Artemisia vulgaris (černobylník): pestovanie, starostlivosť a skladovanie

palina
Od staroveku ľudia používali bylinky, kvety a korene rastlín, a to ako vo varení, tak v medicíne na liečbu rán, rôznych chorôb. Pelyň je jednou z najbežnejších zložiek na prípravu liečivých elixírov a chápeme, aké vlastnosti má.

Botanický popis

palina (alebo Artemisia vulgaris) je viacročná rastlina. Má užitočné liečivé vlastnosti a je široko používaný v medicíne. “Boží strom” má priamu hlavňu tmavo fialovej a môže dosiahnuť až dva metre na výšku. Listy chernobylnika rastú, oddelené a vyzerajú ako perie.

palina

Funkcia je ich farba: horná časť listu je hladká a farebná v tmavozelenej farbe a od spodnej časti – oveľa ľahšia a sametová. V júli alebo auguste pľuzgľa kvitne kvetenstvo, ktoré vyzerá ako paniklá. Kvety sú malé, často biele. Semená dozrievajú v semenách začiatkom septembra.

Viete? Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam v ľuďoch získala Artemisia také mená ako “Boží strom” a vdovskú trávu. “

nátierka

Černobyľnik je najbežnejší v západných a východných oblastiach Sibíru, Ruska, Strednej Ázie a Kazachstanu. Najlepšie miesta na rast a rozmnožovanie rastlín sú okraje a listy lesa, polia, mäkká pôda pri riekach. Pelyň sa obyčajne pestuje v blízkosti kríkov a používa sa ako ochrana. To sa rozmnožilo všade tam, kde je to ako burina.

palina

Chemické zloženie

Pelyň sa odkazuje na liečivé rastliny, pretože jeho zloženie obsahuje mnoho užitočných látok. Najcennejšie a dôležité, sú: kyselina askorbová, alkaloidy, karotén, triesloviny, deriváty kumarínu, rovnako ako éterický olej.

Prečítajte si, aké sú vlastnosti pelyňového liečivého, horkého a poľného

V liečivách sa názov “tráva z pely” považuje za relevantnejší a uvoľňuje sa ako tinktúry alebo sušená tráva.

palina

Liečivé vlastnosti

Černobylnik má obrovský zoznam užitočných vlastností. Je schopný zlepšiť trávenie a chuť do jedla, normalizovať tok žlče, stimuluje pečeň, je to dobré preháňadlo a antihelmintikum. Pelyň priaznivo ovplyvňuje ľudský nervový systém, upokojuje a tóny. Zariadenie tiež podporuje rýchle oživenie prechladnutia, rýchle hojenie poranení a rany.

Tiež majú terapeutické vlastnosti saturejka, medovka, tysyacheletnik, kokorík, majoránku, Goldenrod, verbeny, Vinca.

Černobyľnik je veľmi užitočný pri liečbe gynekologických problémov. Má vlastnosť urýchľovať menštruačný cyklus, stimulujúc vnútorné orgány ženských pohlavných orgánov. Počas tehotenstva a v popôrodnom období pomáha vyrovnať sa s nervovým napätím, depresiou.

palina

prihláška

Boží strom sa používa v mnohých odvetviach ľudskej činnosti, ale získal najväčšiu popularitu v medicíne, varení a ako vynikajúci prostriedok proti škodlivému hmyzu.

V medicíne

V medicíne, po mnoho stáročí používajte odvar z paliny ako najlepšie diuretikum. Taktiež vyniká červami z tela a zvyšuje tok žlče. Keď človek čelí takému chúlostivému problému ako je zápcha, často sa odporúča piť palinu a piť ako čaj. Vyplnená vriacou vodou a skutočným bylinkovým plechom sa často predpisuje ženám, ktoré čoskoro porodia. Tento nápoj pomáha upokojiť nervy, stimulovať maternicu a trochu aj anestézovať proces pôrodu. Černobylnik sa vzťahuje aj na liečbu závislosti od alkoholu.

palina

Najvýraznejší účinok rastliny je na žalúdok. Je schopný znížiť príznaky chronickej gastritídy, zlepšiť trávenie a chuť do jedla a normalizovať procesy v potravinovom trakte.

Pri liečbe gastrointestinálneho traktu sú tiež pomáha aloe a medu, lastovičník, artičok, žerucha, yucca, nechtík, lipa, vemeník dvojlistý.

