Banán: koľko kalórií, čo je obsiahnuté, aké je použitie, kto by nemal jesť

banánBanán je možné nájsť na regáloch po celý rok, zatiaľ čo je lacný, chutný a užitočný. Používajú ho nielen na občerstvenie, ale aj na dezert, ale aj na kozmetické účely, pretože len málo ľudí vie. Zoznámime sa s produktom bližšie.

Obsah kalórií a výživová hodnota

Banány športovcov sú považované za plnohodnotné občerstvenie, a to všetko vďaka zvýšenému nutričnému hodnoteniu. 100 g tohto produktu obsahuje 96 kcal, a to je takmer 7% dennej sadzby. Samotné sacharidy sú 21 gramov, čo je takmer 16,5% požadovanej dávky pre normálnu ľudskú aktivitu.
banány
Okrem toho je produkt bohatý na bielkoviny a vlákniny, takmer 70% jeho zloženia je voda a tuky dokonca menej ako 1%. Z tohto dôvodu plody uspokojujú pocit hladu a pomáhajú telu zostať plné energie.

Prečítajte si tiež o zdravotných vlastnostiach a využitie exotického ovocia: ananás, mango, granátové jablko, datle, figy, liči, papája, Arbutus, ananás guava, loquat, longan, uzlov, guava.

Vitamínové a minerálne zloženie

Tento produkt je veľmi užitočný z dôvodu veľkého počtu vitamínov v kompozícii – toto je A, C a skupina B. Tiež sú také chemických prvkov, ako železo, sodík, fosfor a draslík.

Dôležité! Treba mať na pamäti, že užitočnosť ovocie môže prechádzať veľké množstvo cukru v rámci jeho glykemický index (nad 41) – nie je odporúčané používať viac ako tri plody denne.

Ako užitočné sú banány

Okrem toho, že banán je schopný uspokojiť a zabezpečiť energiu, je ľahko trávený a nezaťažuje gastrointestinálny trakt. Obsahuje pektín a vlákninu, ktoré zlepšujú tráviaci proces.

V tomto ovocí množstvo vitamín C nie menej ako v citrusoch, takže častý príjem pomáha udržiavať imunitu a bojovať proti chorobám. Je tiež dôležité, aby sa na prevenciu rakoviny.
banán
Použitie tohto ovocia pre jedlo, poskytne vám krásu a zdravie nechty a vlasy. To bude mať pozitívny vplyv na zrak a kardiovaskulárny systém – vitamín A sa o ne postará.

Ak chcete mať silné kosti, svaly v normálnom tónom a pečene a mozgu zdravé – budete potrebovať draslík a horčík, ktoré sú v banáne je dosť.

Mali by sme tiež upozorniť na vplyv žltého ovocia na nervový systém – človek sa stáva pokojnejšie, aktívnejší a spokojnejší, a to aj na úkor sladkej chuti a za prítomnosti tryptofánu aminokyselín.

Sušené banány – je to chutný a užitočný dezert alebo občerstvenie, zdroj energie s vyššou fyzickou námahou.

Pre mužov

Toto ovocie je priamo spojené zlepšenie mužskej moci. Navyše horčík nielen zvyšuje svoju účinnosť, ale aj zlepšuje kvalitu osiva – stimuluje sa výroba pohyblivých spermií. Preto sa odporúča, aby výrobok používali tí, ktorí sa chcú čo najskôr stať rodičom.

Doba trvania erekcie sa tiež zvyšuje. Banán pôsobí ako afrodiziakum – zvyšuje libido a umožňuje vám byť vzrušený oveľa rýchlejšie.
Banány pre mužov

Pre ženy

Ženy majú ovocie na prvom mieste zvyšuje sexuálnu túžbu. Ale to nie je všetko. Predmenštruačné a kritické dni budú ľahšie tolerovať, ak budete jesť aspoň jedno ovocie denne. Bolestivé pocity budú vyčerpané a krvácanie nebude tak hojné.

A samozrejme krása závisí od stravy. Ak obsahuje banán, nemôžete sa obávať problémov s pokožkou, vlasmi alebo nechtami. Tento produkt doplní množstvo vitamínu B v tele.

