Apple tree “Aport”: charakteristika a tajomstvo úspešnej kultivácie


Snáď najzákladnejším a najnezbudzujúcim druhom ovocných stromov na svete je jabloň “Aport”, o kultivácii a starostlivosti, o ktorej budeme hovoriť v tomto materiáli.

História pôvodu

História značky “Aport” je ďaleko v čase, a dodnes nie sú 100% potvrdené informácie o jej skutočnom pôvode.

Existuje niekoľko neurčitých verzií:

 • niektorí veria, že pôvodne jablko pestovalo na území dnešnej Ukrajiny, okolo 12. storočia;
 • iní – že “Aport” je poľským ovocím, pretože podobné jablká, spomínané v knižných denníkoch z roku 1175, boli pôvodne dovezené do Poľska z Osmanskej ríše;
 • a len málo sa drží tretej verzie, ktorá hovorí, že tento druh prišiel k nám z Turecka.

Ak chcete urobiť pokus o pochopenie presného pôvodu “Aport” môže pomôcť niektoré fakty z histórie.

Aj na začiatku 19. storočia bola odroda videná vo Francúzsku, Belgicku a Nemecku, v týchto krajinách mali iba mená.

Napríklad v Nemecku sa toto jablko nazývalo “ruský cisár Alexander”, v Belgicku – “prezident krásy” a francúzsky ľud nazval triotyp ako “prezidenta Napoleona”.

Okrem vyššie uvedených krajín sa jabĺčka rozšírila v anglických mestách (1817), potom dosiahla kazašskú Alma-Ata (1865), kde sa stala predmetom špeciálneho pozorovania a štúdia.

Alma-Ata chovatelia zaoberá párenie “Aport” miestne divoké odrody, pričom v polohe “Vernensky” a “Alma-Ata aport”, ktorý bol známy pre obrovský 500 gramov ovocia.

V dnešnej dobe sa v južných a stredných oblastiach Ruska vyskytuje veľmi neobvyklá odroda jabĺk, ale kvôli zmyselnosti a nepredvídateľnosti odrody sa stromy pestujú iba v špeciálne vybavených skleníkoch.

Viete? Na základe najnovších genetických štúdií vykonaných britskými pugilistami (v roku 2000) sa zistilo, že kultivar “Aport” je divoký druh jabĺk Siver.

Popis a rozlišovacie znaky

Stromy a plody “Aporta” sa výrazne líšia od ostatných populárnych odrôd, a preto ich opis je veľmi zaujímavý.

stromy

Stromy sú spravidla veľmi vysoké, majú rozvetvenú, sploštenú, odkrytú korunu a malý počet skeletových výhonkov s malým počtom šošoviek, maľovanými hnedou. Priemer trupu sa pohybuje od 8 do 10 m.

Objaviť aj také iné odrody jabĺk ako “kráľovskej”, “vianočné”, “Ural výplň”, “Krása Sverdlovsk,” “Orlinki”, “Orlov”, “hviezdičkou”, “Kandil Orol”, “Papirovka”, “Screen” “Antey”, “Rudolph”, “Bratchud”, “každý s každým”, “Red Chief”, “Sláva víťazom.”

Vetvy rastliny sú veľmi silné a pohybujú sa od stĺpika dostatočne veľkým uhlom. Listy majú zaoblený tvar a tmavozelené, bohaté farby.

ovocný

Vzhľad plodov tohto jabĺčka je pozoruhodný vo svojej kráse a gigantických rozmeroch. Priemerná hmotnosť jablka je približne 300-350 g, ale hmotnosť niektorých druhov ovocia môže dosiahnuť 600 a dokonca dosiahnuť 900.

Tvar jabĺk je plochý kužeľovitý s ťažko viditeľným rebrovaním. Farba v závislosti od odrody spája množstvo jasných farieb: žltozelená, s tmavo červenou, výraznou, pruhovanou červenou farbou, ktorá zaberá plochu ovocia asi polovicu.

Koža pokrývajúca jablko má stredne hustú hustú štruktúru s miernym mastným a lesklým odtieňom.

Tam je tiež značený vosk povlak a početné veľké subkutánne body, ktoré majú svetlo zelenej alebo bielej farby. Buničina plodov biela, jemnozrnná štruktúra s jemným nazelenalým nádychom a kyselinou sladkou, pikantnou a drobnou chuťou.

Dôležité! Odstrániteľná zrelosť plodov na území ruského stredného pásu sa spravidla vyskytuje v druhej dekáde septembra. Na použitie je možné jablká použiť do mesiaca po zbere.

druh

Tall “Sic” existuje už viac ako 200 rokov, počas ktorých boli stiahnuté čas chovatelia z celej obrovské množstvo odrôd týchto vysoko kvalitných jabĺk, z ktorých najpopulárnejšie sú: “Blood red Porto”, “Sic Dubrovský”, “Trans-Ili” a “Alexandria “.