Táto zázračná rastlina v medicíne sa používa nielen perorálne, ale aj z nej robí špeciálne prípravky na vonkajšie použitie. Môžu sa použiť na liečbu rán, modrín, mozgov, bradavíc, ako aj rakovinových oblastí kože. Čistá a čerstvá šťava z černobyľnika dokonale napomáha pri liečbe svrabu.

palina

V oblasti kĺbov a šliach sa vniknú do kože špeciálne infúzie. Pomáha pri reumatizme, anestetizuje a zlepšuje funkciu kĺbov.

Pri varení

Pri varení jedného z obľúbených korenín všetkých kuchárov je presne tarragon pelyň (inak sa táto rastlina nazýva tarhun). Korenie získala takú slávu vďaka veľmi pikantnej a príjemnej aróme. Najčastejšie sa tento korenie pridáva do omáčok, marinád, okrov, mäsových jedál a dokonca aj nápojov.

palina

V každodennom živote

Pelyň sa tiež považuje za vynikajúcu prípravu na boj proti škodlivému hmyzu. Táto rastlina má veľmi ostré a jednoducho neznesiteľné vône pre Colorado broukov, komáre, blchy a ploštice. Spálenie čerstvej alebo uschnutej krovovej chyby je najlepší spôsob, ako bojovať proti škodcom. Aby ste túto prácu vykonali, musíte dym nasmerovať na preťaženie hmyzu.

Naučte sa, ako sa zbaviť ploštice, šváby a mory vo vašom byte

Škodlivé vlastnosti

Černobylnik je pomerne toxická rastlina. Akékoľvek odvar, infúzie, masti a oleje z paliva treba aplikovať veľmi opatrne a prerušovane. Ak medzi jednotlivými spôsobmi užívania liekov z vdoveckej bylinky nepozastavíte, je možné silné otravy. Z nepriaznivých znakov pelyňa je najnebezpečnejšou schopnosťou rastliny ovplyvňovať duševný stav, spôsobovať neurózy. Našťastie sa to môže stať až po silnom predávkovaní týmto liekom.

palina

kontraindikácie

Vdovská tráva je kontraindikovaná, aby užívala potravu pre ženy plánujúce tehotenstvo, ako aj malé deti. Je to spôsobené tým, že Černobylník je toxický a môže nepriaznivo ovplyvniť telo týchto kategórií ľudí. Nepoužívajte tinktúry z palinu nepretržite dlho. Černobyľ je kontraindikovaný pre ľudí s chorými obličkami, rôznymi žalúdočnými vredmi, kolitídami.

palina

Pelyň sa neodporúča ľuďom, ktorí trpia rakovinou, ako aj počas chemoterapie.

Dôležité! Je prísne zakázané používať infúzie a odvar z tehotenstva černobyľníka v ranom veku. Tieto lieky môžu veľmi negatívne ovplyvniť plod.

Pestovanie pšenice spoločné

Pelyň je nenáročná rastlina, ktorá nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Rastú v úplne odlišných svetelných podmienkach, kvalite a vlhkosti pôdy. Ale ak ste sa stále rozhodli pestovať túto liečivú bylinu doma, potom budete potrebovať nejaké pravidlá, ktoré vám pomôžu získať najkvalitnejšiu úrody.

palina

Miesto a osvetlenie

Aby sa zabezpečili najkomfortnejšie podmienky pre rast a vývoj Artemisie, Je potrebné ju chrániť pred chladnými severnými vetrom. Majú zlý vplyv na rastlinu a zabraňujú jej rastu. Preto sa černobylník odporúča, aby sa pestoval na južnej strane miesta.

Zistite, ako doma pestovať rastliny, ako jalovec, levanduľa, rozmarín, pikantné, paprade Asplenium, Thuja miestnosť, kávovníka, azalky, kalanchoe, anthurium, muškáty, orchidey, Spathiphyllum, fialky, begónie.

Veľmi miluje horúce podnebie a priame slnečné žiarenie. Aby ste získali vysokokvalitnú plodinu s vysokým obsahom vitamínov, je žiaduce, aby bola rastlina na mieste, ktoré je stále dobre osvetlené. Veľkým plusom bude, ak umiestníte černobylnika medzi iné kríky a stromy. To pomôže chrániť liečivú trávu pred vetrom a zaistiť jej integritu.