Pre deti

Dezert a zdroj vitamínu – banán pre deti je ovocie číslo jedna. A lekári môžu podať injekciu do stravy dieťaťa takmer od 6 mesiacov. Prirodzene, od 6 do 8 mesiacov by ste mali dostať extrémne malé dávky, môžete len dať dieťaťu oškubnúť. Malý banán možno pridať do kaše, ak je bez sladidiel a dieťa ju odmieta jesť.

Dôležité! Toto ovocie by nemalo byť prvým, čo by sa zavádzalo ako doplnkové potraviny – inak môže dieťa odmietnuť po nej jesť iné nesladené potraviny.

Tento produkt je veľmi užitočný pre vývoj tela dieťaťa – vitamíny a minerály sa podieľajú na tvorbe svalov, kostného tkaniva, mozgu a krvi.
Banány pre deti
Ďalším plusom – ovocie je mäkké a jemné; aj keď náhodou kousnete a prehltnete malý kúsok, je takmer nemožné ich dusiť – práve prešiel cez krk. Je tiež jedným z najviac nealergických výrobkov.

Z banánovej kôry je možné vyrobiť prírodné hnojivo pre sadenice a kvety.

Môžete banánovať

Rovnako ako u každého produktu má banán svoje obmedzenia. Neužíva sa pre každého a v zriedkavých prípadoch môže byť dokonca škodlivý. Takže to príde na to, keď to stojí za to vymazať z diéty.

tehotná

Môžete jesť banány a dokonca ich potrebujete. Len toto ovocie pomôže budúcim matkám nezažiť najpriaznivejší stav sprevádzajúci tehotenstvo – toxikosa. Banán potláča nevoľnosť a dáva silu.

Pomôže ovocie pálenie záhy – Vzhľadom na jemnú konzistenciu mastuje žalúdok a odstraňuje zápal. A ďalšie ťažkosti, ako napríklad zápcha alebo ťažkosti v bruchu, tiež rýchlo prestávajú znepokojovať.

Konštantná túžba po jedle môže viesť k nežiaducemu prírastku hmotnosti – a banánové občerstvenie vás môže ušetriť.
Banány pre tehotné ženy
Železo, ktoré v zložení dávky zvýši hladinu hemoglobínu a zabráni jeho výskytu anémia v plodoch.

Kojace matky

Žena, ktorej dieťa je dojčené, má plne jesť. Preto stojí za to zabudnite na sovietsku diétu, ktoré zabezpečujú miernu stravu. Platí to v prípadoch, keď deti nemajú nevysvetlené alergie na určité potraviny, vrátane banánov. Pomáhajú obnoviť silu po pôrode a poskytujú mlieko nasýtené užitočnými prvkami.

V tomto prípade pomáha aminokyselina tryptofán správne mamičku a dieťaťu. Zvyšuje produkciu hormónu radosti a pre matku bez spánku a únavu je to dôležité. Banán môže posilniť stoličku dieťaťa a oslabiť, takže je lepšie, aby sa preháňať s počtom ovocia – jeden za deň bude normou.

Na banane veľmi zriedkavo existuje alergia, ale napriek tomu v prvých mesiacoch života dieťaťa je lepšie pozorne sledovať jeho reakciu.

Zistite, čo je dobré pre vaše zdravie hroznovú, čerešne, jahody, maliny (čierna), egreše, ríbezle (čierna, červená, biela), Jost, čučoriedky, brusnice, čučoriedky, rakytník rešetliakový, moruška, brusnice, maliny, goji, moruše, chokeberry.

Strata hmotnosti

Ale tí, ktorí si stanovili cieľ schudnúť, banán by sa mal vyhnúť. Alebo ich použite pred poledne dňa – že cukor ide do tvorby energie a nie na zásoby tuku. Je tiež lepšie obmedziť jedno ovocie denne.
banány
Tento produkt je ideálny pre tých, ktorí si nepredstavujú život bez sladkej. Najlepšie je pridať do jogurtu bez plniva, tvarohu alebo ovsené vločky.

