdvihnite chvost, držte ho za strednú tretinu. Aby mohol postup prejsť hladko, mali by ste si vybrať miesto na úrovni dvoch až piatich stavcov, ktoré rozdeľujú chvost do dvoch rovnakých častí. Injekcia by mala byť hladká, pod uhlom 90 stupňov. Ihla je vložená, kým sa nezastaví.

Chovné kravy súvisia s rizikom vzniku chorôb: mastitída, ketóza, pasteurelóza, slintačka a krívačka, cysticerkóza.

Zo zrejmých pozitívnych aspektov tejto metódy možno identifikovať:

 • výsledná vzorka je sterilná;
 • riziko tvorby zrazeniny v skúmavke je výrazne znížené;
 • nie je potrebné fixovať zviera;
 • veľmi vysokú rýchlosť postupu. Jeden veterinárny lekár môže zaberať až dvesto vzoriek za hodinu;
 • extrémne nízka pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov alebo traumu u kravy;
 • vylúčenie priameho kontaktu s krvou;
 • Krava neprežíva stres a zvyčajné udoy zostáva.

Kravy v stánku
Nevýhody tejto metódy krvného odberu vzoriek sú:

 • vyššie náklady na vybavenie;
 • nízka popularita uvedenej metódy.
Viete? Kravy produkujú až 150 litrov slín denne.

Biochemické ukazovatele krvi u kráv sú normálne

Pri vykonávaní biochemického krvného testu sa identifikuje niekoľko základných ukazovateľov, ktoré sú najdôležitejšie v riadení mliekarenského a mäsového priemyslu. Ak chcete lepšie pochopiť, aké ideálne analýzy by mali vyzerať, mali by ste poznať tabuľku noriem:

Biochemické ukazovatele krvi norma
Vápnik, mmol / l 2,5-3,13
Fosfor, mmol / l 1,45-1,94
Proteín, g / l 72-86
Karotén, mg / l 0,4-1,0
Reserve alkali,% 46-66
Dôležité! Držitelia kravských rekordov, ktorí dajú viac ako 15 000 litrov mlieka na laktáciu, môžu mať hodnoty karoténu nižšie ako normálne.

Aby ste získali dobré mlieko a mäso, musíte sledovať každú kravu v stádach. Aby sa zabránilo chorobám zvierat s infekciou, aby sa vylúčila infekcia populácie s leukémiou, je z času na čas dôležité vykonať komplexnú biochemickú analýzu krvi zvierat. To pomôže nielen predchádzať spomínaným problémom, ale aj správne vyvážiť pomery hospodárskych zvierat a zlepšiť ich celkový stav.