Ako zmraziť brusnice na zimu v chladničke

brusnica
Moderné zariadenie umožňuje nielen rýchle zmrazenie širokej škály výrobkov, ale aj ich dlhodobé uloženie bez straty chuti a užitočných vlastností. Keď je telo v zúfalej potrebe vitamínov (v zime a na jar), takéto prípravky sú veľmi užitočné. Mrazené brusnice si zachovávajú takmer všetky svoje užitočné vlastnosti a vitamíny, ktoré sa stratia v procese varu. Preto, pre tých, ktorí chcú mať tento sklad vitamínov blízko, náš príbeh bude zaujímavý a užitočný.

Ukladajú sa užitočné látky počas zmrazovania?

Ak sa vám podarilo vyzdvihnúť veľké množstvo tohto cenného produktu, neponáhľajte s jeho spracovaním podľa štandardnej schémy (varené kompóty, džem, ovocie atď.). Existuje unikátna metóda, ako udržať čerstvé brusnice, a zároveň šetriť jeho vlastnosti – kompetentné zmrazenie. Najlepšie bobule na mrazenie sú tie, ktoré sa zbierajú 2-3 hodiny pred zberom. Najviac zachovávajú svoju chuť a užitočné vlastnosti. Brusnica (alebo severný citrón) obsahuje veľa užitočných látok:

 • kyseliny: chinín, ursolová, askorbová, citrónová, benzoová, jablčná;
 • pektíny a glykozidy;
 • glukóza;
 • vitamíny PP, K, skupina B.

brusnica

Dôležité! Jediné pravidlo, ktoré treba dodržiavať pri výbere plodov na zachovanie vitamínov nemôžu byť varené.

Príprava bobúľ pred zmrazením

Pred zmrazením sa plody zbierajú:

 • oddelené od listov;
 • zlikvidujte zhnité a rozmazané vzorky;
 • brať celé, nie rozdrvené jednotky (zrnené ovocie môže byť položené na ovocie);
 • nezrelé sú úplne odhodené.

Stručne povedané, iba plne zrelé bobule sú vhodné na zber.

Dôležité! Brusnica obsahuje prírodnú konzervačnú látku Kyselina benzoová, ktorá spomaľuje rast baktérií.

brusnica

Po výbere najkrajších a najkvalitnejších vzoriek sa vzorky premyjú a sušia. Je dobré sušiť ovocie na papierových alebo látkových uterákoch.

Spôsoby zmrazenia: krok za krokom

Aby ste si v zime mohli vychutnať čerstvé bobule, nie je potrebné kupovať samostatné zariadenie. Úlohou vysoko kvalitného a rýchleho zmrazovania je dobre vybavené väčšinou moderných chladničiek.

Viete? V Rusku sa brusnice zbierali pred mrazom, naplnené čistou vodou, uložené v drevených vane v pivniciach. Týmto spôsobom mohli byť bobule udržiavané čerstvé až do jari.

prostý

Existuje niekoľko spôsobov, ako zmraziť brusnice doma, ale najjednoduchší a najproduktívnejší je masový mráz. Z tohto dôvodu sú kvalitné (zrelé, tvrdé) ovocie (predtým pripravené) v balíkoch a odosielané do mrazničky.

Aj na zimu môžete zmraziť: marhuľový, čerešňový, ryžový, jablká, brusnice, jahody, hlohu a čučoriedky.

brusnica
Môžete použiť alternatívny spôsob mrazenia čerstvého ovocia: bobule sú rozptýlené na miske alebo miske a posielať 2-3 hodiny v mrazničke. Potom sa brusnice vyberú a balia na vreciach alebo nádobách, ktoré sa potom vrátia späť do mrazničky. Táto metóda je produktívnejšia, pretože bobule môžu spustiť šťavu a držať sa spolu, to znamená stratiť svoj “komoditný” vzhľad.

