Babiánsky kvet: výsadba a starostlivosť na otvorenom teréne

Babiana
Babiana (latinčina Iridáceae) – luxusný svetlý kvet s podivným menom z rodiny Iris. Pokiaľ ide o históriu pôvodu rastliny, je jasné, prečo je to tak nazvané. Problém je v tom, že táto zaujímavá kvetina pôvodom z Afriky, a to je veľmi podobne ako miestni obyvatelia – paviány, ale ako táto divoká iris bol na našom území ao tom, ako sa správne starať o ne – budeme chápať v tomto článku.

Botanický popis

Milovaná kvet paviánov rastie v Južnej Afrike a je zastúpená žiarivou celoročnou rastlinou. Priemerná dĺžka stonky (alebo stonky) Babian je 15-25 cm, a všetky sú zdobené kvetmi veľmi podobné gladioli.

Kvitnúca farba je zvyčajne biela, modrá, fialová alebo dokonca niekoľko odtieňov, v závislosti od druhu. Kvetenstvo má príjemnú ľahkú arómu, ktorá výhodne zdôrazňuje ich krásny vzhľad. Veľké množstvo semien sa skladuje v kruhovom nosiči ovocia. Kvet babíka trvá mesiac.
Babiana

typy

Babiana je rozdelená na niekoľko druhov, ktoré sa medzi sebou veľmi líšia.

Viete? Panovníci Európy uctievali kvety rodiny Iris a často ich zobrazovali na erbách.

Z druhu Iridáceae závisí farba a vôňa kvetov:

 1. Skládaná Babiana – nízka rastlina, ktorá má 20-centimetrovú stonku s bielymi alebo fialovými kvetmi stredného tvaru piku. Kvitne tento druh na jar a má karafiát jemnej vône. Skládaná Babiana
 2. Modro-červená babiana – vzácny druh Iridáceae s kvetmi modrej farby (v blízkosti konca kvitnutia získajú jasne červený odtieň). Listy sú pokryté malými vilkami a majú výrazné žily. Modro-červená babiana
  Viete? Na základe chemického zloženia cibúľ rastlín z čeľade Iris je bezpečné povedať, že sú užitočné pre ľudské telo. Napríklad infúzie z nich pomôžu pri normalizácii hladiny cukru v krvi.
 3. Direct Babiana – najbežnejší druh, ktorý je zastúpený zakrpatenou rastlinou s stonkou 25 centimetrov. Kvitnutie je zvyčajne biele alebo ružové s malými náplasťami. Direct Babiana

rozmnožovanie

Je veľmi ľahké tieto trvalé rastliny propagovať. Na tieto účely sa používajú žiarovky, ale je možné použiť metódu šírenia semien. Môžete si vybrať ľubovoľné, ale je dôležité mať na pamäti, že každá z nich má svoje vlastné charakteristiky a tajomstvá.

cibuľa

Reprodukcia žiarovkami, alebo tak populárne nazývaná “deti”, je univerzálna a relatívne nekomplikovaná. Obľúbená kvet afrických paviánov, nemôže vydržať zimu v našich zemepisných šírkach, takže pred príchodom zimy musí byť nutne prevedený do domu, inak rastlina zomrie.

Záhradné kvety, ako sú snežienky, šafran, gladioly, ľalie, narcis, tulipánu, Ixia, Erythronium, Allium, hionodoksa a dahlia žiarovky a násobenie.

Ak sa rozhodnete kúpiť kvetinové žiarovky v obchode – jemné, je to najjednoduchšie. Avšak, ak chcete žiarovku vysadiť z už vyklíčenej kvetiny, musíte sa najprv dobre pripraviť:

 1. Po ukončení kvitnutia (na začiatku jesene) by sa hľuzy mali vyťažiť a presunúť do domu (najlepšie v chladnom tme) a čakať až do jesene, aby sa znovu vysadili. Žiarovky Babian
 2. Môžete pestovať farebné kvety nie skôr ako na jar a zem sa má trochu zahriať, takže najlepší čas je koniec marca (pri teplotách nad + 20 ° C). Je dôležité mať na pamäti, že ak presne uhádnete čas na výsadbu – Babiana okamžite začne aktívne rásť.
 3. Lokalita. Miesto na mieste priamo závisí od charakteru zariadenia. Vzhľadom k tomu, tento druh Iridáceae rodák z južnej krajiny – kvetina miluje teplo a slnko a je panika zasiahnutá vetrom a chladom.
 4. Pôda. Pri otázkach so zemou je všetko rovnaké ako s miestom na mieste. Kvety sú južné – pôda je odvodňovaná, schopná udržať vlhkosť sama osebe dobre. Ak je pôda na mieste príliš hustá – na dno otvoru môžete umiestniť rašelinu alebo nejaký piesok.
 5. Vzdialenosť a hĺbka pristátia. Všetky rastliny ako priestor, a “jemné paviány” nie sú výnimkou. Iridáceae by mali byť vysadené v hĺbke 5-7 cm vo vzdialenosti 8-12 cm od seba.
 6. Proces vylodenia. Takže, keď sú známe všetky jemnosti pristátia, je na čase rozhodnúť sa, ako vysadiť žiarovky v pripravenej pôde. Vysádzanie Babína
  Najlepší čas na tento proces bude pekný teplý slnečný deň. Je potrebné vykopať otvory, dať “deti” do nich v správnej vzdialenosti od seba a posypať zemou. Po niekoľkých minútach je potrebné vysadiť sadenice a čakať na ich aktívny rast.
Dôležité! Ak sú všetky časti lokality v ponímaní alebo nie sú dostatočne osvetlené, je lepšie pestovať Babian doma, inak závod nebude prežiť.

slnečnicové semienka

Táto metóda je oveľa zložitejšia a veľmi zriedka používaná, pretože rast kvetu začína nie skôr ako tri roky. Záhradníčky pacientov niekedy idú na takéto obety, najmä vzhľadom na to, že výsledok stojí za to.