Viete? Rekordný počet ľudí sa zjedol za jednu hodinu banány – 81 kusov.

S diabetes mellitus

Americká asociácia diabetikov umožňuje ľuďom s touto chorobou konzumovať tieto plody. Čo sa týka lekárov krajín SNŠ, názory sa radikálne líšia. Preto je to lepšie poraďte sa so svojím lekárom a špecifikujte množstvo ovocia povolené za deň. Musíte tiež pochopiť, že typ cukrovky môže tiež ovplyvniť rozhodnutie lekára – ak je ochorenie ťažké, je lepšie odmietnuť banány.

Hlavná vec je konzumovať ovocie rovnomerne, aby nedošlo k zbytočným skokom v krvi počas dňa. Je lepšie jesť jedno ovocie a nie dezert, jogurt alebo tvaroh.
Banány pri cukrovke

Ako si vybrať kvalitný výrobok pri nákupe

Dobré a zrelé ovocie nie je tak ťažké vybrať, ak dodržiavate tieto pravidlá:

 1. Venujte pozornosť tvaru ovocia – malo by byť zjednodušené, nie rebrované. Zvyčajne sú tieto plody bez záhybov a vyčnievajúcich častí.
 2. Matná, hladká a žltá kôra bez stmavnutia, prasklín, záhybov.
 3. Farba by mala byť rovnomerná – žltá. Zelený odtieň naznačuje nedostatok zrelosti plodu, ale ak zostane trochu na slnku, môže sa jesť. Tmavo žltá indikuje, že ovocie ležalo na pulte na dlhú dobu. Chuť tohto ovocia nie je príliš príjemná.
 4. Čím menšie je ovocie, tým lepšie – vo vlasti tohto plodu sa vo všeobecnosti jedia iba trpasličí banány a veľké kŕmiť zvieratá.
 5. Sivá farba plodu naznačuje omrzliny – to by sa nemalo brať. Ale čierne bodky nie sú desivé, ale je lepšie jesť ovocie v deň nákupu.

Ako ukladať doma

Banány sú perfektne skladované v miestnosti alebo v kuchyni na okennom parapete alebo vo váze. Sú termofilné a na slnku dokonca môžu byť naplnené vitamínom D. Ale sú isté v ktorých je plod uložený najlepšie:

 • teplota do 13 ° С;
 • vlhkosť v miestnosti nie je nižšia ako 90%;
 • ovocie vo zväzkoch bude lepšie zachované.

Nezrelé ovocie sa môže skladovať v takýchto podmienkach asi mesiac.

Nie je potrebné uchovávať ovocie v chladničke – je lepšie, aby z nich neprežili, ale len stmavujú a strácajú chuť.

Vlastnosti a pravidlá používania

Banán je jedným z produktov, ktoré nepotrebujú inštrukcie na použitie. Existujú však niektoré pravidlá, ktoré treba dodržiavať.

Viete? Banán je bobule. Rastú na stonke trávy až do výšky 10 m.

Potrebujem umyť banány pred jedlom?

Nemôžete poznať podmienky, za ktorých bolo ovocie prenesené z horúcich krajín – kde ležali, či na ne padali prach alebo nečistoty. Preto chvíľu umyť a umyť plodovú pokožku. To vás ochráni pred nežiaducimi baktériami, ktoré sa môžu dostať na buničinu.
Umývanie banánov

Koľko môžete denne konzumovať

Môžete si ľahko dovoliť jesť až 3 banány denne. Obzvlášť to bude užitočné pre športovcov, aktívnych ľudí, tých, ktorí potrebujú energizovať mozog s energiou. Deti by nemali jesť viac ako jedno ovocie. Tiež obmedziť číslo na tých, ktorí:

 • rast tenký;
 • Jedlo ďalšie plody a pohybuje sa málo;
 • má problémy s gastrointestinálnym traktom.

V týchto prípadoch viac ako jedno ovocie nestojí za to, aby nepoškodilo telo.

Prečítajte si tiež o zdravotných vlastností a použitia ovocie: jablká, hrušky, slivky, čerešne slivky, broskyne, marhule, nektárinky, dule, tomel.

