Beránek: čo je užitočné, čo slúžiť, keď dieťa môže dať

jahňacie
Mäso zohráva dôležitú úlohu v mnohých jedlách, veľké množstvo krajín a národov je známe pre tento alebo ten recept na prípravu určitého druhu tohto výrobku. V tomto článku sa budeme diskutovať o baránka, ktorý je často kľúčovou zložkou orientálnej kuchyne riadu, ale v poslednej dobe začali byť populárne v našich zemepisných šírkach, nahradí poznáme hovädzie, bravčové a kuracie mäso. Zistili sme, ako je to užitočné, či už existujú nejaké obmedzenia týkajúce sa používania, ako ho vyberať a pripraviť v článku.

Obsah kalórií a chemické zloženie

Lamb diétne považovať: jeho kalórií je 209 kcal na 100 g, v ktorej proteíny – 15,6 g, tuk – 16,3 Sacharidy – 0 g, voda – 59,47 g a popola – 0,87 g jahňacie má tiež bohatý vitamín a minerálne zloženie.

vitamíny:

 • B1 – 0,11 mg;
 • B2 – 0,21 mg;
 • B3 alebo PP – 5,96 mg;
 • B5 – 0,65 mg;
 • B6 – 0,13 mg;
 • B9 (kyselina listová) – 18 μg;
 • B12 – 2,31 μg;
 • E = 0,2 mg;
 • B4 (cholín) – 69,3 mg;
 • D: 0,1 ug;
 • K – 3,6 μg.


macronutrients:

 • draslík – 222 mg;
 • vápnik – 16 mg;
 • horčík – 21 mg;
 • sodík – 59 mg;
 • fosfor – 157 mg.


Stopové prvky:

 • železo – 1,55 mg;
 • mangán – 19 mcg;
 • meď – 101 mcg;
 • zinok – 3,41 mg;
 • selen – 18,8 μg.

jahňacie

Viete? Keď budete jesť 100 gramov baraniec denne, uspokojíte dennú potrebu bielkovín o 20% a v tukoch – o 10%.

Vlastnosti chuti

Chuť jahňacieho mäsa závisí nielen od spôsobu jeho varenia, ale aj od veku oviec. Mäso jahňacie do jedného roka najšetrnejšie, nie je takmer žiadny tuk, mäso z dospelých oviec už hrubšie, ale má bohatú chuť, ale mäso starších oviec sa konzumuje menej často, pretože sa stáva hrubý, tvrdý, veľmi odvážny a kvôli tomu nadobudne zvláštnu chuť, ktorá sa bude ťažko skrývať.

Čo je u tela užitočné pre baranie

Baránok má vyvážené zloženie, ktoré má priaznivý účinok na ľudské telo.

Zistite, aké plemeno oviec sa chovajú na mäso.

Medzi užitočné vlastnosti tohto mäsa patria:

 1. Zlepšenie blahobytu. B vitamíny zlepšujú metabolizmus a zvyšujú odolnosť imunitného systému. Vitamíny K, E a D obsiahnuté v ovčieho mäsa posilňujú aj obehový systém a muskuloskeletálny systém.
 2. Normalizácia nervového systému. Rovnaké vitamíny B zlepšujú funkciu centrálneho nervového systému a znižujú riziko výskytu nervových porúch.
 3. Ochrana proti prechladnutiu. V tomto prípade je užitočné nielen samotné mäso, ale jeho tuk, ktorý sa používa ako súčasť ľudových prostriedkov na liečbu bronchitídy a tonzilitídy.
 4. Vhodné pre tých, ktorí dodržiavajú diétu. Jahňacie mäso má znížený obsah tuku, v porovnaní s inými druhmi červeného mäsa navyše samotný tuk neobsahuje veľa cholesterolu. To je dôvod, prečo je baránka zahrnutá do stravy pre ľudí s nadváhou a chorých s cukrovkou.
 5. Zabraňuje rozvoj kazu. Táto vlastnosť jahňa získala vďaka obsahu fluóru v ňom, čo zlepšuje zuby a boje s prejavmi kazu. Aj v tomto mäse obsahuje vápnik, ktorý posilňuje zubnú sklovinu.
 6. Normalizácia zažívacieho traktu. Práca pankreasu a celého gastrointestinálneho traktu ako celku sa zlepší vďaka obsahu lecitínu v jahňacine. Keď je hypoaktívna gastritída často predpísaná na pitie vývarov z jahniat.
 7. Zvýšenie hladiny hemoglobínu. V prevencii anémie sa často odporúča jesť jahňacie mäso, ktoré obsahuje veľa železa, čo následne zvyšuje hladinu hemoglobínu.