K dnešnému dňu na špeciálnych trhoch nájdete všetky uvedené odrody, naučte ich podrobný opis a nuansy poľnohospodárskych techník pre správnu kultiváciu a údržbu.

Pravidlá výberu a nákupu sadeníc

Ak ste si vybrali veľkú organizáciu “Aporta” a už nakupujete sadenice na pestovanie nezvyčajného odrodového stromu, pred nákupom sa najprv ubezpečte, že vybraný “materiál” zodpovedá niektorým dôležitým charakteristikám a kritériám:

 1. Nákup sadeníc je potrebná len v špecializovaných firmách alebo osvedčených záhradných organizáciách s dobrou povesťou.
 2. Vek sadeníc by nemal presiahnuť 2 roky. Čím je mladší, tým lepšie prežije a bude klíčiť. Určite vek rastliny nie je ťažké – stačí vidieť, či sa sadenice rozvinuli vetvy (ak nie, materiál je ročný). Dvojročné rastliny majú 2 alebo 3 ďalšie vetvy, ktoré vyčnievajú v rôznych smeroch pod uhlom 50-90 °.
 3. Skontrolujte materiál “opatrne”: korene a stonka by nemali mať žiadne poškodenie a nahromadenie, a pod kôrou by rastlina mala byť jasne zelená.
 4. Koreňový systém by mal byť vlhký na dotyk, ale nemal by byť zhnitý a korene by mali mať pružnú a nerozbitnú štruktúru.
 5. Dĺžka koreňov by mala byť približne 40 cm.
 6. Nedoporučuje sa nakupovať sadenice, na ktorých už niekoľko letákov vyklíčil.

Výber miesta na webe

Táto odroda musí byť vysadená na slnečnom, chránenom pred vetrom. Treba tiež poznamenať, že koreňový systém jabloní “Aport” je vhodný len pre miesta, kde hladina podzemnej vody nie je väčšia ako 1 meter.

Ak sa voda priblíži, dno jamy sa prednostne má naplniť vrstvou zlomených tehál a kameňov a samotná rastlina je mierne nad úrovňou pôdy.

Prípravné práce

Pred vysadením sadeníc by mali byť korene nasiaknuté vo vode a udržiavané tam najmenej 24 hodín. Na stimuláciu rastu ďalších koreňov môžete použiť roztoky “Kornevin” alebo “Heteroauxín”.

Stimulanty rastu patrí aj “bud”, “kúzlo”, “Corner”, “robustný”, “Etamon”, “Vympel”, “energia”, “Zirkón”, “stimul”.

Pit “aport” prípravu ďalších šesť mesiacov pred plánovaným stávkovanie: hĺbka a priemer je 1 m výkopovej zeminy odporúča zmieša s pieskom (1 bin), kompost (1 lopata) dreveného popola (800 g) a konkrétne hnojivá. ,

Postupný postup výsadby sadeníc

Stromy “Aport” sú neskoré, zimné odrody, takže výsadba týchto rastlín je vhodnejšia v jesennom období – pre dobré a rýchle prežitie. Proces vylodenia je rozdelený do niekoľkých etáp:

 1. Jamy sú vykopané na základe veľkosti koreňov. Ako už bolo uvedené vyššie, musí byť pripravená šesť mesiacov pred výsadbou a pred výsadbou by mala byť zalesnená pôda kŕmená špeciálnou zmesou.
 2. Pripravená zmes tvorí hromadu, do ktorej sa potom umiestni sadenica.
 3. Keď je koreňový systém otvorený, korene sú narovnávané smerom nadol v smere svahov kopca.
 4. Po pristátí musí byť jamka naplnená pôdou, pevne držaná kufor ručne a pravidelne trasiete rastlinu, aby sa zabránilo tvorbe prázdnych miest medzi koreňmi.
 5. Po dokončení výsadby, strom by mal byť napojený hojne, až do zadržiavania vody na povrchu, a to je dobre vydať pahýľ so zmesou humus a rašelina.

Vlastnosti sezónnej starostlivosti

Rovnako ako ostatné jabloňá, “Aport” vyžaduje starostlivé a starostlivé sezónne pozorovanie, ako aj správnu a starostlivú starostlivosť.

Pôda

Starostlivosť o pôdu by mala zahŕňať tieto činnosti:

 1. Zavlažovanie – malo by byť včasné a pravidelné, najmä v horúcom počasí. Voda (niekoľko vedier) by mala byť aplikovaná na mladú rastlinu 1 alebo 2 krát týždenne. Povinné po hojnom zavlažovaní sa vykonáva postup uvoľňovania.
 2. Weeding pôdy okolo stromu musí byť vykonávané ako burina šíri.
 3. Pre lepšiu tvorbu sadeníc a udržanie správnej vlhkosti v pôde pod jabloňou je potrebné častejšie vykonávať mulčovanie. Ale za predpokladu, že mulčovanie bude lemované vrstvou s hrúbkou 5 centimetrov a bude pozostávať z mletia, hnoja, pilín alebo kosených tráv.

kŕmenie

Najvyššie obliekanie “Aporta” sa vykonáva v jarných a jesenných obdobiach. V týchto obdobiach sa do pôdy zavádzajú dusíkaté minerálne hnojivá.