Keď je lepšie jesť banány: ráno alebo večer

Akékoľvek ovocie, vrátane banánov, odborníkov na výživu odporúča jesť pred obedom. Potom bude telo naplnené energiou a bude tónované, aby bolo ľahšie pracovať. A pre noc extra silu nie sú potrebné, a nadváha nebude príjemný bonus.

Čo môžete robiť a kam pridať

Najlepšie z banánov sú smoothies, milkshakes a dezerty. Toto ovocie je kompatibilné s ostatnými, navyše – zmesi z neho budú vždy vynikajúce.

Ak porazíte banán, jahody a jogurt bez plniva v mixéri, dostanete lahodnú občerstvenie. S mliečnymi výrobkami bude toto ovocie vždy výhernou možnosťou.

Banán bude dobrou výplňou koláčov a iných dezertov. Môže byť pečený v koláčiku, vyprážaný na palacinky alebo jednoducho položený sendvič s arašidovým maslom.

Získajte viac informácií o výhodách a škodách na arašidoch.

Manka alebo iná kaša bude z tohto ovocia sladšia a chutnejšia – deti sa budú páčiť.
Banánový koláč

Ako ju môžem použiť na kozmetické účely?

Pri kozmetických procedúrach je toto ovocie ideálne – ľahko sa roztiahne a pridá sa kdekoľvek. Bude vyživovať pokožku užitočnými látkami, zvlhčiť a upokojiť ju. Organické kyseliny pomáhajú normalizovať obsah tuku v koži a zbavujú sa akné.

Pred použitím masky:

 • uistite sa, že koža nevykazuje alergickú reakciu – rozmiešajte zmes na zápästí a držte ju päť minút;
 • Vezmite len zrelé ovocie a mieste vidličkou a mixér – bez hrudiek, zmes bude ležať na koži;
 • na citlivú pokožku nedržte masku dlhšie ako 10 minút.

Osviežujúca maska

Polovica banánu je zmiešaná s čajovou lyžičkou citrónovej šťavy. Zmes sa má uchovávať 15 minút a opláchnuť studenou vodou. Namiesto toho citrón môžete použiť a oranžový. Ak po tom, a rozotrite svoju tvár s harmančekom – príjemný pocit na tvári vás nenechá až do konca dňa.

Prečítajte si tiež o prospešných vlastnostiach citrusov: citrón, pomaranč, mandarín, kumkát, bergamot, sladkosti.

Tonizačná a výživná maska

Vezmite polovicu banánu, dve čajové lyžičky mlieka a jeden žĺtok. Zmiešajte pred vytvorením hustej kaše a naneste na 15 minút. Doplňte tonikálny účinok takej masky minerálnej vody – na rozdiel od tečúcej pokožky nebude suchá. Namiesto mlieka môžete mať kyslé smotany alebo kefír.

Môžete tiež zmiešať polovicu ovocia s ovsenými vločkami a citrónovou šťavou – táto maska ​​upokojuje zápal, tónuje a vyživuje pokožku.

Maska proti starnutiu

Vezmite polovicu ovocia, dve polievkové lyžice jogurtu bez plniva a medu. Zmiešajte prísady a aplikujte na čistú pokožku tváre a krku. Po 10 minútach opláchnite teplou vodou a zvlhčite pokožku denným krémom.

Ak používate túto masku niekoľkokrát týždenne, pokožka sa utiahne a nebude ju narušená dehydratáciou.

Kontraindikácie a poškodenie

Choroby tráviaceho traktu a cukrovky vo väčšine prípadov vyžadujú vylúčenie produktu z potravy. Ale lekár rozhodne. Kŕčové žily a tromboflebitída sa tiež môžu stať kontraindikáciami pre konzumáciu ovocia.

Zistili sme, že banán je dobrý ako pre deti, tak pre dospelých. Jedná sa o jedno z mála plodov, ktoré zriedka spôsobujú alergie, takže môžu byť podávané deťom ako sladkú prídavnú látku k obilninám. A ak ju budete jesť ráno, potom sila a energia stačí nielen pre prácu, ale aj pre šport.


Loading...