jahňacie

Je možné jesť

Bez ohľadu na to, ako užitočný je akýkoľvek výrobok, vždy existujú určité nuansy, v ktorých môže byť jeho použitie škodlivé. Z tohto dôvodu budeme zvažovať, v akých prípadoch sa môže používať baranina a v ktorej je nemožné.

Počas tehotenstva

Baránok bude užitočný tehotným ženám, pretože obsahuje pomerne veľké množstvo kyseliny listovej, ktorá je zodpovedná za vývoj nervových buniek v embryu. Kyselina listová je často predpísaná aj tehotným ženám kvôli jej nedostatku, takže výhody baránka sú zrejmé.

Aj v tejto mäse obsahuje zinok, tvoriaci zdravý imunitný systém, a je zodpovedný za bunkové delenie a rast plodu, vitamínu B12, podporuje imunitný systém plodu a tvárniacich erytrocytov, stopových prvkov meď a mangán, uľahčiť normálny rast plodu, a tak ďalej. Celá vec je však dobrá: veľký obsah nasýtených tukov bude mať negatívny vplyv na hladiny lipidov a vysoká hladina sodíka môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku.
Baránok v tehotenstve

Dôležité! Nevylučujte výskyt alergií, preto pred použitím jahniat vždy konzultujte so svojím lekárom.

Pri dojčení

Vzhľadom na skutočnosť, že jahňacina je stále dostatočne tlstá, často sa odporúča odstrániť ju z kŕmenia pri dojčení. Toto mäso však obsahuje veľa užitočných vitamínov a mikroelementov, ktoré sú dôležité nielen pre novorodenca, ale aj pre samotnú matku, takže proces obnovy po pôrode je hladší a rýchlejší. Preto mnoho lekárov zrevidovalo svoje názory a nezakazovalo používanie jahniat v potravinách s GV, ale len v správnom čase a v miernom množstve.

Po prvé, Používajte jahňacie mäso len po štyroch mesiacoch od narodenia dieťaťa. Musíte začať s vývarom, a ak dieťa nemá žiadne negatívne reakcie, môžete postupne zaviesť trochu mäsa do stravy, postupne zvyšovať množstvo na 150 gramov denne, nie viac. Pri konzultácii s lekárom a po všetkých jeho radách je výskyt negatívnych dôsledkov z jahňacieho jahňa obmedzený na minimum.
dojčenie

Pri strate hmotnosti

Pri strate hmotnosti chovného hovädzieho dobytka sa vôbec neublíži, naopak. Ako sme už uviedli, toto mäso obsahuje menej tukov ako iné druhy červeného mäsa a to je jeden z hlavných faktorov, ktoré sú dôležité pri strate hmotnosti. Navyše obsah cholesterolu v tomto mäse je minimálny, čo znamená, že všetok tuk, ktorý je v ňom, ide na uvoľnenie energie a nepovedie k zvýšeniu hmotnosti. Ale, samozrejme, nezabudnite, že všetky tieto vlastnosti nebudú mať prospech, ak nebudete dodržiavať opatrenie. Jeden malý kúsok mäsa denne stačí a doplníte telo užitočnými vitamínmi a prvkami bez porušenia vášho hlavného cieľa – stratíte váhu.