Výsev osiva začína nákupom alebo zberom sadiva. Potom je potrebné umiestniť vybrané vzorky do mokrej gázy, vložiť do nádoby a nechať na chladnom mieste po dobu jedného mesiaca.
Sejacia sejačka
Potom sa semená vysadia do stredných hrncov a čakajú, kým rastlina nevyrastie. Po výskyte výhonkov sa sadenice presunú na viac osvetlené miesto a pravidelne sa napojujú. Keď je rastlina silnejšia (okolo začiatku mája), semenáčika sa transplantujú do pripravenej pôdy.

Starostlivosť o rastlinu

Iridáceae sú pomerne nenáročné kvety a správne zvolené miesto úplne eliminuje zbytočné starosti. Je však dôležité vedieť, ktorý režim miluje babian a ako sa o ňu riadne starať.

zalievanie

Kvety milujú vlhkosť, ale nemali by sa preháňať. Rastlina musí mať vždy vlhkú pôdu, najmä v letnom období.

Preskúmajte výhody používania kvapkajúcej zavlažovania, ako aj naučte sa organizovať kvapľový zavlažovací systém v prímestskej oblasti.

vlhkosť

Okrem zavlažovania je každý letný deň veľmi žiaduce sprejovať kvetinu zo spreja, čím sa udržiava dostatočná vlhkosť.
Babiana

Ďalšie hnojenie

Táto rastlina nevyžaduje špeciálne kŕmenie, avšak počas obdobia kvitnutia je potrebné venovať osobitnú pozornosť. Raz za sedem dní stojí za to hnojenie draslíkom a fosforom a raz za 14 dní – na výrobu organickej pôdy.

prerezávanie

Kvôli zdokonaleniu dekoračných vlastností po kvitnutí musia byť vyblednuté stonky vyrezané.

Uchovávanie žiaroviek v zime

Existujú určité pravidlá, ktoré treba rešpektovať v súvislosti s možnosťou opätovného vysádzania rastlín v budúcom roku:

 1. Po prerezaní vysušeného kmeňa musí byť samotná žiarovka starostlivo vyťažená (v žiadnom prípade sa nedá dotknúť lopatou).
 2. Žiarovky by mali byť dobre vysušené a deti by mali zostať na nich až do jari.
 3. Materiál by sa mal skladovať v chladnom prostredí (teplota od +8 do +12 ° C), v tme. Môže byť zabalený v papierových vreciach alebo umiestnený v nádobe s rašelinou.

Skladovanie žiaroviek paviánov

Odporúčame vám, aby ste si prečítali, ako si pred sadením uložiť žiarovky tulipánov a gladiolusov.

Ťažkosti pri pestovaní

V podstate s takýmito dúhovami nie sú žiadne problémy, ak sa pri výbere času alebo miesta pristátia urobila chyba, sú možné nasledovné situácie:

 1. Prvým problémom, s ktorým môžu záhradníci čeliť, je nedostatok rastu po vylodení. Hlavnou príčinou je nedostatočne zahriata pôda alebo nízka teplota vzduchu. Na prekonanie tejto situácie je potrebné odložiť pristátie na niekoľko týždňov.
 2. Druhým problémom môžu byť žlté listy. To je zvyčajne spôsobené slnečnou aktivitou. V tomto prípade musí kvetina usporiadať tieň a budúci rok si vyberie iné miesto na vylodenie.
Dôležité! Rastliny na jar môžu byť ako žiarovka-matka a deti, starostlivo oddeľujúc ich od hlavnej časti vegetatívneho orgánu.

Babiana

Vaša záhrada je tiež krásne zdobí trvalky, ako Adonis, Sanguinar, salpiglossis, argirantemum, šetrnosť, prvosienka, Celosia, Scabious, kampanula záhradou a Alyssum.

Choroby a škodcovia

Napriek južnému pôvodu babianovej kvetiny môžu domáce škodcov poškodiť rastlinu.

Najčastejšie je napadnutý:

 1. vošky – nebezpečné mikroorganizmy, ktoré sukujú šťavu od južného hosťa. Nevšimnite si, že hmyz je veľmi ťažký, pretože listy sa dehydrované a na opačnej strane listovej dosky sú čierne škvrny (môžu rásť veľmi rýchlo) a pavučina. Na ošetrenie kvetu je potrebné ošetriť listy cibuľou alebo cesnakovým roztokom. vošky
 2. Koreňový roztoč. Prakticky priehľadný parazit, ktorý vypúšťa žiarovku a koreň rastliny. Ak je táto časť poškodená, potom ju nemožno použiť na kultiváciu. Príčinou tohto problému je nadmerné navlhčenie pôdy. Root Mite
 3. strapka – nasáva šťavy z rastliny a rýchlo sa zmení na žltú a vybledne. Ak chcete chrániť kvetinu, musíte ju zaobchádzať s riešením “Decis”. strapka
Dôležité! Najlepším spôsobom, ako bojovať proti škodcom, je zabrániť ich výskytu.

Takže sme sa naučili všetky tajomstvá krásnej kvetiny s africkými koreňmi nazývanými “babiana”. Tento zástupca rodín Iris bude vynikajúcim doplnkom k akémukoľvek záhradnému dizajnu a jeho vôňa bude prospešné pre doplnenie akéhokoľvek kvetinového usporiadania.