Dôležité! Hnojivá, ktoré obsahujú dusík v ich zložení, musia byť zavedené najneskôr v septembri. Je lepšie to spraviť všeobecne na začiatku mesiaca.

Tipy pre riadne vykonané hnojenie:

 • počas kvitnutia sa zaviedli 5 litrov hnoja, 2 litre kuracieho hnoja, 100 g fosfátu a 70 g draslíka, ktoré boli predtým nariedené v 10-litrovom kontajneri;
 • po kvitnutí je dobré použiť 500 g nitrofosu, 10 g humátu sodného, ​​zmiešať s kbelík s vodou;
 • v jesennom období (na ochranu rastliny v zime) – 30 g draslíka, 60 g dvojitého superfosfátu a 30 g vápnika sa musí zriediť v 10 litroch vody a vyrobiť túto kompozíciu do pôdy.

Profylaktický postrek

Bez pravidelného striekania jabloní sa komplexná starostlivosť nemôže nazývať plnohodnotnou.

Je to potrebné, aby rastliny čo najmenšie boli postihnuté rôznymi chorobami a neboli napadnuté škodcami.

Po prvýkrát sa jablko musí ošetrovať na jar a prednostne pred otvorením pupenku, potom sa počas a po kvete pravidelne vykonáva preventívne postrekovanie.

Liečba lieku “Aporta” sa odporúča vykonávať iba s osvedčenými kvalitnými výrobkami: močovina, tekutina Bordeaux, meď a železo vitriol.

Formovanie, sanitárne a omladzujúce orezávanie

Prerezávanie jabloní tejto odrody sa vykonáva sanitárnym, omladzujúcim a hlavne účelom tvorby.

Prvý manipulácia sa vykonáva na 2. alebo 3. roku po výsadbe stromov, a to vždy na jar, v teplých a suchých podmienkach: v prvom rade odrezať výhonky, ktoré rastú dovnútra koruny, potom staré konáre, ktoré už budú vytvorené nové vaječníkov, potom pacienti a staré procesy.

Oddelená sanitárne prerezávanie sa vykonáva v prípade nečakanej porážke hubovým chorobám stromov (otsohshie vetvičiek, kôry, v niektorých miestach, čierne škvrny na stonke).

Z takýchto chorých oblastí na rastline sa musí čo najrýchlejšie zbaviť “chirurgického” spôsobu.

Omladzujúce prerezávanie je vždy zamerané na zlepšenie plodov jabloní, ako aj na predĺženie jeho životnosti. Môže sa vykonávať iba počas odpočinku, ale v žiadnom prípade na jar, keď sa začne proces močového pohybu v trupu.

Samotný postup by mal začať odrezaním najväčších mŕtvych vetví a potom pokračovať v odrezávaní zvyšku.

Všetky rozbité, uschnuté a nesprávne rastúce vetvy by mali byť odstránené z kmeňa samého a nevyhnutne podľa princípu “je lepšie odstrániť pár veľkých vetví ako veľa malých.”

Ochrana proti prechladnutiu a hlodavcom

Bohužiaľ, “Aport” nie je známy svojou vysokou odolnosťou voči mrazu, preto je potrebné pestovať túto odrodu jabĺk na zimných tvrdých odrodách.

Čo sa týka ochrannej manipulácia, že vynikajúce výsledky sú dosiahnuté s ohrievacie pece, horáky, brikety a hnedé uhlie sa spaľujú v oblastiach pred rozvidnení a predstavovať kúrenie dymovou clonou silné námrazy.

Na ochranu jablone pred hlodavcami (hlavne zajacov a myší) použite také účinné metódy:

 • ťahaním kovovej siete s 20 mm článkami;
 • rozklad pod rastlinami zápachu, ktoré odpudzuje byliny, napríklad mäta;
 • balenie stĺpca s výrobkami z nylonu – staré pančuchy alebo pančuchy; hlodavci ich nejedia;
 • umiestnenie na vetve papiera v čiernej farbe (králiče sa veľmi bojí);
 • omietanie stĺpov so zmesou Mullein a hliny;
 • spracovanie dreva síranom meďnatým alebo kvapalinou Bordeaux.
Viete? Archeologické vykopávky ukázali, že ľudstvo používa plody jabĺk od roku 6500 pred naším letopočtom. e.

Rastúce veľké a chutné plody odrody “Aport” doma na mieste – nie je to jednoduché. Avšak, ak budete sledovať a implementovať vyššie uvedené tipy a vziať do úvahy charakteristickej povahy tejto odrody získať vynikajúci výsledok – to je celkom realistické. Navyše plne odôvodní všetky odvážne očakávania.