S dnou

Dôležité je pri ochorení dna dodržiavanie výživy, ktorá vylučuje potraviny bohaté na puríny. Medzi nimi sú mäsové výrobky, takže je potrebné použiť jahňacie dno s dnou. Ale pretože tento typ mäsa je menej tučný, je obvykle dovolené jesť jahňacie v pare varené 2-3 krát týždenne. Varené jahňacie

Dôležité! Nezabudnite, že existujú rôzne stupne chorôb a individuálnych charakteristík, takže je potrebné konzultovať so svojím lekárom o zaradení skopového škrobu do zoznamu povolených výrobkov pre dnu.

S diabetes mellitus

Baránok neublíži človeku s cukrovkou, ak si vyberie správne mäso a vie, ako ho variť. Mal by byť nízkotučný, to znamená z mladého jahňacieho. Ak existujú vrstvy tuku, potom je potrebné ich odrezať. Povolené metódy varenia sú hasenie, pečenie a varenie. Pečenie v ohni alebo v panvici je neprijateľné, pretože táto metóda zvyšuje množstvo tuku, čo absolútne nie je vhodné pre ľudí s cukrovkou.

So žalúdočným vredom, pankreatitídou, gastritídou

S týmito chorobami, najmä v štádiách exacerbácie, jahňatá nemožno kategoricky konzumovať. Pokiaľ hovoríme o odpustenie, niekedy aj lekári môžu mať ovečku oznámením pacienta, ktorý si môžete vybrať iba chudé mäso a varíme je len varenie, sautéing alebo pečenie.

Kedy môžem dať dieťa

Dieťa
Názory na to, kedy je možné zaviesť ovčie kŕmenie do stravy dieťaťa, sa líšia. Niektorí začnú vstupovať do tohto mäsa už po dosiahnutí dieťaťa jeden rok a iní čakajú, až dosiahne 2-3 roky. V skutočnosti neexistuje univerzálna rada, pretože každé dieťa je individuálne. Ak žijete kde bývate, často sa konzumuje baranina, je pravdepodobné, že dieťa bude bežne užívať jahňatá za rok. Ak však zjedete zriedka toto mäso sami, dieťa má bolesť žalúdka alebo alergiu, potom je lepšie počkať dva roky s jahňacím, alebo ešte lepšie, až tri.

A samozrejme, keď ste sa rozhodli uviesť svoje jahňacie do stravy vášho dieťaťa, mali by ste začať postupne a najprv by ste mali dať viac ako polovicu čajovej lyžičky zemiakovej kaše. Ak nie je žiadna negatívna reakcia, môžete postupne zvýšiť množstvo na jednu čajovú lyžičku atď. Dieťa tiež nedávajte s týmto mäsom každý deň – aj keď je dobre prijaté, stačí raz alebo dvakrát týždenne.

Aplikácia na varenie

Teraz, keď poznáte výhody baranieho, je na čase, aby ste sa naučili, ako ho variť lahodne.

Čo je pripravené v rôznych krajinách sveta

Šupky jahňacieho
Existuje názor, že jahňacie je populárne len na východe, ale je to omyl. Jedlá, kde je toto mäso prítomné, sú populárne v ázijských, arabských, balkánskych krajinách, na severe Afriky. Môžete tiež nájsť chutné jahňacie varené vo Francúzsku a vo Veľkej Británii.

Takže v Indii milujú variť jahňacie v Indii, alebo Rogan Josh. Okrem mäsa sa používajú rôzne druhy korenia: zmes Garam Masala, kari, kurkuma, paprika. Varenie zahŕňa kalenie s korením s prídavkom rastlinného oleja a prírodného jogurtu.

V Pakistane je populárne jedlo nazývané Nargisi Koftai. Používa mleté ​​mäso z ovčieho a sušeného korenia: rožky sa vyrábajú, uprostred ktorých je varené vajíčko a pečené v oleji.

V Azerbajdžane je takéto mäso v Kazachstane zapečené sušenými marhuľami – so zemiakmi a cibuľou. A samozrejme v tomto opise nemôžete robiť bez tradičného kavkazského šišského kebabu z mladého jahňacieho alebo uzbeckého pilova, kde sa používa aj tento druh mäsa.
Uzbecký pilaf
V Maroku v severnej Afrike sa baran pripravuje takto: Po prvé, mäso je marinované korením a olivovým olejom po dobu 8-10 hodín v chlade. Potom sa smaží v panvici s olejom, cibuľou, mrkvou, zázvorom, cesnakom, paradajkovou pastou a medom. Jedlo sa nazýva Tajin.