Môžete zdvihnúť vdovu v byte. V takom prípade jednoducho položte hrniec s rastlinou na okno, ktoré sa nachádza na slnečnej strane.

palina

Pôda a hnojivo

Artemisia vulgaris rastie v takmer každej pôde. Zariadenie sa nedokáže vyvinúť iba v pôde, kde je vysoký index kyslosti. V opačnom prípade existuje len jedno pravidlo na zabezpečenie dobrého rastu černobyľnika. To, že krajina, kde bola rastlina zasadená, musí byť vždy vlhká. Ak sa stane, že Boží strom zakorenie, nebude potrebovať transplantáciu viac ako desať rokov.

Viete? Semená pelyna môžu byť vysadené a budú klíčať aj po sedemdesiatich rokoch po zbere.

Zalievanie a vlhkosť

Černobylnik potrebuje aktívne zavlažovanie len prvé dva dni po výsadbe. Ďalej, keď je rastlina zvyknutá na pôdu a nový biotop, môžete takmer zabudnúť na jej starostlivosť. Je to tak nenáročné Bush, že je schopný rásť a kvitnúť aj bez týždenného zavlažovania. Ale ak chcete, aby bolo vždy s jasne zelenými listami a plné energie, potom každé dva týždne vylejte pod koreň 4-5 litrov teplej vody.

palina

prerezávanie

Ak chcete dosiahnuť krásu rastlín a predĺžiť svoj život, musíte pravidelne rezať kefu. Odporúčajte to na začiatku jari po ústupe mrazu. Vystrihnite horné výhonky na stimuláciu rastu chernobylnika v bokoch. To pomôže zbierať viac úrody. Pre omladenie rastliny, raz za pár rokov, značne odrezať všetky svoje vetvy.

Ak chcete správne vybaviť záhradné pozemok, musíte správne pristupovať k otázke plánovania: aby sa postele, ploty, krásne zdobiť kvetinový záhon.

Parazity a choroby

Vo väčšine prípadov pelyňou napadajú vošky. Kvôli tomuto malému hmyzu sú listy a stopka pokryté lepkavým, škodlivým povlakom. Vtáky môžu veľmi rýchlo jesť mäkké listy černobyľníka, takže by ste sa mali zbaviť pri prvom znamení prítomnosti. Bezporuchová kontrola škodcov je riešením bežného mydla pre domácnosť. Na prípravu 10 litrov lieku je potrebné v tomto množstve vody rozpustiť 400 gramov mydla. Rastliny postihnuté postriekajte 3 až 4 krát týždenne.

palina

Príprava a skladovanie liečivých surovín

Zber a zber palív v júli alebo auguste, keď práve vybledlo a dozrelo. Zbierkové predmety sú kvetenstvo vtáčej trávy, rovnako ako listy. Pre správny priebeh tohto procesu musíte mať ostrý nôž alebo špeciálnu malú srpku. Starajte sa opatrne, aby nedošlo k pretrhnutiu stonky a odtrhnutiu samotnej rastliny.

Svoju lekárničku môžete doplniť o suroviny z žihľavy, bolesti, labutiek, rašeliny, chervil, dodder, portolac.

Ďalším krokom je vždy vysušiť černobyľníka. Stáva sa jednoducho. Rezané kvetiny a listy nakrájajte na papier alebo na palete a položte ich na slnko. V ideálnom prípade sa to bude robiť na ulici, rovnako ako v dobre vetranej miestnosti.

palina

Potom, čo sa zhromaždené zložky vysušia, je žiaduce ich zložiť do uzavretého vrecka. Pelyň sa nerozkladá viac ako tri roky.

Dôležité! Vo všetkých fázach zberu paliva by mali byť vybavené osobnými ochrannými prostriedkami. Šťava z palinu môže viesť k podráždeniu dýchacích ciest, sliznice očí. Ak sa dostane do úst, a potom do žalúdka, potom otravy alebo vracanie je poskytované.

Príroda dala ľuďom obrovské množstvo užitočných bylín. Medzi nimi je taký krásny Bush ako pelyň. Je obdarený len veľkým množstvom látok, ktoré majú komplexný pozitívny účinok na telo a podporujú ho vo svojom tvare. Vždy si pamätajte, že je to prírodné a prírodné produkty, ktoré naše telo dobre vníma. A to je od nich, že telo môže získať pre seba maximálne vhodné živiny.