S cukrom

Tí, ktorí vedia, ako zmraziť brusnice na zimu s cukrom, vždy používajú túto metódu. Z mrazenia čerstvých bobúľ je táto metóda odlišná v tom, že ovocie je predbežne ponorené do cukru alebo naleje sa cukorným sirupom. Tento druh zberu umožňuje nielen zachovať prirodzenú formu ovocia, ale aj zdôrazniť ich chuť.

Dôležité! “Sladké” mrazenie je vhodné pre šťavnaté plody a ovocie.

Brusnica s cukrom

Koľko môžem uložiť?

Zvyčajne sa odporúča skladovať mrazené ovocie po dobu 8-10 mesiacov. Ale brusnica je jedinečné bobule. Ak je mrazenie vykonané podľa všetkých pravidiel, potom pri teplote -18 ° C je možné skladovať od 1 roka do 3. Skladovanie by sa malo uchovávať mimo dosahu takých produktov ako ryby a mäso. Sú schopní “odmeniť” výrobok svojou vôňou.

V takomto prípade musíte sledovať integritu obalu tak, aby ovocie nestrácalo vlhkosť. Neodporúča sa znovu zmraziť čerstvé bobule – nielen že stratia svoj chuť a vzhľad na trhu, ale môžu tiež poškodiť ich zdravie. V prípade, že by sa nezmrazené ovocie nepoužilo ihneď, mali by byť podrobené tepelnému spracovaniu a potom zmrazené.

Viete? Brusnica v Rusku bola nazývaná len ako king-berry. A v Spojených štátoch je akceptovaná slúžiť na stole pre Deň vďakyvzdania.

brusnica

Je potrebné predzmraziť

Príprava niektorých jedál (hlavne s tepelnou úpravou) nevyžaduje predbežné rozmrazovanie brusníc. Ale pre mnoho jedál mrazené bobule sú lepšie pripraviť vopred. A musíte to spraviť správne. Po prvé, nesmiete dovoliť vniknúť do ovzdušia a uniknúť šťavu.

Najvhodnejším a najrýchlejším spôsobom odmrazovania je umiestniť produkt do zapečatenej nádoby a skrátiť ju na 30-45 minút do studenej vody. Najoptimálnejšou metódou je však preniesť mrazené ovocie do chladničky. Je pravda, že to bude trvať oveľa dlhšie (asi 7 hodín), ale ušetrí viac užitočných a chuťových vlastností.

Viete? Ak potrebujete odmraziť chladničku, mrazené potraviny je možné chrániť pred kontaktom s teplom tým, že ich obalíte do prikrývky.

brusnica

Čo môžem urobiť?

Zmrazené brusnice nielen pomôžu zlepšiť imunitu v zime, ale aj diverzifikovať pokrmy, ak viete, z čoho môžete variť.

 1. Šaláty a obilniny. Plody môžu byť jednoducho pridané do kapusty alebo nastrúhanej mrkvy. A môžu sa tiež stať neodmysliteľnou zložkou vitamínových šalátov (na základe kapusty, kuracieho mäsa, okurky, banánu atď.).
 2. Omáčky a obväzy. Z brusníc sa získavajú vynikajúce, tónovanie chuti, omáčky na mäso, ryby a dezerty.
 3. Morse, kompóty a kissels. Osviežujúce nápoje sú dobré nielen v lete, ale aj v zime. Navyše v chladnej sezóne sú bohatým zdrojom vitamínov a živočíšnosti.
 4. Plnenie na koláče, muffiny a tvarohové pečivo. Cranberry je ideálny variant. Okrem toho sa takéto jedlá pripravujú pomerne rýchlo.
 5. Dezerty. Ak sa vám múky zvyčajne považujú za ťažké jedlá, potom môžete urobiť jednoduchý dezert z mrazených brusníc.
Vynikajúce dezerty môžu byť vyrobené s ovocím a bobuľami, ako je hruška, marhuľa, ryža, jahoda a yoshta.

Po prečítaní nášho článku ste sa naučili zmraziť neoceniteľné brusnice pri zachovaní jej užitočných vlastností, chuti a vzhľadu. Využite našu radu, budete môcť potešiť všetky svoje blízke s lahodnými a zdravými jedlami s týmto bobule po celej zimnej dobe.