Obľúbené mäsové časti z Grékov – to je noha z jahňa a lopatka. Noha je často pečená priamo celá alebo zhasnutá, ale z lopatičky môže urobiť rolka alebo veci to s baklažánom.

Vo Francúzsku, určite bude liečiť baranie Breton, kde na rozdiel od mäsa bude veľa fazule. Skvelý gurmán na chuti bude mať štvorec jahňa s horčicovou omáčkou a bielym vínom.

Ak vás osud priniesol do Anglicka, potom odporúčame vyskúšať jahňacie kožu na kosti. Toto jedlo nie je pripravené veľmi rýchlo: jahňacie nožičky sa vyprážajú v rúre pri veľmi nízkej teplote po dobu 5 hodín.

Viete? Princ Charles Wales je skvelý milovník baranieho. Z tohto dôvodu obsahuje vlastnú farmu, ktorá produkuje na svete najchudobnejšiu baraninu.

Veľmi blízko, v Škótsku vám ponúkne slávny škótsky haggis. Je pripravený zo škrobových vedľajších produktov, ktoré sú varené spolu s korením v ovčie žalúdku.
Škótsky haggisŠkótsky haggis
Írsky dusený guláš je považovaný za národnú jedlá írskej kuchyne. Jahňacie s dusenou zemiakov a cibule v hlbokej miske aspoň jednej hodiny s prídavkom vody, niekedy aj piva. Kmen a petržlen sú nevyhnutne pridané.

S tým, čo je kombinované

Rozmanitosť jedál pripravených zo skopového mäsa môže spôsobiť miernu paniku v kuchárke nováčikov. Preto, aby všetko fungovalo, je potrebné jasne pochopiť, ktoré korenie sú najviac spojené s týmto druhom mäsa a čo je lepšie predložiť.

Samozrejme, zoznam korenín pre jahňacie mäso sa môže líšiť v závislosti od jedla, podľa preferencií šéfkuchára a národných charakteristík. Tradične sa však verí, že pre tento druh sú najvhodnejšie také korenie a koreniny:

 • soľ;
 • petržlen;
 • bobkový list;
 • cesnak;
 • rôzne druhy papriky;
 • paprika.

Čo je najchutnejšia časť jahňacieho mäsa?

Tiež niektorí milovníci chuti dodávajú suchým bylinkám zo smotany: ziru, horčičné semienka, oregano, tymian, šafran.

Čerstvosť citrónovej šťavy prinesie originálnosť chuti. Taktiež môžete nakrájať nakrájanú zeleninu (podľa vkusu), pridať korenie, pripravenú horčicu, jemne nasekaný cesnak a mäso pred tým, ako ju odnesiete na stôl.

Ak pripravujete verziu pečeného jedla, môžete ju podávať s rôznymi omáčkami. V tomto prípade sa spoliehajte na vlastnú chuť alebo skúste experimentovať.

Ale najlepšie jedlá pre baranie sú rôzne druhy zeleniny, ryže a zeleniny.
Z zeleniny, ktoré je potrebné predpečiť alebo pečiť, zemiaky, mrkva, baklažán bude robiť. Z zelene je najlepšie použiť petržlen alebo koriandr: musí byť jemne nakrájaný a zmiešaný s nakrájanými orechmi (vlašskými orechmi alebo lieskovými orechmi). A ak sa rozhodnete slúžiť ryži, potom ju vrijeme vo vode s prídavkom korenia, napríklad kurkuma.

VIDEO: ČASŤ BURANU A JEHO VYMENOVANIE

Tajomstvo varenia

 1. Ak plánujete variť pilaf alebo guláš – vyberte si lopatku alebo hruď, ak si vyprážate alebo pečiete – chrbtová a obličková časť a krk je veľmi dobrý na varenie a kotlety.
 2. Pred varením odstráňte všetky filmy, pretože sú nepožívateľné. Ak je na kuse veľa tuku, musíte odstrániť nadbytok a nechať len trochu, aby bol šťavnatý.
 3. Ak máte mrazené jahňacie mäso, nechajte ho prirodzene topiť bez toho, aby ste urýchlili proces.
 4. Neuchovávajte mäso na otvorenom ohni po dlhú dobu – bude to veľmi suché.
 5. Doba varenia by nemala byť veľká, inak bude jahňacina tuhá.
 6. Pred varením marinujte časti mäsa, ak to recepcia umožňuje. Minimálny čas je približne hodinu a optimálny čas je 10-12 hodín.
 7. Pokiaľ si smažiť kúsky baranieho mäsa, vložte ich do panvice tuk dole, takže sa ukázalo, šťavnaté.
 8. Ready-made teplé jedlo na stole, by sa mali predložiť čo najskôr, pretože tuk tvrdne rýchlo, a to kazí chuť.

VIDEO: AKO PRIPRAVOVAŤ RÚRU BEZ ZÁPACH

Ako si vybrať jahňacie pri nákupe

Pri výbere baraniny postupujte podľa týchto tipov:

 1. Pozrite sa na vzhľad – štruktúra čerstvého mäsa je hrubá a farba v závislosti od veku môže byť od ružovej až tmavo červenej. Je lepšie si vybrať ľahší.
 2. Skontrolujte, či je vôňa – mala by byť čerstvá a príjemná. Môžete požiadať predajcu, aby odrezal malý kúsok mäsa s tukom – zapaľte ho. Ak po tom budete cítiť nepríjemný zápach, je lepšie pokračovať v hľadaní kvalitného produktu.
 3. Dávajte pozor na tuk – mladé jahňacie je biele a elastické. A ak je tuk žltý, drobivý a vôňa zle, potom je to mäso starého zvieraťa, je lepšie, aby to nevzal.
 4. Odporúčame skontrolovať mäso kliknutím na neho prstom. Ak po niekoľkých minútach dôjde k zmiznutiu, mäso je čerstvé. Ak zostane odtlačok prsta, ale v ňom nie je žiadna krv, potom je mäso celkom použiteľné, práve bolo zmrazené. Ak sa však tekutina v krvi nahromadí vo fúzii, znamená to, že mäso bolo zmrazené a rozmrazené raz a to bude mať vplyv na chuť.

VIDEO: AKO VOLAŤ DOBRÝ BURANÍN

Ako ukladať doma

Je veľmi dôležité skladovať správne kúpené mäsové výrobky. Takže, ak sú kusy jahniat čerstvé, potom ich možno jednoducho umiestniť do chladničky, kde teplota bude asi + 5 ° C, ale variť dva dni. Ak plánujete jedlo, ktoré si vyžaduje predbežné marinovanie, potom v marinade zostane mäso v chladničke na týždeň. Čerstvý výrobok možno ihneď zmraziť, len ho predbežne nakrájať na kusy a zabaliť do zapečatených vriec. Uchovávajte ju v mrazničke 6 mesiacov pri teplote neprevyšujúcej -12 ° C.

Ako to môže ublížiť?

Jedlá z jahňacieho mäsa by sa mali používať opatrne, ak:

 • ochorenie obličiek, pečeň, žlčník;
 • žalúdočný vred a hyperaktnosť;
 • hypertenzia.

Dôvodom je tuk z hovädzieho mäsa, kde tuky sú obsiahnuté vo veľkých množstvách. Preto by ste nemali zneužívať tento druh mäsa. Nadmerné vedú k problémom so srdcom a cievam, obezite, skleróze a takémuto nepríjemnému ochoreniu, akým môže byť artritída zhoršená.
Jahňací tuk
Baránok je veľmi zaujímavý produkt, ktorý by mal byť konzumovaný, hlavne preto, že recepty jedál, kde je hlavnou zložkou, sú jednoducho obrovské množstvo. Nájdete ich v kuchyniach z rôznych krajín a vyberte si tie, ktoré sa vám páčia. Hlavná vec – poznať opatrenia a nemajú prejedať. Úspešné kulinárske experimenty a príjemná chuť!


Loading...